Ačkoliv se to již nějakou dobu zdálo nemyslitelné, po prosincovém startu Webbův vesmírný teleskop dosáhl své konečné pozice, a sice 1,5 milionu kilometrů od Země.
Vesmírný dalekohled amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) v hodnotě zhruba 10 miliard dolarů (cca 220 miliard korun) odstartoval na Štědrý den loňského roku z Francouzské Guyany.
Kvůli své velikosti musel Webb odstartovat složený uvnitř evropské rakety Ariane 5.
Na řadě je nastavení techniky
Nyní musí být ještě důkladně seřízena zrcadla na vesmírné observatoři a infračervené detektory musí být dostatečně vychlazené, než budou přibližně v červnu moci začít vědecká pozorování.
„Jsme o krok blíže k odhalení záhad vesmíru. A nemůžu se dočkat, až letos v létě uvidím Webbův první pohled na vesmír,“ uvedl v prohlášení ředitel NASA William „Bill“ Nelson.
Vědci dalekohled s nadsázkou popisují jako „stroj času“, který umožní astronomům nahlédnout zpět v čase více než kdy předtím, až do doby, kdy před 13,7 miliardami let vznikaly první hvězdy a galaxie.
To je cca pouhých 100 milionů let od Velkého třesku, kdy vznikl vesmír. Webb bude také pátrat po známkách mimozemského života.