Domů     Martha & George Washingtonovi: Oddaná choť tráví zimy ve vojenském ležení
Martha & George Washingtonovi: Oddaná choť tráví zimy ve vojenském ležení

Zima zalézá až do morku kostí, když malá baculatá Martha dorazí v kočáře za manželem do vojenského ležení. Navzdory útrapám dlouhé cesty se cítí dobře a za chvilku všichni společně zasednou k večeři. I důstojníci si tentokrát nechají obhroublé vtípky od cesty. Manželka jejich velitele jim vytvoří pohodovou atmosféru.

Muži ve Washingtonově rodě mají ve zvyku ženit se nad své postavení a brát si bohatší ženy, než jsou oni sami a v téhle tradici úspěšně pokračuje i George Washington (1732–1799), který si 6. ledna 1759 si bere Marthu Dandridge Custisovou (1731–1802).

Poprvé se s ní setkal v březnu 1758. Mířil tehdy k lékaři do Williamsburgu a cestou se zastavil u svého přítele Williama Chamberlayna. Shodou okolností byla tehdy na večeři pozvána i mladá vdova Martha. Je „malá baculatá.

Trochu těžkopádná, se směle vyklenutým nosem, který odporoval její povaze, velkýma očima, jež často zavírala, a ústy, která otvírala jen zřídka, protože si nikdy nebyla jistá, zda neřekne něco nevhodného,“ charakterizuje ženu Herre.

Ona sama sebe popisuje jako „staromódní virginskou hospodyni, která jede jako hodiny, je pilná jako včelka a cvrliká jako ptáček“. Žádná výrazná krasavice, ale žena pro život. Washington pochopí, že našel to, co hledal: tichou partnerku, která bude věrně stát po jeho boku.

Martha Washingtonová je správnou ženou pro ži vot, kterou žádné problémy nerozhodí. FOTO: https://www.whitehouse.gov/history/art/images/mw1p-3.jpg/Creative Commons/Public Domain
Martha Washingtonová je správnou ženou pro ži vot, kterou žádné problémy nerozhodí. FOTO: https://www.whitehouse.gov/history/art/images/mw1p-3.jpg/Creative Commons/Public Domain

Sebevědomí mu nechybí

Na své farmě v Mount Vernonu poblíž Alexandrie ve Virginii, kde strávil velkou část dětství a nyní si ji pronajal od vdovy po svém nevlastním bratrovi, proto Washington dělá během léta 1758 rozsáhlé úpravy.

Chce, aby sídlo bylo co nejluxusnější a mohlo přivítat novou paní příjemným komfortem.

„Byla to poněkud riskantní sázka na budoucí vývoj událostí, protože se to všechno dělo dříve, než se dozvěděl o tom, že je Martha volná,“ líčí jeho kroky současný americký historik Joseph Ellis.

George si ale věří, i když je Martha jako bohatá vdova se dvěma dětmi a velkým množstvím půdy a spoustou otroků opravdu žádanou nevěstou, která si na nedostatek nápadníků rozhodně nemůže stěžovat…

Uniformu vymění za pohodlí

Přesto zvolí právě George. Realisticky vidí svoji budoucnost a vytvoří pilíř rodinného života a její peníze a pozemky, zděděné po prvním manželovi, otevírají Washingtonovi dveře do nejvyšší společnosti.

„Vzdal jsem se vojenského života a již brzy se usadím s vhodnou partnerkou zde, kde se budu moci věnovat vlastním záležitostem lépe než dřív, protože budu mít věci pod přímou kontrolou,“ píše z Mount Vernonu krátce po svatbě.

Kariéra bohatého farmáře mu rozhodně nabízí lepší perspektivu než nejistá budoucnost profesionálního vojáka. Proto si užívá života zemědělce, který netrpí nouzí. Období polních prací si zpestřuje třeba honem na lišku.

S manželkou navštěvuje plesy a divadelní představení nebo tráví večery u biliáru.

George Washington si vybere dobrou manželku. FOTO: Muzeum Winterthur/Creative Commons/Public Domain
George Washington si vybere dobrou manželku. FOTO: Muzeum Winterthur/Creative Commons/Public Domain

Pod britským tlakem

„Paní Martha se stala Washingtonovou důležitou oporou, zejména v těch mimořádně vypjatých a těžkých chvílích, které mu nastaly o šestnáct nebo sedmnáct let později (doba války za nezávislost – pozn. red.),“ míní spisovatel Ivan Brož (1938–2012).

