Domů     Clementine & Winston Churchillovi: Čelil politik manželčiným žárlivým scénám?
Clementine & Winston Churchillovi: Čelil politik manželčiným žárlivým scénám?
21.11.2021

„Víckrát jsem zvažovala, jestli si zvolit život po boku Winstona, nebo raději vlastní nezávislost. Vybrala jsem si to první, protože jsem mu věřila,“ vysvětluje Clementine Churchillová své snaše Pamele. Nespokojenost s jejich muži dělá z tchyně a snachy přítelkyně…

Clementine Hozierovou (1885–1977) poprvé spatří Winston Churchill (1874–1965) v roce 1904 na londýnském plese. Z 19leté dívky je nadšený, ale nemá další příležitost se s ní setkat. Znovu ji potkává až po čtyřech letech.

V dubnu 1908 dostává v Londýně pozvání na večeři u lady St. Helierové (asi 1845–1931). Přichází pozdě a všichni už jsou u stolu. Když zjistí, že bude sedět vedle té krásné dívky, kterou před lety potkal, je nadšený.

„Anticky dokonalá tvář… Profil jako příď řecké lodi. Upřeně jsem hleděla na její dokonalou, bezchybnou krásu,“ líčí Clementine u večeře Violeta Asquithová (1887–1969), dcera britského ministerského předsedy.

Winston úplně zapomene na politiku a soustředí se jenom na svoji sousedku u stolu. „Doslova a do písmene jiskřil vtipem a Clementine rozhovor s ním neobyčejně těšil a bavil,“ píše současná britská autorka Joan Hardwicková.

Dívka mu visí na rtech, fascinuje ji, kolik toho mladý politik už v životě dokázal. Trochu zahanbeně přiznává, že jeho poslední knihu, životopis Winstonova otce Randolpha Churchilla (1849–1895), ještě nečetla. „Určitě vám pošlu výtisk,“ slibuje jí její společník.

Winston a Clementine v roce 1908 krátce před svatbou. FOTO: worldroots.com/Creative Commons/Public Domain
Winston a Clementine v roce 1908 krátce před svatbou. FOTO: worldroots.com/Creative Commons/Public Domain

Odhaluje pravou tvář

Jenže to už se společnost po večeři rozchází. Dámy míří do svého salonku, muži se sejdou ve vedlejší místnosti s doutníkem a sklenkou portského. Celé společnosti neujde Churchillova snaha připojit se k dámské společnosti.

Tentokrát se sám stane terčem vtípků… Clementine si od té doby začíná s Winstonem dopisovat. Mladík před ní odhaluje svoji duši a druhou tvář, kterou zná málokdo.

Navzdory rychlému životnímu tempu a spoustě společenských styků se Winston vlastně cítí dost osaměle. Prosí Clementine, ať mu pravidelně píše a je jeho oporou.

Slíbený výtisk Churchillova životopisu sice slečna Hozierová nedostane, ale zato obdrží pro sebe i svoji matku Blanche pozvánku na návštěvu do londýnského paláce Salisbury Hall, kde žije Winstonova matka Jennie (1854–1921) – mimochodem Jennie a Blanche jsou dávné přítelkyně. Seznamování rodin vypadá jako první krok k sňatku…

Mladý Winston Churchill je žádaným mužem, kolem kterého krouží spousta žen. FOTO: Fz81z6/Creative Commons/CC BY-SA 4.0
Mladý Winston Churchill je žádaným mužem, kolem kterého krouží spousta žen. FOTO: Fz81z6/Creative Commons/CC BY-SA 4.0

Obavy z ambicí

Churchill má v roce 1908 už několik vztahů se ženami za sebou. Kroužila kolem něj spousta mladých krásek, třeba muzikálová herečka Mabel Loveová (1874–1953) nebo Muriel Wilsonová (1871–1964), dcera dědice majitele loděnic.

