Města skrytá pod hladinou vzbuzují zvědavost. Kdy a za jakých okolností je pohřbila voda? Jak se v nich žilo? Pro archeology a historiky jsou odpovědi na tyto otázky velkou výzvou.
Svoje tajemství na počátku roku 2018 před odborníky z Van Yüzüncü Yil University nečekaně odhalilo Vanské jezero v Turecku.
„Existovala pověst, že pod vodou by mohlo něco být, ale většina archeologů a muzejních úředníků nám tvrdila, že nic nenajdeme,“ řekl tehdy vedoucí týmu potápěčů Tahsin Ceylan.
Přesto se do hlubiny ponořili a odměnou se jim stal nález asi 3000 let starého hradu. Památku, která se díky zásaditému vodnímu prostředí zachovala ve výborném stavu, postavili obyvatelé dávného království Urartu. To v dané oblasti vzkvétalo v 9.–6. století př.
n. l. Proč se ale hrad ocitl pod vodou? Odborníci si myslí, že výška jezerní hladiny se měnila a před 3000 lety se nacházela o několik set metrů níže.
Nejenom rušná střediska
Roku 1967 anglický podmořský archeolog Nicholas Flemming objevuje během potápění u jižního pobřeží řecké Lakónie jakési objekty. Jde o zachovalé město Pavlopetri z doby bronzové, staré asi 5000 let. Potopilo se zřejmě během zemětřesení. Kdy, to ale nikdo neví.
Herakleion a Canopus, dvě egyptská města založená v 7. století př. n. l., patřila ve své době mezi rušná obchodní střediska. V 8. století ale bohužel zmizela v mořských vodách.
Objevena byla roku 1933, ale teprve v roce 1996 začal probíhat jejich podrobný výzkum.
Pohřbí i Kleopatřin palác
Poblíž řeckého ostrova Délos narazili v roce 2014 badatelé na ruiny starověkého města, skryté pod hladinou Egejského moře. Spatřili zde například hrnčířskou dílnu. Kolem roku 478 př. n. l.
byl Délos kvetoucím centrem, vědci ale netuší, jaká katastrofa město zničila a kdy.
Moře se stáhlo, obnažilo dno, aby se jeho masy vrátily zpátky k pobřeží. Tak vypadá vlna tsunami, která z egyptského pobřeží v roce 365 n. l. smete město Alexandrie, založené roku 331 př. n. l.
Pod vodou skončí i palác královny Kleopatry (69–30 př. n. l.).