Domů     Den, kdy zemřel sen o Beatles
Den, kdy zemřel sen o Beatles
8.11.2021

Počátkem prosince 1980 se zdá všechno na dobré cestě. John Lennon  překonal krizi, s Yoko Ono pracuje na novém singlu a v rámci propagace právě vydaného alba Double Fantasy rozdává rozhovory.

V některých dokonce poprvé připouští, že by se Beatles mohli někdy v budoucnu při nějaké příležitosti sejít.

Současně ho však trápí noční můry, ve kterých figuruje smrt. Jednou jí ráno dává instrukce k nakládání s právy k jeho tvorbě pokud zemře, podruhé se bojí, že by mohla zemřít ona.

„Ale Johne, jsem starší než ty, takže je přirozené, že odejdu první,“ říká mu, ale on se s tím nechce smířit. „Ne, to nemůžeš. Prostě nemůžeš.“

Nabitý program a nabitá pistole

Po klidném i když pošmourném víkendu, se v pondělí 8. prosince šedá přikrývka nad New Yorkem roztáhne, obloha je bez mráčku. Lennonovi mají nabitý program.

Ráno přichází do jejich bytu v budově Dakota na 72. ulici slavná fotografka Annie Leibovitzová (*1949) na domluvené focení pro obálku časopisu Rolling Stone, potom rozhovor s Davem Sholinem pro rozhlasovou stanici RKO. Ten se protáhne až do 17 hodiny.

V 18 hodin už přitom mají být v nahrávacím studiu Record Plant. John se před domem přesto zastaví, aby se podepsal čekajícím fanouškům. „Johne, přijdeme pozdě,“ popohání ho Ono. „OK,“ kývne, ale přesto se podepíše i těm zbývajícím.

Je mezi nimi také brýlatý tlouštík Mark David Chapman (*1955, více o něm v Epoše 6/2018). Na rozdíl od ostatních fandů neodchází, ale zůstává před domem. Nepřijel si totiž pro podpis.

Bývalý fanda Beatles je posedlý myšlenkou Lennona zabít, údajně za jeho výrok, o tom, že jsou Beatles větší než Ježíš, a také pro jeho faleš.

„Káže o míru a lásce, přitom má jachty, vily, miliony na kontě a nám, obyčejným lidem, se vysmívá,“ vykládá manželce Glorii. Dokonce se jí svěří svým záměrem a ukáže jí zbraň, kterou si pořídil. Ona však nevolá policii ani psychiatra. Myslí si, že jsou jen takové řeči.

John Lennon focený nedlouho před smrtí (Jack Mitchell, CC BY-SA 3.0, commons.wikimedia)
John Lennon focený nedlouho před smrtí (Jack Mitchell, CC BY-SA 3.0, commons.wikimedia)

Poslední kulka přetne aortu

Lennon s Ono pracují ve studiu do pozdních nočních hodin. Cestou zpátky je John v podivném rozpoložení. „Vyznával mi lásku, řekl mi ty nejkrásnější věci, a tak naléhavě, jako by k tomu měl poslední příležitost,“ vzpomíná později Yoko Ono.

Opravdu Lennon tušil brzkou smrt? Nebo si Ono poslední společný den značně přibarvila? Kdo ví? Každopádně k Dakotě přijíždí přibližně ve 22:50. Vystoupí z limuzíny a zamíří ke vchodu. Je to jen pár kroků. Jenže ve stínu klenutého podloubí čeká Chapman.

Když kolem něj projde Yoko Ono, vytáhne z kapsy revolver Charter Arms .38 Special. Když ho míjí Lennon, který jde pár kroků za Ono, pětkrát ho střelí do zad.

První kulkou mine a zasáhne jedno z oken, další dvě však proniknou do plic, jedna roztříští rameno a poslední protne aortu. Přesto je Lennon schopen udělat pár kroků k recepci než se zhroutí se slovy „Někdo na mě vystřelil.“.

Zatímco se nad ním sklání zoufalá Ono a recepční Jay Hastings, který se pokouší o první pomoc, Chapman neutíká. Sedne si na obrubník a čeká na policii. „Víš cos to udělal?“ křičí na něj vrátný. „Jo, zastřelil jsem Johna Lennona,“ odpoví a otevře si knihu Kdo chytá v žitě.

Dakota, dům u jeho vchodu byl Lennon zavražděn (Andrevruas, CC BY-SA 3.0, commons.wikimedia)
Dakota, dům u jeho vchodu byl Lennon zavražděn (Andrevruas, CC BY-SA 3.0, commons.wikimedia)

Ztratí čtyři litry krve

Během několika minut jsou na místě dva policejní vozy. Zatímco Steve Spiro a Peter Cullen zatýkají Chapmana, policisté Bill Gamble a James Moran se rozhodnou nečekat na sanitku, naloží Lennona na zadní sedadlo služebního vozu a zamíří do nemocnice St.

