Mladý muž se brodí závějemi u silnice a choulí se do kabátu v poryvech ledového větru a sněhu. Když vzhlédne, zjeví se před ním veliká tmavá postava s rudě žhnoucíma očima. Mladíkovo zděšení přeruší blížící se pískot brzd. Poslední, co vnímá, je prudký náraz.
Komu patří ty démonické rudé oči, jejichž záře doprovází mužovy poslední životní okamžiky? Vypadá tak snad smrt sama? Případy, které jsou zaznamenané zejména v průběhu minulého století, nesvědčí o tom, že muž před svým tragickým koncem spatří zubatou. Vysoká postava s pronikavým a děsivým zrakem má ale k smrti opravdu blízko.
Šedý ječící motýl
„Vypadalo to jako… Jako veliký motýl… Jako šedý anděl,“ shodují se svědci, kteří se během svého života s tajemnou postavou takzvaného Motýlího muže setkají. „Je asi dva metry vysoký, má mužskou figuru, kterou ovívají motýlí křídla.
I při letu s nimi třepotá jako motýl,“ pokračují popisy. Co je však na tomto tvorovi, který předpovídá smrt, nejděsivější, je právě jeho pohled a ječivý zvuk, který vydává. Nervy drásajícím pískotem prý až vstávají vlasy hrůzou. Může snad jít o anděla smrti?
První setkání s tvorem
Píše se rok 1961 a po silnici číslo 2, lemující řeku Ohio v americkém městečku Point Pleasant, projíždí auto. Muž i spolujezdec málem zemřou strachy, když uvidí motýlí stvoření přímo uprostřed cesty.
Když se auto přiblíží dost blízko, postava roztáhne svá velká křídla a vznese se kolmo vzhůru do nebe. „Mělo to rozpětí až tři metry,“ koktají očití svědci. Nikdo jim ale v tu dobu bohužel nevěnuje sebemenší pozornost.
Návrat na místo činu
Proč by se někdo z Point Pleasant v západní Virginii měl vlastně zajímat o tento podivný úkaz? Záhadný tvor se totiž ve městečku objeví znovu o pět let později. Tentokrát ale rozhodně nehodlá zůstat bez povšimnutí.
Motýlí muž začne místo terorizovat svými strašidelnými návštěvami stále častěji. Proč se úkaz tolik soustředí na jedno místo? Jde snad o pouhý výplod lidské mysli a následně vyvolanou davovou psychózu?
Kopají si vlastní hrob?
„Co je to tam?“ zašeptá muž svým kolegům a ukáže do tmy směrem k vzrostlému stromu. „Co by, duch, vždyť jsme na hřbitově,“ odpovídá v žertu kamarád. Úsměv mu však záhy ztuhne na rtech.
Skupina lidí připravující hrob pro zítřejší pohřeb se 12. listopadu 1966 setkává s Motýlím mužem. Zážitek tají až do chvíle, kdy se městečkem šíří stále více rozličných zpráv o podobných střetnutích.
Říkejme mu Motýlí muž
O tři dny později v půl dvanácté v noci se s obávaným poslem smrti setkává Roger Scarberry, jeho manželka a dva přátelé. Projíždějí zrovna kolem opuštěné továrny na střelný prach poblíž Point Pleasant, když je upoutají dvě rudé oči.
Podle jejich svědectví na ně zírají spíš z hrudi, jelikož stvoření nemá rozeznatelný krk oddělující hlavu od těla. Celí vyděšení obrátí vůz a uhánějí pryč vysokou rychlostí. Stvoření je však dožene, letí jakoby bez pohnutí vedle auta a vydává hrůzostrašný křik.
Zmizí až na hranici města. Díky tomuto dobře popsanému zážitku získává Motýlí muž také své jméno. Navíc se začne objevovat stále častěji.
