První strávníky začaly vítat již před několika staletími. A klidně si tam zajděte také – otevřeno mají dodnes! Seznamte se s těmi nejslavnějšími veterány ze světa pohostinství.
1/
Stiftskeller St. Peter
Kde: Rakousko
Otevření: 803
„Obsluhoval jsem Karla Velikého a salcburského biskupa Arna,“ píše ve svých záznamech anglický učenec Alcuin z Yorku (724-804). Bylo to v hostinci Stiftskeller St. Peter v centru rakouského Salzburgu, kde se obsluhuje už minimálně 1218 let!
Budova sice prošla řadou rekonstrukcí, ale pořád je tu původní jídelna se starými záznamy na zdech.
V dost možná nejstarší funkční restauraci na světě stojí průměrné hlavní jídlo 1500 Kč a povečeřet tu můžete třeba při koncertu Mozartových děl.
2/
Zum Franziskaner
Kde: Švédsko
Otevření: 1421
Dánský a švédský král Erik VII. Pomořanský (před 1382-1459) konečně dovolí mnichům, aby vybírali peníze za jídlo a pití! Němečtí mniši se tedy chopí příležitosti a v roce 1421 zakládají ve Stockholmu restauraci Zum Franziskaner.
Kombinaci německé a skandinávské kuchyně už tedy dnes ochutnáte v jiné budově, ovšem pivo je tu stále stejné jako před 600 lety! A řada jídel také. Běžný oběd vás vyjde na 880 Kč.
3/
Honke Owariya
Kde: Japonsko
Otevření: 1456
Pohankové nudle soba Japonci milují už celá staletí – důkazem je mimo jiné restaurace Honke Owariya ve městě Kjóto. Původně tedy vůbec není restaurací, ale obchodem s cukrovinkami, kterému se díky podnikavosti majitelů velmi daří.
Protože nudle soba v té době připravují jen mniši v klášterech a zdaleka se nedostane na všechny strávníky, začnou je servírovat také!
Kolem roku 1700 už je z obchodu jen restaurace. Tajemství chuti slavných nudlí, za které zaplatíte asi 650 Kč, prý tkví v čistotě místní vody.
4/
La Tour d’Argent
Kde: Francie
Otevření: 1582
Z kachního masa lisováním odstraníte krev, tu zahustíte a dochutíte kachními játry, máslem a koňakem. Vznikne specialita Caneton Tour d´Argent, na které si prý v pařížské restauraci s výhledem na Seinu pochutnával již král Jindřich IV. (1533-1610)!
Důkaz bohužel nemáme. Nezpochybnitelné už jsou však návštěvy světových osobností či sklep se 400 tisíci lahví vína.
Podnik, znamenající v překladu Stříbrná věž, má z původních tří michelinských hvězd už jen jednu. Přesto tu za oběd necháte okolo 11 000 Kč!
5/
Zur Letzten Instanz
Kde: Německo
Otevření: 1621
Patrně nejstarší tavernu v Německu najdete jeden blok od Berlínské zdi. I když má své současné jméno až od roku 1924, jako Maria Beil tu funguje už 400 let.
Jedna z nejstarších budov v Berlíně byla za druhé světové války zničena a ani interiér už není původní, ovšem duch se při rekonstrukci nevytratil.
Podnik, kde se za jedno jídlo vejdete do tisícovky, se pyšní seznamem slavných hostů – zastavil se tu i Napoleon či Ludwig Von Beethoven.
6/
White Horse Tavern
Kde: USA
Otevření: 1673
Američané mají o svém nejstarším hostinci jasno – je to U Bílého koně v New Yorku! Prostorná budova postavená v roce 1652 si tedy v historii projde i řadou jiných funkcích. Je tu soud, radnice, poslanecká sněmovna i útočiště vojáků.
Od poloviny 20. století už je však nepřetržitě restaurací a místem setkáním spisovatelů, umělců a bohémů. Jídlo s cenami okolo 900 Kč je v typickém americkém stylu.
7/
Sobrino de Botin
Kde: Španělsko
Otevření: 1725
V Guinessově knize rekordů je jako nejstarší restaurace světa uvedena Sobrino de Botin v Madridu. Omyl to není – od svého založení v roce 1725 má totiž stále stejnou adresu i interiér.
Nejprve se tedy jmenuje Casa Botin a otevře si ji francouzský kuchař Jean Botin s svou rakouskou manželkou.
Protože děti nemají, podnik přejde na synovce a jméno se symbolicky změní (sobrino znamená španělsky synovec). Jedna porce tu stojí asi 1000 Kč a specialitou je sele upečené v 300 let staré troubě na dřevo.