Clementine chodí v létě 1908 v Londýně do společnosti a Winston nevynechá jedinou příležitost, aby ji mohl spatřit. Když se ale dívka dozví o ženách z Churchillovy minulosti, začíná pochybovat: „Opravdu je to ten pravý?“ I sám Winston si není jistý.

„Je správné požádat toto rozkošné stvoření, aby se provdalo za tak ambiciózního člověka, jako jsem já?“ ptá se svého přítele Fredericka E. Smitha (1872–1930).

V jejich dopisech ale vypadá všechno tak idylicky… V srpnu Winston zve Clementine do svého rodného Blenheimu v Oxfordshire, kde se má konat večírek. Dívka pozvání přijme. 11. srpna 1908 se jdou projít palácovými zahradami, když je zastihne déšť.

Utečou se schovat do Dianiny svatyně nad Velkým jezírkem, kde Churchill svoji vyvolenou požádá o ruku. Clementine přikývne a pár svoji radost neutají.

Clementine na svého muže žárlila. FOTO: Unattributed/Creative Commons/Public domain
Clementine na svého muže žárlila. FOTO: Unattributed/Creative Commons/Public domain

Nikdy nejsou sami

Svatba se koná už o čtyři dny později. Přesto na ni sezvou 1300 hostů.

I když časopis Tailor and Cutter, zaměřený na módu, o Churchillově svatebním oblečení prohlásí, že jde o „jeden z nejméně povedených příkladů svatebního oděvu,“ ženich vypadá v cylindru a redingotu spokojeně.

Clementine v bílých saténových šatech se závojem z bílého tylu a korunkou z oranžových květů ve vlasech doslova září. Na líbánky pár zamíří do Švýcarska a odtud na romantický výlet do Benátek.

Novomanželka se pak musí v jejich londýnském bytě přizpůsobit jeho zvyklostem, což znamená neustálé společenské styky s lidmi z politiky. Večeře, kdy zůstanou v prvních měsících manželství sami, se dají spočítat na prstech jedné ruky.

„Přestože si Clementine předsevzala být svému muži dobrou ženou a ze všech sil mu pomáhat v jeho kariéře, byla by raději dala přednost klidnějšímu životu, v němž by se nemusela s podobnou společností tolik stýkat,“ uvádí Hardwicková.

Nepřestává flirtovat

Mladá lady Churchillová si také jasně uvědomuje, že její manžel nade všechno miluje přepych a nehodlá se ho vzdát za žádných okolností. Setkává se kvůli tomu i s lidmi, se kterými politicky nesouhlasí.

Okázalé večírky Clementine nemá ráda, její puritánská výchova se jim zuby nehty brání. Štve ji, že manžel chce hostit své politické přátele bez ohledu na náklady, a pro ni je problém utáhnout rodinný rozpočet.

Jejich příjmy totiž neodpovídají standardu Churchillových bohatších přátel. Otázka jak vyjít s penězi ale není jediným zdrojem hádek.

„Jsi pořád zamilovaný do Pamely (Plowdenové – setkával se s ní ještě před svatbou),“ křičí Clementine na Winstona pár měsíců po svatbě, když se doslechne, že se s bývalou láskou setkal na večírku. „Nesmysl,“ odpovídá jí Churchill.

Na svých zvycích nechce nic měnit. Nehodlá přestat flirtovat s ostatními kráskami v okolí jenom proto, že už je ženatý… Jeho manželka příšerně žárlí. Nesnáší, když věnuje pozornost jiným ženám a dělá mu scény.

