Hudba zní všude. V koncertních sálech, na diskotékách, v obchodech, v obývácích, v autech. Inspiruje umělce, sportovce, ale jak se zdá tak bohužel i vrahy. Například takoví Beatles údajně ponoukají Charlese Mansona k vraždění.
Pokud mají Beatles nějakého opravdu fanatického fanouška, pak je to Charles Manson (1934-2017), vůdce sekty nazvané Rodina a jeden z nejznámějších masových vrahů v historii USA. Když zrovna necituje verše z knihy Zjevení, cituje texty jejich písniček.
Poselství ukrytá v písních
Od kázání k činům přejde poté, co Brouci vydají své „bílé“ album. Začíná být přesvědčen, že teď už svými texty promlouvají přímo k němu a posílají mu tajné zprávy. Poslouchá album stále dokola, tak dlouho, až všechny rozluští. Je to přece tak jasné.
Blackird je hymnou černochů a jejich boje proti bílým – „Kos zpívá za noci/ bere svá poraněná křídla a naučí se létat/ Celý svůj život/ čekal jsi na tuto chvíli.“ V Piggies jsou prasátka šifrou pro boháče, kteří podle Beatles potřebují „pořádný výprask“.
Skladba Revolution No.9 zvěstuje, že Beatles jsou ve skutečnosti čtyři andělé popsaní v deváté kapitole Zjevení, a Lennonův výkřik „Right!“ (Správně!) je ve skutečnosti skrytým povelem k povstání „Rise!“ (Povstaňte!).
A skladba Helter Skelter (mimochodem nejtvrdší skladba Beatles, která předznamenala zrození heavy metalu a punku) je proroctvím nadcházející zničující rasové války, ve které černoši smetou bílou rasu.
Netuší, že ve slově Helter není ukryto žádné Peklo (Hell), ale jde o anglický výraz pro Tobogán.
Smrt ve jménu Helter Skelter
Když se k rozpoutání očekávané války nikdo nemá, rozhodne se ji odpálit sám.
Postřelí černošského dealera drog Bernarda Crowea, poté na jeho příkaz člen Rodiny Robert Beausoleil (*1947) zavraždí bělocha Garyho Hinmana a pokusí se vzbudit podezření, že jde o dílo Černých panterů.
Když ani to nezabere, usoudí, že musí přitvrdit a 8. srpna 1969 pošle své ovečky Charlese Watsona (*1945), Susan Atkinsovou (1948–2009), Linda Kasabianovou (*1949) a Patricii Krenwinkelovou (*1947) do jedné luxusní losangeleské vily.
„Zabijte každého, koho tam najdete.“ Poslechnou a když v domě najdou pět lidí, všechny bez lítosti postřílí a ubodají. Mezi obětmi je slavná herečka Sharon Tateová (1943–1969), která je v osmém měsíci těhotenství.
I se svým nenarozeným dítětem umírá po 16 ranách nožem. O den později, tentokrát osobně doprovázeni Mansonem, zavraždí podnikatele Lena LeBiancu a jeho manželku Rosemary. Jejich cennosti hodlá Manson nastražit ve čtvrtích obývaných černochy.
My nic, my muzikanti
Mají v plánu vraždit dál, dokud nebude rozpoutána Mansonem vyhlížená Helter Skelter, jenže o pár dnů později jsou zatčeni za krádež auta a i když je s vraždami ještě nikdo nespojuje, raději se stáhnou.
Jenže téhož roku se při dalším banálním zatčení Atkinsová podřekne a všichni končí za mřížemi. U soudu se pak o Beatles mluví často. Manson se jimi ohání každou chvíli. „Proč viníte mě? Já ty texty nenapsal. Jen slyším co říkají. Povstaňte! Zabíjejte!
Napsali to oni, Beatles. Oni mluví o válce, posílají podprahová poselství, která slyšíme.“ Beatles samozřejmě na lavici obžalovaných nekončí. I když o jejich předvolání ke svědecké výpovědi se údajně chvíli uvažuje.
Sami muzikanti se samozřejmě od Mansona distancují. „Nechápu jak někoho mohlo napadnout, že Helter Skelter má něco společného s vražděním. A, upřímně, já ty slova vlastně nikdy moc neposlouchal.
Byl to jen zvuk,“ zlobí se John Lennon (1940-1980) a Paul McCartney (*1942) lituje: „Mohla to být fajn písnička. Rozverná, zábavná.
Jenže teď ji zničil Manson, který jí dal nový zvrácený podtext.“ A zjevně otřesený George Harrison (1943-2001) jen dodává: „Je hrozné být spojován s něčím tak bídným jako je Charles Manson.“