Národní muzeum otevřelo u příležitosti Dne boje za svobodu a demokracii v Národním památníku na Vítkově novou výstavu s názvem „Dneska ctí tě za svatého, zítra budeš sviňák!“ Československé osudy ve 20. století.
Výstava návštěvníkům představuje 15 vybraných životních příběhů československých vězňů a vězeňkyň, jichž bylo v komplexu koncentračního tábora Flossenbürg internováno přibližně 4500. Díky biograficky zaměřenému výzkumu byly objeveny osudy, které návštěvníka dojmou nejen velkými životními předěly způsobenými vězněním v koncentračním táboře.
Tito lidé zažili zásadní zlomy československých dějin: od založení státu v roce 1918 přes okupaci a nacistický teror, poválečná léta kulminující komunistickým převratem, „pražské jaro“ a následnou „normalizaci“, až po „sametovou revoluci“ v roce 1989.
Náhled do života malířky
Příchozí tak nahlédnou například do života židovské malířky z Prahy, sudetoněmeckého komunisty, plzeňského historika, bilingvního rozhlasového žurnalisty, diplomata ve službách prezidenta Beneše, jihočeské Romky či amerického filmového režiséra se slovenskými kořeny.
Seznámí se také s osudem moravského rolníka Radomíra Faltýnka. Ten V roce 2012 převzal v Praze vysoké vojenské ocenění – Vyznamenání Zlaté lípy.
Roku 1945 se vrátil z koncentračního tábora a převzal hospodářství po svých rodičích, kteří byli krátce před koncem války zavražděni nacisty.
Jen o několik let později byl jako „kulak“ vystaven represím ze strany nového komunistického režimu a nakonec byl donucen odevzdat státu své polnosti.
„Dneska ctí tě za svatého, zítra budeš sviňák!“ Tímto citátem z básně Karla Havlíčka Borovského připomíná Radomír Faltýnek během slavnostního aktu při převzetí vyznamenání, jak rychle se mohou časy měnit.