„Clementinina žárlivost byla spíše věcí její malé sebedůvěry než následkem Winstonova chování,“ myslí si Hardwicková a dodává, „kdyby se však podívala na problém racionálně, byla by si uvědomila, že Winston je workoholik, který nemá na milostná dobrodružství čas.“

Foto: Creative Commons, Úvodní fotografie: Anefo/Creative Commons/CC0
Související články
Historie
Kolt: Kdo sestrojil nejlepšího přítele kovbojů i zlatokopů?
Osobní zbraň v dnešní době není vůbec žádná novinka. Ale již v 16. století bylo možné vlastnit malou mušketu. Nepatřila však ještě k příliš spolehlivým střelným zbraním a její nabíjení bylo zdlouhavé. První skutečně účinná malá zbraň vzniká až v Americe v 19. století. Otec všech pistolníků? Její vynálezce Samuel Colt (1814-1862) se o vědecké […]
Historie
Je snad rod Kennedyů prokletý?
Kennedyové, prominentní americký klan, se vyznačují nejen významnými veřejnými a ekonomickými funkcemi, které zastávali od konce 19. století, ale také sérií tragických událostí, které postihly jejich členy. Proč je rodina Kennedyů stíhána jedním předčasným úmrtím za druhým? Tento kletbu provázející fenomén je třeba zkoumat z několika perspektiv. Nejznámějším z rodiny je bezesporu 35. prezident USA John […]
Historie
Překvapivá historie: Proč se chodilo na poutě?
Chtěli byste jít pěšky víc než tisíc kilometrů do slavného kostela? V některých dobách našich dějin bylo dlouhé putování na posvátná místa obvyklé. Proč se na ně lidé vydávali a co si od toho slibovali? V knihách, příbězích i pohádkách odedávna nacházíme zmínky o lidech, kteří v chatrném oděvu, s mošnou přes rameno a holí kamsi kráčejí. Jsou to poutníci. Přestože se v minulosti […]
Historie
Kde najdeme nejstarší město Evropy? Možná v Bulharsku…
Kolosální Athény, které by nás uhranuly již ve 3. tisíciletí před Kristem? Malebný portugalský Lisabon nebo snad krétská Chania? Hledání nejstaršího města Evropy přesunují archeologové úplně jinam – do Bulharska. A i tady má dva favority…     Kdo také louskal s baterkou pod peřinou Eduarda Štorcha (1878–1956), vzpomene si na Osadu Havranů s nádhernými […]
reklama
věda a technika
Problém jménem akné: Pomůže klid i lepší skladba jídelníčku
Acne vulgaris (česky trudovitost, případně trudovina), běžně nazývané akné, je jedno z nejčastějších chronických onemocnění kůže a vůbec nejčastější kožní onemocnění v pubertě. Nejméně jednou v životě akné postihne 85 až téměř celých 100 procent lidí. Akné je nejběžnější během puberty; obtěžuje více než 85 procent mladistvých a často bohužel přetrvává až do dospělosti. Příčinou […]
Space Shuttle: Smělé plány nevyjdou
Píše se startu 28. ledna 1986. Den, který se do historie kosmonautiky zapíše černou tužkou. Raketoplán Challenger se odlepuje od země, ale pouhých 73 sekund od startu prohoří spoj mezi dvěma částmi SRB. Ten špičkou prorazí nádrž a ozve se exploze.   Dominový efekt na sebe nenechá čekat. Druhá exploze je likvidační. Na nebi zůstane […]
Databáze plastů je na světě: Obsahuje přes 16 000 chemikálií
Sdílíme s nimi každou část našich životů, o jejich složení toho ale víme málo. Evropský Projekt PlastChem se rozhodl všechny chemikálie obsažené v plastech spočítat, a číslo překvapilo i největší pesimisty. To je ta špatná zpráva. Dobrá naopak je, že celosvětová dohoda o ukončení plastového zamoření je na dohled.   Plastový svět už neokupují jenom barbíny, sami […]
