Skip to content
reklama

První stanné právo v protektorátu: Smrtí se trestá zabijačka i noční procházka

„Tschechengesindel (Český ksindl),“ sykne rozzuřeně nový zastupující říšský protektor Reinhard Heydrich. „Však já ho naučím poslouchat,“ prohlásí, když ve funkci vystřídá podle názoru Adolfa Hitlera slabého Konstantina von Neuratha.

Recept na poslušnost už má připravený!

Zastupující říšský protektor Reinhard Heydrich (1904–1942) hned po svém příjezdu do Prahy vyhlašuje novinkou, kterou obyvatelé Protektorátu Čechy a Morava dosud neznali. Od 27. září 1941 platí Nařízení říšského protektora v Čechách a na Moravě o vyhlášení civilního výjimečného stavu.

Podle tohoto výnosu jsou „dovoleny odchylky od platného práva“. Nový stav znamená i to, že „říšský protektor může přenést tato mimořádná oprávnění na jemu podřízené orgány“. Vše vyhlašuje rozhlas ve 22.

00 hodin. Než se Češi stihnou zorientovat, už je tu další nařízení v podobě stanného právo, které začíná platit od 28. září 1941 od 12 hodin. V obvodech oberlandrátů (seskupení politických okresů) Praha, Brno, Moravská Ostrava, Olomouc, Hradec Králové a Kladno tento výjimečný stav zakazuje „srocování, shlukování, shromažďování v uzavřených místnostech a pod širým nebem, na veřejných ulicích a náměstích“. Později od 1. října 1941 je stanné právo rozšířeno ještě o tři další okresy. Lidé mají zůstávat doma, všechny zábavní podniky zavírají nejpozději ve 22.00 hodin. Ke hněvu gestapáků může přispět i okno svítící v noci do tmy, zatemnění je povinné.

Reinhard Heydrich chce s českým ksindlem zatočit. FOTO: German Federal Archives/Creative Commons/CC BY-SA 4.0

Provaz za porážku

Jaké trumfy dává nový právní stav Heydrichovi do rukou? Prakticky neomezenou moc gestapa. Ihned vznikají tříčlenné stanné soudy. Rozsudky se provádějí okamžitě. „Bezpečnostní policie tak dostala do ruky nový nástroj, když držela v ruce vše, od obvinění až po rozsudek, proti němuž nebylo odvolání, a vymkla se tak jakékoli kontrole ze strany justičních orgánů,“ líčí současný historik Vladimír Filip. Důkazem se stává například stručná zpráva České tiskové kanceláře z 9. října 1941: „Pro hospodářskou sabotáž ve smyslu nařízení říšského protektora v Čechách a na Moravě ze dne 27. září 1941 byli odsouzeni stannými soudy v Praze a v Brně k smrti provazem: Václav Beneš, řeznický mistr z Prahy, Josef Salák, komisionář s dobytkem z Prahy, Žid Arnošt Weiss z Moravské Ostravy, jakož i dalších sedm osob, mezi nimi i čtyři Židé.

“ Výčty odsouzených na smrt přibývají, den co den zní jejich jména z rozhlasu. K nejvyššímu trestu stačí i utajená porážka dobytčete, u sedláků neplnění zemědělských dodávek německé válečné mašinérii nebo černý obchod.

blank
Rozhlas se stává za protektorátu společníkem v mnoha domácnostech. Za poslech zahraničního vysílání ale lidi čeká trest. FOTO: Wolfgang Sauber/Creative Commons/CC BY-SA 3.0

Došla jim trpělivost

Heydrich se rozhodl naložit s „českým ksindlem“ tak krutě, protože před jeho příjezdem do Prahy role domácího odboje dlouhodobě posilovala. Pokusy malých a špatně vyzbrojených skupin se změnily v koordinovanější a větší akce.

Němci mají vztek. Takovému vývoji musejí stůj co stůj zabránit. Nelíbí se jim, že protektorátní produkce, která je pro německé hospodářství mimořádně důležitá, klesla kvůli sabotážím zhruba o třetinu.

Neposlušnost Čechů přiživují také ilegální časopisy a letáky, které často kdosi pod rouškou noci drze vylepuje i na veřejné budovy. Nikdo se k ničemu nehlásí, ale hesla dávají Čechům víru, že protektorát jednoho dne skončí.

