Domů     Dluhy Oskara Nedbala: Doženou ho až ke skoku z okna!
Dluhy Oskara Nedbala: Doženou ho až ke skoku z okna!
28.7.2022

Má talent od Boha a energie na rozdávání. Oskar Nedbal, jeden z nejslavnějších žáků Antonína Dvořáka, pracuje na sto procent až do svého konce a za svůj život dokáže čelit dlouhé řadě tragédií. Je geniálním hudebníkem, ale slabým obchodníkem. A na svých chabých obchodních zkušenostech nakonec ztroskotá.

Místností se line změť melodií přehlušovaná dětským smíchem a pokřikováním. Druhý nejmladší Oskar (1874–1930) se se svými šesti sourozenci právě rozehrává před nacvičováním českých koled na blížící se Štědrý den.

Všechny děti jsou k lásce k hudbě vedené již odmalička otcem Karlem Nedbalem (1836–1889), který si i ve své právnické kariéře nachází místo pro vedení hudebního spolku v Táboře, kde se celá rodina usadí.

V dětských srdcích nechybí ani silné vlastenecké cítění, které jim vštěpují oba rodiče. Malý Oskar již téměř v plenkách instinktivně sahá po houslích, jako by tušil, že za čas přesídlí na příbuznou violu, která ho proslaví.

Od tympánu k houslím

„Ten chlapec má nejen výjimečný talent. On má o hudbu skutečný zájem,“ pokyvuje hlavou Oskarův gymnazijní profesor a Karel Nedbal jen hrdě přitakává. V tu chvíli se rozhodne, že synovi dopřeje opravdové hudební vzdělání a zapíše jej na pražskou konzervatoř.

„Trubka? A tympán?“ vykulí překvapeně oči 11letý Oskar na zaměření třídy, kam je přijat.

Zanedlouho ale dochází na soukromé hodiny houslí k profesorovi Ferdinandu Lachnerovi, který spolupracuje se samotným Antonínem Dvořákem (1841–1904)!

Cesta mezi hudební a skladatelské špičky se Oskarovi otevírá rychleji, než by sám čekal.

Studium u slavného Dvořáka

Odložit housle a třímat v rukou violu se Oskar Nedbal odhodlá až po výměně svého profesora na konzervatoři v roce 1887. O čtyři roky později se nadějný violista vypracuje do třídy profesora hudební kompozice Antonína Dvořáka, který těsně před svým odjezdem do Spojených států věnuje talentu svého nového žáka dostatek času.

O úžasném úspěchu absolventského houslového koncertu mladého Oskara si ale může Dvořák už jen číst v novinách.

Na dirigentském stupínku

„Prosím zkusme to ještě jednou a nezapomeňte na výraz,“ zatleská Nedbal ještě coby student konzervatoře a uklidní tak rostoucí hluk v orchestřišti.

Upírají se na něj zraky hudebníků táborského Filharmonického spolku založeného jeho otcem v roce 1877. Oskar se pravidelně účastní společných koncertů ať už s violou či dirigentskou taktovkou v ruce. Má tak dokonalou průpravu pro svou dráhu slavného dirigenta.

Tu odstartuje již v pouhých 22 letech, kdy právě jeho pohyby rukou poprvé řídí Českou filharmonii! Během svého života se Nedbal proslaví ještě v mnoha hudebních tělesech v Londýně, Paříží, ve Vídni i v Petrohradu.

V Českém kvartetu hrál Nedbal na violu. FOTO: A. Ehrlich / Creative Commons / volné dílo
V Českém kvartetu hrál Nedbal na violu. FOTO: A. Ehrlich / Creative Commons / volné dílo

Splynutí čtyř talentů

Na chodbě pražské konzervatoře doplňuje Oskar hrou na violu houslové sólo svého spolužáka Josefa Suka (1874–1935). Improvizací se baví celé dopoledne.

„Co kdybyste založili kvartet?“ uvažuje jejich profesor a přední český violoncellista Hanuš Wihan (1855–1920).

Partu doplňuje houslistou Karlem Hoffmannem (1872–1936) a Ottem Bergrem (1873–1897), hráčem na violoncello. Od roku 1892 nese seskupení spolužáků jméno České kvarteto.

Oskar Nedbal se stává hlavní tváří i manažerem uskupení na dlouhé roky. Hvězdný rozjezd špičkového studentského kvarteta ale zasáhne tragická událost.

