Domů     Klíšťová encefalitida aneb Kousnutím to nekončí
Klíšťová encefalitida aneb Kousnutím to nekončí
16.4.2022

Blíží se jaro a s ním i sezóna klíšťat. Infikovaná klíšťata si nevybírají – přisají se prakticky na kohokoliv. Následkem pak může být celá řada nemocí od klíšťové encefalitidy, přes lymskou boreliózu, až po nejrůznější méně známá horečnatá onemocnění.

Laboratorní vyšetření
Laboratorní vyšetření „Borelióza” je vhodné absolvovat, pokud nás kouslo klíště, nemáme příznaky a chceme vyloučit riziko nákazy lymskou boreliózou. Foto: Pixabay

Té nejzávažnější z nich, klíšťové encefalitidě, lze přitom snadno předcházet očkováním. Ať už nemoc proděláme, nebo se očkujeme, cenné informace nám může poskytnout vyšetření protilátek v krvi, které si můžeme nechat otestovat ve specializovaných laboratořích.

Encefalitida není borelióza

Klíšťová encefalitida a lymská borelióza se kvůli stejnému přenašeči často zaměňují, jde však o dvě zcela rozdílné nemoci.

Zatímco klíšťová encefalitida je infekční onemocnění virového původu a lze se proti němu chránit očkováním, lymská borelióza je původu bakteriálního, léčí se antibiotiky a preventivní očkování proti ní dosud neexistuje.

Boreliózu často provází bolesti svalů, kloubů, hlavy, únava nebo zvýšená teplota. Pokud se neléčí, může zapříčinit i poškození kůže, nervové tkáně, srdce či kloubů. „U lymské boreliózy platí, že ji člověk může dostat pouze po kousnutí klíštětem.

Ostatní hmyz může být touto infekcí infikován, nedokáže ji ale přenést na člověka,“ vysvětluje MUDr. Dalibor Stoszek, praktický lékař pro dospělé z Canadian Medical.

Vyšetření stojí 990 korun a výsledky máme k dispozici do sedmi pracovních dnů po odběru. Foto: Pixabay
Vyšetření stojí 990 korun a výsledky máme k dispozici do sedmi pracovních dnů po odběru. Foto: Pixabay

V případě klíšťové encefalitidy virus během krátké doby proniká místem kousnutí dále do organismu a postupně může postihnout mozek a mozkové blány.

„U lidí nad 55 let mívá onemocnění závažnější průběh a rovněž riziko trvalých následků je vyšší než u mladších pacientů,” říká MUDr. Dalibor Stoszek.

Mýtus o klíšťatech

Častým omylem je, že klíšťata přenáší nemoci hlavně v létě. Klíšťata ale „útočí“ celý rok – jejich nejvyšší aktivita je pozorována v období od března do června, a poté dále na podzim.

Ostražití bychom měli být až do příchodu prvních mrazů, neboť klíště bývá činné už při teplotách kolem 5 °C. Ideálními podmínkami pro něj je kromě dostatečné teploty také vlhkost vzduchu.

Když dojde k infikování

K přenosu viru klíšťové encefalitidy dochází již po 2 hodinách od přisátí. Inkubační doba se pohybuje mezi 1 až 3 týdny. Ve výjimečných případech může nemoc proběhnout bez příznaků, ale typicky má encefalitida dvě fáze.

„Protilátky, které naše laboratoř měří, se v krvi objevují zhruba 3-6 týdnů po infikování klíštětem. Teprve tehdy je vhodné vyšetření absolvovat. Doporučujeme přijít nalačno, před vyšetřením 12 hodin nejíst a bezprostředně před odběrem nekouřit,” radí Mgr. Jaroslava Kalaninová, vedoucí oddělení imunologie EUC Laboratoří. Foto: Pixabay
„Protilátky, které naše laboratoř měří, se v krvi objevují zhruba 3-6 týdnů po infikování klíštětem. Teprve tehdy je vhodné vyšetření absolvovat. Doporučujeme přijít nalačno, před vyšetřením 12 hodin nejíst a bezprostředně před odběrem nekouřit,” radí Mgr. Jaroslava Kalaninová, vedoucí oddělení imunologie EUC Laboratoří. Foto: Pixabay

První, tzv. chřipková fáze, trvá 3 až 5 dní a je doprovázena bolestmi hlavy, kloubů, svalů, teplotou, nechutenstvím, nevolností či únavou. Zhruba dvě třetiny nakažených se zotaví již po této fázi bez dalších následků. U zbylé třetiny následuje tzv.

období klidu, které trvá 1 až 20 dní, a po něm druhá fáze.

