Domů     Dluhy Oskara Nedbala: Doženou ho až ke skoku z okna!
Dluhy Oskara Nedbala: Doženou ho až ke skoku z okna!
28.7.2022

Má talent od Boha a energie na rozdávání. Oskar Nedbal, jeden z nejslavnějších žáků Antonína Dvořáka, pracuje na sto procent až do svého konce a za svůj život dokáže čelit dlouhé řadě tragédií. Je geniálním hudebníkem, ale slabým obchodníkem. A na svých chabých obchodních zkušenostech nakonec ztroskotá.

Místností se line změť melodií přehlušovaná dětským smíchem a pokřikováním. Druhý nejmladší Oskar (1874–1930) se se svými šesti sourozenci právě rozehrává před nacvičováním českých koled na blížící se Štědrý den.

Všechny děti jsou k lásce k hudbě vedené již odmalička otcem Karlem Nedbalem (1836–1889), který si i ve své právnické kariéře nachází místo pro vedení hudebního spolku v Táboře, kde se celá rodina usadí.

V dětských srdcích nechybí ani silné vlastenecké cítění, které jim vštěpují oba rodiče. Malý Oskar již téměř v plenkách instinktivně sahá po houslích, jako by tušil, že za čas přesídlí na příbuznou violu, která ho proslaví.

Od tympánu k houslím

„Ten chlapec má nejen výjimečný talent. On má o hudbu skutečný zájem,“ pokyvuje hlavou Oskarův gymnazijní profesor a Karel Nedbal jen hrdě přitakává. V tu chvíli se rozhodne, že synovi dopřeje opravdové hudební vzdělání a zapíše jej na pražskou konzervatoř.

„Trubka? A tympán?“ vykulí překvapeně oči 11letý Oskar na zaměření třídy, kam je přijat.

Zanedlouho ale dochází na soukromé hodiny houslí k profesorovi Ferdinandu Lachnerovi, který spolupracuje se samotným Antonínem Dvořákem (1841–1904)!

Cesta mezi hudební a skladatelské špičky se Oskarovi otevírá rychleji, než by sám čekal.

Studium u slavného Dvořáka

Odložit housle a třímat v rukou violu se Oskar Nedbal odhodlá až po výměně svého profesora na konzervatoři v roce 1887. O čtyři roky později se nadějný violista vypracuje do třídy profesora hudební kompozice Antonína Dvořáka, který těsně před svým odjezdem do Spojených států věnuje talentu svého nového žáka dostatek času.

O úžasném úspěchu absolventského houslového koncertu mladého Oskara si ale může Dvořák už jen číst v novinách.

Na dirigentském stupínku

„Prosím zkusme to ještě jednou a nezapomeňte na výraz,“ zatleská Nedbal ještě coby student konzervatoře a uklidní tak rostoucí hluk v orchestřišti.

Upírají se na něj zraky hudebníků táborského Filharmonického spolku založeného jeho otcem v roce 1877. Oskar se pravidelně účastní společných koncertů ať už s violou či dirigentskou taktovkou v ruce. Má tak dokonalou průpravu pro svou dráhu slavného dirigenta.

Tu odstartuje již v pouhých 22 letech, kdy právě jeho pohyby rukou poprvé řídí Českou filharmonii! Během svého života se Nedbal proslaví ještě v mnoha hudebních tělesech v Londýně, Paříží, ve Vídni i v Petrohradu.

V Českém kvartetu hrál Nedbal na violu. FOTO: A. Ehrlich / Creative Commons / volné dílo
V Českém kvartetu hrál Nedbal na violu. FOTO: A. Ehrlich / Creative Commons / volné dílo

Splynutí čtyř talentů

Na chodbě pražské konzervatoře doplňuje Oskar hrou na violu houslové sólo svého spolužáka Josefa Suka (1874–1935). Improvizací se baví celé dopoledne.

„Co kdybyste založili kvartet?“ uvažuje jejich profesor a přední český violoncellista Hanuš Wihan (1855–1920).

Partu doplňuje houslistou Karlem Hoffmannem (1872–1936) a Ottem Bergrem (1873–1897), hráčem na violoncello. Od roku 1892 nese seskupení spolužáků jméno České kvarteto.

