Skip to content
reklama
reklama

Komik a jeho bouřlivá kariéra

blank

Historik z Cambridge, zaměřený na dějiny antisemitismu. Že by popis nějakého nudného profesora? Ani omylem! Řeč je o jednom z nejznámějších komiků současnosti, Sachovi Baronu Cohenovi, který si nebere servítky naprosto před ničím a nikým.

Kazašský reportér Borat Sagdiyev nebo rapper Ali G. Za oběma satirickými maskami se skrývá rodák z Londýna Sacha Baron Cohen (*1971). Ačkoli… těžko říci, protože tento herec je obzvlášť proslulý tím, jak hluboce prožívá své role.

Rozhovory tak například dlouho nedával za sebe, ale zásadně za své postavy. Některé z nich byly proto někdy považovány za skutečné osobnosti. Někteří za to Sachu milují, jiní nenávidí, jedno je však jisté – rozhodně nikomu není ukradený.

blank
Ali G je jednopu z jeho nejslavnějších postav. FOTO: Sj / Creative Commons / volné dílo

Kamínky jako byznys

Sacha Baron Cohen se narodil do ortodoxní židovské rodiny, dodnes praktikuje některé židovské zvyky, a dokonce mluví plynule hebrejsky. Zdá se proto přinejmenším zvláštní, že své spoluvěřící ve svých šprýmech ani trochu nešetří.

On vlastně nešetří vůbec nikoho. Na paškál si různá společenská témata, stereotypy a skupiny bere už od roku 1999. Tehdy spatřil světlo světa rapper Ali G, prototyp tzv. chava, tedy bílého Brita imitujícího černošské hiphopery.

Zpočátku jen v krátkých skečích v satirickém britském pořadu The 11 O’Clock, později se dočkal i svého vlastního pořadu, kde zpovídal celebrity. Neslavnější moment Aliho G nastal, když jeho pozvání přijal Donald Trump (*1946), budoucí americký prezident, který věřil, že si jde popovídat se skutečným reportérem.

Před Sachou pak odhalil svou slabou stránku, když začal do éteru vykládat, že lidé před miliony lety obchodovali s kamínky a že se jednalo o první byznys.

blank
Poznávacím znamením Borata byl mohutný knír. FOTO: Skssoft / Creative Commons / CC BY 2.5

Účel světí prostředky

Když se řekne Sacha Baron Cohen, většině z nás však automaticky naskočí film Borat: Nakoukání do amerycké kultury na obědnávku slavnoj kazašskoj národu. Ve svém nejslavnějším „mockumentary“ (slovní hříčka se slovy „mock“, neboli „výsměch“ a „documentary“, v překladu „dokument“) Cohen ztvárňuje své další alter ego: reportéra Borata, který je na objednávku kazašského státu vyslán do USA, aby zdokumentoval tamější kulturu a následně ji přinesl do rodné země.

Jak moc je kontroverzní, odráží skutečnost, že je dodnes zakázán v Rusku, kromě Libanonu i v celém arabském světě a varovala před ním i samotná kazašská vláda. Ač se to zpočátku nezdá, film si utahuje hlavně z americké kultury spíš než z té kazašské a naráží na negativní fenomény antisemitismu, rasismu a homofobie.

I přes svůj bohulibý účel se Borat dočkal nespočtu žalob.

blank
Pamela Anderson se kvůli filmu rozvedla s Kidem Rockem. FOTO: lightgazer / Creative Commons / CC BY SA 2.0

Stál za rozvodem Pamely Anderson

Problematické bylo hlavně vystoupení mnoha protagonistů, kteří vůbec netušili, že se ocitnou v nějakém mockumentary. Herečka Pamela Anderson (*1967), kterou se Borat ve filmu snaží „sbalit“, se kvůli filmu dokonce rozvedla.

Její tehdejší manžel Kid Rock (*1971) na něj prý reagoval tak negativně, že se pár po vyeskalovaných hádkách rozhodl své kratičké manželství raději ukončit. Vydrželo jim jen od července do listopadu 2006.

Stížností na nedobrovolné vystoupení bylo nakonec tolik, že konzultant ve věcech etikety musel najmout proslulou právničku Glorii Allred (*1941), která pomohla rozruch utišit. Zdaleka nejvíce si však stěžovali samotní Kazaši, které podráždilo zaostalé zobrazení jejich národa.

Sacha pak ještě přilil olej do ohně, když při předávání cen MTV políbil „kazašskému prezidentovi“ klín. Na konci října 2020 vyšlo Boratovo pokračování, a tak je možné, že si Sacha něčím podobným projde znovu.

Foto: Peter Dutton / Creative Commons / CC BY 2.0, Sj / Creative Commons / volné dílo, Skssoft / Creative Commons / CC BY 2.5, lightgazer / Creative Commons / CC BY SA 2.0
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Lifestyle
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Je zamilovaná, nebo dráždí ex?
nasehvezdy.cz

Je zamilovaná, nebo dráždí ex?

Herečka Veronika Žilková...
Italská sekaná s paprikami a olivami
tisicereceptu.cz

Italská sekaná s paprikami...

Když se řekne sekaná, vybaví se nám nejspíše...
To podivné místo přitahovalo neštěstí
skutecnepribehy.cz

To podivné místo přitahovalo...

Hrad Houska je známý jako brána do...
Lovkyně, umělkyně, matky. Pravěké ženy měly práce nad hlavu
21stoleti.cz

Lovkyně, umělkyně, matky....

Od starších akademických prací, které pravěkým ženám...
Ušijte si originální bytové doplňky a dekorace
panidomu.cz

Ušijte si originální bytové...

Originální kousky, které si ušijete sami, dodají...
Krokodýlí monstrum a exploze válečné ponorky U-28!
enigmaplus.cz

Krokodýlí monstrum a exploze...

Píše se rok 1933 a baron Georg Günther von Forstner...
Tichomořské sídlo Matta Damona
rezidenceonline.cz

Tichomořské sídlo Matta Damona

Poprvé za celá desetiletí se věhlasný...
Jak se rozhoduje buňka?
epochalnisvet.cz

Jak se rozhoduje buňka?

Prestižní evropský grant – ERC...
Domažlice, srdce Chodska
epochanacestach.cz

Domažlice, srdce Chodska

Město Domažlice a celá...
Plánuje se Soukupem brzy založit rodinu?
nasehvezdy.cz

Plánuje se Soukupem brzy...

Vztah AGÁTY...
Legendy o Černé Aggie vedly k odstranění sochy
enigmaplus.cz

Legendy o Černé Aggie vedly k...

Černá Aggie je lidový název pro sochu,...
8. ročník Salon Exceptional Watches už v říjnu
iluxus.cz

8. ročník Salon Exceptional...

Salon Exceptional Watches Praha 2022 opět přivede...