Nově objevené části lidského těla
Až do konce středověku představoval vnitřek lidského těla 13. komnatu. Po několika staletích důkladného „pitvání“ se v něm rozlišujeme dnes 78 lidských orgánů. Toto číslo ale nemusí být konečné. Jak dokazuje stále pokročilejší technika, lidská anatomie má stále čím překvapit.   Nový orgán bolesti – tak v nedávné době výzkumníci ze Švédska označili Schwannovy buňky, […]
reklama
lifestyle
Láska, smrt a bolest: Osudy Ivety Bartošové
Iveta Bartošová, ikona českého showbyznysu, prožila život plný lásky i bolesti. Od první lásky s Petrem Sepéšim, přes úmrtí tohoto blízkého přítele, až po komplikovaný vztah s Ladislavem Štaidlem. Její osudy byly svázány s nečekanými událostmi a dramatickými zvraty, které otřásly nejen jejím životem, ale i veřejností. Zrození princezny Vraťme se zpět do 90. let. […]
Elvis Presley: Legendární Král Rock’n’Rollu
Život krále rock’n’rollu, Elvise Presleyho, byl plný vzestupů a pádů, které ho katapultovaly na vrchol slávy, ale také ho stály život. Jeho nekonečná vášeň pro hudbu a osobitý styl se staly ikonickými pro celou éru. Od chudých začátků v Mississippi po oslnivé vystoupení ve slavném pořadu Comeback 1968, Elvis zanechal nezaměnitelnou stopu ve světě hudby. […]
Amy Winehouse: Z hvězdy se stává mrtvá členka Klubu 27
Amy Winehouse, britská pěvecká ikona s uhrančivým hlasem a tragickým osudem. Její životní cesta, poznamenaná závislostmi a bouřlivým manželstvím, ji ve věku 27 let navždy zařadila do nechvalně proslulého Klubu 27. Klub 27 patří k nejexkluzivnějším spolkům světa. Aby se do něj jeho členové, kterých už je přes 80, dostali, musí učinit jen dvě věci […]
Všechno musí dolů: Striptýz jako rituál, neřest i umění
Lascivní, pružné pohyby těla. Svůdný pohled, mnohoslibný úsměv. Napětí v sále by se dalo krájet, obecenstvo nedočkavě čeká na to, až půvabná tanečnice odloží všechny své svršky. Všechno trvá nekonečně dlouho! Když nakonec dopadne na zem i poslední kousek látky, mezi diváky vypukne bouře nadšení. Tak jako mezi zápasem okresního přeboru a utkáním špičkových týmů […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Jak se pářili termiti před 40 miliony lety?
epochalnisvet.cz
Jak se pářili termiti před 40 miliony lety?
Vědci nalezli v třetihorním baltském jantaru důkazy, že nejen vzhled hmyzu, ale také jeho chování je konzervováno desítky milionů let. Přibližně před 40 miliony let se termití pár druhu Electrotermes affinis zrovna věnoval námluvám, když uvízl v lepkavé pryskyřici stromu a navždy zůstal uvězněn ve zkamenělém jantaru. Tato dosud jediná známá fosilie páru termitů poskytla
Asijské nudle s vepřovým masem
tisicereceptu.cz
Asijské nudle s vepřovým masem
Co nesmí chybět v žádném asijském pokrmu? Především chilli, které dodá pokrmu ten správný říz, čerstvé bylinky, křupavá zelenina a sezamová semínka. Suroviny 200 g vepřových nudliček (například
Nenávist a intriky zkrotila růžová barva
nejsemsama.cz
Nenávist a intriky zkrotila růžová barva
Nikdy bych nevěřila, že se ta zlá holka někdy změní. Byla sobecká, povýšená, nikomu nepřála nic dobrého. Jednou změnila šatník a stal se snad zázrak. Už jako malá bývala Martina zlá a sobecká. Slyšela jsem o ní jen to nejhorší, a to nejen od spolužaček, ale i od její starší sestry Agáty. Byl to užalovaný, rozmazlený fracek. V dětství si vybrečela