Německou propagandistickou akci „V“, která odstartovala 17. července 1941, obyvatelé protektorátu zcela ignorovali.

blank
Karl Hermann Frank po válce vysvětlil okolnosti vzniku prvního stanného práva. FOTO: Tombus74/Creative Commons/CC BY-SA 4.0

Cukr a bič

„Roli hrály dvě zásadní akce, a to požár skladiště pohonných hmot v Náchodě v srpnu 1941 a výbuch bomby v německém internátu v Letovicích v polovině září 1941,“ vypovídá po válce bývalý státní ministr pro Protektorát Čechy a Moravu Karl Hermann Frank (1898–1946) o tom, co podnítilo vyhlášení prvního stanného práva u nás.

Německý pohár trpělivosti přetekl. Heydrich se rozhodne dát Čechům na vědomí, kdo je na jejich území pánem, což zdůrazní i ve svém projevu 2. října 1941 v Černínském paláci před předními představiteli německé protektorátní správy.

Bude praktikovat politiku cukru a biče. 1. prosince 1941 ve většině oblastí stanné právo zruší, ponechá ho v platnosti už jen v Praze a Brně, kde vyprší až 20. ledna 1942. Zastupující protektor udělá i některé zdánlivé ústupky, když propustí některé ze zatčených ze 17.

listopadu 1939. Také zvýší obyvatelům příděly. Jde ale jenom o zástěrku skutečného stavu. Štvanice na odbojáře pokračuje a je úspěšná. Do jara 1942 se podaří rozbít centrum odbojové organizace ÚVOD (Ústřední vedení odboje domácího).

První stanného právo přináší svoji hořkou bilanci: soudy poslaly na smrt 486 lidí a dalších 2242 do koncentračních táborů.

Foto: Creative Commons, Úvodní fotografie: Bratislavská župa/Creative Commons/CC BY-SA 2.0
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Historie
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Pistáciový dort
tisicereceptu.cz

Pistáciový dort

Dobrota na neděli či na oslavu Suroviny 85 g hrubě mletých...
Bez ducha ve mně jsem jen poloviční člověk
skutecnepribehy.cz

Bez ducha ve mně jsem jen...

S nešťastným duchem jsem žila řadu let....
Stubby chytal zvědy za zadek
epochalnisvet.cz

Stubby chytal zvědy za zadek

„To přece nejde! Sem psi nesmějí!“ rozčílí se recepční...
Podvedla Berenika manžela s milencem?
nasehvezdy.cz

Podvedla Berenika manžela s...

Krásná BERENIKA...
Léčba viru podobného HIV u opic je nadějí i pro lidstvo
21stoleti.cz

Léčba viru podobného HIV u...

Virus HIV způsobuje u lidí onemocnění AIDS...
Když očí pálí
panidomu.cz

Když očí pálí

Pálení v očích sice zdraví neohrožuje, zato...
Dokáže Tatiana Dyková uhlídat manžela?
nasehvezdy.cz

Dokáže Tatiana Dyková...

Mít za manžela idol ženských...
Pohřbený deník: Vysvětlí objev hrobu krvavé tajemství kruté šlechtičny?
enigmaplus.cz

Pohřbený deník: Vysvětlí objev...

Postavu krvelačné uherské hraběnky Alžběty...
Liberecký kraj dětem: Tipy na dva výlety
epochanacestach.cz

Liberecký kraj dětem: Tipy...

K příjemným procházkám svádí Mravenčí stezka v...
Tajemství reflexní terapie: Odrážejí chodidla náš zdravotní stav?
enigmaplus.cz

Tajemství reflexní terapie:...

Reflexní terapie vychází z přesvědčení,...
PRU58 má zahrádku
iluxus.cz

PRU58 má zahrádku

Vyhlášená holešovická restaurace PRU58 je klenotem...
Dechberoucí udržitelná rezidence ve svahu
rezidenceonline.cz

Dechberoucí udržitelná...

To, co bylo původně plánováno jako...

Předplatné časopisu

Chcete znát odpověďi? EPOCHA je pro Vás jasnou volbou. Již 17 let pro vás mícháme koktejl toho nejzajímavějšího, co se kolem nás děje!

Zvolte variantu

Epocha