Domů     F-22 Raptor: Dravec, který neprohrává
F-22 Raptor: Dravec, který neprohrává
31.5.2022

Svému jménu, které v překladu znamená dravec, dělá čest. Je jednou z nejvyspělejších a nejmodernějších sériově vyráběných stíhaček na světě. Ve vzdušném prostoru nemá konkurenci.

Navíc může být použit i jako bombardér s neuvěřitelným doletem přes 2500 kilometrů!

Radar je na něj krátký

F-22 Raptor vyniká především svou neviditelností – nezachytí ho radary protivzdušné obrany, ani stíhačky nepřítele. Technologii stealth bylo při konstruování trupu podřízeno vše.

Vnější i vnitřní kovové části trupu jsou pokryté materiály a nátěrem pohlcujícím radarové záření. Neviditelnosti pomáhá i tvar letounu – trup je vytvarován tak, aby měl co nejmenší radarový odraz.

Při čelním pohledu má trup pětiúhelníkový průřez, který by měl rozptylovat radarové záření dopadající radiálně na trup. A myslelo se i na takové maličkosti, že hydromotory křidélek a klapek jsou schovány pod kryty, aby nenarušily stealth technologii.

Z tohoto důvodu má Raptor i veškerou výzbroj uschovánu ve svých útrobách. Maximální neviditelnosti pomáhají i palubní přístroje, které v případě nutnosti mohou pracovat v pasivním režimu.

S radary si Raptor poradí. FOTO: U. S. Air Force / Creative Commons /volné dílo
S radary si Raptor poradí. FOTO: U. S. Air Force / Creative Commons /volné dílo

Nadzvuková rychlost? Žádný problém!

Pohon Raptoru mají na starosti dva dvouproudové motory Pratt & Whitney F119. Jsou uloženy vedle sebe ve střední části trupu hned za velkou zbraňovou šachtou. Motor byl vyvinut speciálně pro Raptora.

Stíhačka díky němu dokáže létat nadzvukovou rychlostí, a to bez přídavného spalování! Raptor je jediným bojovým letounem, který to umí.

Díky dvojici motorů tak pilot Raptoru může uhánět (stálou) nadzvukovou rychlostí bez přídavného spalování až do rychlosti mach 1,72. Trysky motoru jsou navíc vektorovatelné – to znamená, že mohou měnit vektor tahu o 20 stupňů, díky čemuž pilot může se stíhačkou nevídaně manévrovat.

I tady byl kladen důraz na maximální utajení letounu. Trysky jsou chlazené a mají plochý tvar, čímž se snižuje nejen infračervené vyzařování, ale i hluk. Kvůli možnosti „naklánění“ trysek ale nejsou motory, ani trysky zezadu kryty.

Pokropit a zpátky do šachty

Hlavní „pevnou“ zbraní Raptora je rotační šestihlavňový kanon M61A2. Jedná se o zmodernizovanou verzi – tento typ kanonu se totiž používá už od konce 50. let. Kanon má ráži 20 milimetrů a bez nabíjecího systému váží 92 kilogramů.

Tenhle drobeček dokáže protivníka pokropit kadencí 100 ran za sekundu. Pilot má k dispozici 480 kusů munice. Kanon je s ohledem na maximální radarovou neviditelnost ukrytý ve vlastní šachtě v kořeni pravého křídla.

Těsně před střelbou se kanon vyhoupne, odvede svou práci a zase se schová do šachty.

Výzbroj mění F-22 v obávaného protivníka. FOTO: U. S. Air Force / Creative Commons / volné dílo
Výzbroj mění F-22 v obávaného protivníka. FOTO: U. S. Air Force / Creative Commons / volné dílo

Pekelná přesnost

Základní výzbroj Raptoru se umisťuje do hlavní zbraňové šachty. Sem se dokáže vměstnat až šest řízených raket s krátkým doletem. Jedná se o rakety vzduch-vzduch a kvůli technologii stealth jsou i ony „vystrčeny“ ze šachty těsně před útokem.

Raptor má ještě dvě pumovnice na bocích pro další dvě rakety. Stíhačka ale může být využita jako bombardér.

V centrální šachtě může nést dvě 450kilogramové pumy, které jsou naváděny na cíl pomocí GPS. U Raptora, který je až po okraj nabušený výkonnou elektronikou, se bavíme o smrtící přesnosti – udává odchylka sedm až 13 metrů!

Raptor navíc může proti pozemním cílům nést i rakety vzduch-země, ty by ale musely být umístěny na pylonech pod křídly, čímž by se rapidně snižovala neviditelnost letounu.

V březnu 2012 byl Raptor vylepšen tak, aby mohl nést až osm 113kilogramových bomb naváděných GPS, které dokáže navést na čtyři různé cíle.

