Domů     Co hlídají starověcí bojovníci?
Co hlídají starověcí bojovníci?
10.2.2022

Vesničané hloubí studnu. Když jsou teprve několik metrů pod zemí, začnou ztrácet půdu pod nohama a propadají se kamsi do hlubin. Když dopadnou na vlhkou zem a prach se usadí, pomalu se rozhlížejí. V temné místnosti na ně hledí stovky ozbrojených hliněných bojovníků…

Takhle vypadá objevení terakotové armády podle pověsti, kterou většina lidí považuje za pravdivou. Ve skutečnosti je událost o něco méně dramatická.

To však nic nemění na tom, že nález je fantastický a dost možná předznamenává nejspíše největší objev v historii archeologie.

Rolníci odhalí tisícileté tajemství

Zhruba padesát kilometrů od čínského města Sien-jangu se nachází hora Li. Poblíž té je podle historických záznamů pohřben první velký čínský císař Čchin Š’-chuang-ti (258 př. n. l. – 210 př. n. l.).

Zda se tam hrobka skutečně nachází, to však nikdo blíže nezkoumá. To se změní v roce 1974. Na jaře totiž v přilehlé vesničce Lin-tchung rolníci kopou studnu, jak jsme již zmínili v úvodu.

Několik metrů pod zemí je překvapí velké množství na první pohled letitých keramických střepů, hrotů šípů a dalších předmětů. Oproti pověsti se ale nepropadnou, ale prostě nález ohlásí archeologům, kteří se na místo vypraví. Všechny pak ohromí to, co dalšího tým výzkumníků odhalí.

Každý z vojáků má svou individuální tvář. FOTO: Peter Morgan / Creative Commons / CC By 2.0
Každý z vojáků má svou individuální tvář. FOTO: Peter Morgan / Creative Commons / CC By 2.0

Armáda z červené hlíny

V podzemí je objevena obrovská komora plná lidských soch v nadživotní velikosti. Ty představují starověké čínské vojáky, kteří nehybně stojí v řadách. Jsou jich stovky a vypadají, jako by šlo o skutečné lidi.

Mají zbroj, jež je i po tisících let pod zemí stále lesklá a ostrá, a žádné dvě sochy nemají stejnou tvář. Když sochy jejich dávný tvůrce vyrobí, nechá je také nabarvit. Náhlý přístup vzduchu do komory však způsobí, že barva vezme zasvé.

To však terakotové armádě, jak je nová senzace nazvána (podle keramického materiálu, z nějž jsou vojáci vyrobeni), nikterak neubírá na působivosti. Mezi vojáky jsou k vidění také muzikanti, artisté, nebo dokonce velmi realisticky vyvedení koně.

Je jasné, že obrovská série soch je vyrobena k obzvlášť výjimečnému účelu. Vědcům pomalu začíná docházet, co s největší pravděpodobností odhalili.

Hrobka Prvního císaře

V průběhu následujících let jsou odkryty čtyři další komory plné soch. Některé jsou poničené, ale většina jich je v perfektním stavu.

Nyní již není nejmenších pochyb o tom, že podivná sbírka hliněných vojáků je součástí hrobky císaře Čchin Š’-chuang-tiho, kterému Číňané říkají První císař.

Podle historiků si ji pro svůj pohřeb sám nechá zhotovit, aby jej hlídala na onom světě. V mnohém se tak podobá dávným Egypťanům, kteří se rovněž nechávají pohřbívat s celou výbavou. Jak se však později ukáže, tato hrobka nejspíš ty egyptské dalece předčí.

Mezi sochami nechybějí ani realisticky ztvárnění koně. FOTO: Ian and Wendy Sewell / Creative Commons / CC By-SA 3.0
Mezi sochami nechybějí ani realisticky ztvárnění koně. FOTO: Ian and Wendy Sewell / Creative Commons / CC By-SA 3.0

Město ze záhrobí

Rozsáhlé analýzy okolního podzemí posléze odhalí několik desítek budov, které jsou součástí celého pohřebního komplexu.

Pečlivé bádání v dobových kronikách a mravenčí práce historiků ukážou, že První císař se před smrtí rozhodne nechat si postavit jako hrobku repliku města, ve kterém žije, včetně jeho obyvatel. To je další z důvodů, proč nechá vytvořit i terakotovou armádu.

Kopie města je poměrně přesná a obsahuje kupříkladu skutečnou kanalizaci, ačkoli jako mrtvý ji panovník zcela jistě potřebovat nebude. Uprostřed stojí velký palác, ve kterém, jak se vědci domnívají, leží císařova mumie. Dosud však nebyla odkryta, pro což mají archeologové poměrně pádné důvody.

