Podle Ústavu zdravotnických informací a statistiky ČR je počet osob, které v roce 2021 vešly do kontaktu se zdravotním systémem z důvodu kloubních obtíží různého charakteru na pozici hlavní diagnózy, celkem 1 354 477 milionu.
Oproti roku 2020 vzrostl počet o 32 907 osob. Jedná se o téměř 13 % celkové populace ČR. V posledních dvou dekádách přitom čísla neklesají pod hranici 1 milionu osob.
Kloubní obtíže vedou v menší či větší míře k omezení pohybového aparátu, čímž dochází ke snížení kvality našeho života. Podle dat UZIS se přitom stav od roku 2010 nelepší a počet osob s kloubními obtížemi se s drobnými výkyvy stále drží nad hranicí 1 milionu.
3 nejběžnější sporty, které zatěžují klouby
Ke kloubním obtížím přitom nemusí přispívat jen vyšší věk nebo genetické predispozice, ale také nevhodně zvolený sport. Udržujte proto v kondici nejen sebe, ale i své klouby. Staré známé úsloví „sportem ku zdraví“ totiž není vždy stoprocentní.
Nejrozšířenější a jednou z nejoblíbenějších forem sportu je běhání. Jeho předností je nízká cena a snadná dostupnost. Stačí k němu v podstatě jen kvalitní obuv běžecká obuv, protože běhat lze téměř za každého počasí. Podle řady fyzioterapeutů jde však o ten nejnepřirozenější pohyb
a doporučují spíše rychlochůzi nebo nordic walking. Běh totiž zatěžuje především kyčelní a kolenní klouby.
Jak podpořit zdravé klouby?
Někteří běžci dokonce trpí tzv. syndromem iliotibiálního traktu způsobeným špatným držením těla. Nenechte se zmást názvem, tento poněkud krkolomný název nemá souvislost
s trávením. Je to ryze ortopedický problém způsobený třením šlachy iliotibiálnho traktu a stehenní kosti. Také při cyklistice dochází ke zvýšené zátěži kolenních kloubů. Dalším negativním projevem je zesílení stehenního svalstva.
Proto, pokud chcete mít nohy štíhlé jako laňka, je na místě upřednostnit jiné sportovní vyžití.
Kloubním obtížím lze předcházet například v podobě vhodných doplňků stravy.