Luke’s-Roosevelt Hospital Center. Lennon se sice cestou nakrátko probere, ale v nemocnici už pro něj nemohou nic udělat. Ztratil téměř čtyři litry krve a přes dvacet minut intenzivní resuscitace se již neprobere.

„Byl zasažen střelami dum-dum, které se v těle deformují a působí devastující zranění vnitřních orgánů. Nikdo nemůže přežít taková zranění déle než pár minut,“ říká vrchní lékař Elliott Gross.

Ironií osudu právě v okamžiku, kdy je Lennon prohlášen za mrtvého, hrají v nemocničním rozhlase All My Loving od Beatles. Soud nemá těžkou práci. Shledá Chapmana vinným a odsoudí ho za vraždu na doživotí, s možností podmínečného propuštění po dvaceti letech. Chapman však dodnes marně žádá o propuštění.

Nápravné zařízení Attica, kde byl Chapman vězněn v letech 1981 až 2012 (Jayu from Harrisburg, CC BY-SA 2.0, commons.wikimedia)
Nápravné zařízení Attica, kde byl Chapman vězněn v letech 1981 až 2012 (Jayu from Harrisburg, CC BY-SA 2.0, commons.wikimedia)
Foto: commons.wikimedia Titulka (EMI, volné dílo, commons.wikimedia)
reklama
Související články
Svět zločinu
Postaršímu miliardáři zmizí žena před nosem
V zasněžených ulicích východního Osla se zvedá vítr. Vhání chodcům do očí bílý poprašek. Zavane až k okraji bytových domů, kde stojí vila jednoho z nejbohatších Norů. Tom Hagen (69) si nepotrpí na přehnanou okázalost. Odmala je mu vtloukáno do hlavy, aby se svými úspěchy příliš nechlubil. Jeho dům je sice velký, ale jednoduchý. Ve svém věku už […]
Svět zločinu
Vůdkyně kultu ubije oběti paličkami
V 90. letech minulého století má japonská žena jménem Sačiko Etoová (65) mnoho následovníků. Stojí v čele kultu, jenž uctívá její mystické síly. Podle jejích stoupenců dokáže z lidí vymítat ďábla. Nepoužívá při tom modlitby a symboly, ale speciální bubenické paličky. Sačiko paličkami sví zákazníky bije, dokud z nich všechno zlo nevyžene. V lednu 1995 však její praktiky definitivně […]
Svět zločinu
Albert Fish: 120 dní Sodomy je proti němu čajíček…
Britská spisovatelka a muzikanta Charlotte Greigová (1954–2014) považuje za hlavní zdroj inspirace pro Hannibala Lectera amerického natěrače a neuvěřitelně perverzního sadistického vraha Hamiltona Howarda „Alberta“ Fishe (1870–1936). U Fishe není kanibalismus žádná výjimka. „Měl jsem předek těla s kousky, které mám nejradši. Jeho ptáčka, varlata a roztomilý, pěkně baculatý zadeček, abych si ho mohl upéct […]
Svět zločinu
Čtyřnásobný vrah Robert Maudsley: Na svobodě vraždí jen jednou
Britskému sériovému zabijákovi Robertu Johnu Maudsleymu (*1953) se přezdívá skutečný Hannibal Lecter. Je nadprůměrně inteligentní, miluje klasickou hudbu, a když se zeptáte jeho známých, vylíčí vám ho všichni jako vtipného a zdvořilého společníka, který byl vždy každému nápomocen.   Přesto svůj život zřejmě již dožije ve speciální cele o rozměrech 5,5 × 4,5 metru. V […]
reklama
historie
George Washington: Životní družku našel ve vdově se dvěma dětmi
Štěstěna rozhodně provází mladého amerického zeměměřiče George Washingtona během jeho vojenské kariéry. V letech 1753–1758 bojuje po boku Britů s Francouzi. Není zraněn navzdory tomu, že jednou nachází ve svém vojenském kabátci dokonce čtyři díry po kulkách. Vojenský postup George Washingtona (1732–1799) však stagnuje, a proto se v prosinci 1758 rozhodne s armádou skončit. Už dlouhou dobu, zhruba […]
Proč zakázali konšelé katům na svatého Martina koledovat?
Svatý Martin má 11. listopadu přijet na bílém koni, což značí začátek zimy. Letos už je sněhové nadílky až až. Kdo vlastně ale svatý Martin je? Pojďme se trochu podrobněji podívat na jeho osud. V římské provincii Horní Panonie (v dnešním Maďarsku) přichází v roce 316 na svět Martin Tourský († 397). Podle legendy se později setkává v Amiensu […]
Co se skrývalo v urnách? Nejenom popel, ale i korálky
Nejstarší pohřební urny pocházejí z Blízkého východu z období asi 3000 př. n. l., ve střední Evropě se první schránky na popel vyskytují o 1000–1500 let později. Hlouček Slovanů se shromáždí do kruhu v poli. Muž v jejich středu začíná vyhrabávat díru. Když dosáhne hloubky zhruba půl metru, přestane. Vedle stojící žena mu podá předmět zabalený v plátně. […]