Nešťastné životní zlomy

Spoluhráči Otta Bergera jsou zdrceni jeho náhlým úmrtím na tuberkulózu. Jediný, kdo může zastoupit mrtvého kamaráda, je profesor Wihan. Pro Oskara Nedbala ale osobní katastrofy zdaleka nekončí.

„Tvůj starší bratr Vilém se zabil,“ oznamuje mu těžce nemocný otec a sám zanedlouho umírá. „Všichni mě opouštějí!“ pláče Nedbal nad další smrtí, tentokrát své milované a ochořelé ženy Josefiny Setunské (1876–1903).

V náručí svírá jejich teprve dvouletého syna Oskárka (1901–1918). V tu chvíli ještě netuší, že nakonec přežije i jeho.

Od rozvodu ke sňatku

Láska zasáhne muzikantovo srdce znovu, když se sblíží s manželkou spoluhráče Hoffmanna. Rozvod Marie a Karla Hoffmannových je na spadnutí, přesto Nedbal se svou budoucí chotí prchá před společenským skandálem na cesty Středním východem.

Na nějaký čas se poté usazují v Uhrách a ve Vídni. Po komplikovaném rozvodu Hoffmanových stvrdí pár v červnu roku 1910 svůj vztah manželským slibem. Nedbalovi se konečně začíná zase dařit.

Tvoří střídavě v rodné zemi i v blízkosti Jaderského moře a v roce 1913 uvede svou slavnou operetu Polská krev, které tleská celý muzikantský svět.

S manželkou Marií v roce 1928 FOTO: digitalniknihovna / Creative Commons / volné dílo
S manželkou Marií v roce 1928 FOTO: digitalniknihovna / Creative Commons / volné dílo

Poslední psaní nešťastného Oskárka

První světová válka je pomalu u konce a Evropa jásá. Ne tak však Oskar Nedbal. Zrovna pracuje v zámečku v Plané nad Lužnicí na dalším díle, když obdrží zmatečnou zprávu. Jeho jediný syn Oskárek v dopise píše: „Tatínku, odpust mi mé prohřešky a chování.

Slibuji, že brzy na bojišti prokáži, že jsem čestný.“ Sotva se rozrušený Nedbal vydá na cestu za svým 17letým synem, drží v rukou další psaní:

„Váš syn Oskar se zastřelil na vojně v Pešti ve chvíli, kdy měl stráž.“ Oskárka hluboce zasáhne dětství i dospívání bez matky. Otec na něj věčně nemá čas a stále problémovější Oskar Nedbal mladší vyrůstá v rodině Setunských.

Bojí se, že o něj táta nemá zájem a chvíli před smrtí prožívá hlubokou krizi. V okamžiku, kdy mačká spoušť, netuší, že otec je už na cestě za ním.

Odvrácená tvář úspěchu

Vznik Československa přitáhne Nedbalovy zpět domů, ale krajané skladatele zklamou. Setkává se zde jen se závistí a nepochopením. „Spolčuje se s Rakušáky,“ pomlouvají ho Pražané a dávají mu najevo své pohrdání.

Na žádost o angažmá v České filharmonii i Národním divadle dostává zamítavé odpovědi. „Tady si již nezahraji,“ zoufá si hudebník. Nedbalovi nezbývá než zkusit štěstí na Slovensku na pozici ředitele opery Slovenského národního divadla.

Atmosféra i finanční podmínky v divadle jsou na pováženou, ale to důvěřivého Nedbala neodradí od ředitelských a uměleckých plánů. Divadlu svítá na lepší časy, ale česká muzikantská hvězda si jeho vedením pomalu kope hrob.

Nezastavitelný krach divadla

Zpočátku se situace na Slovensku vyvíjí příznivě a Nedbal získává hluboké uznání odborné veřejnosti.

„Bravo!“ slyší konečně opět z hledišť pražských divadel, kam přiveze se slovenským souborem zpracování opery Sedlák kavalír a alespoň chvíli si lebedí v pocitu zadostiučinění. Slovenská opera pod jeho rukama vzkvétá, ale skladatel udělá osudovou chybu.

Přijme nabídku na vedení celého divadla, ačkoliv je prodchnuté finančními problémy. „Neproudí sem peníze, každý po mně něco žádá a všichni se jen hádají,“ stěžuje si Nedbal Marii na náladu v divadle, která se den ode dne zhoršuje. Doma tím ale vyvolá jen další hádku.

