Domů     Clementine & Winston Churchillovi: Čelil politik manželčiným žárlivým scénám?
Clementine & Winston Churchillovi: Čelil politik manželčiným žárlivým scénám?
21.11.2021

„Víckrát jsem zvažovala, jestli si zvolit život po boku Winstona, nebo raději vlastní nezávislost. Vybrala jsem si to první, protože jsem mu věřila,“ vysvětluje Clementine Churchillová své snaše Pamele. Nespokojenost s jejich muži dělá z tchyně a snachy přítelkyně…

Clementine Hozierovou (1885–1977) poprvé spatří Winston Churchill (1874–1965) v roce 1904 na londýnském plese. Z 19leté dívky je nadšený, ale nemá další příležitost se s ní setkat. Znovu ji potkává až po čtyřech letech.

V dubnu 1908 dostává v Londýně pozvání na večeři u lady St. Helierové (asi 1845–1931). Přichází pozdě a všichni už jsou u stolu. Když zjistí, že bude sedět vedle té krásné dívky, kterou před lety potkal, je nadšený.

„Anticky dokonalá tvář… Profil jako příď řecké lodi. Upřeně jsem hleděla na její dokonalou, bezchybnou krásu,“ líčí Clementine u večeře Violeta Asquithová (1887–1969), dcera britského ministerského předsedy.

Winston úplně zapomene na politiku a soustředí se jenom na svoji sousedku u stolu. „Doslova a do písmene jiskřil vtipem a Clementine rozhovor s ním neobyčejně těšil a bavil,“ píše současná britská autorka Joan Hardwicková.

Dívka mu visí na rtech, fascinuje ji, kolik toho mladý politik už v životě dokázal. Trochu zahanbeně přiznává, že jeho poslední knihu, životopis Winstonova otce Randolpha Churchilla (1849–1895), ještě nečetla. „Určitě vám pošlu výtisk,“ slibuje jí její společník.

Winston a Clementine v roce 1908 krátce před svatbou. FOTO: worldroots.com/Creative Commons/Public Domain
Winston a Clementine v roce 1908 krátce před svatbou. FOTO: worldroots.com/Creative Commons/Public Domain

Odhaluje pravou tvář

Jenže to už se společnost po večeři rozchází. Dámy míří do svého salonku, muži se sejdou ve vedlejší místnosti s doutníkem a sklenkou portského. Celé společnosti neujde Churchillova snaha připojit se k dámské společnosti.

Tentokrát se sám stane terčem vtípků… Clementine si od té doby začíná s Winstonem dopisovat. Mladík před ní odhaluje svoji duši a druhou tvář, kterou zná málokdo.

Navzdory rychlému životnímu tempu a spoustě společenských styků se Winston vlastně cítí dost osaměle. Prosí Clementine, ať mu pravidelně píše a je jeho oporou.

Slíbený výtisk Churchillova životopisu sice slečna Hozierová nedostane, ale zato obdrží pro sebe i svoji matku Blanche pozvánku na návštěvu do londýnského paláce Salisbury Hall, kde žije Winstonova matka Jennie (1854–1921) – mimochodem Jennie a Blanche jsou dávné přítelkyně. Seznamování rodin vypadá jako první krok k sňatku…

Mladý Winston Churchill je žádaným mužem, kolem kterého krouží spousta žen. FOTO: Fz81z6/Creative Commons/CC BY-SA 4.0
Mladý Winston Churchill je žádaným mužem, kolem kterého krouží spousta žen. FOTO: Fz81z6/Creative Commons/CC BY-SA 4.0

Obavy z ambicí

Churchill má v roce 1908 už několik vztahů se ženami za sebou. Kroužila kolem něj spousta mladých krásek, třeba muzikálová herečka Mabel Loveová (1874–1953) nebo Muriel Wilsonová (1871–1964), dcera dědice majitele loděnic.

Clementine chodí v létě 1908 v Londýně do společnosti a Winston nevynechá jedinou příležitost, aby ji mohl spatřit. Když se ale dívka dozví o ženách z Churchillovy minulosti, začíná pochybovat: „Opravdu je to ten pravý?“ I sám Winston si není jistý.

„Je správné požádat toto rozkošné stvoření, aby se provdalo za tak ambiciózního člověka, jako jsem já?“ ptá se svého přítele Fredericka E. Smitha (1872–1930).

V jejich dopisech ale vypadá všechno tak idylicky… V srpnu Winston zve Clementine do svého rodného Blenheimu v Oxfordshire, kde se má konat večírek. Dívka pozvání přijme. 11. srpna 1908 se jdou projít palácovými zahradami, když je zastihne déšť.

Utečou se schovat do Dianiny svatyně nad Velkým jezírkem, kde Churchill svoji vyvolenou požádá o ruku. Clementine přikývne a pár svoji radost neutají.

