Domů     Tycho Brahe: Doplatil na pletky s královou matkou?
Tycho Brahe: Doplatil na pletky s královou matkou?
28.8.2022

Světoznámý alchymista svírá v rukou velmi zajímavou pozvánku. „Hodokvas u známého pána z Rožmberka, to si nemohu nechat ujít,“ utrousí pod vousy milovník dobrého jídla a hlavně dobrého vína.

Bonviván a aristokrat Petr Vok z Rožmberka je svým bujarým hodováním proslulý. Není divu, že Tycho Brahe pozvánku s chutí přijímá. To ale ještě netuší, že to bude poslední hostina v jeho životě.

Správa rodinných statků mladého Tycha Brahe (1546–1601) neláká.

Přestože pochází z jedné z nejvýznamnějších šlechtických rodin v Dánsku a jeho otec je tajným radou, mladý Tycho se tak trochu vzepře předem nalinkované budoucnosti a už jeho studia rétoriky a filozofie v Kodani dávají tušit, že se rozhodně nevydá cestou svého otce.

Ze svého šlechtického postavení a hlavně jmění vytěží maximum a může si dovolit věnovat se milované alchymii a astronomii, kde se stane špičkou ve svém oboru. Jeho zářnou kariéru však předčasně utne náhlá nemoc a nečekaná smrt. Spekulace o možných vinících a příčinách úmrtí na sebe nenechají dlouho čekat!

Laboratoř na Hvenu

Dobré vztahy s dánským králem Frederikem II. (1534–1588) Tychovi přihrají ostrov Hven, kde vědátor postaví observatoře Uranienborg a Stjerneborg.

„Tychovo hlavní sídlo Uranienborg bylo od počátku koncipováno jako velice promyšlená vědecká instituce,“ popisuje historik Ivo Purš.

„Musí měřit co nejpřesněji,“ zní Tychův neskromný požadavek, proto si vizíry, kterými pozoruje úhlové vzdálenosti mezi hvězdami na obloze, povětšinou vymýšlí a sestavuje sám.

Jako obvykle fouká silný vítr a návštěvníkům observatoře Uranienborg se naskytne ohromující podívaná. Dřevěné přístroje jsou instalovány na balkonech a pod náporem větru začínají doslova vibrovat. Za to Stjerneborg nabízí návštěvníkům úplně jiný zážitek.

Zde Tycho dbá na to, aby ocelové či měděné přístroje měly co nejmenší únosnou velikost a byly zakotveny na pevných kamenných soklech.

Tychovu vědeckou etudu na ostrově ale překazí osobní nevraživost mezi ním a mladičkým králem Kristiánem IV. (1577–1647).

Uranienborg FOTO: Constantin Hansen / Creative Commons / volné dílo
Uranienborg FOTO: Constantin Hansen / Creative Commons / volné dílo

Utajený otec?

Prameny se o vyostřeném vztahu mezi králem a alchymistou zmiňují jen velmi decentně. „Královna Sofie má k tomu astronomovi až moc blízko, vypadá to, že mnohem blíž než k Frederikovi,“ cvrlikají si škodolibě vrabci na střeše až v Anglii.

Ti odvážnější dokonce tvrdí, že Frederik není skutečným Kristiánovým otcem. Možná i to je důvod, proč královi rádci na teprve 19letého Kristiána neustále naléhají, aby se s astronomem vypořádal. Tychovi nakonec nezbude nic jiného, než Dánsko opustit.

I když tak učiní v relativním klidu, užírá jej obrovský pocit křivdy a své pocity dokonce vyjádří v básni Dánsko, co jsem si to zasloužil.

Příští zastávka Praha

Na dvoře Rudolfa II. Habsburského (1552–1612) je astronom a alchymista v roce 1599 přijat s otevřenou náručí. Jako osobní dar přináší panovníkovi jeden ze svých elixírů, který má léčit závažná onemocnění.

Přestože je právě Rudolf známý svou posedlostí nalézt zaručený způsob výroby zlata, drahocenný kov není zrovna to, čemu Tycho Brahe věnuje svou pozornost.

„Zlato pro mě není důležité, alchymie má přece mnohem vyšší poslání,“ míní a předmětem jeho zájmu se stává mimo jiné i výroba léčiv. Alchymie je pro Tycha skoro až něco posvátného.