Oskar Nedbal se stává hlavní tváří i manažerem uskupení na dlouhé roky. Hvězdný rozjezd špičkového studentského kvarteta ale zasáhne tragická událost.

Nešťastné životní zlomy

Spoluhráči Otta Bergera jsou zdrceni jeho náhlým úmrtím na tuberkulózu. Jediný, kdo může zastoupit mrtvého kamaráda, je profesor Wihan. Pro Oskara Nedbala ale osobní katastrofy zdaleka nekončí.

„Tvůj starší bratr Vilém se zabil,“ oznamuje mu těžce nemocný otec a sám zanedlouho umírá. „Všichni mě opouštějí!“ pláče Nedbal nad další smrtí, tentokrát své milované a ochořelé ženy Josefiny Setunské (1876–1903).

V náručí svírá jejich teprve dvouletého syna Oskárka (1901–1918). V tu chvíli ještě netuší, že nakonec přežije i jeho.

Od rozvodu ke sňatku

Láska zasáhne muzikantovo srdce znovu, když se sblíží s manželkou spoluhráče Hoffmanna. Rozvod Marie a Karla Hoffmannových je na spadnutí, přesto Nedbal se svou budoucí chotí prchá před společenským skandálem na cesty Středním východem.

Na nějaký čas se poté usazují v Uhrách a ve Vídni. Po komplikovaném rozvodu Hoffmanových stvrdí pár v červnu roku 1910 svůj vztah manželským slibem. Nedbalovi se konečně začíná zase dařit.

Tvoří střídavě v rodné zemi i v blízkosti Jaderského moře a v roce 1913 uvede svou slavnou operetu Polská krev, které tleská celý muzikantský svět.

S manželkou Marií v roce 1928 FOTO: digitalniknihovna / Creative Commons / volné dílo
S manželkou Marií v roce 1928 FOTO: digitalniknihovna / Creative Commons / volné dílo

Poslední psaní nešťastného Oskárka

První světová válka je pomalu u konce a Evropa jásá. Ne tak však Oskar Nedbal. Zrovna pracuje v zámečku v Plané nad Lužnicí na dalším díle, když obdrží zmatečnou zprávu. Jeho jediný syn Oskárek v dopise píše: „Tatínku, odpust mi mé prohřešky a chování.

Slibuji, že brzy na bojišti prokáži, že jsem čestný.“ Sotva se rozrušený Nedbal vydá na cestu za svým 17letým synem, drží v rukou další psaní:

„Váš syn Oskar se zastřelil na vojně v Pešti ve chvíli, kdy měl stráž.“ Oskárka hluboce zasáhne dětství i dospívání bez matky. Otec na něj věčně nemá čas a stále problémovější Oskar Nedbal mladší vyrůstá v rodině Setunských.

Bojí se, že o něj táta nemá zájem a chvíli před smrtí prožívá hlubokou krizi. V okamžiku, kdy mačká spoušť, netuší, že otec je už na cestě za ním.

Odvrácená tvář úspěchu

Vznik Československa přitáhne Nedbalovy zpět domů, ale krajané skladatele zklamou. Setkává se zde jen se závistí a nepochopením. „Spolčuje se s Rakušáky,“ pomlouvají ho Pražané a dávají mu najevo své pohrdání.

Na žádost o angažmá v České filharmonii i Národním divadle dostává zamítavé odpovědi. „Tady si již nezahraji,“ zoufá si hudebník. Nedbalovi nezbývá než zkusit štěstí na Slovensku na pozici ředitele opery Slovenského národního divadla.

Atmosféra i finanční podmínky v divadle jsou na pováženou, ale to důvěřivého Nedbala neodradí od ředitelských a uměleckých plánů. Divadlu svítá na lepší časy, ale česká muzikantská hvězda si jeho vedením pomalu kope hrob.

Nezastavitelný krach divadla

Zpočátku se situace na Slovensku vyvíjí příznivě a Nedbal získává hluboké uznání odborné veřejnosti.

„Bravo!“ slyší konečně opět z hledišť pražských divadel, kam přiveze se slovenským souborem zpracování opery Sedlák kavalír a alespoň chvíli si lebedí v pocitu zadostiučinění. Slovenská opera pod jeho rukama vzkvétá, ale skladatel udělá osudovou chybu.

