Všichni na ni několikrát za den musíme. Malá potřeba je zkrátka něco, čemu se nikdo nevyhne. A je jedno, jestli jde o člověka nebo zvíře. Tím ale veškerá podobnost těchto dvou živočišných druhů v tomto směru končí. Zvířecí zákony močení jsou totiž poměrně striktní.
Na první pohled není co řešit. Čím větší močový měchýř, tím déle trvá jeho vyprázdnění. Jenže pak se odborníci podívají na močení ve zvířecí říši trochu blíže a celý předpoklad se sesype jako domeček z karet. Schválně, řekli byste, že takový slon dokáže močit stejně rychle jako kočka?
Objem měchýře nehraje roli
A to přesto, že sloní močový měchýř pojme 18 litrů tekutiny, zatímco ten mňoukající šelmičky jen něco mezi 20–50 mililitry. Oba dva ale vykonají malou potřebu průměrně za 21 sekund. A nejde jen o slony a kočky.
Podle odborníků savci těžší než 3 kilogramy – ať už jde o psy, klokany, kozy, jeleny nebo gorily, močí stejně dlouho a je jedno, jestli se do jejich měchýřů vejdou mililitry nebo litry tekutiny.
Jako vyprázdnit současně bazén i vanu
Už v roce 2013 se vědkyně Patricia Yangová spolu s týmem z Georgijského technického institutu zaměří na pestrou zvířecí společnost (samců a samic krav, slonů, koz atd.) v zoo v americké Atlantě, které nejenže sledují, ale také sbírají jejich moč do prázdných lahví.
Do toho zhlédnou desítky videí s nejrůznějšími záběry močících zvířat. Přijdou na to, že trvá v průměru 21 sekund, než si dotyčná zvěř uleví, a to navzdory měchýřům nejrůznějších objemů. „Chápete to? Slon si uleví stejně rychle jako kočka.
Je to jako vyprázdnit bazén a vanu současně,“ usmívá se jeden z autorů studie David Hu.
Gravitace a délka trubice
A jak to je vůbec možné? Svou roli hraje gravitace, klíčovým faktorem tohoto jevu je ale, jak vědci zjistili, délka močové trubice. Její velikost se přizpůsobuje tělu živočichů. Zatímco kočky si tak vystačí s krátkou, z té sloní by se dala uplést pomlázka.
Na pomoc ale v tomto případě přichází už zmíněná gravitace. Čím je močová trubice delší, tím větší je pak i gravitační vliv. V měchýři vytváří větší tlak a o to rychlejší je průtok moči.
Protože stejně jako tlak narůstá směrem ke dnu hlubokého bazénu, tlak v močové trubici naplněné kapalinou se rovněž zvyšuje směrem ke dnu trubice.
A jelikož u větších zvířat je močová trubice proporcionálně širší, v podstatě jsou tím tak přidány další pruhy k rychle se pohybující „čůrací “ dálnici.
Malí savci spíše stříkají
,,Větší zvířata mají delší močovou trubici a tím větší míru působení gravitační síly.
Tyto dlouhé močové trubice zvyšují průtok moči u větších zvířat, což jim umožňuje vyprázdnit měchýř za přibližně stejnou dobu,“ vysvětluje David Hu, jehož mimochodem toto téma napadne v momentě, kdy přebaluje svou malou dceru.
Spolu s týmem přijde rovněž na to, že zvířata lehčí než 3 kilogramy, jako malí hlodavci a netopýři, nemají kapaliny tolik, aby mohla proudit, a tak místo toho moč spíše vystřikují po malých kapkách.