„Své znalosti z alchymie předávej vždy pouze tomu, komu důvěřuješ, a víš, že je použije k dobrým věcem,“ nabádá jednoho ze svých žáků. U dvora Rudolfa II. je Brahe ve svém živlu.

V Benátkách nad Jizerou staví novou observatoř, kde se může naplno věnovat své práci. Těší se ze spolupráce s Tadeášem Hájkem z Hájku (1525–1600) a získává velmi schopného spolupracovníka v osobě Jana Keplera (1571–1630). Jenže netuší, že jeho spokojený život bude za pouhé dva roky tragicky ukončen.

Jan Kepler FOTO: August Kohler / Creative Commons / volné dílo
Jan Kepler FOTO: August Kohler / Creative Commons / volné dílo

Smrtonosná hostina

Je to vskutku povedený večer. Recepce u Petra Voka z Rožmberka (1539–1611) probíhá skvěle. Víno nestačí služebnictvo dolévat. I když se přece jen chybička vloudí. Tychův močový měchýř sotva vzdoruje velkému množství vypité tekutiny.

Etiketa ale hovoří jasně – císař musí od stolu vstát první. Alchymistovi tak nezbývá nic jiného, než dát nohy křížem. Jakmile se dostane Brahe domů, zastihne jej krutá bolest.

„Nemohl močit, jeho močová trubice se zřejmě tlakem přeložila a moč, která nemohla odcházet, se zřejmě dostala až do ledvin,“ shodují se astronom Martin Šolc a historik Ivo Purš.

Deset dní utrpení

Nedostatečnou funkcí ledvin se začnou v těle astronoma hromadit dusíkaté látky a Brahe je navíc sužován vysokými horečkami. „Ani přes závažné zdravotní obtíže nehodlá se omezovat v jídle ani v pití,“ popisuje první nešťastné dny jeho spolupracovník Kepler.

Stav se ale zhoršuje závratnou rychlostí a stupňují se horečky i bolest. Tychovo trápení skončí po dlouhých deseti dnech 24. října 1601. Jeho tělo je na poslední cestu připraveno vskutku důkladně.

Je pečlivě nabalzamováno silnou vrstvou červených mastí obsahujících mimo jiné i rtuť.

Otrava, ale kým?

Zpráva o předčasné smrti dánského alchymisty rychle obletí celou Evropu a brzy se objevují zaručeně pravdivé scénáře popisující, kdo za Tychovu bolestivou smrt může.

„Určitě byl otráven!“ nese se ulicemi a někteří dokonce podezírají astronomova nejbližšího spolupracovníka Jana Keplera. „Co když mu záviděl úspěchy? Bydlel s ním přece v jednom domě, takže měl spoustu příležitostí,“ popouští uzdu své fantazii lidé.

Zatímco teorií, kdo mohl stát za Brahovou smrtí přibývá, jasnou příčinu smrti v budoucnu nepřinesou ani nejmodernější metody.

Zbavil se ho král?

Poprask na počátku 20. století vyvolá nález vysokého množství rtuti v astronomových vlasech a vousech. A rtuť, jak je známo, může skutečně způsobit uremii. Následuje série vědeckých výzkumů, které si kladou za cíl odhalit, zda byl Tycho skutečně rtutí otráven.

„Král Kristian IV. najal vraha, aby se Tycha zbavil,“ přichází s překvapivým tvrzením dánský historik Peter Andersen a upozorňuje na dopis, který Brahe posílá do Kodaně pouhý rok před svou smrtí: „Merkurovi nemůžeme důvěřovat.

Tenhle Merkur je stejně potměšilý jako stejnojmenný kov!“ Podle Andersena má být zmiňovaný Merkur Tychovým nepřítelem. Mohl to být on, kdo mu usiloval o život?

V tomto domě na Novém Světě na Hradčanech Tycho Brahe bydlel. FOTO: Ovind Holmstad / Creative Commons / CC BY-SA 3.0
V tomto domě na Novém Světě na Hradčanech Tycho Brahe bydlel. FOTO: Ovind Holmstad / Creative Commons / CC BY-SA 3.0

Rtuť jej neotrávila

Nejnovější výsledky výzkumů hovoří jasně: „Množství rtuti, které bylo nalezeno v jeho vlasech a vousech, nemohlo způsobit otravu.“ Tycho jako alchymista s rtutí pracoval velmi často a množství elixírů, které vyrobil, tento prvek obsahovalo.