Křeslo se šesti LCD

Jednodílný kokpit se odklápí směrem dozadu. Pilot si tu hoví na vystřelovacím sedadle sklopeném o 65 stupňů dozadu. Důvod? Zlepšuje to odolnost pilota při velkých přetíženích. Na přístrojové desce najdete minimum klasických přístrojů.

Veškeré informace potřebné pro řízení letu a bojovou činnost se zobrazují na šesti barevných LCD. Ty podle potřeb pilota ukazují vzdušnou situaci včetně identifikace cílů, letové údaje, stav výzbroje, digitální mapu s orientačními body, data naváděcího systému atd.

Objevují se tu i informace výstražných přijímačů o hrozbě, které pilot navíc slyší i ve svých sluchátkách. Kromě šesti LCD musí pilot sledovat i čelní průhledový displej, kam se promítají informace o průzkumu, o cíli a pro řízení palby. Raptora i všechny zbraně ovládá pilot pomocí řídicí a plynové páky.

K ovládání kokpitu je třeba náročný výcvik. FOTO: DoD / Creative Commons / volné dílo
K ovládání kokpitu je třeba náročný výcvik. FOTO: DoD / Creative Commons / volné dílo

10,5 miliardy operací za sekundu

Pilot Raptoru má k dispozici tu nejlepší avioniku. Vše bylo navrženo tak, aby se mohl maximálně soustředit na plnění úkolů, ať se již jedná o boj či průzkum.

Pokročilé navigační, řídicí a útočné systémy používají pro analýzu dat umělou inteligenci, a snižují tak pracovní zátěž pilota.

V „čumáku“ má Raptor vícefunkční radiolokátor nové generace, který dokáže sledovat až 20 cílů najednou v okruhu 240 kilometrů, přičemž na čtyři cíle současně může navádět řízené rakety.

Propojením několika dalších systémů (zjišťování sledování cílů, pro elektronický boj, komunikační, navigační a identifikační atd.) vzniká nejmodernější integrovaný radioelektronický systém označovaný jako Pave Pillar.

Většinu funkcí letadla bude obstarávat počítač na bázi procesoru Intel 80960, který dokáže zpracovat 10,5 miliardy operací za sekundu! Počítač vyhodnotí data ze všech systémů Raptora a během boje pilotovi nabídne další postup.

I avionika Raptora je podřízena neviditelnosti. Pilot si může zvolit stupeň utajení – v podstatě určí množství emisí, které budou tyto systémy vyzařovat.