Samostříly a řeka rtuti

Kromě toho, že odkrývání hrobky je náročné technicky, protože náhlý přísun vzduchu může cennosti nenávratně poškodit, je tu ještě jiný problém.

Podle dobových zvyklostí je totiž hrobka doslova prošpikovaná nástrahami, které mají případné vykrádače hrobů od jejich zvrhlého úmyslu odradit. V případě místa posledního odpočinku Prvního císaře to ostatně potvrzují také kronikáři.

Mluví se o samostřílech, které se spustí otevřením dveří, nebo dokonce o řekách plných toxické tekuté rtuti, která zabije každého, kdo by se chtěl k císařovu pokladu přiblížit.

Archeologové to napřed pokládají za povídačky, posléze ale vyjde najevo, že půda v okolí hrobky obsahuje velmi neobvyklé množství rtuti.

Vzhledem k tomu, v jak perfektním stavu jsou zbroje vojáků terakotové armády, se dá předpokládat, že i případné samostříly a další nástrahy v hrobce by mohly být plně funkční i dnes.

To, co jsme dosud pokládali pouze za výplody fantazie scenáristů dobrodružných filmů, je tak možná realitou.

Čínská vláda bádání ukončí

Když se rozkřikne, že hrobka sice možná ukrývá poklad nevyčíslitelné hodnoty, ale že je střežena mnoha složitými nástrahami, tak archeologů, kteří by se chtěli odkrýváním hrobky zabývat, výrazně ubude.

Kromě toho čínská vláda jakékoli další bádání zakáže. Patrně z obav, aby cenné poklady nebyly poškozeny. Historici se posléze rozhodnou část terakotové armády zasypat zeminou, aby byla zachována také pro budoucí generace.

Říká se ale také to, že se vědci vyděsili něčeho uvnitř. Co děsivého císařova hrobka ukrývá, to se však na veřejnost nikdy nedostane…