Velmi pravděpodobně se ale větší množství rtuti na vlasy a vousy dostalo při balzamování astronomova těla po jeho smrti. „Textilie, které se u něj v hrobu našly, byly prosyceny rtutí.

Ta nejspíše byla použita za účelem balzamování a mohla způsobit povrchové znečištění vzorků vousů,“ dospěl k názoru vědecký tým kolem docenta Jana Kučery. Ovšem vyloučit jiné typy otrav prozatím vědci nemohou.

I když se většina z nich přiklání k tomu, že Brahe zemřel přirozenou smrtí, stále se ve vzduchu vznáší otázka, co zapříčinilo selhání ledvin světoznámého astronoma.

Foto: media.web.brittanica / Creative Commons / volné dílo, Constantin Hansen / Creative Commons / volné dílo, August Kohler / Creative Commons / volné dílo, Ovind Holmstad / Creative Commons / CC BY-SA 3.0
Související články
Věda a technika
ISS: Spadne do Tichého oceánu?
Jediná trvale obydlená vesmírná stanice, a to od 2. listopadu roku 2000. Našli bychom ji na naší nízké oběžné dráze ve výšce přibližně 400 kilometrů. Ač to tak astronautům ani nepřijde, má rychlost 27 720 kilometrů v hodině a Zemi tak obíhá zhruba v 92minutové periodě.   Standardně je tu 7 lidí, kteří se mění […]
Věda a technika
Zdánlivě neškodná panda: Mírumilovný vegetarián s kruhy pod očima
Za sklem se tísní desítky lidí, někteří nadšeně vytahují mobily a zběsile fotí. Na druhé straně si v klidu vysedává robustní pandí samec. S nezájmem chroupá bambus, když mu potrava dojde, stačí se převalit na bok a natáhnout pracku. Život pandy má do akčnosti hodně daleko. Když se řekne panda velká, většině populace okamžitě vytane na mysl […]
Věda a technika
Kolt: Kdo sestrojil nejlepšího přítele kovbojů i zlatokopů?
Osobní zbraň v dnešní době není vůbec žádná novinka. Ale již v 16. století bylo možné vlastnit malou mušketu. Nepatřila však ještě k příliš spolehlivým střelným zbraním a její nabíjení bylo zdlouhavé. První skutečně účinná malá zbraň vzniká až v Americe v 19. století. Otec všech pistolníků? Její vynálezce Samuel Colt (1814-1862) se o vědecké […]
Věda a technika
Problém jménem akné: Pomůže klid i lepší skladba jídelníčku
Acne vulgaris (česky trudovitost, případně trudovina), běžně nazývané akné, je jedno z nejčastějších chronických onemocnění kůže a vůbec nejčastější kožní onemocnění v pubertě. Nejméně jednou v životě akné postihne 85 až téměř celých 100 procent lidí. Akné je nejběžnější během puberty; obtěžuje více než 85 procent mladistvých a často bohužel přetrvává až do dospělosti. Příčinou […]
reklama
lifestyle
7 kultovních hororů: Dnes strachy neusnete!
Máte rádi ten pocit, kdy se žaludek stáhne strachy i očekáváním a za krkem a na rukou vyrazí husí kůže? Chcete se dnes bát a přitom být v bezpečí? EPOCHA Plus pro vás vybrala 7 hororů, které byste rozhodně neměli minout.     Vymítač ďábla Věděli jste, že nás příští rok čeká remake tohoto nezapomenutelného […]
Láska, smrt a bolest: Osudy Ivety Bartošové
Iveta Bartošová, ikona českého showbyznysu, prožila život plný lásky i bolesti. Od první lásky s Petrem Sepéšim, přes úmrtí tohoto blízkého přítele, až po komplikovaný vztah s Ladislavem Štaidlem. Její osudy byly svázány s nečekanými událostmi a dramatickými zvraty, které otřásly nejen jejím životem, ale i veřejností. Zrození princezny Vraťme se zpět do 90. let. […]
Elvis Presley: Legendární Král Rock’n’Rollu
