Skip to content
reklama
reklama

Den, kdy zemřel sen o Beatles

Počátkem prosince 1980 se zdá všechno na dobré cestě. John Lennon překonal krizi, s Yoko Ono pracuje na novém singlu a v rámci propagace právě vydaného alba Double Fantasy rozdává rozhovory. V některých dokonce poprvé připouští, že by se Beatles mohli někdy v budoucnu při nějaké příležitosti sejít.

Současně ho však trápí noční můry, ve kterých figuruje smrt. Jednou jí ráno dává instrukce k nakládání s právy k jeho tvorbě pokud zemře, podruhé se bojí, že by mohla zemřít ona. „Ale Johne, jsem starší než ty, takže je přirozené, že odejdu první,“ říká mu, ale on se s tím nechce smířit.

„Ne, to nemůžeš. Prostě nemůžeš.“

Nabitý program a nabitá pistole

Po klidném i když pošmourném víkendu, se v pondělí 8. prosince šedá přikrývka nad New Yorkem roztáhne, obloha je bez mráčku. Lennonovi mají nabitý program. Ráno přichází do jejich bytu v budově Dakota na 72.

ulici slavná fotografka Annie Leibovitzová (*1949) na domluvené focení pro obálku časopisu Rolling Stone, potom rozhovor s Davem Sholinem pro rozhlasovou stanici RKO. Ten se protáhne až do 17 hodiny.

V 18 hodin už přitom mají být v nahrávacím studiu Record Plant. John se před domem přesto zastaví, aby se podepsal čekajícím fanouškům. „Johne, přijdeme pozdě,“ popohání ho Ono. „OK,“ kývne, ale přesto se podepíše i těm zbývajícím.

Je mezi nimi také brýlatý tlouštík Mark David Chapman (*1955, více o něm v Epoše 6/2018). Na rozdíl od ostatních fandů neodchází, ale zůstává před domem. Nepřijel si totiž pro podpis. Bývalý fanda Beatles je posedlý myšlenkou Lennona zabít, údajně za jeho výrok, o tom, že jsou Beatles větší než Ježíš, a také pro jeho faleš.

„Káže o míru a lásce, přitom má jachty, vily, miliony na kontě a nám, obyčejným lidem, se vysmívá,“ vykládá manželce Glorii. Dokonce se jí svěří svým záměrem a ukáže jí zbraň, kterou si pořídil. Ona však nevolá policii ani psychiatra.

Myslí si, že jsou jen takové řeči.

blank
John Lennon focený nedlouho před smrtí (Jack Mitchell, CC BY-SA 3.0, commons.wikimedia)

Poslední kulka přetne aortu

Lennon s Ono pracují ve studiu do pozdních nočních hodin. Cestou zpátky je John v podivném rozpoložení. „Vyznával mi lásku, řekl mi ty nejkrásnější věci, a tak naléhavě, jako by k tomu měl poslední příležitost,“ vzpomíná později Yoko Ono.

Opravdu Lennon tušil brzkou smrt? Nebo si Ono poslední společný den značně přibarvila? Kdo ví? Každopádně k Dakotě přijíždí přibližně ve 22:50. Vystoupí z limuzíny a zamíří ke vchodu. Je to jen pár kroků.

Jenže ve stínu klenutého podloubí čeká Chapman. Když kolem něj projde Yoko Ono, vytáhne z kapsy revolver Charter Arms .38 Special. Když ho míjí Lennon, který jde pár kroků za Ono, pětkrát ho střelí do zad.

První kulkou mine a zasáhne jedno z oken, další dvě však proniknou do plic, jedna roztříští rameno a poslední protne aortu. Přesto je Lennon schopen udělat pár kroků k recepci než se zhroutí se slovy „Někdo na mě vystřelil.“. Zatímco se nad ním sklání zoufalá Ono a recepční Jay Hastings, který se pokouší o první pomoc, Chapman neutíká. Sedne si na obrubník a čeká na policii. „Víš cos to udělal?“ křičí na něj vrátný. „Jo, zastřelil jsem Johna Lennona,“ odpoví a otevře si knihu Kdo chytá v žitě.

blank
Dakota, dům u jeho vchodu byl Lennon zavražděn (Andrevruas, CC BY-SA 3.0, commons.wikimedia)

Ztratí čtyři litry krve

Během několika minut jsou na místě dva policejní vozy. Zatímco Steve Spiro a Peter Cullen zatýkají Chapmana, policisté Bill Gamble a James Moran se rozhodnou nečekat na sanitku, naloží Lennona na zadní sedadlo služebního vozu a zamíří do nemocnice St. Luke’s-Roosevelt Hospital Center.

Lennon se sice cestou nakrátko probere, ale v nemocnici už pro něj nemohou nic udělat. Ztratil téměř čtyři litry krve a přes dvacet minut intenzivní resuscitace se již neprobere. „Byl zasažen střelami dum-dum, které se v těle deformují a působí devastující zranění vnitřních orgánů.

Nikdo nemůže přežít taková zranění déle než pár minut,“ říká vrchní lékař Elliott Gross. Ironií osudu právě v okamžiku, kdy je Lennon prohlášen za mrtvého, hrají v nemocničním rozhlase All My Loving od Beatles.

Soud nemá těžkou práci. Shledá Chapmana vinným a odsoudí ho za vraždu na doživotí, s možností podmínečného propuštění po dvaceti letech. Chapman však dodnes marně žádá o propuštění.

blank
Nápravné zařízení Attica, kde byl Chapman vězněn v letech 1981 až 2012 (Jayu from Harrisburg, CC BY-SA 2.0, commons.wikimedia)
Foto: commons.wikimedia Titulka (EMI, volné dílo, commons.wikimedia)
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Svět zločinu
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Opravdu má Matonoha mladší milenku?
nasehvezdy.cz

Opravdu má Matonoha mladší...

Má doma krásnou manželku, ale...
Tichomořské sídlo Matta Damona
rezidenceonline.cz

Tichomořské sídlo Matta Damona

Poprvé za celá desetiletí se věhlasný...
Domažlice, srdce Chodska
epochanacestach.cz

Domažlice, srdce Chodska

Město Domažlice a celá...
Záhadná fosilie ženy z Guadeloupe měla ambici přepsat lidskou evoluci
enigmaplus.cz

Záhadná fosilie ženy...

Současný zámořský departement Francie...
Ušijte si originální bytové doplňky a dekorace
panidomu.cz

Ušijte si originální bytové...

Originální kousky, které si ušijete sami, dodají...
Pozoruhodný svět vyder
21stoleti.cz

Pozoruhodný svět vyder

Je známo, že polovodní savci jsou velmi...
Jak se rozhoduje buňka?
epochalnisvet.cz

Jak se rozhoduje buňka?

Prestižní evropský grant – ERC...
Daniela chce od Ondřeje jediné… Mít společné děťátko!
nasehvezdy.cz

Daniela chce od Ondřeje jediné…...

Vztah moderátorky...
Le Chaton: Podzimní péče o pleť s leknínem a malinami
iluxus.cz

Le Chaton: Podzimní péče o...

Aby pleť po letním slunění vypadala dobře i...
Italská sekaná s paprikami a olivami
tisicereceptu.cz

Italská sekaná s paprikami...

Když se řekne sekaná, vybaví se nám nejspíše...
Neumí se o nic postarat a je líná
skutecnepribehy.cz

Neumí se o nic postarat a je...

Vždy jsem si myslela o své...
Narazil belgický plukovník na obřího krále hadů?
enigmaplus.cz

Narazil belgický plukovník na...

Belgický plukovník Remy van Lierde (1915–1990) patří...