Spokojený farmář Washington se čile zapojuje do politiky. Jako nově zvolený zástupce Virginie v Prvním kontinentálním kongresu se ocitá veřejnosti na očích. Na vlastní kůži cítí odcizení mezi Anglií a jejími severoamerickými koloniemi.

Čelí tlaku anglických obchodníků a bankéřů. Za tabákovou úrodu ze svých plantáží totiž dostává stále míň peněz. I úroda je kvůli snižující se kvalitě půdy stále menší a menší, až v roce 1766 není prakticky žádná.

Výnosy z půdy jsou sice mizivé, ale povinnost odevzdávat daně samozřejmě trvá. Proto se Mount Vernon stále více zadlužuje. Ještě v roce 1770 by Washington rád spory mezi kolonisty a mateřskou zemí urovnal, jenže situace spěje k vyostření konfliktu. Brzy už chápe, že jediným řešením je nezávislost na Británii.

Těžký úkol

Druhý kontinentální kongres ve Filadelfii 10. května 1775 sestavuje za Washingtonovy účasti petici proti britské vládě. V ní kolonisté stále ještě nabízejí různé kompromisy. O měsíc později 15. června 1775 už však Washington opět obléká vojenský kabátec.

K boji nemá chuť, sám celou situaci komentuje slovy: „Vynaložil jsem všechno své úsilí, abych se tomu vyhnul.“ Má ale smůlu. Představitelé kongresu totiž dobře vědí, že už bojoval na straně Britů, a proto zná jejich zvyky i slabá místa.

Jako vojevůdce je pro ně ideální. Ovšem čerstvý velitel armády tuší, jak nelehkého úkolu se ujal. Má mizivé zásoby střelného prachu i zbraní a místo vycvičené armády jenom nepříliš zkušené civilisty.

Navíc v prosinci 1775 britská vláda petici kolonistů definitivně odmítá. Ukáže na ně prstem jako na povstalce a zakazuje komukoli, aby s nimi vyjednával. Válka za nezávislost je vyhlášena.

Divadelní hra pro velitele

V nelehké životní situaci stojí Martha po Washingtonově boku. Dokonce je ochotna cestovat i deset dní, jen aby navštívila svého manžela ve vojenském táboře. Například v prosinci roku 1777 se Washington zrovna nachází ve Valley Forge ve státě Pensylvánie.

Když sem dorazí Martha se svým doprovodem, bez rozpaků zasedne s Georgem a důstojníky, kterým její muž velí, k malé večeři. Během jejího zimního pobytu dokonce dojde i na zábavu.

Vojáci totiž secvičují divadelní představení hry Cato, kterou si jejich velitel obzvlášť oblíbil, a na jaře ji všem předvedou. O povyražení není nouze. Během bojů za nezávislost v letech 1775–1781 se Martha stává hostem ve všech zimních vojenských táborech.

