Ke stromu se přihrne muž a z dřevěného košíku vytáhne štětec a barvy. Na obroušenou kůru borovice pečlivě namaluje tři vodorovné pruhy. První a třetí je bílý, prostřední sytě červený. Co podivná značka znamená a k čemu slouží?
Je to jednoduché, ale postup chce velkou pečlivost a správný grif. Čtverec, který pruhy tvoří, musí mít totiž přesně 10 x 10 centimetrů! Muž poodejde několik kroků a zálibně si prohlédne svoje hotové dílo.
Turistická značka musí být dobře viditelná, a to i z větší dálky, jinak by ji výletníci přehlédli a zcela jistě zabloudili.
Parta nadšenců pomaluje stromy
Dne 11. června 1888 skupina vášnivých turistů kolem českého vlastence a národopisce Vojty Náprstka (1826–1894) zakládá Klub českých turistů.
Parta nadšenců, zvaná „označovací družstvo“, už o 11 měsíců později, 11. května 1889, pomaluje červenou barvou turistickou cestu ze Štěchovic na Svatojánské proudy nedaleko Prahy. Vydávají se po ní první zvědavci na nedělní výlety.
Nejpropracovanější nejenom v Evropě
Nejde sice o žádnou novinku, turistické značení se objevuje už na počátku 19. století v alpských údolích v Německu, ale zdejší systém se díky fandům brzy stává nejpropracovanějším nejenom v Evropě, ale i ve světě.
Jako vzor si ho dokonce berou jiné státy. Dnes u nás máme přes 43 000 km značených pěších tras.