Odletí i se psem
Nekonečných 13 měsíců se hromadí více než 100 zpráv o podobných událostech. Ještě v tu samou noc, kdy Roger Scarberry vše vypráví místnímu šerifovi Millardu Halsteadovi, se objeví postava i ve 144 kilometrů vzdáleném městě Salem.
Stavitel Newel Partridge se dívá na obrazovku, ale vtom vypadne signál a z televize se line jen strašlivý zvuk. Když se rozštěká pes a Partrige vykoukne z okna, vyděsí ho postava se zářivýma červenýma očima.
Se záhadným tvorem náhle mizí i mužův pes. Ten je spatřen, jak leží na silnici v tu samou dobu kilometry daleko, domů se už nikdy nevrátí.
Dohání je k šílenství
Nejeden svědek tajemného přízraku se musí začít léčit na psychiatrii. Motýlí muž tamní obyvatele navštěvuje opakovaně a zasévá do jejich myslí strach a deprese.
Jedinou chvílí, kdy si může městečko oddechnout, jsou vánoční svátky roku 1966.
Od nového roku se ale pronásledování zase rozjíždí naplno. Lidé jsou již naprosto zoufalí. Proč se bytost stále objevuje a pozoruje dění v Point Pleasant a okolí? Obyvatelé města se mají odpověď dozvědět koncem roku 1967.
Desítky obětí tragédie
„Tak jeďte,“ povzdechne si netrpělivě žena za volantem v neprostupné koloně aut. Chce se dostat domů včas, aby mohla uvařit večeři a zabalit ještě pár vánočních dárků. Je 15. prosinec, pět hodin odpoledne, a ženě zbývá jen přejet most Silver Bridge.
Náhle se ozve ohlušující řinčení praskajícího kovu. Most se neočekávaně řítí do řeky Ohio, která spolkne 31 aut, v nichž vyhasne 46 lidských životů. Je skutečně tato tragédie tolik neočekávaná?
Neodvratitelná katastrofa
Vyšetřování prokáže, že jeden z hlavních nosných sloupů mostu je špatně zapuštěn a únava materiálu nevydrží přetížení během dopravní špičky.
Teprve po vytažení těl z řeky, která si dvě oběti navždy schová ve svých proudech, si obyvatelé Point Pleasant dají děsivý přízrak do souvislosti s katastrofou. Motýlí muž se ve městě již nikdy neobjeví. Byl tvor varováním před strašlivou tragédií?
Motýlí muž obletí celý svět
Když zpráva o zřícení mostu předpovídaného přízrakem s ohnivým pohledem obletí svět, vyrojí se najednou informace o dalších případech úkazu Motýlího muže. Stále jasněji se ukazuje jako předzvěst hromadného neštěstí.
Tajemný tvor prý varuje před zřícením důlní šachty v Německu v roce 1978 i před zemětřesením v Mexico City roku 1985. Údajně je spatřen i několik dní před výbuchem jaderné elektrárny v ukrajinském Černobylu v roce 1986.
Varování před teroristy
19letý Cameo Lane z Pensylvánie z nudy sleduje projíždějící auta, když vtom ho vyruší až nelidský jekot nad jeho hlavou. Vzhlédne a vidí postavu s motýlími křídly, která zmizí stejně náhle, jako se objeví.
Celou záležitost jde mladík okamžitě ohlásit na policii, ale nikdo jí nepřikládá jakoukoliv váhu. Teprve druhý den se ukáže pravý důvod vidění. Je 11. září roku 2001 a Ameriku sevře lavina teroristických útoků.
Je to jen obyčejný pták?
Podle kontroverzní knihy The Mothman Prophecies z roku 1975 od Johna Keela je fenomén Motýlího muže běžnou součástí katastrof. Postava je prý zbloudilým paranormálním jevem z jiného časoprostoru.
Biolog Robert Smith zase tvrdí, že se jedná jen o druh stěhovavého a značně velkého jeřába kanadského. Je Motýlí muž pouze novodobý mýtus, anebo nástroj, kterým se nám zjevuje sama smrt?