Domů     Císařský dar: Historie a současnost vídeňského Prátru
Císařský dar: Historie a současnost vídeňského Prátru

Pro každého znamená něco jiného. Mnozí lidé sem chodí za zábavou, jiní odpočívat a užívat si zeleně, další sportovat. A pro některé lidi je místem k nostalgickým vzpomínkám na staré zlaté časy.

Svět ho ale zná hlavně díky gigantickému ruskému kolu, které se stalo vídeňskou ikonou.

Když se mluví o Prátru, mnozí lidé mají na mysli pouze zábavní park, který se nachází v severozápadním cípu asi 6 km2 rozlehlé oblasti, tvořené hlavně lužní krajinou u Dunaje a je jen její poměrně malou částí.

Ale ta je doslova nabitá atrakcemi a její historie je více než barvitá.

Bavte se, Vídeňané!

Vše začíná v roce 1766, kdy osvícenský císař Josef II. (1741-1790) věnuje tento císařský lovecký revír obyvatelům Vídně, aby sem mohli jezdit na výlety a za zábavou.

Místní podnikatelé se chopí příležitosti a brzy je zde okolo stovky prodejců vína, piva, kávy, perníku anebo třeba uzenin.

Objeví se také lidové divadlo s šaškem Hanswurstem (také nazývaným Wurstel), podle kterého se dodnes neoficiálně přezdívá zábavní části parku Wurstelprater, vyrostou i kuželny, houpačky nebo kolotoče. Rok 1771 přináší první ohňostroj.

Všechna tato lákadla přivábí do Prátru davy návštěvníků a místo se stává čím dál populárnějším. A to i v následujícím století.

Takto to vypadalo v Prátru jen pár let před koncem 18. století.(Foto: Laurenz Janscha / commons.wikimedia.org / volné dílo)
Takto to vypadalo v Prátru jen pár let před koncem 18. století.(Foto: Laurenz Janscha / commons.wikimedia.org / volné dílo)

V nadživotní velikosti

V dubnu 1840 dostává kouzelník a showman řeckého původu Basilio Calafati (1800-1878), vystupující v Prátru, povolení k provozování kolotoče s dřevěnými poníky.

Dva z nich zakrátko nahradí lokomotivami a na stožár kolotoče umístí několikametrovou postavu Číňana, který se brzy stane jedním ze symbolů tohoto zábavního parku.

A že šlo o figuru opravdu úctyhodnou potvrzuje fakt, že na jeho cop bylo použito 80 metrů brokátu a 17 kilogramů koňských žíní. V roce 1935 se stane chráněnou památkou, je však zničený v roce 1945 během bitvy o Vídeň.

Od roku 1967 zdobí Prátr replika této sochy, na které je umístěna pamětní deska. Nejen děti potěší také zvěřinec a později rovněž zoologická zahrada.

Pojedeme do Benátek!

Světová výstava, kterou Vídeň hostí v roce 1873, se koná právě v oblasti Prátru. To je důvod ke stavbě rotundy, která se může pochlubit v té době největší kopulí na světě o průměru 108 metrů.

Stavba, která překonala dokonce i římský Pantheon ze 2. století našeho letopočtu (průměr cca 44 metry), vezme za své při požáru v roce 1937. Pět let před začátkem 20. století otevírá podnikatel Gabor Steiner (1858-1944) atrakci Benátky ve Vídni s mosty, paláci, kanály i gondolami.

Projekt se stane hitem a přiláká množství lidí ze všech společenských vrstev, mezi kterými se vžije rčení: „Dnes večer jedeme do Benátek!“ Celý komplex je seskupený kolem trojice velkých náměstí, lemovaných replikami historických paláců.

Vše je obklopeno umělým vodním kanálem, po kterém vozí návštěvníky skutečné benátské gondoly, řízené gondoliéry přímo z Benátek.

