Dvouramenný kříž v červeném poli, který je dnes součástí slovenského státního znaku, se používal již v dobách Uherského království jako symbol Horních Uher, tedy právě území dnešního Slovenska.
Jako první tento znak používá král Béla III. Uherský (asi 1148–1196) a inspiruje se zřejmě v Byzanci, kde si také našel nevěstu Anežku ze Châtillonu (1154–1184). Možná přebral kříž právě od ní…
Legenda se zrodila později
Trojvrší pod křížem ve slovenském znaku podle legendy jasně odkazuje ke třem pohořím – Tatrám, Fatře a Mátře. Ladislav Vrtel, autor slovenského znaku z 90. let 20. století, ale dodává:
„Je třeba říct, že ty vršky vznikly dřív, než vznikla tato interpretace. Vršky přibyly pod dvojitý kříž na začátku 14. století a tato legenda je až ze 17. století.“
Odlišení znakem
I když podoba státního znaku je od začátku jasná, se svou vlajkou Slováci řeší nečekané potíže. Po rozpadu Sovětského svazu má Slovensko náhle stejnou vlajku jako Rusko – trikolóru skládající se ze tří vodorovných pruhů, bílého, modrého a červeného. Aby nedocházelo k matení, státní znak se potom dostává i na vlajku.