Napravo domy, nalevo domy, asfalt a občas i nějaká zeleň. Že jsou všechny ulice vesměs stejné? Ani náhodou!
Projděte se s námi těmi nejkurióznějšími cestami, ulicemi a silnicemi. Ať už to stihnete za vteřinu, nebo vás zavedou až do dalekého starověku.
Avenida 9 de Julio
NEJŠIRŠÍ
Kde: Argentina
V každém směru sedm pruhů aut, další tři na krajích a mezi tím tlusté pásy zeleně.
Vše dohromady tvoří úctyhodnou šířku 140 metrů!
Není divu, že Avenida 9 de Julio, protkávající 3,4 km dlouhý úsek v Buenos Aires, je suverénně nejširší ulicí na světě.
Argentinci si na ni počkají docela dlouho – v plánu je již od konce 19. století, ovšem až v červenci 1937 je třída otevřena veřejnosti. Přesně na výročí vyhlášení argentinské nezávislosti (9. 7. 1816), po němž také nese jméno.
Po cestě tu narazíte na řadu památek, nejslavnější je obří obelisk nebo socha Dona Quijota.
Baldwin Street
NEJSTRMĚJŠÍ
Kde: Nový Zéland
Na kole nebo skateboardu si užijete divokou jízdu. V opačném směru se ale pořádně zapotíte! Sklon tu dosahuje okolo 35 %, což odpovídá zhruba červené lyžařské sjezdovce.
Baldwin Street ve městě Dunedin na Novém Zélandu je jinak obyčejnou ulicí lemovanou obytnými domy. Jen v horní části je zpevněná betonem namísto asfaltu – ten by totiž v horkých letních dnech stékal dolů!
Krušnou chvíli zažije Baldwin Street v roce 2019, kdy je jí titul nejstrmější ulice světa odebrá! Pen Ffordd Llech ve městě Harlech ve Walesu je prý ještě o procento strmější. Po přeměření v dubnu 2020 se ale prvenství vrací opět Baldwin Street.
Spreuerhofstraße
NEJUŽŠÍ
Kde: Německo
Pokud jste širších rozměrů, jděte rozhodně jinudy. A ostatní se modlete, abyste nepotkali někoho v protisměru!
Spreuerhofstraße v německém městě Reutlingen totiž v nejužším místě měří 31 centimetrů a v nejširším slabých padesát!
Ulička je postavena v roce 1727, v rámci rekonstrukce města po velkém požáru, a tenoučký průchod tu prostě tak nějak zbude.
Spreuerhofstraße je dle Guinessovy knihy rekordů nejužší ulicí na světě, přestože titul ráda používá také prastará Parliement Street v anglickém Exeteru. Ta má však v nejužším úseku plných 64 centimetrů.
Ebenezer Place
NEJKRATŠÍ
Kde: Skotsko
Tak tady daleko nedojdete! Ulička zvaná Ebenezer Place ve skotském městečku Wick totiž měří pouhé dva metry, přesně 206 centimetrů.
Není divu, že v ní stojí jediný dům, nebo tedy vchod do hotelu Mackays, který tu nechá postavit roku 1883 obchodník Alexander Sinclair. Dostane tehdy nařízení od města, aby onen růžek u domu nějak pojmenoval.
Kdyby měl hotel hlavní vchod ze své delší strany, nejspíš by o dnes oficiálně nejkratší ulici světa nikdo nezavadil.
Fouad
NEJSTARŠÍ
Kde: Egypt
V dubnu 331 př. n. l. se architekt Deinokrates prochází podél Středozemního moře, v místech, kde se rodí město Alexandria.
Cesty jsou zatím vyznačeny křídou či zrnky obilí, Deinokrates si však představuje dlouhý a široký bulvár, spojující východní Sluneční bránu se západní branou Měsíční.
Vzniká Kanopská cesta (Via Canopúica), kterou se chodí do proslulého zábavního střediska Kanópu.
Dnes už se ulici říká Fouad, atmosféra se však příliš nezměnila.
Až budete korzovat kolem obchůdků, hostinců a kaváren, ani vás nenapadne, že jste dost možná v nejstarší dodnes obydlené ulici, zaznamenané v architektonických plánech a na mapách.
Vermont Street
NEJKLIKATĚJŠÍ
Kde: USA
Co je víc – osm prudkých zatáček, anebo jen sedm, ale ostřejších a na kratší délce? O titul nejklikatější ulice světa spolu už léta soupeří Vermont Street a Lombard Street, které obě najdete v San Francisku.
V Guinessově knize rekordů je zapsána Vermont Street, druhá jmenovaná je ale o něco slavnější. Její ikonická scenérie totiž posloužila jako kulisa už v řadě filmů.
Proč ale byly ulice postaveny takto zakroucené? Obě jsou ve velkém sklonu a auta by tu jinak jezdila moc rychle z kopce.