Život krále rock’n’rollu, Elvise Presleyho, byl plný vzestupů a pádů, které ho katapultovaly na vrchol slávy, ale také ho stály život. Jeho nekonečná vášeň pro hudbu a osobitý styl se staly ikonickými pro celou éru. Od chudých začátků v Mississippi po oslnivé vystoupení ve slavném pořadu Comeback 1968, Elvis zanechal nezaměnitelnou stopu ve světě hudby. […]
Amy Winehouse: Z hvězdy se stává mrtvá členka Klubu 27
Amy Winehouse, britská pěvecká ikona s uhrančivým hlasem a tragickým osudem. Její životní cesta, poznamenaná závislostmi a bouřlivým manželstvím, ji ve věku 27 let navždy zařadila do nechvalně proslulého Klubu 27. Klub 27 patří k nejexkluzivnějším spolkům světa. Aby se do něj jeho členové, kterých už je přes 80, dostali, musí učinit jen dvě věci […]
reklama
zajímavosti
Jak by měla vypadat kancelář budoucnosti?
Poslední globální kancelářská revoluce proběhla v sedmdesátých letech a zdá se, že nastává další. Je čas podívat se na nejnovější trendy, které se týkají práce mnoha kancelářských profesí. Těmi, které se věnují informačním technologiím počínaje, právníky, projektanty a redakcemi konče. Poslední globální kancelářská revoluce se sice rodí v Německu, ale do světa se jako novátorský koncept rozšíří […]
Překvapivá historie: Proč se chodilo na poutě?
Chtěli byste jít pěšky víc než tisíc kilometrů do slavného kostela? V některých dobách našich dějin bylo dlouhé putování na posvátná místa obvyklé. Proč se na ně lidé vydávali a co si od toho slibovali? V knihách, příbězích i pohádkách odedávna nacházíme zmínky o lidech, kteří v chatrném oděvu, s mošnou přes rameno a holí kamsi kráčejí. Jsou to poutníci. Přestože se v minulosti […]
Kde najdeme nejstarší město Evropy? Možná v Bulharsku…
Kolosální Athény, které by nás uhranuly již ve 3. tisíciletí před Kristem? Malebný portugalský Lisabon nebo snad krétská Chania? Hledání nejstaršího města Evropy přesunují archeologové úplně jinam – do Bulharska. A i tady má dva favority…     Kdo také louskal s baterkou pod peřinou Eduarda Štorcha (1878–1956), vzpomene si na Osadu Havranů s nádhernými […]
Sůl nad zlato? Kde se bere jedna z nejdůležitějších surovin?
Všichni tu scénu z legendární pohádky známe. Když moudrá princezna Maruška řekne svému otci-králi, že má pro ni cenu jako sůl, rozpoutá to nevídané události, během kterých se ukáže, jak moc je tato komodita důležitá. Je tomu tak ale doopravdy? A jak to vlastně s výrobou soli vypadalo dřív a jak je to dnes? Sůl je tady […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Fidel Pagés Miravé: Muž, kterému vděčíme za epidurální anestezii
epochalnisvet.cz
Fidel Pagés Miravé: Muž, kterému vděčíme za epidurální anestezii
Když mladý španělský válečný lékař během první světové války vidí utrpení raněných vojáků, hledá způsob, jak jim od bolesti rychle ulevit. Najde epidurální anestezii!   Španěl Fidel Pagés Miravé (1886–1923) vystuduje medicínu v Zaragoze na severovýchodě země. Promuje v roce 1908 a nastoupí k vojenskému zdravotnickému sboru, kde je přidělen vojenské nemocnici v madridské čtvrti
Svatyně v Makotřasech: Byla dějištěm krvavých obětních rituálů?
epochanacestach.cz
Svatyně v Makotřasech: Byla dějištěm krvavých obětních rituálů?
Je prý starší než anglické Stonehenge a egyptské pyramidy. Záhadná svatyně nedaleko od Prahy vzbuzuje otázky, na které se dosud nikomu nepodařilo najít odpověď. Možná šlo o nejstarší observatoř v Evropě, možná zde probíhaly brutální rituály. Tragické dopravní nehody na silnici z Prahy do Chomutova, která tajemným místem prochází, jsou zase přičítány zdejší temné historii. Prehistorická svatyně