Proslulá Rotunda předčila svými rozměry dokonce i římský Pantheon.(Foto: Oscar Kramer / commons.wikimedia.org / volné dílo)
Proslulá Rotunda předčila svými rozměry dokonce i římský Pantheon.(Foto: Oscar Kramer / commons.wikimedia.org / volné dílo)

Největší kolo na světě

Kromě benátských lagun přibude v Prátru také letní sáňkařská dráha nebo třeba kinematograf. Ale skutečná bomba přichází v roce 1897. Po osmi měsících výstavby je vztyčeno obří ruské kolo s výškou 65 metrů.

Tehdy má 30 kabin (gondol), po 2. světové válce je jejich počet snížen na současných 15. Obří kolo, zvané Riesenrad, se postupně stane hlavní ikonou Prátru a také jedním ze symbolů celé Vídně.

Jeho účelem je tehdy oslavit 50. jubileum nástupu císaře Františka Josefa I. (1830-1916) na trůn (v roce 1848) a jde o jedno z prvních ruských kol, které kdy bylo vyrobeno.

Kromě pauzy mezi lety 1900 a 1920, kdy ho překoná kolo Grande Roue de Paris, je až do roku 1965 nejvyšším ruským kolem na světě. Jeho průměr činí 61 metrů, železná konstrukce váží 430 tun.

Kolo se otáčí rychlostí 2,7 km/h a průměrná doba jízdy je 12 až 15 minut. A aby toho nebylo málo, roku 1898 se mohou návštěvníci povozit vláčkem, který je proveze systémem umělých jeskyní.

Od 90. let 19. století se na střelnicích a dalších stáncích objevuje fackovací panák (Watschenmann), figura velikosti dospělého muže, který umožňuje ukázat sílu, jejíž hodnota se objeví na siloměru, umístěném nad hlavou panáka.

Watschenmann se vedle skulptury Číňana a obřího ruského kola považuje za další symbol Prátru.

Prátr jako takový není jen zábavní park, ale také kus nádherné přírody.(Foto: Gugerell / commons.wikimedia.org / CC0)
Prátr jako takový není jen zábavní park, ale také kus nádherné přírody.(Foto: Gugerell / commons.wikimedia.org / CC0)

Uděláme tady pořádek…

Zatímco první tři dekády 20. století se stále nesou v duchu rozvíjení Prátru jako místa zábavy a přibývají nové a nové atrakce, jako třeba autodrom, řada kin nebo strašidelný zámek, po připojení Rakouska k Německé říši v březnu roku 1938 ho nacistický režim považuje za neuspořádaný a chaotický.

Je třeba zavést pořádek a tak jsou všechny stavby a atrakce, nesoucí cizojazyčná jména, přejmenovány a označeny německými cedulemi a novými názvy i hákovým křížem.

Veškerá zdejší umělecká vystoupení a představení jsou cenzurována a využívána k šíření nacistické ideologie.

Ukázky tělesných abnormalit, jako například vystoupení liliputů, jsou zakázány, protože jsou v rozporu s nacionálně socialistickými hodnotami zdraví a síly. Majitelé a zaměstnanci židovského původu jsou vyhnáni, jejich podniky jsou vyvlastněny.

Na konci 2. světové války je Prátr téměř celý zničený požárem, ale zásluhou sdružení podnikatelů doslova vstane z popela a už 5. října 1946 se tady koná první podzimní pouť poválečné doby.

Na podzim roku 1948 jsou v Prátru natočeny scény světoznámého britského filmu Třetí muž (1949), v následujících desetiletích jsou to i mnohé další snímky.

Kromě moderních atrakcí se nezapomíná ani na ty nostalgické.(Foto: M80 / Pixabay)
Kromě moderních atrakcí se nezapomíná ani na ty nostalgické.(Foto: M80 / Pixabay)

Za zábavou i odpočinkem

Poté, co se po válce vrátí do zábavního centra život, se místo neustále rozvíjí. Zejména v 70. letech zažije bouřlivý rozvoj, budují se nové podniky i atrakce a dokonce se zde začnou konat pravidelné ekumenické bohoslužby.

