Chřipka je závažné onemocnění, které může mít u lidí různý průběh – od lehkého až po velmi závažný. Různý bývá i průběh chřipkové sezóny.
Ta loňská se díky protipandemickým opatřením výrazně lišila od všech předchozích, ovšem virus chřipky nezmizel a nyní se začíná znovu objevovat.
Nejlepší prevencí proti chřipce je očkování, které má stále smysl, zejména pro starší osoby a osoby z rizikových skupin.
Data se různí
Během loňské chřipkové sezóny nebyl v České republice zaznamenán ani jeden pozitivní případ chřipky a v evropském regionu došlo k 99,8% poklesu oproti průměru předchozích sezón. V letošním roce se však chřipkový virus objevil znovu.
První případy jsou už i u nás a aktuální údaje ukazují na rostoucí výskyt od poloviny prosince 2021. Chřipka se objevila již ve 30 z 38 sledovaných evropských zemí.
Návrat viru může být začátkem neobvykle dlouhé chřipkové sezóny způsobené mimo jiné i zrušením proticovidových opatření na jaře.
Chřipková sezóna by se tak mohla protáhnout až do začátku léta, tedy daleko za svůj obvyklý konec.3 Situaci by mohl navíc komplikovat fakt, že dominantním kmenem chřipky je zatím virus A/H3, který obvykle způsobuje nejtěžší případy právě u starších lidí.
Očkování má smysl i v únoru
Nejúčinnější prevencí proti chřipce je očkování. Nejlepší je nechat se očkovat na podzim, tedy před nástupem chřipkové sezóny, která zpravidla vrcholí v únoru. Nicméně, očkování proti chřipce má smysl tak dlouho, dokud cirkulují chřipkové viry.
Měli by jej zvážit zejména senioři a osoby z rizikových skupin, doporučuje se rovněž všem, kteří o tyto osoby pečují, a také těhotným ženám.
Je pouze nutné počítat s tím, že ochranná hladina protilátek se vytvoří v průměru za 2 týdny po podání vakcíny. Proto má smysl, pokud se očkovaná osoba nesetká s virem těsně po vakcinaci nebo pokud v době očkování není v inkubační době. Vakcinace během epidemie však očkovanému neublíží, může mu naopak pomoci.