Susannah Hillová nevěřícně zakroutí hlavou. „Ne…To neudělám, to je moc,“ skousne si ret. Jako prostitutka je zvyklá na ledacos, ale požadavky tohohle zákazníka jdou za hranice veškeré sexuální fantazie…
Je 2. září 1791 a ve svém londýnském šmajchkabinetu na Vine Street ve Westminsteru právě sedí s českým kontrabasistou, violistou a skladatelem Františkem Kočvarou (asi 1730/1750–1791). A jakému přání že se rozhodne nevyhovět? Kočvara chce, aby mu za dva šilinky uřízla varlata…
Zná ho i Mark Twain
Během života vystřídá Kočvara řadu orchestrů a procestuje většinu Evropy. Kromě Čech je jediným místem, kde pravidelně zakotví na delší dobu, Londýn. Kočvarovi se tu celkem daří. Komponuje serenády a smyčcové kvartety.
Dokonce hraje v Her Majesty’s Theatre, tedy Královském divadle. Největší slávu získá skladbou Bitva u Prahy. O jakou bitvu že se jedná?
Kočvara zhudební pozapomenutý vítězný střet pruské armády Fridricha II. (1712–1786) nad vojsky habsburské monarchie roku 1757. Tenhle hudební kousek dokonce zmiňuje i slavný spisovatel Mark Twain (1835–1910) v cestopise Tulák v cizině a dokonce i v Dobrodružstvích Huckleberryho Finna.
Skandální smrt
A Susannah Hillová? K další praktice je už svolná. Jde o Kočvarovu libůstku. Přidušení během pohlavního styku. Po lehké divě chce v podstatě standardní služby – zbytek si zařídí sám. Na kliku dveří přiváže provaz, druhý konec obmotá kolem svého krku.
Pak se pomilují. Jenže tentokrát to skladatel přežene a smyčka se utáhne až moc. Tyhle radovánky budou Kočvarovy poslední. Přesně o dva týdny později se Susannah snaží před soudem dokázat, že svého klienta nezavraždila.
Porota jí uvěří, ale další pikantnosti se už veřejnost nedozví. Spis je pro svou skandálnost raději zničen. Kopii soudních záznamů má ale k dispozici lékařská knihovna Francise A. Countwaye v massachusettském Bostonu.
Kočvara se tak nechtěně více, než skladatelskou tvorbou, proslaví jako první doložené úmrtí na erotickou asfyxii. Proto se pro ni používá někdy i český termín kočvarismus.
Za stejnou úchylku, při které dochází k omezení přívodu vzduchu do plic a krve do mozku zaplatí životem i australský hudebník ze skupiny INXS Michael Hutchence (1960–1997) nebo americký herec David Carradine (1936– 2009), hvězda seriálu Kung Fu: Legenda pokračuje a filmů Kill Bill.