Foto: Creative Commons, Úvodní fotografie: National Gallery of Art, Washington D.C./Creative Commons/Public Domain
Související články
Historie
Vy se nám ještě hodíte! Členové SS, které si „zrecyklují“ Spojenci
Vězně z Osvětimi nakazí morem, malárií i tyfem, testuje si na nich vývoj nervových plynů a Hitlerovi slibuje zázračnou biologickou zbraň. Roku 1947 stojí před soudem. Obvinění? Mnohdy smrtící experimenty na lidech a cílená eutanazie. O vině není pochyb. Přesto jí bude zproštěn. Na Kurta Blomeho (1894–1969) mají zálusk Američané. Operace Overcast má za úkol […]
Historie
Guvernérova smrt: Psychické problémy, politické tlaky, či úkladná vražda?
Z osamělého srubu na odlehlém místě tennesseeské divočiny se uprostřed noci ozvaly výstřely. Ráno našli umírajícího Meriwethera Lewise, slavného badatele a guvernéra Louisianeského teritoria. Lewis trpěl hlubokými depresemi. Spáchal sebevraždu – nebo ho zavraždil někdo jiný? Když 11. října 1809 zemřel ve věku třiceti pěti let Meriwether Lewis, celá Amerika ho oplakávala jako národního hrdinu. […]
Historie
1. světová válka: Zhroucení Ústředních mocností
Ve vyčerpaném německém zázemí propukla s pokračujícím postupem vojsk Dohody k Berlínu revoluce. Německé císařství už nebylo schopno čelit nejen tlakům bojů na frontě, ale ani tlakům zevnitř. Sílily nejen vzpoury vojáků, ale i prostých lidí a komunisticky naladěných skupin obyvatel. To všechno mělo za následek zhroucení Německého císařství a abdikaci císaře Viléma II. Němečtí spojenci, […]
Historie
Varnský zlatý poklad: Nejstarší z nejstarších
Je to tolik zlata, že muzeum musí pro vystavení těch nejhezčích kousků vyčlenit rovnou tři velké sály. Jsou tu šperky, posmrtné masky, sošky zvířat, pazourkové čepele, měděná dláta nebo kladiva, korálky, keramika, náramky ze skořápek měkkýšů i mušle samotné. A na počátku tohohle nálezu není nic jiného než obyčejný hlad. „Máme málo konzerv, Raycho,“ směje […]
reklama
lifestyle
Vynášení Morany: Se zimou se musí zatočit!
Když začne rašit tráva, rozkvetou květiny a stromy i keře se obalují listím, cítíme, jak z nás spadne zimní letargie. Najednou je nám veseleji, máme lepší náladu a těšíme se na měsíce plné slunce. A co teprve naši předkové, kteří žili v těsném sepětí s přírodou: pro ty to byla příležitost k oslavě! Temné a […]
Na dvoře Ludvíka XIV.: Servíruje se bešamel a vidlička je ďáblův nástroj
Lžíce, vidlička a nůž, to je základ příboru, který běžně používáš u stolu. Tušíte ale, že to zdaleka není samozřejmost? Cesta vidličky k jídelnímu stolu byla docela složitá a ještě v 18. století se ještě leckde musíte obejít bez ní. Třeba u královského stolu.  Na dvoře francouzského krále Ludvíka XIV. (1638–1715), přezdívaného „král Slunce“ se […]
Ve středověké Číně zakazovali i kalendáře
Kdy a kde se poprvé můžete setkat se zakázanými knihami? Rozhodně už ve starověku. Už vládci dávných starověkých říší měli spadeno na spisy, které se jim nehodily. Výjimkou dokonce není ani Písmo svaté. Už v biblickém Novém zákoně se nachází zmínka o ničení textů. Svatý Pavel ve Skutcích apoštolů popisuje svůj pobyt v Efesu (přístav v dnešním […]
Vysavač: Nový vynález ocení i britský král
Jak se účinně zbavit prachu a nečistot? Hlavně na koberci je to problém. Už v 18. století na ně proto hospodyňkou kladou pokosenou trávu nebo sypou piliny. Moc velký efekt to ale nemá. Na řadu přichází vysavač. Patří vysávání do seznamu domácích prací, kterým se nebráníte, protože je to vlastně hračka? Není divu. Podlaha je za […]
reklama
historie
Napoleon I. Bonaparte snídal sám a bitvy zajídal kuřetem
Napoleon I. Bonaparte snídá později dopoledne. Co se bude podávat? Jak vypadá císařské menu? Především se musí akorát teplé. Vzhledem k tomu, že se je ho ranní slyšení někdy protáhnou, kuchaři na to mají fígl. Jídla pro císaře Napoleonovi I. Bonapartovi (1769–1821) jsou v zakrytých nádobách ponořených do horké vody. V půl desáté se servíruje polévka, příkrmy, z hlavních […]
Lukrécie Borgia: Krásná, chytrá a nešťastná…
Nádherné lokny vlasů jí padají až pod hýždě, alabastrová pleť nemá vadu a dokonalé poprsí ruší snění všech mužů, kteří se s ní setkají. Na koho upře své velké, oříškové oči, ten se v nich utopí. Lukrécie (1480–1519) platí za nejkrásnější ženu své doby. Mluví se o ní jako perle renesance… a také jako o […]
Měl francouzský král Ludvík XIV. nafukovací střeva?
Kromě krásných žen patří mezi vášně francouzského krále také vybrané jídlo. To, co spořádal on, by se vám ale jenom tak sníst nepodařilo. Byla by to náročná porce i pro dospělého. Chcete pozvání k němu na hostinu? Tak vítejte, před množstvím jídla na stole u Ludvíka XIV. (1638–1715) vám bude přecházet zrak. Polévky jsou v menu hned […]
Travička Agrippina mladší: Císař, kam se podíváš!
Když se v oppidu Ubiorum – dnešním Kolíně nad Rýnem – rozezní 6. listopadu roku 15 pláč novorozeného miminka, málokdo by tušil, jaké veletoče toto děvčátko v životě čekají.   Iulia Agrippina (15–59), na kterou bude historie pamatovat coby na Agrippinu mladší, aby se nepletla se svou matkou, má za bratra budoucího císaře Caligulu (12–41), […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz