Zdaleka ne vše, co planeta Země dává lidem, je ku jejich prospěchu. Pomineme-li jedovaté houby, tak i rostliny všude kolem rostoucí si v běhu evoluce vypěstovaly ochranu, jež mnohé nenechavce může stát i život.
Oleandr obecný
Skutečně nádherně kvetoucí keř vyskytující se i v České republice a jmenující se oleandr obecný (Nerium oleander) na první pohled ničím nenaznačuje svou jedovatost.
Přitom patří mezi ty nejjedovatější rostliny a v historii byl nesčetněkrát využíván k trávení nepohodlných jedinců. Udává se, že k otravě stačí i jen jediný list rostliny. Obsahuje oleandrin a neriin.
Rulík zlomocný
Patrně tou nejjedovatější rostlinou v Česku, potažmo většiny Evropy, je rulík zlomocný (Atropa belladonna). Látky v něm obsažené jako např. atropin a L-hyoscyamin způsobují selhání nervového systému, utlumení srdeční činnosti a následné selhání dechu.
Kvůli vysoké koncentraci alkaloidů je prudce jedovatá celá rostlina – zásadní problém jsou plody, které mohou připomínat něco jedlého. Typickým příznakem otravy rulíkem jsou rozšířené zorničky.
Durman obecný
Častá otrava, leckdy i smrtelná, nastává také při konzumaci durmanu obecného (Datura stramonium), jehož semínka a výpary navozují silné halucinace.
Podobně jako i u jiných rostlin v sobě durman skrývá látku atropin a navíc ještě skopolamin, jež způsobují přehřátí organismu, ochabnutí svalstva a také selhání srdce. V Indii rostlinu užívají také jako afrodiziakum, je třeba však dbát na správné množství.
Skočec obecný
Skočec obecný (Ricinus communis) se v České republice přirozeně nevyskytuje (hojně se však pěstuje jako okrasná rostlina), jeho domovem jsou tropické a subtropické oblasti, původně pochází nejspíše ze severní Afriky.
Skočec je označován za tu vůbec nejjedovatější rostlinu světa, obzvláště nebezpečná je slupka semen, která obsahuje jed ricin, jenž je silnější než kyanid.
Otrava způsobí shluknutí červených krvinek, poškození jater a ledvin a následně se zhroutí celá oběhová soustava.
Vraní oko čtyřlisté
Rostlina, jejíž plody bývají často zaměňované za plody brusnice borůvky (Vaccinium myrtillus), se jmenuje vraní oko čtyřlisté (Paris quadrifolia).
Vizuální podobou však vše končí, plody jsou oproti „borůvce“ chuťově velice nedobré, takže je dotyčný většinou vyplivne dříve, než je spolkne. Otrava tak nastává spíše výjimečně, když už ale nastane, projevuje se nevolností, zvracením a poruchami vidění.
Soterek obecný
Popínavá rostlina soterek obecný (Abrus precatorius) se do světa rozšířila z tropické Asie.
Soterek není jedovatý celý, nebezpečná jsou především semena obsahující prudký jed abrin, který způsobuje zvracení, krvavý průjem, halucinace a selhání ledvin, jater a sleziny. K usmrcení člověka údajně stačí vdechnout jen několik částeček prachu.
Rozpuk jízlivý
Až 150 centimetrů vysoká vytrvalá rostlina rozpuk jízlivý (Cicuta virosa) se vyskytuje téměř po celé Evropě, Asii a Severní Americe. Přestože je jedovatá prakticky celá, nejjedovatější je její oddenek. Ten obsahuje látku citutoxin, která mimo jiné také způsobuje selhání srdce.
Tis červený
Prakticky celá jedovatá rostlina tis červený (Taxus baccata) obzvláště děti přitahuje svými červenými bobulemi. Jde o silně ohrožený třetihorní relikt, ve většině zemí náleží mezi přísně chráněné druhy.
Alkaloidy v něm obsažené způsobují zpomalení srdeční činnosti, křeče svalstva a poruchy vidění. Proti tomuto jedu neexistuje protilátka, otrava může být tedy smrtelná.
Oměj šalamounek
Jako mnišská kápě je označována krásně modrá rostlina oměj šalamounek (Aconitum napellus), která obsahuje toxin akonitin. Přestože může k otravě dojít již jen pouhým přiložením listů ke kůži naštěstí dochází k otravám jen vzácně.
Bolehlav plamatý
Bolehlav plamatý (Conium maculatum) je prudce jedovatá rostlina z čeledi miříkovitých, je příbuzná petrželi, mrkvi nebo kmínu. Látka konin, kterou disponuje, způsobuje ochrnutí svalstva, následkem čehož dojde k udušení za plného vědomí.