Rozhýbejte tělo na jaro!
panidomu.cz
Rozhýbejte tělo na jaro!
Zimní období funguje u mnohých z nás jako alibi, proč pohyb odložit na jindy. Málo světla, krátké dny, zvýšený příjem kalorií. Jenže teď přišel čas se rozhýbat. Důležité je začít zvolna, nezapomenout se rozcvičit a vybrat vhodnou aktivitu. K tomu patří ale také změna jídelníčku, zejména před a po cvičení. A samozřejmě vůle vydržet. Co
Aby hubnutí mělo svůj efekt
nejsemsama.cz
Aby hubnutí mělo svůj efekt
Pokoušíte se zhubnout, ale nejde to a jenom se cítíte ztrápená hlady? Příčiny mohou být hlubšího rázu. Pocit hladu ovlivňuje spousta faktorů – vyvážený jídelníček, stres, kvalita spánku, užívání léků, práce na směny či fyzický výkon. Na vině ale může být i hormonální nerovnováha. Které hormony mohou bránit hubnutí? Hormonů je spousta a řídí různé procesy v
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Objevte kouzlo italských vín ve stylu Apelace 21
iluxus.cz
Objevte kouzlo italských vín ve stylu Apelace 21
V samém srdci Prahy se nachází restaurace Apelace 21, o níž jsme psali zde - nicméně, je známá svým unikátním přístupem k gastronomii a vínu. Tento měsíc se rozhodla rozšířit své horizonty a nabídnout
Obléhání Bělehradu: Zahnala Turky na útěk ohňová stěna?
historyplus.cz
Obléhání Bělehradu: Zahnala Turky na útěk ohňová stěna?
Vypadá to zle. Turci dobyli dolní město a co nevidět obsadí i to horní. Pak se vrhnou na hradby chránící samotnou bělehradskou pevnost a je jen otázka času, kdy je ztečou. Tedy pokud Hunyadi něco neudělá. Sedmihradský vévoda má v rukávu tajnou zbraň, která se mu už jednou osvědčila. Zafunguje i tentokrát?   Turci se tlačí
Grilovaný camembert
tisicereceptu.cz
Grilovaný camembert
Suroviny 4 camemberty 4 lžíce olivového oleje 1 snítka čerstvého rozmarýnu 1 snítka čerstvého tymiánu špetka soli mletý černý pepř 2 stroužky česneku Můžete si vymyslet svou vlastní marinádu
Kapky deště nám přinesly štěstí
skutecnepribehy.cz
Kapky deště nám přinesly štěstí
Znali jsme se s Mirkem krátce a museli jsme se brát. Ve svatební den bylo ještě ke všemu příšerné počasí. Už jako holka jsem toužila mít letní svatbu. Před spaním jsem si představovala, jak kráčím rozkvetlou loukou v nádherných krajkových šatech ruku v ruce s urostlým ženichem, i když jsem neměla ponětí, kdo to je a kam vlastně jdeme. A mimochodem,
Má už Petruchové tak akorát dost?
nasehvezdy.cz
Má už Petruchové tak akorát dost?
Už dlouhé měsíce ze zákulisí televize Nova unikají pikantní informace. Říká se, že Lucii Borhyové (46) dělá čím dál větší naschvály její mladší kolegyně Veronika Petruchová (29). Nejenom že se snaží
Sladký dar bohů i lidí: Medová kouzla napříč staletími
enigmaplus.cz
Sladký dar bohů i lidí: Medová kouzla napříč staletími
Tekutá esence slunečního svitu a květinové magie, med je daleko více než jen lahodné ochucení. Po staletí je uctívaný jako pokrm bohů i lidí, tento zlatavý elixír skrývá v sobě sílu, která uzdravuje t
Šéf ÚMCH Jiří Kotek: Pán polymerů
21stoleti.cz
Šéf ÚMCH Jiří Kotek: Pán polymerů
Žijeme v době plastové jako generace „plastic people“, v barevném, naleštěném a nerozbitném. Z kdysi zázračného produktu se stává veřejný nepřítel číslo jedna. Máme se ho ale bát? „Plasty nejsou zlo.