Foto: Robin Chen / Creative Commons / volné dílo, Peter Morgan / Creative Commons / CC By 2.0, Ian and Wendy Sewell / Creative Commons / CC By-SA 3.0
Související články
Záhady a tajemství
Vraždy pražských prostitutek: Zabíjelo záhadné monstrum?
Málokdo zřejmě ví, že Praha se v polovině 19. století děsila vraždícího přízraku pražských prostitutek, jenž původně ani nebyl považován za člověka… K první vraždě došlo na podzim roku 1836 v nevěstinci „U Zlaté Rozálie“ v Konviktské ulici. Když ráno uklízečka vešla do jednoho z pokojů, našla zde bez známek života ležet jednu z mladých prostitutek. […]
Záhady a tajemství
Kurt Cobain: Smrt legendy zahalena tajemstvím
Slavný frontman Nirvany, ikona grungeové hudby, tragická smrt ve 27 letech. Kurt Cobain, další z řady hvězd, které navždy zhasly v nejkrásnějším věku. Kurt Cobain (1967–1994) Kdo to byl: frontman, zpěvák, kytarista a skladatel písní skupiny Nirvana Kdy zemřel: 5. dubna 1994 Příčina smrti: průstřel hlavy brokovnicí, měl v sobě přitom smrtelnou dávku heroinu Frontman, […]
Záhady a tajemství
Utajované UFO v Polsku?
Polské radarové stanice zachytily 23. ledna 1959 ve 4.32 hodin ráno formaci několika neznámých letících objektů. Záhadná tělesa se pohybovala skutečně neobvykle rychle a navíc ve velké výšce… Výhrůžky očitým svědkům? Jeden z cizích objektů byl velice pravděpodobně sestřelen polskou protivzdušnou obranou. Po zásahu se měl údajně zřítit do moře nedaleko pobřeží v přístavu v […]
Záhady a tajemství
Přijde konec světa v roce 2026?
Co plánujete na rok 2026? Založit rodinu? Rozjet velkou firmu? Postavit dům? Možná by bylo lepší se ještě předtím sbalit… a odjet na jinou planetu! Zmíněné datum není věštbou bláznivé kartářky, jde o výsledek vědecké rovnice! Autorem je rakouský fyzik Heinz von Foerster (1911-2002), který se po druhé světové válce přestěhuje do USA a stane […]
reklama
historie
Je snad rod Kennedyů prokletý?
Kennedyové, prominentní americký klan, se vyznačují nejen významnými veřejnými a ekonomickými funkcemi, které zastávali od konce 19. století, ale také sérií tragických událostí, které postihly jejich členy. Proč je rodina Kennedyů stíhána jedním předčasným úmrtím za druhým? Tento kletbu provázející fenomén je třeba zkoumat z několika perspektiv. Nejznámějším z rodiny je bezesporu 35. prezident USA John […]
Překvapivá historie: Proč se chodilo na poutě?
Chtěli byste jít pěšky víc než tisíc kilometrů do slavného kostela? V některých dobách našich dějin bylo dlouhé putování na posvátná místa obvyklé. Proč se na ně lidé vydávali a co si od toho slibovali? V knihách, příbězích i pohádkách odedávna nacházíme zmínky o lidech, kteří v chatrném oděvu, s mošnou přes rameno a holí kamsi kráčejí. Jsou to poutníci. Přestože se v minulosti […]
Kde najdeme nejstarší město Evropy? Možná v Bulharsku…
Kolosální Athény, které by nás uhranuly již ve 3. tisíciletí před Kristem? Malebný portugalský Lisabon nebo snad krétská Chania? Hledání nejstaršího města Evropy přesunují archeologové úplně jinam – do Bulharska. A i tady má dva favority…     Kdo také louskal s baterkou pod peřinou Eduarda Štorcha (1878–1956), vzpomene si na Osadu Havranů s nádhernými […]
Bedřich Hrozný: Pokořitel chetitského písma se postaví také nacistům!
Na chodbách panuje nezvyklý ruch, do pracovny rektora doléhají ostré německé povely. Rychle vstane a pohotově dokráčí před budovu, kde zmerčí, jak nacisté nakládají nebohé studenty na korbu auta. Vzduch okamžitě zaplní dunivý profesorský hlas. Cesta k úspěchu je trnitá a pořádně klikatá. Své o tom ví také Bedřich Hrozný (1879-1952). Vědec, jenž rozluští chetitské písmo, […]
reklama
historie
Dýmějový mor: Nelítostný revolucionář
Dýmějový mor, který ve 14. století zdevastuje Evropu, lze pojmenovat různě. Ovšem nazvali byste ho revolucionářem? Asi těžko. A přece jím, svým způsobem, je. Epidemie moru, která v polovině 14. Století pustoší Evropu a Asii, vyhubí podle 75 až 200 milionů lidí, což je přibližně třetina nebo v případě druhého údaje více než polovina obyvatel. Vylidní […]
Marie Terezie: Odhalujeme tajemství slavné panovnice
Marie Terezie byla vládkyní, jež po sobě zanechala odkaz, který výrazně ovlivnil budoucnost nejen naší země. To, že zavedla například povinnou školní docházku, je všeobecně známo. Jaký byl ale osobní život této slavné panovnice? V éře, kdy svět ovládali muži, byly ženy často odsouvány na okraj dějin. Ale jedna žena se odmítla podvolit osudu, odhodlaná […]
Protržení přehrady Bílá Desná: Mocný živel proměnil okolí v sutiny
Největší přehradní katastrofa v českých dějinách se odehrála před 107 lety a vyžádala si 65 lidských životů. Ani ne rok po kolaudaci přehrady na řece Bílá Desná v Jizerských horách došlo k jejímu protržení a voda, která se z ní vyvalila do údolí, za sebou zanechala zničené domy a mrtvé. Co se tehdy v okolí […]
Španělská chřipka: Dvojspřeží jezdců apokalypsy
