Po prázdninách je tu zase škola. Připadá vám ta vaše nebo vašich dětí moc nudná či obyčejná?
Máme pro vás inspiraci na něco zajímavějšího!
1/ Základní škola V jeskyni
Kde: Čína
V horské vesničce Miao v provincii Kuej-čou se nachází docela běžná základka. Jen třídy tu nemají – žáci se učí v jeskyních!
Škola Dongzhong (v překladu „V jeskyni“) otevírá v roce 1984. Na běžnou školní budovu zkrátka jedna z nejchudších čínských provincií nedostane finanční prostředky.
Hned si ale vybuduje skvělou prestiž a žáci do ní docházejí až 6 hodin pěšky. A protože v jeskyni jsou ještěři a netopýři a také skvělá akustika, příjemným bonusem je vyhlášený biologický kroužek a pěvecky sbor!
Po 23 letech bohužel školu vláda zruší – kazí prý pověst vyspělé čínské společnosti.
2/ Železniční škola
Kde: Indie
Inderjit Khurana (1936-2010) je učitelkou v Uríse, státě na jihovýchodním pobřeží Indie, a do práce jezdí vlakem. Klidnou cestu ale nikdy nemá. Po vagónech pendlují děti a žebrají peníze.
„Škoda, že nemohou chodit taky školy,“ lituje je učitelka a rozhodne to nenechat to jen tak. V roce 1985 zakládá jakousi železniční skupinu pro děti!
Scházejí se na vlakových stanicích a na nástupištích a nejprve si tu jen tak povídají. Jak ale zájem roste, začne opravdové vyučování!
Jednou školou to nekončí – Khurana zakládá celou organizaci, která nakonec poskytne základní vzdělání tisícům dětí z chudých rodin.
3/ Gulu – škola v oblacích
Kde: Čína
Do školy můžete jet autobusem, tramvají, na kole anebo pěšky. Jen do základní školy Gulu v čínské provincii S‘-čchuan musíte přelézt několik skal, přeskočit pár propastí a přejít pár vratkých mostů.
Některé cestičky vedou doslova po okraji útesu a většinu žáků tu bere závrať! Přesto se sem za vzděláním vydávají, již od 80. let 20. století, kdy tzv. školu v oblacích založí 18letý Shen Qijun.
Ten tu jako jediný učitel funguje až do roku 2011, poté je škola zrušena a žáci přesunuti do jiných v okolí.
4/ Lodní škola
Kde: Bangladéš
Povodně dokážou zničit všechno, co máte. Jediná možnost, jak jim uniknout, je sbalit se a uplavat!
Vyřeší to tak v Bangladéši – kvůli častým záplavám tu na lodi vybudují obytné domy, zdravotní střediska, obchody a hlavně školy!
V rámci projektu organizace Shidhulai Swanirvar Sangstha v roce 2002 vznikne lodních škol asi stovka a rozhodně nejde o žádná provizoria. Nechybí tu ani knihovna, počítače či internet. Veškeré přístroje fungují na solární pohon.
A jak se žáci dostanou do tříd? Loď vždy postupně obeplouvá pobřeží, a kdo potřebuje, ten si nastoupí. Pak se někde zakotví a začne výuka.
5/ Škola bez pravidel
Kde: USA
Pevný rozvrh, pevný řád, úkoly, testy, známky a při hodinách neskutečná nuda! Většina lidí kvůli tomu všemu školu nenávidí – pokud tedy zrovna nechodí do Free School neboli Volné školy v Brooklynu.
Tady totiž žádná pravila a povinnosti neplatí! Studenti mohou přijít, když se jim chce, a kdykoli odejít domů. Při hodinách mohou hrát hry, chodit po třídě anebo diskutovat se spolužáky.
Ani pevné třídy tu nejdou, každý si prostě vybere tu, která mu zrovna vyhovuje.
Snová škola založená v roce 2004 je určena dětem od 4 ho 18 let a většina z nich pak pokračuje na vysoké škole. Absence běžných pravidel je prý naučila najít si svou vlastní cestu.
6/ Škola budoucnosti
Kde: USA
Místo sešitů notebooky, místo učebnic elektronické knihy…
Jistě, jednou budou takové nejspíš všechny školy. Ovšem v roce 2006, když nově otevřená Škola budoucnosti v západní Filadelfii skutečně vyřadí z výuky veškerý papír, působí to ještě trochu jako sci-fi.
Na počátku se také hromadí řada problémů. Když se ale vše zaběhne, studenti dosahují vynikajících výsledků. A navíc se jim daří najít si skvělou práci.
Nejen proto, že v zaměstnání to již většinou funguje podobně, ale také se na něj od počátku připravují. Místo rozvrhu tu například mají běžnou 8hodinovou pracovní dobu.