Miliony lidí s osteoporózou by se neměly bát pravidelně cvičit, uvedli odborníci v pokynech zaměřených na posílení zdraví kostí, snížení rizika pádů a zlepšení držení těla.
Tento stav, který oslabuje kosti a zvyšuje pravděpodobnost jejich zlomení, postihuje více než 150 milionů osob na celém světě. Mezi nejčastější úrazy patří zlomenina zápěstí, kyčelních a páteřních kostí.
Pokyny pro pacienty s osteoporózou se liší stát od státu, jiné mají v USA, Austrálii nebo Kanadě, například ve Velké Británii dosud neměli žádné.
Vědci jsou přesvědčeni, že pravidelné cvičení posiluje kosti, snižuje riziko zlomenin a pádů, zlepšuje držení těla a také celkově posiluje duševní a fyzické zdraví, proto je důležité, aby lidé s osteoporózou na pohyb nezanevřeli.
Cvičit ano, ale opatrně
Nejistota ohledně toho, jaký typ fyzické aktivity je bezpečný, zejména v pozdějším věku nebo když kosti výrazně zeslábly, způsobila, že někteří lékaři v nejistotě co doporučit, odradili některé pacienty od pravidelné aktivity.
„Ve snaze objasnit tento zmatek multidisciplinární panel odborníků přezkoumal existující důkazy a vycházel z klinického a pacientského názoru, aby dosáhl dohody o doporučeních maximalizovat zdraví kostí a zároveň minimalizovat riziko zlomenin,“ uvedla Dawn Skeltonová, profesorka stárnutí a zdraví na Glasgow Caledonian University.
Lidé s tímto onemocněním by se tedy měli zaměřit na posilování svalů dva až tři dny v týdnu a na krátké středně náročné aktivity, jako je běhání, aerobik nebo zumba. Všeho ale s mírou.
Pro ty, kteří již dříve utrpěli zlomeninu obratle nebo kteří jsou starší, se doporučuje zařadit cvičení s nižším dopadem až na úroveň rychlé chůze po dobu 20 minut denně.