Měla více obětí než obě světové války dohromady. Čtyři vlny rozpuku viru A/H1N1, které v letech 1918-1920 nakazily každého třetího člověka na planetě, zahubily až 5 % světové populace. Pandemie, která dostala mnoho přízvisek – „bolševická nemoc“, „brazilská nemoc“, či „Napoleonský voják“ – se nejvíce proslavila jako chřipka španělská.   Španělsko k ní přitom přišlo […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Jak se pářili termiti před 40 miliony lety?
epochalnisvet.cz
Jak se pářili termiti před 40 miliony lety?
Vědci nalezli v třetihorním baltském jantaru důkazy, že nejen vzhled hmyzu, ale také jeho chování je konzervováno desítky milionů let. Přibližně před 40 miliony let se termití pár druhu Electrotermes affinis zrovna věnoval námluvám, když uvízl v lepkavé pryskyřici stromu a navždy zůstal uvězněn ve zkamenělém jantaru. Tato dosud jediná známá fosilie páru termitů poskytla
Asijské nudle s vepřovým masem
tisicereceptu.cz
Asijské nudle s vepřovým masem
Co nesmí chybět v žádném asijském pokrmu? Především chilli, které dodá pokrmu ten správný říz, čerstvé bylinky, křupavá zelenina a sezamová semínka. Suroviny 200 g vepřových nudliček (například
Nenávist a intriky zkrotila růžová barva
nejsemsama.cz
Nenávist a intriky zkrotila růžová barva
Nikdy bych nevěřila, že se ta zlá holka někdy změní. Byla sobecká, povýšená, nikomu nepřála nic dobrého. Jednou změnila šatník a stal se snad zázrak. Už jako malá bývala Martina zlá a sobecká. Slyšela jsem o ní jen to nejhorší, a to nejen od spolužaček, ale i od její starší sestry Agáty. Byl to užalovaný, rozmazlený fracek. V dětství si vybrečela
Kamenné řady u Kounova: Vyzařují tajemnou energii?
enigmaplus.cz
Kamenné řady u Kounova: Vyzařují tajemnou energii?
Řady tvořené více než 2000 neopracovanými kameny s nejasným posláním jsou dnes největší megalitickou památkou Česka. A zřejmě také jednou z našich největších záhad. Jeden z nejzáhadnějších kamennýc
Měsíční kamínek splnil tajné přání?
skutecnepribehy.cz
Měsíční kamínek splnil tajné přání?
Byl to žertík, kterým jsem všechny zaskočila. Nakonec jsem ale byla zaskočena já. Splnil snad kamínek na mém krku moje slova? V  tom malém městečku na jihu Moravy jsme se ocitli s přítelem náhodou. Ten kámen na tržišti mě zaujal hned, jak jsem ho uviděla. Když jsem ho vzala do ruky, už jsem se ho nemohla vzdát.
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
7 zásadních momentů v dějinách Afroameričanů: Prezident poslal proti rasistickému guvernérovi vojáky
historyplus.cz
7 zásadních momentů v dějinách Afroameričanů: Prezident poslal proti rasistickému guvernérovi vojáky
V ulicích Birminghamu v americké Alabamě je opět rušno. Nejdřív je slyšet rána a pak jako domek z karet padá k zemi jeden příbytek afroamerické rodiny. Následně je zdemolován kostel, v němž se černoši setkávají. Obyvatelé tmavé pleti v „Bombinghamu“, jak se městu v 50. a 60. letech minulého století říká, nejsou před řáděním Ku-klux-klanu v bezpečí.  
V Dubaji plánují vysadit 100 milionů stromů. Pomůže to dostatečně v kompenzaci emisí uhlíku?
iluxus.cz
V Dubaji plánují vysadit 100 milionů stromů. Pomůže to dostatečně v kompenzaci emisí uhlíku?
Připravte se na novou podobu Dubaje. Město, které již teď září jako drahokam na Blízkém východě, nyní plánuje projekt, který ho nejen povznese, ale také obohatí jeho ekosystém. Dubaj Mangroves, ambici
Zemřela herečka Simona Postlerová (†59)
nasehvezdy.cz
Zemřela herečka Simona Postlerová (†59)
V křehké tmavovlásce Simoně Postlerové (†59) byla vždy ohromná síla. Musela se rozloučit se životní láskou. Čelila i dalším vážným problémům, přesto se stále usmívala. Kdyby se vyplnil její dětský
Zámek Kynžvart: Dřevomorka už dávno neřádí
epochanacestach.cz
Zámek Kynžvart: Dřevomorka už dávno neřádí
Zámek Kynžvart je vystavěn v kombinaci klasicismu a empíru a od roku 1828 v něm sídlilo muzeum, jedno z nejstarších v Čechách. Býval letním sídlem hraběte a diplomata poloviny 19. století Klemense Metternicha, a proto se v něm také odehrálo mnoho významných setkání evropských politiků. Navštívil ho ale například také básník Johann Wolfgang Goethe. Poté, co byl zestátněný zámek v roce
Časté užívání marihuany může zvyšovat riziko infarktu, naznačuje studie
21stoleti.cz
Časté užívání marihuany může zvyšovat riziko infarktu, naznačuje studie
Podle studie zveřejněné v časopise The Journal of the American Heart Association je u lidí, kteří často kouří marihuanu, vyšší riziko infarktu a mrtvice. Článek je analýzou každoročního průzkumu ameri
Špenát: Na talíř, když šéfkuchař ho dává…
panidomu.cz
Špenát: Na talíř, když šéfkuchař ho dává…
… králem všech květin je špenát, zpíval kdysi slavný zpěvák. Špenát je ale vskutku populární listová zelenina, která se používá téměř ve všech světových kuchyních. Z dětství si jej určitě pamatujete jako poměrně neoblíbenou přílohu k masu a naopak milované jídlo Pepka námořníka, kterému plechovka špenátu vždycky spolehlivě pomohla dodat mimořádné síly. Vědci docela nedávno