První podrobnější popis královských křtin dobové záznamy nabízejí z roku 1265. Po čtyřech nemanželských dětech od milenky Anežky z Kuenringu (1236‒?) se král Přemysl Otakar II. konečně dočká i prvního skutečně legitimního dítěte, vymodlené holčičky.
Na svátek Očištění Panny Marie 2. února 1265 křtí český král Přemysl Otakar II. (1233-1278) se svojí ženou Kunhutou Uherskou (1245‒1285) prvorozenou dcerku, která dostává jméno po mamince.
Děvčátko se narodilo v lednu. Tradiční křest vodou provádí pražský biskup Jan společně s olomouckým biskupem Brunem a také bamberským biskupem Bertoldem.
Stihne i rozhovory
„Toho dne týž král, maje na hlavě královskou korunu, přišel na procesí a vyslechl mši u oltáře svaté Marie v kostele pražském (míněn katedrální kostel sv. Víta na Pražském hradě),“ píšou dobové prameny.
Všechno uzavírá opět bohatá hostina, při které se Přemysl rozhodně nenechá zahanbit.
Hosty sám obsluhuje
Pozvané šlechtice z Čech, Moravy i Rakouska hostí celé dva dny. I tentokrát své hosty ctižádostivec osobně obsluhuje. Nejde ale jenom o okázalý projev bohatství a moci. Podobné slavnosti měly v tehdejší době i politickou stránku. I při křtinách se totiž našel čas na státnické rozhovory.