Thor, Loki, Odin a další jména z germánské mytologie po mnoha staletích znovu zaznívají na rtech věřících. Znovu vyznavači pozvedají u ohňů rohy plné medoviny k jejich větší slávě.
Opět splétají staroseverská či gótská slova starobylých chvalozpěvů a zaříkadel. Germánští pohané se vrátili mezi nás.
Ve Spojených státech, v Evropě, ale dokonce i v České republice se formují skupiny a sdružení, která by ráda vzkřísila víru dávných věků a navázala na náboženské tradice Vikingů.
Některé z nich ovšem zdaleka nejsou jen nevinným novým oživením sympatických starých tradic – provází je obvinění z rasismu, extremismu a násilí.
Romantici i nacisté
První pokusy o oživení germánského pohanství přicházejí v 19. století spolu s vypjatým romantickým nacionalismem. Na počátku 20. století se začínají rodit první spolky a sdružení po celém světě, dokonce i v tak odlehlých krajích, jako je Austrálie.
Brzy se objevuje i temná strana hnutí – germánských motivů se chopí vyznavači árijské rasy, antisemité a nakonec i nacisté. Germánskému pohanství tak na mnoho dalších let dají špatnou pověst, které leckde trvá dodnes.
Pohanský Island
V 70. letech stojí za to zaměřit svou pozornost na Island. Uchovává se tu v lidových tradicích leccos z dědictví předkřesťanské společnosti.
Islandský farmář Sveinbjörn Beinteinsson (1924–1993) se v roce 1972 prohlásí pohanským knězem a zakládá sdružení Ásatrúarfélagið (Společenství ásatrú) a postupně mu získává státní uznání za náboženskou společnost, takže na Islandu mohou germánští pohané pořádat oficiální svatby, pohřbívat a příslušnost k této víře je zanášena do úředních registrů.
Kostely v plamenech
Někdejší nacistická fascinace pohanstvím ale také nemizí.
Ve spojení s tvrdou hudbou, známou jako „vikingský metal“ se znovu objevuje zejména ve Skandinávii a láká k sobě pestrou směs extremistů, kteří obdivují Adolfa Hitlera (1889–1945), nenávidí Židy a křesťany a prohlašují se za nástupce pohanských válečníků.
A ne vždy zůstává jen u slov. Mezi lety 1992 a 1996 vzplane v Norsku na 50 kostelů zapálených právě rukama těchto extremistů!
Virtuální pohané
Šíření germánského pohanství pomáhá internet. Tatam jsou doby, kdy se zájemce o staré bohy utápí ve starých, napůl tajně vydávaných tiskovinách. Informace o podobně smýšlejících jedincích může hned najít hned na síti.
„Je to skupina jakýchsi virtuálních pohanů. Na krku mají Thorovo kladivo, ale ve skutečnosti žádnou náboženskou praxi neprovozují,“ stěžuje si řada novodobých pohanů.
V České republice se objevuje několik pokusů o vytvoření náboženské germánské organizace, ale většina z nich zaniká na osobních sporech jednotlivců. Počet organizovaných a aktivních germánských věřících je u nás pravděpodobně jen v desítkách.