Skip to content
reklama

Český král Václav I. dobytí Prahy pořádně oslavil

Na nákladné slavnosti si potrpí český král Václav I. zřejmě i zásluhou svojí manželky. „Od roku 1234 byl Václav ženatý s Kunhutou Štaufskou a na jeho dvoře se pohybovala i početná skupina Němců, kteří mohli králi zprostředkovat význam minnesangu coby kulturní politiky, se kterou mělo štaufské prostředí již rozsáhlé zkušenosti,“ píše současný historik David Sychra.

Pořádně se Václav I. rozšoupne i po dobytí Prahy v roce 1249. Úspěch se musí oslavit, proto nařídí připravit opulentní hostinu ve františkánském klášteře. „Páni čeští podle povinností svých úřadů ozdobení rozličnou slavnostní úpravou, slušně k tomu přisluhovali,“ popisují událost Příběhy krále Václava I. Šlechtici zastávající různé dvorské úřady jako například stolníka a číšníka a při téhle příležitosti se ujímají svých úkolů.

Dvůr Václava I. si nezadá ani s císařem Fridrichem II.. FOTO: Jedudedek/Creative Commons/Public domain

První básník

Nalévají víno a servírují delikatesy. Vjezd panovníka do města po návratu z válečného tažení nebo daleké cesty se stává také velkou oslavou. „Všude se tluče v bubny a také se v citery bije, trubky tu s ozvěnou zvučí, zní dotykem nejedna lyra, šašci tu skotačí hned, sbor plesá a varhany znějí,“ popisuje akce Zbraslavská kronika.

Už v letech 1234‒1237 se u Václava I. objevuje první doložený básník na českém dvoře Reinmar von Zwetter. Při slavnostech sedává po Václavově boku jeho syn Přemysl Otakar II. (1233–1278). Zábava v podobě zpěvu, her a tance má zelenou.

blank
Reinmar von Zwetter svými verši oblažuje na dvoře českého krále. FOTO: Neznámý autor/Creative Commons/Public domain

Eposy skládá i král

Objevují se i první turnaje a muži se učí rytířskému chování. Skládají hold dámám svého srdce, které sedávají na tribuně a se zatajeným dechem a v úžasu sledují, jak bojovníci vyrážejí proti sobě a poslouchají nárazy dřevců na brnění.

V době vlády Přemysla Otakara II. už je na Pražském hradě básníků celé hejno a předhánějí se v sepisování eposů oslavujících rytířské chování a hrdiny. K dokonalosti vše dotáhne Přemyslův syn Václav II., který se dokonce sám pustí do skládání básní.

Foto: Creative Commons, Úvodní fotografie: Karel Svoboda/Creative Commons/Public domain
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Historie
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články