Oskar Nedbal byl pohřben na záhřebském hřbitově Mirogoj, dnes už ale jeho ostatky spočívají na pražském Slavíně.. FOTO:Budgiekiller / Creative Commons / CC BY-SA 3.0
Oskar Nedbal byl pohřben na záhřebském hřbitově Mirogoj, dnes už ale jeho ostatky spočívají na pražském Slavíně.. FOTO:Budgiekiller / Creative Commons / CC BY-SA 3.0

Poslední zbytky sil

Skladatel cítí, že už nemá sílu divadlo vést. Navíc další zájezd do Prahy končí finanční ztrátou a v očích divadelníků je viník jasný – Oskar Nedbal. Nejsou peníze na výplaty, penále rostou na všech stranách a Nedbal se dozvídá šokující rozhodnutí.

Celou škodu musí uhradit sám! „Žádost o finanční pomoc je zamítnuta,“ přichází nelítostná zpráva z nového vedení Slovenského národního divadla.

Nedbal zrovna putuje do chorvatského Záhřebu na vystoupení s tamní filharmonií a pod tíhou dlouhé cesty, zákeřných intrik a bolestivých pomluv se hroutí. Vánoční koncert odehraje s vypětím posledních sil.

Štědrý den roku 1930 mu jen oživuje vzpomínky na všechny blízké, kteří navždy odešli. Manželka, syn, rodina, přátelé… Oskar Nedbal se skokem z okna v divadle vydá na cestu za nimi.