Přijme nabídku na vedení celého divadla, ačkoliv je prodchnuté finančními problémy. „Neproudí sem peníze, každý po mně něco žádá a všichni se jen hádají,“ stěžuje si Nedbal Marii na náladu v divadle, která se den ode dne zhoršuje. Doma tím ale vyvolá jen další hádku.

Oskar Nedbal byl pohřben na záhřebském hřbitově Mirogoj, dnes už ale jeho ostatky spočívají na pražském Slavíně.. FOTO:Budgiekiller / Creative Commons / CC BY-SA 3.0
Oskar Nedbal byl pohřben na záhřebském hřbitově Mirogoj, dnes už ale jeho ostatky spočívají na pražském Slavíně.. FOTO:Budgiekiller / Creative Commons / CC BY-SA 3.0

Poslední zbytky sil

Skladatel cítí, že už nemá sílu divadlo vést. Navíc další zájezd do Prahy končí finanční ztrátou a v očích divadelníků je viník jasný – Oskar Nedbal. Nejsou peníze na výplaty, penále rostou na všech stranách a Nedbal se dozvídá šokující rozhodnutí.

Celou škodu musí uhradit sám! „Žádost o finanční pomoc je zamítnuta,“ přichází nelítostná zpráva z nového vedení Slovenského národního divadla.

Nedbal zrovna putuje do chorvatského Záhřebu na vystoupení s tamní filharmonií a pod tíhou dlouhé cesty, zákeřných intrik a bolestivých pomluv se hroutí. Vánoční koncert odehraje s vypětím posledních sil.

Štědrý den roku 1930 mu jen oživuje vzpomínky na všechny blízké, kteří navždy odešli. Manželka, syn, rodina, přátelé… Oskar Nedbal se skokem z okna v divadle vydá na cestu za nimi.