Změny se odehrávají i v zelené části Prátru. Aby byl zachován poslední téměř nedotčený lužní les, je jeho část v roce 1976 prohlášena za přírodní památku. Dnes zábavní park nabízí i nejmodernější atrakce, ale nezapomíná se ani na historii.

V nostalgické části si návštěvníci připomenou atmosféru přelomu 19. a 20. století. Je také místem, kam se chodí na různé gastronomické speciality a zdejší pivo prý patří k nejlepším v celé Vídni.

Parky a zelená část je oblíbeným místem k odpočinku a rekreaci, kde je také celá řada sportovních zařízení.

Foto: commons.wikimedia.org, Pixabay Titulka (Foto: Gerd Eichmann / commons.wikimedia.org / CC BY-SA 4.0)
Související články
Zajímavosti
Kde najdeme nejstarší město Evropy? Možná v Bulharsku…
Kolosální Athény, které by nás uhranuly již ve 3. tisíciletí před Kristem? Malebný portugalský Lisabon nebo snad krétská Chania? Hledání nejstaršího města Evropy přesunují archeologové úplně jinam – do Bulharska. A i tady má dva favority…     Kdo také louskal s baterkou pod peřinou Eduarda Štorcha (1878–1956), vzpomene si na Osadu Havranů s nádhernými […]
Zajímavosti
Sůl nad zlato? Kde se bere jedna z nejdůležitějších surovin?
Všichni tu scénu z legendární pohádky známe. Když moudrá princezna Maruška řekne svému otci-králi, že má pro ni cenu jako sůl, rozpoutá to nevídané události, během kterých se ukáže, jak moc je tato komodita důležitá. Je tomu tak ale doopravdy? A jak to vlastně s výrobou soli vypadalo dřív a jak je to dnes? Sůl je tady […]
Zajímavosti
Protržení přehrady Bílá Desná: Mocný živel proměnil okolí v sutiny
Největší přehradní katastrofa v českých dějinách se odehrála před 107 lety a vyžádala si 65 lidských životů. Ani ne rok po kolaudaci přehrady na řece Bílá Desná v Jizerských horách došlo k jejímu protržení a voda, která se z ní vyvalila do údolí, za sebou zanechala zničené domy a mrtvé. Co se tehdy v okolí […]
Zajímavosti
Proč je tak těžké zlechtat sám sebe?
Když se někdo dotkne naší kůže, dotkne se zároveň našeho mozku. Oba dva orgány jsou v neustálém dialogu. Mozek, který veškeré informace poskytované kůží přijímá a zpracovává, nevnímá jenom to, co cítí, ale také, jaké by to mělo být. Důvěrný dotek od milence proto vyhodnotí jinak než stejný kontakt od cizího člověka v městské hromadné […]
reklama
věda a technika
Problém jménem akné: Pomůže klid i lepší skladba jídelníčku
Acne vulgaris (česky trudovitost, případně trudovina), běžně nazývané akné, je jedno z nejčastějších chronických onemocnění kůže a vůbec nejčastější kožní onemocnění v pubertě. Nejméně jednou v životě akné postihne 85 až téměř celých 100 procent lidí. Akné je nejběžnější během puberty; obtěžuje více než 85 procent mladistvých a často bohužel přetrvává až do dospělosti. Příčinou […]
Space Shuttle: Smělé plány nevyjdou
Píše se startu 28. ledna 1986. Den, který se do historie kosmonautiky zapíše černou tužkou. Raketoplán Challenger se odlepuje od země, ale pouhých 73 sekund od startu prohoří spoj mezi dvěma částmi SRB. Ten špičkou prorazí nádrž a ozve se exploze.   Dominový efekt na sebe nenechá čekat. Druhá exploze je likvidační. Na nebi zůstane […]
Databáze plastů je na světě: Obsahuje přes 16 000 chemikálií