Foto: sechtl-vosecek.ucw / Creative Commons / CC BY 2.5, A. Ehrlich / Creative Commons / volné dílo, digitalniknihovna / Creative Commons / volné dílo, Budgiekiller / Creative Commons / CC BY-SA 3.0
Související články
Historie
Dýmějový mor: Nelítostný revolucionář
Dýmějový mor, který ve 14. století zdevastuje Evropu, lze pojmenovat různě. Ovšem nazvali byste ho revolucionářem? Asi těžko. A přece jím, svým způsobem, je. Epidemie moru, která v polovině 14. Století pustoší Evropu a Asii, vyhubí podle 75 až 200 milionů lidí, což je přibližně třetina nebo v případě druhého údaje více než polovina obyvatel. Vylidní […]
Historie
Marie Terezie: Odhalujeme tajemství slavné panovnice
Marie Terezie byla vládkyní, jež po sobě zanechala odkaz, který výrazně ovlivnil budoucnost nejen naší země. To, že zavedla například povinnou školní docházku, je všeobecně známo. Jaký byl ale osobní život této slavné panovnice? V éře, kdy svět ovládali muži, byly ženy často odsouvány na okraj dějin. Ale jedna žena se odmítla podvolit osudu, odhodlaná […]
Historie
Protržení přehrady Bílá Desná: Mocný živel proměnil okolí v sutiny
Největší přehradní katastrofa v českých dějinách se odehrála před 107 lety a vyžádala si 65 lidských životů. Ani ne rok po kolaudaci přehrady na řece Bílá Desná v Jizerských horách došlo k jejímu protržení a voda, která se z ní vyvalila do údolí, za sebou zanechala zničené domy a mrtvé. Co se tehdy v okolí […]
Historie
Španělská chřipka: Dvojspřeží jezdců apokalypsy
Měla více obětí než obě světové války dohromady. Čtyři vlny rozpuku viru A/H1N1, které v letech 1918-1920 nakazily každého třetího člověka na planetě, zahubily až 5 % světové populace. Pandemie, která dostala mnoho přízvisek – „bolševická nemoc“, „brazilská nemoc“, či „Napoleonský voják“ – se nejvíce proslavila jako chřipka španělská.   Španělsko k ní přitom přišlo […]
reklama
zajímavosti
Sůl nad zlato? Kde se bere jedna z nejdůležitějších surovin?
Všichni tu scénu z legendární pohádky známe. Když moudrá princezna Maruška řekne svému otci-králi, že má pro ni cenu jako sůl, rozpoutá to nevídané události, během kterých se ukáže, jak moc je tato komodita důležitá. Je tomu tak ale doopravdy? A jak to vlastně s výrobou soli vypadalo dřív a jak je to dnes? Sůl je tady […]
Proč je tak těžké zlechtat sám sebe?
Když se někdo dotkne naší kůže, dotkne se zároveň našeho mozku. Oba dva orgány jsou v neustálém dialogu. Mozek, který veškeré informace poskytované kůží přijímá a zpracovává, nevnímá jenom to, co cítí, ale také, jaké by to mělo být. Důvěrný dotek od milence proto vyhodnotí jinak než stejný kontakt od cizího člověka v městské hromadné […]
Tanzanit: Nejkrásnější modrý kámen
Většina drahých kamenů má za sebou stovky či tisíce let, po které je lidé obdivují. Může být proto překvapením, že od objevu jednoho z nejvzácnějších drahokamů uplynulo teprve 57 let. Na světě přitom existuje jen jediný jeho zdroj a očekává se, že bude vyčerpán během následujících 20 až 30 let. Jak název tohoto kamene napovídá, […]
Rekordmani mezi rostlinami: Fascinující nej rostlinné říše
Znáte je? Nejmenší a největší rostliny světa, rostliny s nejdelšími listy, největšími květy či nejdelším jehličím, nebo třeba nejstarší rostlinu, jejíž věk je téměř pět tisíc let?  Představujeme vám rekordmany z říše rostlin, seznamte se. Obrovsky rozmanitý svět rostlin nás obklopuje v každém koutu světa. Rostliny nám i zvířatům poskytují potravu a kyslík, bez kterého […]
reklama
historie
Barvy nad zlato i drahé koření
Náš oděv nebýval vždy tak pestrobarevný jako dnes. Výroba barev na látky byla totiž v minulosti poměrně složitou záležitostí a vybrané odstíny barev navíc ukazovaly na společenské postavení nositele oděvu, nikoliv na jeho barevný vkus… Nejstarší záznamy o barvení látek pocházejí z mladší doby kamenné z Číny, kde lidé barvili své šaty ruměnkou. Nevíme však, […]
Po stopách Stonehenge: Začne to jednoduchým valem…
Vítejte v anglickém Amesbury. Protéká tudy slavná řeka Avona a ke Stonehenge to máme jen 3 kilometry. Právě tady je roku 2003 objeven hrob významného muže, který umírá kolem roku 2300 př. n. l. Hned dostává přezdívku Král Stonehenge. Vyloďovaly se právě v Amesbury některé z monolitů na stavbu kamenného unikátu? Ne. Řeka Avona je […]
Starověké Mohendžodaro: Nejluxusnější město světa
Davy skandují, peří létá. Kohoutí zápasy mají rituální charakter. Právě odtud, ze starověké Kukkutarmy, v překladu Kohoutího města, se rozšíří domestifikovaná drůbež do světa. Ale pozor: Zde je posvátná a nejí se!   Ve 2. tisíciletí před Kristem tu může žít až 100 000 obyvatel, což z „Kohoutova“ dělá metropoli světového významu. A živo tu […]
Neštovice: Postrach, který věda zahnala