Foto: U. S, Air Force / Creative Commons / volné dílo, DoD / Creative Commons / volné dílo,
Související články
Věda a technika
Neštovice: Postrach, který věda zahnala
Amerika je pro kolonizaci zemí zaslíbenou. Stačí přesvědčit původní obyvatelstvo, aby vycouvalo. Přesvědčovacích prostředků mají Evropané celou řadu. Pušky, děla, a také neštovice. Neštovice jsou nemocí, která významným způsobem mění dějiny Kolem roku 400 př.nl zasáhne Athény epidemie, s největší pravděpodobností neštovic. Vyhubí čtvrtinu populace a mezi obětmi je i nejvýznamnější z vůdců – Periklés (500–429 […]
Věda a technika
Co jste netušili o výtazích?
Kabinka visí na kovovém laně, připevněném na kladce. Můžete si nastoupit! A kdy pojedeme nahoru? Až někdo ručně navine lano na dřevěný buben! Tak nějak funguje první známý výtah na světě… Autorem pradědečka výtahů je řecký matematik Archimédes (asi 287-212 př. n. l.) a sestaví ho okolo roku 236 před Kristem. Podobné používají i Římané, […]
Věda a technika
Víme, jak vznikl náš Měsíc?
Nové planety se rodí různými způsoby. Jedním z nich, kterým vznikla i naše sluneční soustava, je takzvaná akrece neboli „narůstání“. V tomto případě se oblak plynu s drobnou příměsí prachu díky vnějšímu impulzu, kterým může být například výbuch nedaleké hvězdy, začne hroutit do podoby disku. Jedná se v podstatě o gravitační proces. V centru disku […]
Věda a technika
Rekordmani mezi rostlinami: Fascinující nej rostlinné říše
Znáte je? Nejmenší a největší rostliny světa, rostliny s nejdelšími listy, největšími květy či nejdelším jehličím, nebo třeba nejstarší rostlinu, jejíž věk je téměř pět tisíc let?  Představujeme vám rekordmany z říše rostlin, seznamte se. Obrovsky rozmanitý svět rostlin nás obklopuje v každém koutu světa. Rostliny nám i zvířatům poskytují potravu a kyslík, bez kterého […]
reklama
věda a technika
Tuberkulóza: Módní guru, zabiják i cestovka
„Má drahá, kořím se vaší alabastrové pleti i útlému pasu. Jste ztělesněním krásy,“ šeptá obdivně mladý muž. „Oh, děkuji,“ zašeptá dívka a vykašle do kapesníčku trochu krve. Má tak rozmanité symptomy, že až do 19. století nikdo netuší, že jde o jednu a tutéž nemoc. To mění svými objevy až francouzský lékař René Laënnec (1781–1826) […]
Chudák malý Albert: Experiment mu způsobí strach i ze Santa Clause!
Chvíli nesrozumitelně žvatlá, pak se převalí a jeho pozornost zaměstná sněhobílá laboratorní myš. Instinktivně po ní natáhne ruce, když místnost naplní hlasitý zvuk kladiva a kovové tyče. Dítě se leká a okamžitě propuká v pláč, jenže to je jen začátek! Vědci potvrzují své hypotézy všemožnými pokusy. Zatímco ruský psycholog Ivan Petrovič Pavlov (1849-1936) moří psy, jeho […]
Proč máme škytavku?
„Škyt! Zase na mě někdo myslí!“ známou průpovídkou si lidé odůvodňují škytavku už v 17. století a říkáme to dodnes. I když dávno tušíme, že pravá příčina nejspíš bude jiná… Nádech, výdech. Dva základní a k životu nezbytné pohyby provádíme bez ustání celý cen, aniž bychom to vnímali. Přesněji nevnímáme je, dokud hladký průběh nekončeného […]
Kdo dosedne na Měsíc? Je tu velký souboj dvou miliardářů
Po dekádách útlumu, kdy se kosmické bádání zaměřovalo na vysílání sond a na zkoumání orbity nebo nejbližších planet, jsme se dostali do éry nových vesmírných závodů. Tentokrát však mezi sebou kromě velmocí soupeří také soukromé firmy. Která bude mít navrch? Zatímco ještě pár let nazpátek se nejčastěji skloňovalo jméno amerického podnikatele Elona Muska (⃰1971) a […]
reklama
záhady a tajemství
Velký Roudný, svědek souboje Boha s Luciferem?
Velký Roudný se ve výšce 780 m n. m. tyčí v malebném prostředí Nízkého Jeseníku. Tato sopka, aktivní před miliony let, si v místní krajině získala výraznou dominanci. Obsahuje rozmanité druhy vulkanického materiálu, včetně čedičové lávy, která vytvořila čtyři impozantní lávové proudy na svazích vrchu. Nejdelší z těchto proudů měří až pět kilometrů. V minulosti […]
Po stopách Stonehenge: Začne to jednoduchým valem…
Vítejte v anglickém Amesbury. Protéká tudy slavná řeka Avona a ke Stonehenge to máme jen 3 kilometry. Právě tady je roku 2003 objeven hrob významného muže, který umírá kolem roku 2300 př. n. l. Hned dostává přezdívku Král Stonehenge. Vyloďovaly se právě v Amesbury některé z monolitů na stavbu kamenného unikátu? Ne. Řeka Avona je […]
Starověké Mohendžodaro: Nejluxusnější město světa
Davy skandují, peří létá. Kohoutí zápasy mají rituální charakter. Právě odtud, ze starověké Kukkutarmy, v překladu Kohoutího města, se rozšíří domestifikovaná drůbež do světa. Ale pozor: Zde je posvátná a nejí se!   Ve 2. tisíciletí před Kristem tu může žít až 100 000 obyvatel, což z „Kohoutova“ dělá metropoli světového významu. A živo tu […]
Vnuknutí svaté Anny: Skutečně vyléčila slepého rolníka?