Sdílíme s nimi každou část našich životů, o jejich složení toho ale víme málo. Evropský Projekt PlastChem se rozhodl všechny chemikálie obsažené v plastech spočítat, a číslo překvapilo i největší pesimisty. To je ta špatná zpráva. Dobrá naopak je, že celosvětová dohoda o ukončení plastového zamoření je na dohled.   Plastový svět už neokupují jenom barbíny, sami […]
Nově objevené části lidského těla
Až do konce středověku představoval vnitřek lidského těla 13. komnatu. Po několika staletích důkladného „pitvání“ se v něm rozlišujeme dnes 78 lidských orgánů. Toto číslo ale nemusí být konečné. Jak dokazuje stále pokročilejší technika, lidská anatomie má stále čím překvapit.   Nový orgán bolesti – tak v nedávné době výzkumníci ze Švédska označili Schwannovy buňky, […]
reklama
lifestyle
Všechno musí dolů: Striptýz jako rituál, neřest i umění
Lascivní, pružné pohyby těla. Svůdný pohled, mnohoslibný úsměv. Napětí v sále by se dalo krájet, obecenstvo nedočkavě čeká na to, až půvabná tanečnice odloží všechny své svršky. Všechno trvá nekonečně dlouho! Když nakonec dopadne na zem i poslední kousek látky, mezi diváky vypukne bouře nadšení. Tak jako mezi zápasem okresního přeboru a utkáním špičkových týmů […]
Přežijí extrémy! Globální kolaps? Preppeři jsou připraveni!
Jsou šílení, nebo stojí nohama na zemi o něco pevněji než my ostatní? V kanystrech mají připravenou vodu, v komoře trvanlivé jídlo a cukr, v garáži batoh sbalený na cestu neznámo kam. Někteří mají i podzemní kryt. Tohle jsou preppeři (z anglického prepare – být připraven). Zabývají se přežitím v extrémních podmínkách. Jsou připraveni na […]
Asketismus jako protipól bezuzdného chování?
Náboženství a víra provázejí lidstvo již od pradávna. Dodržovat pravidla určená církvemi však často není vůbec jednoduché a zkrotit vlastní mysl je zřejmě jedním z nejobtížnějších úkolů… Myšlenka asketismu byla inspirována starověkou řeckou školou stoiků, kteří tvrdili, že bychom měli popírat své nižší smyslové touhy, aby se naše duše mohla osvobodit. Stoikové se učili potlačovat […]
Úspěšní a slavní, které vyhodili z práce pro nedostatek talentu
Už od dětství si Walt Disney rád maloval, miloval však i vlaky. Často přikládal ucho ke kolejím a poslouchal, zda se nějaký neblíží. Když se s rodinou přestěhoval do Kansas City, jeho kamarád ho seznámil se světem varieté a filmu. To ho později inspirovalo při návrhu designu Disneylandů, kolem kterých musela vždy vést železnice. Walt Disney […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Unikátní expozice: Zbiroh, sídlo templářů
epochanacestach.cz
Unikátní expozice: Zbiroh, sídlo templářů
Před deseti lety zámek Zbiroh způsobil senzaci svou expozicí nazvanou Tvář Leonarda da Vinci – Příběh rytířského řádu templářů. Výstava trvala půl roku a většina jejích exponátů na místě zůstala, takže dnes může nová expozice znovu připomenout historii templářského řádu spojenou se zámkem. Výstavě dominuje takzvaná Lukánská deska – autoportrét Leonarda da Vinci, dílo, které
Přehled druhů těstovin: Kolínka, nebo mašličky?
panidomu.cz
Přehled druhů těstovin: Kolínka, nebo mašličky?
Nebo máte rádi jiné? Těstovin je tolik, že není snadné všechny vyjmenovat. Vždyť jich prý existuje víc než 300 druhů a ze všech se dají vykouzlit skvělá jídla. Pryč jsou doby, kdy jste v obchodě viděli tak nanejvýš kolínka, nudle a špagety. Teď je výběr tak široký, že je někdy těžké si vybrat. Můžete se rozhodovat