Foto: sechtl-vosecek.ucw / Creative Commons / CC BY 2.5, A. Ehrlich / Creative Commons / volné dílo, digitalniknihovna / Creative Commons / volné dílo, Budgiekiller / Creative Commons / CC BY-SA 3.0
Související články
Historie
Zálety Lucemburků: Utíkal Karel IV. od milenky oknem?
Postavení českého krále si žádalo nákladný životní styl. Ten vyznávali i Lucemburkové, když usedli na náš trůn. Krásné ženy si vybírali, milovali je a věnovali jim pozornost. Nespokojili se jenom s manželkou. Do jejich lože uléhaly i milenky. Rozkoš mu rozhodně není cizí. Český král Jan Lucemburský (1296-1346) je aktivní i mimo manželské lože. Z aférky s neznámou […]
Historie
Atentát, který změnil svět: Šokující vražda Caesara
Historické události se často daly do pohybu kvůli válkám, sňatkům nebo obchodním dohodám. Nezřídka byly ale motorem změn také vraždy a atentáty. Pokud se jejich obětí stal vlivný a mocný člověk, mohlo to znamenat zásadní společenské otřesy, nebo dokonce významné politické změny. Představujeme ty nejvíce šokující atentáty historie. Které vraždy přepisovaly dějiny? Římská republika se […]
Historie
Spisovatel Rudolf Těsnohlídek a jeho žena Jindra aneb příliš mnoho sebevražd
Ačkoliv se proslaví jako autor něžného příběhu o Lišce Bystroužce, v reálném životě má dekadentní zálibu ve smrti. Například Boženu Hodačovou, manželku svého přítele Stanislava Kostky Neumanna, přemlouvá k sebevraždě. Žena naštěstí odmítne. Zaměstnání jeho otce mu v dětství vypálí cejch vyděděnce. „„Rudla rasů hrál na basu,“ pokřikují na Rudolfa Těsnohlídka (1882–1928) spolužáci. Plivou po něm, někteří […]
Historie
Václavové II. a III.: V jejich náručí se střídaly krásné ženy
Mít milenku, ta patří mezi vládci na středověkém dvoře k bontonu. Přítomnosti krásných žen ve své loži si proto užívají i čeští králové. Nejednou se jejich milenky těšily stejnému postavení jako zákonité manželky. Ty musely tento nelehký úděl překousnout. Kronikář Otakar Štýrský (asi 1265–1318/1319), autor Štýrské rýmované kroniky, tvrdí, že český král Václav II. (1271–1305) měl po […]
reklama
zajímavosti
Sláva vítězům! Proč sportovci vyhrávají nádobí?
Ať už jsou to poháry všemožných tvarů, talíře či salátové mísy, v řadě sportovních soutěží je zkrátka běžným zvykem, že vítězové dostávají různé nádoby! Kde se vzala ta zvláštní souvislost sportu s kuchyní? Tradice začíná nejspíš tam, kde se rodí i samé dějiny sportování. Ve starém Řecku! Vítězové tehdy nedostávají finanční odměny jako dnes, samotnou […]
Jedlé kaštany: Vitaminová bomba, která navíc i chutná
Kaštanovník setý, nazývaný též kaštanovník jedlý nebo lidově jedlý kaštan, se pěstuje zejména v jižní Evropě. V dobách minulých byly jedlé kaštany využívány i jako platidlo. Staří Římané sázeli kaštany v průběhu tažení po Evropě a jak praví dějiny, kupříkladu řeckým vojákům jejich zásoby zachraňovaly dokonce i život. Oblíbená pochoutka Jeho plody jsou pochoutkou známou […]
Démon lakomství: Jsou kleptomani posedlí?
Podléhá mu 50 legií určených ke službě všem bohatým hamižníkům. Jen připomeňme, že jedna legie čítá zhruba 5000 jedinců. Alespoň takto o údajném démonovi Mamonovi mluví svatý Lukáš (?–84), kterému je připisováno stejnojmenné evangelium tvořící třetí knihu Nového zákona.   V duchu rčení „hamty hamty, ať mám víc než tamty,“ se dočká personifikace i hebrejský […]
Jak se klubal na svět šicí stroj? V pachu spáleniny i balících peněz
„Vypadněte!“ zařve naposled majitel tkalcovské dílny. Marně. Pak zvedne pistoli s křesadlovým zámkem – a vystřelí na jednoho z mužů. Rozlícený dav zastaví. Na pomoc textilním továrnám bude muset vyrazit i armáda. Za vším přitom stojí dnes tak běžná věc: šicí stroj!   Do konečné podoby vynálezu, který zjednoduší život mnoha hospodyním a shodí ceny […]
reklama
věda a technika
Obří meteority: Kam vyrazit za nejzajímavějšími krátery? (II.)
„Padá hvězda, něco si přej!“ Tuto radu už téměř každý z nás zaslechl nebo sám vyslovil. Aktuální je i v listopadu a prosinci, kdy se nebe rozzáří bohatou zářivou záplavou zvanou Leonidy a Geminidy. I když jde o romantickou představu, padající hvězdy doopravdy neexistují. Jsou to zkrátka a dobře jen meteory! Někdy se z komet […]
Tullundský muž: Nejslavnější mumie z bažin
V dánském údolí Bjældskovdalu leží Tollundský močál. V roce 1938 je tu při těžbě rašeliny objeveno tělo asi třicetileté pravěké ženy. Bohužel těžbou značně poničené. O 12 let později těží ve stejném močále rašelinu Viggo a Emil Højgaardovi. A 6. května 1950 se to stane. Jsou zhruba v hloubce 2,5 metru, když si všimnou ruky […]
Co signalizuje brnění nohou?
Jedná se o poměrně časté obtíže, které v mnoha případech mívají banální příčinu. Zároveň ale mohou signalizovat chorobné stavy, které by člověk rozhodně neměl podceňovat. Brnění či mravenčení končetin čas od času potká každého. Dlouhé sezení způsobuje velký útlak nervů a obvykle odezní, jakmile změníte polohu a začnete se hýbat. Tento pocit lze popsat jako […]
Co diktuje móda pro procházky měsíčním prachem?
Módní kritici by z nich asi u vytržení nebyli. Ani modelky na předváděcích molech by v nich asi neudělaly bůhvíjaký dojem. Přesto se jedná o jedny z nejúžasnějších druhů oblečení, které pod rukama krejčích vznikly. I když ani ne tak krejčích – hlavní slovo v tomto ohledu mají technologové. Vesmír pro člověka není přívětivým místem. […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz