V Evropě postihuje v současnosti fibrilace síní asi 11 milionů pacientů a v České republice se vyskytuje až u 300 000 pacientů.
Na podzim roku 2018 se konal Global AF Aware Week, celosvětový týden na podporu onemocnění fibrilace síní.
Jedná se totiž o narůstající problém, kdy se podle nejnovějších dat předpokládá, že se do roku 2030 pravděpodobně zvýší počet pacientů s tímto druhem srdeční arytmie až o 70 %. Do roku 2050 by tak mělo v Evropě, v porovnání s jinými oblastmi světa, dojít k nejvyššímu nárůstu výskytu onemocnění.
Narůstající onemocnění
Světová asociace atriální fibrilace (AFA) informuje o fibrilaci síní jako o jednom z nejvážnějších zdravotních problémů v Evropě. V České republice 20–30 % všech mozkových příhod vzniká u pacientů s tímto typem srdeční arytmie. Jak však nemoc rozpoznat?
Nejlepším způsobem je nahmatat pulz na vnitřní straně zápěstí, ze strany na krku či v třísle a zaznamenat nepravidelnosti v srdečním rytmu, poté je třeba vyhledat odborníka.
Zdravým životním stylem ku zdraví
Významnou roli při prevenci onemocnění fibrilace síní hraje zdravý životní styl, všímání si příznaků, pravidelné měření pulsu a preventivní prohlídky, které zahrnují také vyšetření EKG.
Za hlavní diagnostický prostředek se považuje právě záznam EKG. Zkušený lékař může arytmii poznat i podle pulzu a měření krevního tlaku, ale EKG je nejspolehlivější. Časné odhalení fibrilace síní může zachránit život.
Nejčastějšími původci jsou abnormality či poškození struktury srdce. Mezi příčiny onemocnění patří spánková apnoe, plicní choroby, stres, způsobený zápalem plic, operací nebo jinou nemocí.
Dále také nadměrně aktivní štítná žláza nebo jiná metabolická nerovnováha, vysoký krevní tlak, infarkt, ischemická choroba srdce, abnormální srdeční chlopně, vrozená srdeční vada, předešlé operace srdce a porucha srdečního rytmu.
Zásahy do běžného života
Projevy fibrilace síní jsou u každého jedince jiné. Nejčastějším projevem bývá zaznamenaný pocit rychlé srdeční akce – palpitace. Objevuje se výrazná nepravidelnost srdečního tepu. Jinými příznaky může být nízká výkonnost při tělesné zátěži.
Z osobní zkušenosti prof. MUDr. Vladimíra Šrámka, Ph.D., přednosty anesteziologicko-resuscitační kliniky Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně, se první příznaky objevovaly v podobě bušení srdce, především po ránu.
Jednotlivé epizody začaly postupně nabývat na intenzitě a byly frekventovanější. Snížila se jeho výkonnost a při chůzi do schodů nevystačil s dechem.
Zvyšuje rizika jiných smrtelných stavů
Fibrilaci síní je jednou z mnoha druhů srdečních arytmií. Charakterizuje ji nepravidelný a často rychlý srdeční rytmus, který vede k nekoordinovaným stahům dvou srdečních síní. Tato nepravidelnost může vést ke snadnějšímu vzniku krevních sraženin v síních.
Než je krev přečerpána do krevního oběhu těla, může se nahromadit v srdci. Obvykle k tomu dochází ve výběžku síně, která je nazývána jako ouško.
Sraženina se následně uvolní a může skončit v některých z mozkových tepen a způsobit tak mozkovou příhodu, která je zvláště závažná. Jinou komplikací je ucpání periferních tepen, což může např. vést k uzavření tepny pro některou z končetin.
Hlavní příčinou úmrtí bývá srdeční selhání, které fibrilace síní přímo způsobuje nebo zhoršuje – riziko je až pětinásobné.
Postupně si vyšlapává cestičku…
Onemocnění se může vyskytovat v různých formách. Tou nejčastější, především na začátku nemoci, je tzv. záchvatová forma. Arytmie vznikne náhle a po různě dlouhé době (po několika minutách, ale i hodinách) opět náhle ustane.