Mnoho toho nesnědí ani nevypijí, ale mívají dobrou náladu a cítí se povzbuzeni, jako by si dali silnou kávu. Lístky koky žvýkají již Inkové. Vědí o nich i to, že umí tišit bolest a navíc fungují jako afrodiziakum.
Jde sice o návykovou drogu, ale v tomto podání nehrozí intoxikací a navíc uvolňuje vitaminy a minerály. U nás takřka neznámé je také popíjení kokového čaje neboli mate de coca.
Ostatně, dodnes lístky žvýká na 15 milionů lidí a v Bolívii si je koupíte legálně ve varných pytlících. Kokain jako takový izoluje roku 1860 německý chemik Albert Niemann (1834–1861). Jde o hit – jen o dva roky později už se vyrábí komerčně.
Dny nehynoucí slávy
Dny slávy zažívá kokain ve druhé polovině 19. století i části 20. století ve zdravotnictví. Vyžaduje si váš zrak, sluch či snad dutina ústní lékařský zákrok? Pak je tu skvělé lokální anestetikum – kokain. Trápí vás popáleniny, vyrážky nebo hemoroidy?
Pomůže kokain. Pociťujete dlouhodobé nevolnosti? I pro vás by tu byl svého času… však víte. Tahle běloskvoucí mikrokrystalická droga je alkaloidem z jihoamerického stromku či keře kokainovníku pravého neboli rudodřevu koky. Kokain překvapí intenzitou, ale euforie dlouho nevydrží, trvá 30 až 90 minut.
Kokain mezi hýždě
Kokain se obvykle šňupe, ale je v podstatě jedno, jakou formou se dostane ke sliznici, může se do ní třeba i vetřít. Dá se aplikovat i nitrožilně, ale to většina závislých nedělá.
Dlouhodobým uživatelům může způsobit srdeční arytmii a kupodivu si je nezaváže fyzickou závislostí, ale tou psychickou. A kolik kilogramů lístků je potřeba na kilogram čistého kokainu? Těžko uvěřitelných 200 až 400 kilogramů!
Kokain má samozřejmě řadu temných stránek. Někdy nabudí sebedůvěru až k agresi, jindy, při větší dávce, spustí úzkostné stavy, dušnost, a protože jde o kardiotoxickou látku způsobující cévní křeč, může na srdeční chlopně zaťukat i mrtvice či infarktu myokardu.
Trojice hrůzné závislosti
Uživatelům kokainu vadí, že se nedá kouřit. A tak sáhnou po cracku, u kterého to jde. Zážitek je to intenzivní: „Připomíná to pozitivní emoční explozi někde uvnitř vás, je to jako vše prostupující orgasmus,“ vychvalují si závislí.
Crack přitom působí obvykle do 20 minut. Zjednodušeně řekněme, že se vyrábí z kokainu, smíchá se s alkalickým činidlem, tedy třeba sodou, vápnem nebo kypřícím práškem do pečiva, poté s diethyletherem neboli éterem. To už zbývá jen finální tepelná úprava.
Crack je ovšem řádně nebezpečná droga, a to hlavně proto, že spolu s například morfiem a heroinem patří mezi nejnávykovější látky světa!