„V druhé fázi, která trvá mezi 2 až 3 týdny a začíná typicky náhle vzniklou vysokou horečkou, se objevuje světloplachost a velké bolesti hlavy, poruchy hybnosti svalů, zvracení, v nejtěžších případech poruchy vědomí a křeče.

Hrozí i trvalé následky, jako například chronické bolesti hlavy, poruchy spánku, soustředění a rovnováhy, deprese, třes či obrna svalů,“ popisuje MUDr. Dalibor Stoszek.

Pokud na sobě pozorujete změny na kůži po přisátí klíštětem, případně výše uvedené příznaky infekce, kontaktujte svého praktického lékaře.

Obrátit se můžete také na lékaře ze služby Lékař online 24/7, se kterým se můžete spojit prostřednictvím chatu nebo videohovoru.

Jak se proti encefalitidě chránit?

Nejúčinnější prevencí je očkování. To lze absolvovat kdykoliv v průběhu roku, tedy nejen před začátkem klíšťové sezóny, jak mnozí mylně předpokládají, a to postupně ve třech dávkách. První přeočkování se doporučuje po 3 letech, další pak každých 3 až 5 let.

Součástí prevence onemocnění jsou i režimová opatření – vhodné oblečení do přírody pokrývající celé tělo, používání repelentů, okamžité odstranění klíštěte a dezinfekce místa kousnutí.

Zjištění protilátek

Hladinu protilátek proti klíšťové encefalitidě a proti lymské borelióze si lze snadno nechat ověřit. Protilátky proti borelióze mají jen informativní charakter, že jsme se s nemocí setkali, ale nechrání nás proti další infekci.

U klíšťové encefalitidy nás naopak protilátky chrání,“ vysvětluje MUDr. Stoszek.

Brzy na jaře tak hrozí riziko napadení klíštětem především na teplých, slunných a zavlažených místech. Foto: Pixabay
Brzy na jaře tak hrozí riziko napadení klíštětem především na teplých, slunných a zavlažených místech. Foto: Pixabay

Speciální laboratorní vyšetření nabízejí EUC Laboratoře.

Balíček „Klíšťová encefalitida – protilátky“ poskytne informaci o tom, zda je naše obranyschopnost po očkování stále dostatečná, a nemusíme tak zbytečně zatěžovat své tělo ve chvíli, kdy to ještě není potřeba.

Případně nám odhalí nízkou hladinu protilátek, a tudíž nutnost včasného přeočkování. Laboratorní vyšetření stojí 423 korun a jeho výsledek je známý za týden.

