Skip to content

Den, kdy zemřel sen o Beatles

Počátkem prosince 1980 se zdá všechno na dobré cestě. John Lennon překonal krizi, s Yoko Ono pracuje na novém singlu a v rámci propagace právě vydaného alba Double Fantasy rozdává rozhovory. V některých dokonce poprvé připouští, že by se Beatles mohli někdy v budoucnu při nějaké příležitosti sejít.

Současně ho však trápí noční můry, ve kterých figuruje smrt. Jednou jí ráno dává instrukce k nakládání s právy k jeho tvorbě pokud zemře, podruhé se bojí, že by mohla zemřít ona. „Ale Johne, jsem starší než ty, takže je přirozené, že odejdu první,“ říká mu, ale on se s tím nechce smířit.

„Ne, to nemůžeš. Prostě nemůžeš.“

Nabitý program a nabitá pistole

Po klidném i když pošmourném víkendu, se v pondělí 8. prosince šedá přikrývka nad New Yorkem roztáhne, obloha je bez mráčku. Lennonovi mají nabitý program. Ráno přichází do jejich bytu v budově Dakota na 72.

ulici slavná fotografka Annie Leibovitzová (*1949) na domluvené focení pro obálku časopisu Rolling Stone, potom rozhovor s Davem Sholinem pro rozhlasovou stanici RKO. Ten se protáhne až do 17 hodiny.

V 18 hodin už přitom mají být v nahrávacím studiu Record Plant. John se před domem přesto zastaví, aby se podepsal čekajícím fanouškům. „Johne, přijdeme pozdě,“ popohání ho Ono. „OK,“ kývne, ale přesto se podepíše i těm zbývajícím.

Je mezi nimi také brýlatý tlouštík Mark David Chapman (*1955, více o něm v Epoše 6/2018). Na rozdíl od ostatních fandů neodchází, ale zůstává před domem. Nepřijel si totiž pro podpis. Bývalý fanda Beatles je posedlý myšlenkou Lennona zabít, údajně za jeho výrok, o tom, že jsou Beatles větší než Ježíš, a také pro jeho faleš.

„Káže o míru a lásce, přitom má jachty, vily, miliony na kontě a nám, obyčejným lidem, se vysmívá,“ vykládá manželce Glorii. Dokonce se jí svěří svým záměrem a ukáže jí zbraň, kterou si pořídil. Ona však nevolá policii ani psychiatra.

Myslí si, že jsou jen takové řeči.

John Lennon focený nedlouho před smrtí (Jack Mitchell, CC BY-SA 3.0, commons.wikimedia)

Poslední kulka přetne aortu

Lennon s Ono pracují ve studiu do pozdních nočních hodin. Cestou zpátky je John v podivném rozpoložení. „Vyznával mi lásku, řekl mi ty nejkrásnější věci, a tak naléhavě, jako by k tomu měl poslední příležitost,“ vzpomíná později Yoko Ono.

Opravdu Lennon tušil brzkou smrt? Nebo si Ono poslední společný den značně přibarvila? Kdo ví? Každopádně k Dakotě přijíždí přibližně ve 22:50. Vystoupí z limuzíny a zamíří ke vchodu. Je to jen pár kroků.

Jenže ve stínu klenutého podloubí čeká Chapman. Když kolem něj projde Yoko Ono, vytáhne z kapsy revolver Charter Arms .38 Special. Když ho míjí Lennon, který jde pár kroků za Ono, pětkrát ho střelí do zad.

První kulkou mine a zasáhne jedno z oken, další dvě však proniknou do plic, jedna roztříští rameno a poslední protne aortu. Přesto je Lennon schopen udělat pár kroků k recepci než se zhroutí se slovy „Někdo na mě vystřelil.“. Zatímco se nad ním sklání zoufalá Ono a recepční Jay Hastings, který se pokouší o první pomoc, Chapman neutíká. Sedne si na obrubník a čeká na policii. „Víš cos to udělal?“ křičí na něj vrátný. „Jo, zastřelil jsem Johna Lennona,“ odpoví a otevře si knihu Kdo chytá v žitě.

blank
Dakota, dům u jeho vchodu byl Lennon zavražděn (Andrevruas, CC BY-SA 3.0, commons.wikimedia)

Ztratí čtyři litry krve

Během několika minut jsou na místě dva policejní vozy. Zatímco Steve Spiro a Peter Cullen zatýkají Chapmana, policisté Bill Gamble a James Moran se rozhodnou nečekat na sanitku, naloží Lennona na zadní sedadlo služebního vozu a zamíří do nemocnice St. Luke’s-Roosevelt Hospital Center.

Lennon se sice cestou nakrátko probere, ale v nemocnici už pro něj nemohou nic udělat. Ztratil téměř čtyři litry krve a přes dvacet minut intenzivní resuscitace se již neprobere. „Byl zasažen střelami dum-dum, které se v těle deformují a působí devastující zranění vnitřních orgánů.

Nikdo nemůže přežít taková zranění déle než pár minut,“ říká vrchní lékař Elliott Gross. Ironií osudu právě v okamžiku, kdy je Lennon prohlášen za mrtvého, hrají v nemocničním rozhlase All My Loving od Beatles.

Soud nemá těžkou práci. Shledá Chapmana vinným a odsoudí ho za vraždu na doživotí, s možností podmínečného propuštění po dvaceti letech. Chapman však dodnes marně žádá o propuštění.

blank
Nápravné zařízení Attica, kde byl Chapman vězněn v letech 1981 až 2012 (Jayu from Harrisburg, CC BY-SA 2.0, commons.wikimedia)
Foto: commons.wikimedia Titulka (EMI, volné dílo, commons.wikimedia)
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Vraždy
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Konferenční a odkládací stolky
rezidenceonline.cz

Konferenční a odkládací stolky

Dnes jsou pro naše potřeby...
S třetím manželem jsem spokojená a chci ho už napořád
nasehvezdy.cz

S třetím manželem jsem...

Dvě manželsví jí...
Brokolicový krém s krutony
tisicereceptu.cz

Brokolicový krém s krutony

Jemný brokolicový krém s brambory a...
SOS hlasivky: Nemůžu mluvit!
panidomu.cz

SOS hlasivky: Nemůžu mluvit!

Chrapot mají většinou na vině infekce horních cest...
Klíč k apokalypse: Existuje červené tlačítko?
epochalnisvet.cz

Klíč k apokalypse: Existuje...

Dramatická hudba hraje na plné pecky. Diváci v...
Nehledej smrt, smrt si tě najde: záhada posledního letu Daga Hammarskjölda
enigmaplus.cz

Nehledej smrt, smrt si tě...

Letos uplynulo rovných šedesát let od tragické...
Zemřel profesor František Sehnal, významný český entomolog
21stoleti.cz

Zemřel profesor František...

V pátek 26. listopadu 2021 zemřel ve...
Tajemný přízrak mi ukázal směr
skutecnepribehy.cz

Tajemný přízrak mi ukázal směr

Pomoci v nouzi se můžeme...
Po stopách čarodějnic
enigmaplus.cz

Po stopách čarodějnic

Usedají kolem ohně a tiché zaříkávání se mění v hlasité...
Porsche představuje nový start-up 1KOMMA5°
iluxus.cz

Porsche představuje nový...

Společnost Porsche expanduje na poli...
Troja Když jsou láska a sláva silnější než smrt
epochanacestach.cz

Troja Když jsou láska a sláva...

Nedobytné opevnění...
Chystá se herečka opravdu opustit svého muže?
nasehvezdy.cz

Chystá se herečka opravdu...

Od samého začátku to...