Do Evropy se šachy rozšířily už v 9. století a kolem roku 1000 se staly široce známou kratochvílí. Nejstarší evropský text, který hovoří o královské hře, dokonce pochází už z období kolem roku 997. Jedná se o latinskou báseň Versus de scachis.
Z indického slova čaturango (v sanskrtu čtyři součásti vojska: pěchota, jízda, sloni a válečné vozy – vzor pro figury pěšců, jezdců, střelců a věží) se odvozuje arabské, perské i turecké označení šachové hry.
Proto se vědci domnívají, že pravlastí hry je právě Indie. Odtud se dostává do Persie, nejstarší perské figurky pocházejí ze 7. století n. l. S muslimy putujícími za obchodem se pak šachy objevují i v Evropě.
Zřejmě první hmatatelný důkaz o šachách podává v roce 1010 španělský hrabě Ermengol Urgell (974–1010). Ve své závěti věnuje cennou soupravu šachových figur vyrobených z křišťálu jihofrancouzskému klášteru Saint-Gilles-du Gard u Nîmes.
…„Šach,“ prohlásí Alfons X. (1221–1284), král vládnoucí ve španělské Kastilii a Leónu. Právě on dokáže hrát šachy velmi vášnivě. Šachy se ve 13. století objevují také v českých zemích.
Skáče jenom dvě pole
Svoje pravidla, hodně podobná těm dnešním, získávají šachy už kolem roku 1475. Předtím totiž měly některé šachové kameny mnohem omezenější pohyb. Třeba alfil, předchůdce střelce, mohl skákat jenom o dvě pole po diagonále.
Také vezír, předchůdce dámy, se mohl pohybovat jenom o jedno pole diagonálně. Pěšci zase postrádali právo dvojkroku ze svého výchozího postavení. K prvním úpravám pravidel docházelo už někdy po roce 1200 hlavně ve Španělsku a Itálii. Vlastně největší změnu zaznamenává figura dámy, ta je mnohem bojovnější
Zábava nejenom pro panovníky
Později si šachovou hru oblíbí řada osobností včetně panovníků. Ocenit je dokáže i tatarský vůdce a dobyvatel Tamerlán nebo také Timur Lenk (1336–1405).
„Stejně zdatný byl i po intelektuální stránce, hovořil nejméně dvěma jazyky, persky a turecky, a živě se zajímal o dějiny, filozofii, náboženství a architekturu a s nadšením hrával šachy,“ líčí jeho všestrannou osobnost současný britský historik Simon Sebag Montefiore..
Co všechno se dá pomocí hry dokázat, rychle pochopil biskup a učitel Jan Amos Komenský (1592–1670). Hraní se zastával, v oblibě měl nejenom šachy.