Za to, že Spojené státy přetrhaly pouta s Británií, nemohla jen válečná síla, ale i obratné finančnictví. Jeho symbolem se stal Robert Morris, který do války za nezávislost USA investoval ohromné částky a na americkém kontinentě založil vůbec první banku.
Jsme ve druhé polovině 18. století a americká revoluce je na spadnutí. Právě se rozhoduje o osudu amerických osad na východním pobřeží kontinentu, které dosud ovládají Britové.
Situace je to pro kolonisty ošemetná, docházejí totiž peníze na financování armády generála George Washingtona (1732–1799), jež má zajistit jejich nezávislost.
S penězi přichází za pět minut dvanáct finančník Robert Morris (1734–1806).
Chuďas nejlepším kupcem
Robert se narodí do rodiny loďaře. Ten synkovi neodkáže nijak závratné jmění. Nasměruje ho však k jeho první pracovní zkušenosti u společnosti Willing Morris and Company, která má na starosti námořní přepravu.
I když ve Filadelfii, kde podnik působí, zároveň operuje hned několik podobných firem, tato na rozdíl od nich prosazuje moderní a inovativní strategie.
Morris se záhy stává partnerem ve společnosti, jejíž lodě obchodují s Indií, španělskou Kubou, Itálií a oblastí Levanty. Firma dokonce jako první uskuteční obchodní výpravu do císařské Číny!
Není proto vůbec divu, že se Morris rychle přidává na stranu nespokojených obchodníků, kterým se nelíbí britská daňová politika a zejména čerstvě schválený kolkový zákon (1765). Morris se záhy dostává do čela politického boje proti britské nadvládě.
Revoluci zachrání, sebe ne
Na pomyslném vlivovém žebříčku šplhá velmi rychle díky bohatství, které mu poskytuje jeho obchod. V roce 1775 se tak stává delegátem kontinentálního kongresu, kde štědře přislíbí finanční zaštítění dovozu zbraní a střeliva Washingtonově armádě.
Ve stejné době je zvolen do pensylvánské komise pro bezpečnost a později je členem i mnoha dalších důležitých komisí. Není přitom tajemstvím, že peníze na zaplacení potravin, oblečení i logistiky rodící se armády si později i půjčuje od svých přátel.
Válka za americkou nezávislost vypukne v roce 1776 a trvá až do roku 1783, kdy Britové uznávají americkou nezávislost. Obrovské výdaje na armádu ale Morrise značně vysílí.
Píše se rok 1781 a Morris je jmenován do funkce hlavního správce financí nově se rodícího amerického státu. V době svého vzniku jde o post nejvyšší, Američané totiž zatím nemají prezidenta ani vládu.
Kongres Morrisovi poskytne téměř diktátorské pravomoci a umožní mu, aby i nadále pokračoval ve svých soukromých podnikatelských aktivitách.
Peníze mu zlomí vaz
Morris se osvědčí, obratně zpřísní účetní postupy, donutí státy, aby splnily kvóty přísunu peněz do státní kasy, a navíc zkonsoliduje výdaje na armádu. Získá výhodnou půjčku od Francie, jejíž část využije k vytvoření první banky na kontinentě. Bank of North America tak vzniká roku 1781 ve Filadelfii.
Morris přijde se systémem dlouhodobých úvěrů za nižší úroky pro projekty, které mají šanci na úspěch, a vydává a podepisuje papírové bankovky se svým jménem, které jsou kryty zlatem. Jeho riskantní podniky mu ale v roce 1798 zlomí vaz.
Na sklonku života žije jako chuďas v prostém domě ve Filadelfii, kde v roce 1806 umírá.