Clementine na svého muže žárlila. FOTO: Unattributed/Creative Commons/Public domain
Clementine na svého muže žárlila. FOTO: Unattributed/Creative Commons/Public domain

Nikdy nejsou sami

Svatba se koná už o čtyři dny později. Přesto na ni sezvou 1300 hostů.

I když časopis Tailor and Cutter, zaměřený na módu, o Churchillově svatebním oblečení prohlásí, že jde o „jeden z nejméně povedených příkladů svatebního oděvu,“ ženich vypadá v cylindru a redingotu spokojeně.

Clementine v bílých saténových šatech se závojem z bílého tylu a korunkou z oranžových květů ve vlasech doslova září. Na líbánky pár zamíří do Švýcarska a odtud na romantický výlet do Benátek.

Novomanželka se pak musí v jejich londýnském bytě přizpůsobit jeho zvyklostem, což znamená neustálé společenské styky s lidmi z politiky. Večeře, kdy zůstanou v prvních měsících manželství sami, se dají spočítat na prstech jedné ruky.

„Přestože si Clementine předsevzala být svému muži dobrou ženou a ze všech sil mu pomáhat v jeho kariéře, byla by raději dala přednost klidnějšímu životu, v němž by se nemusela s podobnou společností tolik stýkat,“ uvádí Hardwicková.

Nepřestává flirtovat

Mladá lady Churchillová si také jasně uvědomuje, že její manžel nade všechno miluje přepych a nehodlá se ho vzdát za žádných okolností. Setkává se kvůli tomu i s lidmi, se kterými politicky nesouhlasí.

Okázalé večírky Clementine nemá ráda, její puritánská výchova se jim zuby nehty brání. Štve ji, že manžel chce hostit své politické přátele bez ohledu na náklady, a pro ni je problém utáhnout rodinný rozpočet.

Jejich příjmy totiž neodpovídají standardu Churchillových bohatších přátel. Otázka jak vyjít s penězi ale není jediným zdrojem hádek.

„Jsi pořád zamilovaný do Pamely (Plowdenové – setkával se s ní ještě před svatbou),“ křičí Clementine na Winstona pár měsíců po svatbě, když se doslechne, že se s bývalou láskou setkal na večírku. „Nesmysl,“ odpovídá jí Churchill.

Na svých zvycích nechce nic měnit. Nehodlá přestat flirtovat s ostatními kráskami v okolí jenom proto, že už je ženatý… Jeho manželka příšerně žárlí. Nesnáší, když věnuje pozornost jiným ženám a dělá mu scény.

„Clementinina žárlivost byla spíše věcí její malé sebedůvěry než následkem Winstonova chování,“ myslí si Hardwicková a dodává, „kdyby se však podívala na problém racionálně, byla by si uvědomila, že Winston je workoholik, který nemá na milostná dobrodružství čas.“