Foto: Úvodní foto: Pixabay
Související články
Věda a technika
Problém jménem akné: Pomůže klid i lepší skladba jídelníčku
Acne vulgaris (česky trudovitost, případně trudovina), běžně nazývané akné, je jedno z nejčastějších chronických onemocnění kůže a vůbec nejčastější kožní onemocnění v pubertě. Nejméně jednou v životě akné postihne 85 až téměř celých 100 procent lidí. Akné je nejběžnější během puberty; obtěžuje více než 85 procent mladistvých a často bohužel přetrvává až do dospělosti. Příčinou […]
Věda a technika
Space Shuttle: Smělé plány nevyjdou
Píše se startu 28. ledna 1986. Den, který se do historie kosmonautiky zapíše černou tužkou. Raketoplán Challenger se odlepuje od země, ale pouhých 73 sekund od startu prohoří spoj mezi dvěma částmi SRB. Ten špičkou prorazí nádrž a ozve se exploze.   Dominový efekt na sebe nenechá čekat. Druhá exploze je likvidační. Na nebi zůstane […]
Věda a technika
Databáze plastů je na světě: Obsahuje přes 16 000 chemikálií
Sdílíme s nimi každou část našich životů, o jejich složení toho ale víme málo. Evropský Projekt PlastChem se rozhodl všechny chemikálie obsažené v plastech spočítat, a číslo překvapilo i největší pesimisty. To je ta špatná zpráva. Dobrá naopak je, že celosvětová dohoda o ukončení plastového zamoření je na dohled.   Plastový svět už neokupují jenom barbíny, sami […]
Věda a technika
Nově objevené části lidského těla
Až do konce středověku představoval vnitřek lidského těla 13. komnatu. Po několika staletích důkladného „pitvání“ se v něm rozlišujeme dnes 78 lidských orgánů. Toto číslo ale nemusí být konečné. Jak dokazuje stále pokročilejší technika, lidská anatomie má stále čím překvapit.   Nový orgán bolesti – tak v nedávné době výzkumníci ze Švédska označili Schwannovy buňky, […]
reklama
záhady a tajemství
Kurt Cobain: Smrt legendy zahalena tajemstvím
Slavný frontman Nirvany, ikona grungeové hudby, tragická smrt ve 27 letech. Kurt Cobain, další z řady hvězd, které navždy zhasly v nejkrásnějším věku. Kurt Cobain (1967–1994) Kdo to byl: frontman, zpěvák, kytarista a skladatel písní skupiny Nirvana Kdy zemřel: 5. dubna 1994 Příčina smrti: průstřel hlavy brokovnicí, měl v sobě přitom smrtelnou dávku heroinu Frontman, […]
Utajované UFO v Polsku?
Polské radarové stanice zachytily 23. ledna 1959 ve 4.32 hodin ráno formaci několika neznámých letících objektů. Záhadná tělesa se pohybovala skutečně neobvykle rychle a navíc ve velké výšce… Výhrůžky očitým svědkům? Jeden z cizích objektů byl velice pravděpodobně sestřelen polskou protivzdušnou obranou. Po zásahu se měl údajně zřítit do moře nedaleko pobřeží v přístavu v […]
Přijde konec světa v roce 2026?
Co plánujete na rok 2026? Založit rodinu? Rozjet velkou firmu? Postavit dům? Možná by bylo lepší se ještě předtím sbalit… a odjet na jinou planetu! Zmíněné datum není věštbou bláznivé kartářky, jde o výsledek vědecké rovnice! Autorem je rakouský fyzik Heinz von Foerster (1911-2002), který se po druhé světové válce přestěhuje do USA a stane […]
Nejzáhadnější místa planety: Kde na vás dýchne tajemný genius loci?
Některé najdete na každém druhém nástěnném kalendáři, jiné se stávají tak trochu pozapomenutými místy příznivců pradávné architektury nebo tajemna. Dodnes je obklopuje závoj tajemství, a ač by se mohlo zdát, že nás již na nich nic nepřekvapí, archeologové pravidelně vyrukují s nějakou novinkou.   Tacht-e Sulejmán: Od každého trochu Podle našeho kalendáře je právě 12. […]
reklama
svět zločinu
Zavražděná Otýlie Vranská: Kdo rozporcoval mrtvou dívku v kufrech?
Nádražák lehce nadzvedne víko opuštěného kufru a sáhne dovnitř. Snad se mu podaří nahmatat třeba občanský průkaz. Jeho ruka však narazí na něco měkkého, poddajného. A studeného. „Myslel jsem, že sahám na kus masa,“ sdělí později kriminalistům. V podstatě to tak bylo. Je mladá i pohledná. A tak se Slovenka Otýlie Vranská vydá hledat štěstí […]
Rozřezanou účetní vylovili z Vltavy
Mladá žena kráčí do banky. Musí vyzvednout výplaty. Je uvolněná, spokojená. Nedávno se vdala. Možná už pomýšlí na děti. Každopádně si maluje budoucnost. Když peníze obdrží, vyjde zpátky na ulici. Tam spatří známou tvář. Nastoupí k ní do auta. I s výplatami. Tím zpečetí svůj osud.  Je odpoledne 23. dubna 1951. Na jezu v Klecánkách […]
Bestie ze Zliechova: Lehotský mrtvoly obětí pálil
I když se některé české „kriminálky“ doslova hemží sériovými vrahy, ve skutečnosti není řádění takových zabijáků v srdci Evropy nijak časté. A to se netýká jen České republiky, ale i Slovenska. Ovšem na jaře 2022 napíšou slovenští zástupci justice tečku v kauze, v níž sériový vrah skutečně figuruje. Jeho jméno je Miroslav Lehotský. Vztah se […]
Zabila své dva životní partnery. Tomu druhému uřízla hlavu!
Na usedlosti je rušno. Kolem domu i v něm se pohybují technici a vyšetřovatelé. Přijede i soudní lékař. Málem uklouzne na náledí. Pohlédne na popel, kterým je posypaná cesta. Vtom ho zamrazí. Všimne si, že v popelu jsou úlomky kostí. Na ten hrůzný zážitek nikdy nezapomenou. Kdo? Cestující, kteří jedou 9. prosince 1964 ranním vlakem […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Kde leží hrob abatyše Mlady?
historyplus.cz
Kde leží hrob abatyše Mlady?
Archeologové důkladně prozkoumávají ostatky, vyzvednuté z hrobu č. 110 na pohřebišti svatojiřského kláštera na Pražském hradě. Dlouhá léta se vědci domnívali, že patří abatyši Anežce Přemyslovně, nevlastní sestře Přemysla Otakara I., která zemřela roku 1228. Teď se ale zdá být všechno jinak… Datování kosterních ostatků, odhalených v hrobě č. 110, určuje, že jejich majitel či
Záhada mých skvrn na rukou
skutecnepribehy.cz
Záhada mých skvrn na rukou
Od dětství jsem trpěla záhadnou nemocí. Nikdo mi nedokázal pomoci. Až minulý život ukázal příčinu. Prvně se mi to stalo jako miminku a s naprostou pravidelností se ten nevysvětlitelný „problém“ opakoval každý rok – vždy ve stejném období. Tu záhadnou nemoc nedokázal nikdo nikdy rozluštit, až do mých třiatřiceti let. Do roka a do dne V čem spočívala ta
Mé ztracené dítě se objevilo a změnilo mi život
nejsemsama.cz
Mé ztracené dítě se objevilo a změnilo mi život
Tehdy jsem byla sama ještě dítě! Pozdě jsem litovala, že jsem své miminko dala k adopci, ale neměla jsem na výběr. Po letech si mě však našlo! Je to tak dávno, a přesto se na to nedá zapomenout! Stále to strašně bolí. Bylo mi šestnáct, když jsem se zamilovala do vojáka, který sloužil v našem městě. Myslela jsem
Asijské nudle s vepřovým masem
tisicereceptu.cz
Asijské nudle s vepřovým masem
Co nesmí chybět v žádném asijském pokrmu? Především chilli, které dodá pokrmu ten správný říz, čerstvé bylinky, křupavá zelenina a sezamová semínka. Suroviny 200 g vepřových nudliček (například
Zámek Kynžvart: Dřevomorka už dávno neřádí
epochanacestach.cz
Zámek Kynžvart: Dřevomorka už dávno neřádí
Zámek Kynžvart je vystavěn v kombinaci klasicismu a empíru a od roku 1828 v něm sídlilo muzeum, jedno z nejstarších v Čechách. Býval letním sídlem hraběte a diplomata poloviny 19. století Klemense Metternicha, a proto se v něm také odehrálo mnoho významných setkání evropských politiků. Navštívil ho ale například také básník Johann Wolfgang Goethe. Poté, co byl zestátněný zámek v roce
Jak se pářili termiti před 40 miliony lety?
epochalnisvet.cz
Jak se pářili termiti před 40 miliony lety?
Vědci nalezli v třetihorním baltském jantaru důkazy, že nejen vzhled hmyzu, ale také jeho chování je konzervováno desítky milionů let. Přibližně před 40 miliony let se termití pár druhu Electrotermes affinis zrovna věnoval námluvám, když uvízl v lepkavé pryskyřici stromu a navždy zůstal uvězněn ve zkamenělém jantaru. Tato dosud jediná známá fosilie páru termitů poskytla
Milionářské sny o medu
iluxus.cz
Milionářské sny o medu
Milionáři často dostanou, co chtějí, a Sir Jim Ratcliffe, spolumajitel Manchester United, je toho dokonalým příkladem. Po osmnáctiměsíčním boji o plánování vyhrál spor se sousedem ohledně úlů a teniso
Vranová Lhota a Vraní Hora: Skutečně jsou tato bývalá sídla útočištěm duchů?
enigmaplus.cz
Vranová Lhota a Vraní Hora: Skutečně jsou tato bývalá sídla útočištěm duchů?
Obec Vranová Lhota leží v údolí říčky Třebůvky v okrese Svitavy. V obci stojí tvrz, o níž první písemná zmínka pochází z roku 1406. Jedná se o původní středověkou stavbu s gotickou a renesanční přesta
Na talíř, když šéfkuchař ho dává…
panidomu.cz
Na talíř, když šéfkuchař ho dává…
… králem všech květin je špenát, zpíval kdysi slavný zpěvák. Špenát je ale vskutku populární listová zelenina, která se používá téměř ve všech světových kuchyních. Z dětství si jej určitě pamatujete jako poměrně neoblíbenou přílohu k masu a naopak milované jídlo Pepka námořníka, kterému plechovka špenátu vždycky spolehlivě pomohla dodat mimořádné síly. Vědci docela nedávno
U viru ptačí chřipky byly zjištěny nové mutace
21stoleti.cz
U viru ptačí chřipky byly zjištěny nové mutace
Podle nové, dosud nerecenzované studie získal virus ptačí chřipky, který momentálně šíří mléčnými farmami ve Spojených státech, desítky nových mutací. A to včetně těch, které jej mohou učinit schopněj
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Je zamilovaný do Kohoutové?
nasehvezdy.cz
Je zamilovaný do Kohoutové?
Někdy se stává, že se do sebe během natáčení zamilují dva herečtí kolegové. Možná je to i případ Bereniky Kohoutové (33) a Filipa Blažka (50), kteří hrají zamilovanou dvojici v seriálu Jedna rodina.