Perleťová óda na polibek Měsíce v podání Frederique Constant
iluxus.cz
Perleťová óda na polibek Měsíce v podání Frederique Constant
Hodinky Classics Elegance Luna jsou nejnovějším modelem z značky Frederique Constant. Vůbec poprvé v historii manufaktury navrhla měsíční fázi těchto hodinek dcera jejího vedoucího výzkumu a vývoje. D
Mé ztracené dítě se objevilo a změnilo mi život
skutecnepribehy.cz
Mé ztracené dítě se objevilo a změnilo mi život
Tehdy jsem byla sama ještě dítě! Pozdě jsem litovala, že jsem své miminko dala k adopci, ale neměla jsem na výběr. Po letech si mě však našlo! Je to tak dávno, a přesto se na to nedá zapomenout! Stále to strašně bolí. Bylo mi šestnáct, když jsem se zamilovala do vojáka, který sloužil v našem městě. Myslela jsem
Losos plněný špenátem a sýrem
nejsemsama.cz
Losos plněný špenátem a sýrem
Losos je oblíbená a velmi zdravá ryba. S náplní z čerst­vého špenátu a výrazného ovčího sýra je to doslova lahůdka, použít ale samozřejmě můžete i jiný sýr. Potřebujete: ✿ 4 filety z lososa ✿ 200 g baby špenátu ✿ 100 g ovčího sýra ✿ 1 stroužek česneku ✿ pepř, sůl, koření na ryby ✿ olivový olej
Plastická chirurgie: Jak změnila život válečným veteránům?
21stoleti.cz
Plastická chirurgie: Jak změnila život válečným veteránům?
Těžké dělostřelectvo a kulomety způsobují zranění dosud nevídaná. Šrapnely odtrhávají kusy tváře. Jedovaté plyny poškozují tkáně. I „obyčejný“ požár nadělá pořádnou paseku… Zdá se, že osudem znetvořen
Chystá se Burešová utéct ke konkurenci?
nasehvezdy.cz
Chystá se Burešová utéct ke konkurenci?
Nedávno herečka ze ZOO Eva Burešová (30) překvapivě ohlásila, že v seriálu končí. Jako důvod uvedla, že se chce více soustředit na hudební kariéru a rodinu. Možná je ale důvod úplně jinde. Do redakc
Tulou: Stavěli Číňané pevnosti pro 800 lidí?
historyplus.cz
Tulou: Stavěli Číňané pevnosti pro 800 lidí?
Život jim ztrpčují nájezdníci, loupežné bandy i rozmary počasí. Proto si lidé z etnické skupiny Hakka začínají ve středověku stavět podivuhodné domy, které je před všemi nástrahami mají ochránit. Byť tyto „pevnosti“ vypadají na první pohled jednoduše, jsou promyšlené do posledního detailu a z hlediska obranyschopnosti se vyrovnají evropským hradům…   První tulou, jak se těmto zvláštním
Unikátní ultra-temná galaxie
epochalnisvet.cz
Unikátní ultra-temná galaxie
V mnohém připomíná Mléčnou dráhu s dostatkem materiálu pro vznik miliard hvězd. Jak se ale zdá, J0613+52 žádné hvězdy nemá. Je osamoceným chuchvalcem prachu a plynu unášeným vesmírem od počátku věků. Tak alespoň galaxie pojmenovaná J0613+52 na první pohled vypadá.   Tým vedený astrofyzičkou Karen O´Neilovou bizarní objekt vzdálený 270 milionů světelných let za pomocí
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Záhada smrti mladého krále: Opravdu padl v bitvě?
enigmaplus.cz
Záhada smrti mladého krále: Opravdu padl v bitvě?
V roce 1578 se střetla portugalská a arabská vojska v bitvě u marockého Ksár-el-Kebíru. V boji bylo portugalské vojsko takřka celé zničeno. Mezi padlými měl být „údajně“ i portugalský král Sebastián I
Česnekové brambory
tisicereceptu.cz
Česnekové brambory
Brambory vařené a pečené ve vývaru s česnekem mají znamenitou chuť. Můžete si je dát samotné nebo jako přílohu. Potřebujete 1,5 kg brambor 1 lžíci olivového oleje 50 g másla 2–3 stroužky česn