Řešení problému s očima není dobré odkládat. Vysvětlíme vám, ve kterých případech je potřeba navštívit očního lékaře (oftalmologa) a kdy postačí služby optometristy v oční optice.
Mnoho lidí nepozná rozdíl mezi oftalmologem a optometristou. Kvůli tomu se stává, že s drobnostmi, které dokáže vyřešit poradenství v oční optice, zbytečně navštěvujete lékaře. Taková neznalost vás přitom stojí mnoho času, posléze financí.
Rozdíl mezi jedním a druhým odborníkem je přitom jednoduchý. Oční lékař (oftalmolog) díky svému vzdělání vyšetřuje zrak, diagnostikuje a léčí oční nemoci. Pokud je to nutné, provádí také operační zákroky.
Návštěvu očního lékaře byste měli zvážit i tehdy, když potřebujete předepsat dioptrické brýle. Oftalmolog se v rámci studia primárně zaměřuje na oční nemoci. Korekci zraku se věnuje méně. Na druhé straně optometrista se dokáže korekci vašeho zraku věnovat detailněji.
Kdy navštívit očního lékaře (oftalmologa)?
preventivní vyšetření zraku
pokud potřebujete dioptrické brýle, napíše vám recept
změří vám oční tlak, diagnostikuje oční onemocnění (kontrola čočky a očního pozadí)
předepisuje léky spojené s onemocněním očí
může vyšetřit i dítě do 15 let
může aplikovat kontaktní čočky dětem do 15 let ve zdravotnickém zařízení
Užitečný optometrista
Hlavním rozdílem mezi očním lékařem a optometristou je ten, že optometrista nediagnostikuje, ani neléčí oční onemocnění.
„Optometristu můžete navštívit tehdy, když potřebujete změnit dioptrie, lákají vás kontaktní čočky a chtěli byste si je vyzkoušet nebo je potřebujete změnit.
Stejně tak při jakýchkoliv problémech s kontaktními čočkami je vhodné se obrátit spíše na nás, než na oftalmologa. Vyřešit s námi můžete také například šilhání.
Dnes je výhodou, že optometristu naleznete přímo v oční optice,“ říká Kristýna Štěbetáková, optometristka společnosti Alensa.cz, on-line prodejce kontaktních čoček, dioptrických a slunečních brýlí.
Kdy navštívit optometristu?
když potřebujete řešit cokoliv ohledně kontaktních čoček
diagnostikuje příčinu problému s kontaktními čočkami a řeší ji
má poznatky o nejnovějších technologiích a materiálech při vývoji kontaktních čoček či brýlí
najdete ho téměř v každé oční optice, nemusíte navštěvovat očního lékaře
„Nevýhodou očního lékaře jsou dlouhé čekací lhůty na vyšetření. Také nejsou v ambulancích tolik vybaveni zkušebními kontaktními čočkami a dioptrickými brýlemi jako optometristé v optikách.
Proto pokud potřebujete změnit dioptrie či přejít na kontaktní čočky, navštivte raději optometristu,“ dodává Štěbetáková.