Kamenné řady u Kounova: Vyzařují tajemnou energii?
enigmaplus.cz
Kamenné řady u Kounova: Vyzařují tajemnou energii?
Řady tvořené více než 2000 neopracovanými kameny s nejasným posláním jsou dnes největší megalitickou památkou Česka. A zřejmě také jednou z našich největších záhad. Jeden z nejzáhadnějších kamennýc
Měsíční kamínek splnil tajné přání?
skutecnepribehy.cz
Měsíční kamínek splnil tajné přání?
Byl to žertík, kterým jsem všechny zaskočila. Nakonec jsem ale byla zaskočena já. Splnil snad kamínek na mém krku moje slova? V  tom malém městečku na jihu Moravy jsme se ocitli s přítelem náhodou. Ten kámen na tržišti mě zaujal hned, jak jsem ho uviděla. Když jsem ho vzala do ruky, už jsem se ho nemohla vzdát.
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
7 zásadních momentů v dějinách Afroameričanů: Prezident poslal proti rasistickému guvernérovi vojáky
historyplus.cz
7 zásadních momentů v dějinách Afroameričanů: Prezident poslal proti rasistickému guvernérovi vojáky
V ulicích Birminghamu v americké Alabamě je opět rušno. Nejdřív je slyšet rána a pak jako domek z karet padá k zemi jeden příbytek afroamerické rodiny. Následně je zdemolován kostel, v němž se černoši setkávají. Obyvatelé tmavé pleti v „Bombinghamu“, jak se městu v 50. a 60. letech minulého století říká, nejsou před řáděním Ku-klux-klanu v bezpečí.  
V Dubaji plánují vysadit 100 milionů stromů. Pomůže to dostatečně v kompenzaci emisí uhlíku?
iluxus.cz
V Dubaji plánují vysadit 100 milionů stromů. Pomůže to dostatečně v kompenzaci emisí uhlíku?
Připravte se na novou podobu Dubaje. Město, které již teď září jako drahokam na Blízkém východě, nyní plánuje projekt, který ho nejen povznese, ale také obohatí jeho ekosystém. Dubaj Mangroves, ambici
Zemřela herečka Simona Postlerová (†59)
nasehvezdy.cz
Zemřela herečka Simona Postlerová (†59)
V křehké tmavovlásce Simoně Postlerové (†59) byla vždy ohromná síla. Musela se rozloučit se životní láskou. Čelila i dalším vážným problémům, přesto se stále usmívala. Kdyby se vyplnil její dětský
Zámek Kynžvart: Dřevomorka už dávno neřádí
epochanacestach.cz
Zámek Kynžvart: Dřevomorka už dávno neřádí
Zámek Kynžvart je vystavěn v kombinaci klasicismu a empíru a od roku 1828 v něm sídlilo muzeum, jedno z nejstarších v Čechách. Býval letním sídlem hraběte a diplomata poloviny 19. století Klemense Metternicha, a proto se v něm také odehrálo mnoho významných setkání evropských politiků. Navštívil ho ale například také básník Johann Wolfgang Goethe. Poté, co byl zestátněný zámek v roce
Časté užívání marihuany může zvyšovat riziko infarktu, naznačuje studie
21stoleti.cz
Časté užívání marihuany může zvyšovat riziko infarktu, naznačuje studie
Podle studie zveřejněné v časopise The Journal of the American Heart Association je u lidí, kteří často kouří marihuanu, vyšší riziko infarktu a mrtvice. Článek je analýzou každoročního průzkumu ameri
Špenát: Na talíř, když šéfkuchař ho dává…
panidomu.cz
Špenát: Na talíř, když šéfkuchař ho dává…
… králem všech květin je špenát, zpíval kdysi slavný zpěvák. Špenát je ale vskutku populární listová zelenina, která se používá téměř ve všech světových kuchyních. Z dětství si jej určitě pamatujete jako poměrně neoblíbenou přílohu k masu a naopak milované jídlo Pepka námořníka, kterému plechovka špenátu vždycky spolehlivě pomohla dodat mimořádné síly. Vědci docela nedávno