V naší republice se nachází celá řada poutních míst, která měla být svědkem mnoha zázračných vyléčení. Jedno z nich najdeme rovněž v blízkosti Prahy, přibližně jeden kilometr od obce Strančice. Vnuknutí svaté Anny Roku 1820 měl prý jakýsi velice zbožný rolník, jenž byl postižen slepotou, vnuknutí od svaté Anny, aby šel do lesa Jedlovce, kde […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Potřebujete nový kávovar?
panidomu.cz
Potřebujete nový kávovar?
Doby, kdy jsme znali jen českého „turka“, jsou už dávno pryč a mnozí z nás si na kávě chtějí opravdu pochutnat. Uvažují proto o koupi kávovaru. Jak se ale vyznat v té nepřeberné nabídce přístrojů? První věc, kterou byste měli před nákupem kávovaru zvážit, je reálná spotřeba kávy. Pokud se u vás doma denně vypijí
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
To na nose nenosíme
nejsemsama.cz
To na nose nenosíme
Černé tečky v obličeji, zejména na nose, představují častý kosmetický problém. Jejich tvorbu ovlivňuje kosmetická péče a používání kosmetiky, která ucpává póry. Nač si dát pozor? Zbavit se jich není jednoduché, ale při správné péči a používání správné kosmetiky se vám může podařit je alespoň minimalizovat. Co pomůže? Základem je pravidelné a důkladné čištění pomocí micelárních vod, pěny a gelů.
Tajemný slezský alchymista: Byl krůček od objevu kamene mudrců?
enigmaplus.cz
Tajemný slezský alchymista: Byl krůček od objevu kamene mudrců?
Na přelomu sedmnáctého a osmnáctého století pobýval ve Slezsku alchymista, který byl opravdovou autoritou v otázce takzvaného kamene mudrců. Pokud se prý někdo přiblížil objevu tohoto alchymistického
Kuřecí paličky v ohnivé marinádě
tisicereceptu.cz
Kuřecí paličky v ohnivé marinádě
Správně dochucená marináda dokáže obyčejné jídlo vyšvihnout do nebeských výšin. Přesvědčte se sami. Suroviny 8–10 kuřecích paliček sůl, pepř 1 lžíce hořčice 1 lžíce kečupu 1 lžička pálivé ml
Rado opět spojilo své renomé s japonským návrhářem
iluxus.cz
Rado opět spojilo své renomé s japonským návrhářem
V roce 2017 se značka Rado spojila s japonským módním vizionářem Kunihiko Morinagou, aby společně vytvořili limitovanou edici hodinek. Ty kombinují tradiční řemeslné umění značky s inovativní technolo
5 největších tlouštíků na trůnu: Jindřich VIII. vážil až 160 kilo!
historyplus.cz
5 největších tlouštíků na trůnu: Jindřich VIII. vážil až 160 kilo!
Jindřich VIII. odloží mastnou kýtu a otře si rukou koutky úst. K jídlu zasedl v sedm večer, a byť už je dávno po půlnoci, stoly se stále prohýbají pod vybranými pokrmy. „S večeří se přece nesmí pospíchat,“ usměje se na své hosty král a pokyne sluhům, aby donesli další pochoutky. Pro anglického krále je jídlo skutečným koníčkem.
Brněnský Open House otevře 116 objektů. Rezervace startují 9. května
epochanacestach.cz
Brněnský Open House otevře 116 objektů. Rezervace startují 9. května
Desítku zbrusu nových podcastů, speciální prohlídky či asistenci pro znevýhodněné návštěvníky a zejména 116 lokací nachystali pro návštěvníky Open House Brno 2024 jeho pořadatelé. Festival architektury a urbanismu se letos zaměří na témata inkluze a přístupnosti města jako jednoho architektonického celku. Součástí dvoudenní akce budou i hudební vystoupení na vybraných lokacích, speciální nabídky brněnské gastroscény
Má Gottová v zahraničí milence?
nasehvezdy.cz
Má Gottová v zahraničí milence?
Vdova Ivana Gottová (48) před časem zainvestovala a momentálně se jí staví v pražské lokalitě Císařka luxusní vila. Původně se psalo, že by to měl být nový domov pro ni a její dcery Charlotte Ellu (
Bigfoot v Kazachstánu? Tamní farmáři tvrdí, že ho spatřili!
epochalnisvet.cz
Bigfoot v Kazachstánu? Tamní farmáři tvrdí, že ho spatřili!
V odlehlé oblasti východního Kazachstánu si několik obyvatel všimlo něčeho neobvyklého. Farmáři řekli televiznímu kanálu 24.kz, že yetti krade jejich dobytek. Skutečně mají co dělat s legendárním kryptidem? Jeden z místních farmářů na východě Kazachstánu je svědkem něčeho neskutečného. V noci ho vzbudí podivné zvuky a vyženou ven z postele. Dojde až ke své
Chtěla mi odloudit manžela
skutecnepribehy.cz
Chtěla mi odloudit manžela
Moje sestra byla taková už odmalička. Dostala, čeho se jí zachtělo. Rodiče jí vždycky nadržovali a já jí vše odpouštěla. A z ní vyrostl sobec. Přestože byla moje sestra jen o pět let mladší, vypadala spíš jako moje dcera, kterou jsem nikdy neměla. Štíhlá a drobná, plavovlasá. Já byla vysoká a statná. Žáky jsem vždy milovala Pracovala jsem coby učitelka na
Objevena nejtěžší hvězdná černá díra v naší Galaxii
21stoleti.cz
Objevena nejtěžší hvězdná černá díra v naší Galaxii
Astronomové objevili dosud nejhmotnější hvězdnou černou díru v Mléčné dráze. Prozradila ji obíhající hvězda, která se kvůli ní při svém pohybu podivně "kymácí". Neunikla tak pozornosti mise Gaia Evrop