Amerika je pro kolonizaci zemí zaslíbenou. Stačí přesvědčit původní obyvatelstvo, aby vycouvalo. Přesvědčovacích prostředků mají Evropané celou řadu. Pušky, děla, a také neštovice. Neštovice jsou nemocí, která významným způsobem mění dějiny Kolem roku 400 př.nl zasáhne Athény epidemie, s největší pravděpodobností neštovic. Vyhubí čtvrtinu populace a mezi obětmi je i nejvýznamnější z vůdců – Periklés (500–429 […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Kolik co v při vaření váží? Aneb vraž tam lžíci medu
panidomu.cz
Kolik co v při vaření váží? Aneb vraž tam lžíci medu
Jenže kolik to je? Lžíce se liší tvarem, šířkou i hloubkou. Pohodlné dávkování na lžíce a lžičky tak může mít svá úskalí, která převod na staré dobré gramy vyřeší. Odměřování na lžíce může působit potíže, když potřebujete množství surovin v receptu snížit – objem lžičky není polovinou polévkové lžíce, nehledě na to, že i tvar
Když se naši rozváděli, brečela jsem jako malá
skutecnepribehy.cz
Když se naši rozváděli, brečela jsem jako malá
Čekaly jsme s mámou na tátu. Ohlásil, že si přijde pro věci. Rodiče procházeli složitým rozvodem a hádali se kvůli majetku. Naši koupili chalupu, když jsem byla ještě malá. Ze zchátralého stavení udělali společnými silami malebnou vilku. A ze sadu plného starých stromů a v neposlední řadě kopřiv, vysokých jako urostlý chlap, tak pěknou zahradu, že o
Harry a Meghan se vrátí, ale…
nasehvezdy.cz
Harry a Meghan se vrátí, ale…
Usmířit se s královskou rodinou? To má Meghan Markle (42), manželka prince Harryho (39), už nějaký čas v plánu, klade si však podmínky. A ty musí královská rodina splnit do puntíku – naapříklad, aby
Skoky z mostu: Když se voda promění v beton!
epochalnisvet.cz
Skoky z mostu: Když se voda promění v beton!
Vedle skoku dalekého či vysokého existuje i skok hluboký, který je z nich kupodivu nejnáročnější a také nejriskantnější. Skáče se z vysokých budov, antén, útesů, dokonce i z hranice vesmíru, ale všechno to začne skoky z mostů.   Jejich tradice sahá minimálně do roku 1885 a koncem 19. století jsou nebezpečnou módou, se kterou úřady
Vzbouřenci z Globe se pozabíjeli mezi sebou
historyplus.cz
Vzbouřenci z Globe se pozabíjeli mezi sebou
Začátkem 19. století se v novoanglickém Nantucketu jeden plavčík doslechne o nalezení ostrova Pitcairn, na němž se usadili vzbouřenci z lodi Bounty. Netrvá dlouho, a onen mladík jménem Samuel Comstock začne dávat dohromady vlastní plány na ovládnutí jednoho z tichomořských ostrovů.   Poté, co mladý Samuel Comstock (1802–1824) okusí svou první plavbu přes oceán, ví,
Senná rýma je k poražení!
nejsemsama.cz
Senná rýma je k poražení!
Trápí vás kýchání, rýma, pálení očí a škrábání v krku? Cítíte se unavená? Příznaky senné rýmy vás mohou trápit i dlouhé týdny, ale můžete se jim bránit. Jak? Pokud jste se rozhodla bojovat proti sezonní alergii, máte velkou šanci zvládnout to bez antihistaminik. Zdánlivě banální rady vám život se sennou rýmou znatelně ulehčí. Zavřete pečlivě okna Sledujte pylové
Krtkovy řezy
tisicereceptu.cz
Krtkovy řezy
Drobivé těsto bude po upečení krásně křupavé. Tento koláč můžete připravit i do kulaté formy. Budete tak mít vyšší vrstvu těsta, ale chutnat bude stejně výtečně. Ingredience Na těsto 400 g hl
Překonala otcovská pýcha hranice onoho světa?
enigmaplus.cz
Překonala otcovská pýcha hranice onoho světa?
Britská televizní a divadelní herečka Maureen Diane Lipman (*1946) si prohlíží svůj mobil. Objeví přitom zprávu od svého muže Jacka Rosenthala (1931–2004): „Náš chlapec si vede dobře.“ Výraz v jejím o
Do Česka vstupuje nový hotelový řetězec The Cloud One
iluxus.cz
Do Česka vstupuje nový hotelový řetězec The Cloud One
V centru Prahy otevírá hotel s 382 pokoji The Cloud One Prague. V pěší vzdálenosti od Masaryčky i Hlavního nádraží je nejnovějším příspěvkem k urbanistickému rozvoji Hybernské ulice. Hosty láká na skv
Unikátní expozice: Zbiroh, sídlo templářů
epochanacestach.cz
Unikátní expozice: Zbiroh, sídlo templářů
Před deseti lety zámek Zbiroh způsobil senzaci svou expozicí nazvanou Tvář Leonarda da Vinci – Příběh rytířského řádu templářů. Výstava trvala půl roku a většina jejích exponátů na místě zůstala, takže dnes může nová expozice znovu připomenout historii templářského řádu spojenou se zámkem. Výstavě dominuje takzvaná Lukánská deska – autoportrét Leonarda da Vinci, dílo, které
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Jak může mít mravenec vliv na lov lvů? Obrovský…
21stoleti.cz
Jak může mít mravenec vliv na lov lvů? Obrovský…
Říká se, že není malých rolí. A že i nicotný jedinec může dokázat velké věci. To se potvrdilo v savaně v Keni, kdy jeden druh mravenců zapříčinil malou změnu v přírodním prostředí, která ale měla dale