Foto: Creative Commons, Úvodní fotografie: Anefo/Creative Commons/CC0
Související články
Historie
Vy se nám ještě hodíte! Členové SS, které si „zrecyklují“ Spojenci
Vězně z Osvětimi nakazí morem, malárií i tyfem, testuje si na nich vývoj nervových plynů a Hitlerovi slibuje zázračnou biologickou zbraň. Roku 1947 stojí před soudem. Obvinění? Mnohdy smrtící experimenty na lidech a cílená eutanazie. O vině není pochyb. Přesto jí bude zproštěn. Na Kurta Blomeho (1894–1969) mají zálusk Američané. Operace Overcast má za úkol […]
Historie
Guvernérova smrt: Psychické problémy, politické tlaky, či úkladná vražda?
Z osamělého srubu na odlehlém místě tennesseeské divočiny se uprostřed noci ozvaly výstřely. Ráno našli umírajícího Meriwethera Lewise, slavného badatele a guvernéra Louisianeského teritoria. Lewis trpěl hlubokými depresemi. Spáchal sebevraždu – nebo ho zavraždil někdo jiný? Když 11. října 1809 zemřel ve věku třiceti pěti let Meriwether Lewis, celá Amerika ho oplakávala jako národního hrdinu. […]
Historie
1. světová válka: Zhroucení Ústředních mocností
Ve vyčerpaném německém zázemí propukla s pokračujícím postupem vojsk Dohody k Berlínu revoluce. Německé císařství už nebylo schopno čelit nejen tlakům bojů na frontě, ale ani tlakům zevnitř. Sílily nejen vzpoury vojáků, ale i prostých lidí a komunisticky naladěných skupin obyvatel. To všechno mělo za následek zhroucení Německého císařství a abdikaci císaře Viléma II. Němečtí spojenci, […]
Historie
Varnský zlatý poklad: Nejstarší z nejstarších
Je to tolik zlata, že muzeum musí pro vystavení těch nejhezčích kousků vyčlenit rovnou tři velké sály. Jsou tu šperky, posmrtné masky, sošky zvířat, pazourkové čepele, měděná dláta nebo kladiva, korálky, keramika, náramky ze skořápek měkkýšů i mušle samotné. A na počátku tohohle nálezu není nic jiného než obyčejný hlad. „Máme málo konzerv, Raycho,“ směje […]
reklama
záhady a tajemství
Hliněné monstrum: Kráčel Prahou někdy golem?
Původem je Polák, zastával funkci rabína v Poznani, což naznačuje spojení zmiňované Janem Schuldtem. Legenda z rabiho Löwa vytvořila hlavně symbolického ochránce židovského ghetta před pogromy. Rabiho Jehuda Löwa bena Becalela (1525–1609) okouzlí atmosféra pražského dvora císaře Rudolfa II. (1583–1611), nadšeného příznivce okultních věd. Dostaveníčko si zde dávají mudrcové, se kterými rád vede učené rozhovory. V roce 1588 […]
Stal se slavný okultista předlohou pro agenta Jamese Bonda?
Proslaví jako vynikající matematik a kartograf, ale zároveň i stoupenec okultních věd, což se tehdy vůbec nevylučovalo. Na nadpřirozeno jako zdroj poznání se obrací hlavně když upadá jeho popularita u anglického dvora.  Jeho současníci v něm vidí mága s nadpřirozenými schopnostmi. Fascinuje svými znalostmi. Jeho knihovna čítá na 4500 svazků! Angličan John Dee (asi 1527–1608) svému králi […]
Tajemství harrapského písma: Podaří se nám někdy rozluštit?
Dá se značně rozšířená vyspělá starověká civilizace, vůbec první městského typu, která navíc čile obchoduje s okolím, zapomenout? A to tak, že o ní po dlouhá tisíciletí nebude nalezena jediná zmínka?  Zní to silně nepravděpodobně, ale jeden takový příklad máme. Harappská kultura. Stejně to dopadne i s jejím písmem. Pakliže tedy o písmo jako takové vůbec jde. […]
Kontroverzní internetová stránka DeathList: Věští smrt a počítá úspěšné tipy
Zakouřená putyka, kde se vedou různé řeči. Jedna z diskuzí nad skonem známého herce ale přeroste v tradici. Tatam jsou časy, kdy webová stránka zajímala pár zasvěcených, dnes ji sledují tisíce lidí. Neetické, za hranou nebo zkrátka nevhodné – taková slova jsou spojena s internetovou stránkou DeathList, její název v češtině znamená Seznam smrti a obsah tomu také odpovídá. […]
reklama
věda a technika
Tajemství alchymie: Jak se měnilo stříbro ve zlato?
Na rozdíl od podvodníka Edwarda Kelleyeho, se Michal Maier v oboru alchymie řadí ke skutečným zasvěcencům. Vystudovaný lékař a filozof propadne pokusům s rozmanitými látkami v baňkách v roce 1599. Němec Michael Maier (1568–1622) přečte obrovské množství odborných spisů. „Roku 1604 začal Maier společně se svým nevlastním bratrem pracovat na univerzálním léku, přičemž částí jejich práce bylo Velké Dílo, […]
Paracelsus: Alchymii povyšuje na vědu, ranhojičství na lékařství
Stává se jedním z mála alchymistů, kterým nešlo hlavně o bohatství získané novým objevem. Prohlašuje, že alchymie není určena jenom k výrobě zlata a stříbra. Podle něho by měla být využita hlavně v lékařství. Švýcar Philippus Aureolus Theophrastus Bombastus z Hohenheimu zvaný Paracelsus (1493-1541) se zabývá merkurosulfurovou teorií, podle které kovy tvoří merkurium a sulfur, dvě substance, které ale […]
Dojdou bez velrybího trusu zásoby fosforu?
Velryby nenabízí jen fascinující podívanou, gejzíry a zpěv. Taky vylučují a fungují jako mořská kamionová doprava, převážející živiny potřebné pro život. Třeba fosfor. Bez fosforu se neobejde žádný živý organismus. Tvoří kostru molekuly DNA a je také součástí adenosintrifosfátu (ATP), nuleotidu, který buňce slouží jako palivo pro chemické reakce. Potřebujeme ho, aby kosti byly pevné, […]
Vynález českého rodáka: Barevnou fotografii považovali nejprve za utopii
Pravděpodobně fotíte chytrým mobilem. Možná ale doma vyhrabete klasický foťák na film. Dotknout se papírové fotografie nebo filmu má svoje kouzlo. Natož ucítit typický zápach chemikálií ve fotokomoře. Třeba i vám fotografie zavoní, když prozradíme, že vynález té barevné má na svědomí Čech. Vydejte se s námi proti proudu času za jeho osudem. Karel Schinzel (1886–1951) […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz