Záběry z války na Ukrajině ukazují civilisty, kteří se rozhodli bránit vším, co mají po ruce. Takovou zbraní je i starý známý Molotovův koktejl, který je jednou z nejsnáze vyrobitelných a přitom extrémně nebezpečných zbraní.
Připravit ji lidé mohou z toho, co mají doma a účinná je dokonce i proti obrněným vozidlům.
Typický Molotovův koktejl je vyrobený ze skleněné láhve, která se naplní hořlavinou. Hrdlo láhve pak stačí ucpat a opatřit knotem.
Tato improvizovaná zbraň se většinou uplatňuje v bojích, odehrávajících se ve městech, kdy se nepřátelské jednotky a obrněná vozidla chtě nechtě dostanou do dosahu ručních zbraní.
Oblíbený terč: tanky
V takové chvíli už stačí knot jen zapálit a hodit láhev na nepřítele. Ta se při nárazu rozbije, tekutina se rozlije do okolí a hořící knot ji zapálí. Oheň také vytváří neprůchozí zóny, skrze které se vojáci nemohou dostat a kouř navíc snižuje viditelnost.
Molotovův koktejl je překvapivě účinný proti obrněné technice. Dokonce i ty nejsilněji pancéřované tanky schopné odrazit protitankové granáty mohou utrpět vážná poškození a nebezpečný je také pro vojáky uvnitř vozidla.
Nebezpečím však nejsou jen plameny, ale i kouř, který může omezit výhled posádky ven z vozidla i její přehled uvnitř kabiny anebo ji rovnou udusit. Tanky a další bojová vozidla jsou častým cílem civilistů, kteří nemají po ruce profesionální zbraně.
Příběh, stojící za vznikem Molotovova koktejlu sice není známý, ale jedno z prvních použití je zdokumentováno během španělské občanské války (1936-1939), kdy se terčem útoků rebelů stávají především vládní tanky.
Finská ironie
Své jméno získává tato zbraň během takzvané Zimní války, kdy proti sobě stanul Sovětský svaz a Finsko (1939-1940). Tehdy je pojmenována po sovětském ministru zahraničí Vjačeslavu M. Molotovovi (1890-1986), který výrazně přispěl k ruské invazi do Finska.
Toto jméno nedostane zápalná láhev překvapivě od Sovětů, ale od Finů, kteří takto ironicky reagují na některá sovětská prohlášení.
Právě ti „koktejl“ ve velkém používají proti nepřátelským tankům a mnohé továrny, vyrábějící do té doby finskou vodku a další alkohol, přecházejí na výrobu těchto improvizovaných zbraní.
Během 2. světové války se Molotovův koktejl stane významnou součástí obrany proti nacistům.
Například britská vláda sestaví a dobře vycvičí jednotku veteránů v očekávání možné německé invaze, aby s ním dokázali dobře zacházet a dokonce postavit zábrany, aby tanky nemohly projet a daly se tak dobře zasáhnout sprškou zápalných lahví.
Malá zbraň, velké škody
Ty se však dobře uplatní i po skončení války.
Létají vzduchem během různých povstání a demonstrací po celém světě v každé době, například v Maďarsku v roce 1956, při invazi vojsk Varšavské smlouvy v srpnu 1968 do Československa, během revoluce v Nikaragui, při nepokojích v Severním Irsku nebo při studentských protestech ve Francii.
Jejich účinek otestovali například také teroristé na Blízkém východě, demonstranti v Asii či aktivisté během rasových nepokojů v USA. A dnes je masově používají bránící se Ukrajinci.
A protože obyčejný člověk s prázdnou láhví, trochou hořlaviny a zápalkou může zneškodnit bojové obrněné vozidlo za mnoho milionů, znamená to, že popularita Molotovova koktejlu hned tak neuhasne.