Proč křesťané odmítali spalovat své mrtvé?
Smuteční průvod pomalým krokem za zpěvu smutečních písní míří na hřbitov. Tam už je připravena navršená hranice. Oblečeného nebožtíka na ni položí. Příbuzní zažehnou oheň. „Po spálení hranice a těla buď hned, nebo na druhý den sebrali pozůstalí popel s opálenými zbytky kostí, zbraní, šperků buď prostě na hromádku, nebo jej vsypali do popelnice, kterou […]
reklama
záhady a tajemství
Kdo objevil Velikonoční ostrov?
Do všudypřítomného štěbetání ptáků v subtropickém pralese se prvně ozvou lidské hlasy. A tak, zatímco u nás vládne přemyslovský kníže Spytihněv I. (asi 875–915), začíná kolem roku 1200 daleko v Pacifiku pozvolná kolonizace ostrůvku o rozloze 163 km².   Připomíná ráj na zemi. Stabilní klima, teplota slabě nad 20 stupňů Celsia, o chlup méně srážek, […]
Záhadní jezuité v Čechách: Nelegální majetek se v Klementinu nenašel, ale provázela je špatná pověst
Muž v černém hábitu zaklepe na dveře malého zednického domku kousek od Vltavy. Když se z nitra ozve rozpačitá pobídka ke vstupu, vezme za kliku. Cizinec sáhne do kapsy, vytáhne z ní kovově lesklý peníz a přisune ho zedníkovi před oči. „Nechtěl bys další?“ zeptá se. Když zedník kývne, muž ho pobídne, aby si vzal své nástroje a […]
Tajemné megality: Dávné stavby sloužily k obřadům i věštění
Megalitických staveb zhotovených z hrubě opracovaných kamenů se po světě vyskytuje spousta. Jde o první částečně zachovalé budovy pocházející z období paleolitu (do 11 000 př. n. l.), neolitu (do 5200 př. n. l.), a starší doby bronzové (do 1550 př. n. l.). Za úplně nejstarší se považuje maltský, pocházející z období cca 6500 let př. n. l. […]
Mytologický zrod run: O jejich šíření se měl postarat Bůh Ódin
„Tu se mi dobře začalo dařit, magické jsem moudrosti nabyl, slovo za slovem hledalo slovo,“ popisuje Ódinův stav vytržení Starší Edda, sbírka severských mytologických a hrdinských písní, jejíž opis objevili roku 1645 v islandské vesnici Skálholt. Kdy a kde tyto písně vznikly, ale není jasné. Autorem některých veršů, zvaných Výroky Vysokého (Hávamál), je však údajně sám […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Kamenné koule ze slovenského lomu. Vznikly nadpřirozenou cestou?
enigmaplus.cz
Kamenné koule ze slovenského lomu. Vznikly nadpřirozenou cestou?
Prakticky každý nadšenec do záhad a tajemných koutů přírody zná kounovské řady nebo čertovu brázdu. Jenže i u našich východních sousedů lze najít pozoruhodná místa, ke kterým se váže nějaké tajemství.
Suzuki představuje zcela nový Swift
iluxus.cz
Suzuki představuje zcela nový Swift
Suzuki představuje zcela nový Swift v jeho již čtvrté novodobé globální generaci. Ikonický model značky Suzuki se vyvinul v chytrý kompaktní vůz s ostrým designem, nejpokročilejšími bezpečnostními fun
Děsivá předpověď Isaaca Newtona: Skončí svět v roce 2060?
enigmaplus.cz
Děsivá předpověď Isaaca Newtona: Skončí svět v roce 2060?
Zákon všeobecné gravitace, zákony pohybu a mnoho dalších nejen fyzikálních objevů, to je monumentální odkaz, který po sobě zanechal Sir Isaac Newton. Zabýval se ale i nadpřirozenem a v jeho textech se
Jak se moje máma bála, že zůstanu na ocet
skutecnepribehy.cz
Jak se moje máma bála, že zůstanu na ocet
Bylo mi pětadvacet a moje máma se proměnila v dohazovačku. Naháněla mi ženichy ze všech stran. Její intriky mi ale přinesly jen samou ostudu. Když jsem byla mladá, nebylo zvykem, aby byla holka na vesnici ještě v pětadvaceti svobodná. A přesně to jsem byla já, neprovdaná, a navíc nezadaná. Pro moji mámu katastrofa. Propadla panice, že zůstanu na ocet, a došla
Být pouze sami se sebou…
panidomu.cz
Být pouze sami se sebou…
Umíte jen tak sedět, vypnout myšlenky a jen „být“? I když se to na první pohled nezdá, je to docela těžké, ale pro duševní rovnováhu nesmírně důležité. Neustálý tok informací, pracovní vytížení, lidé kolem nás, povinnosti, koníčky, zábava… To všechno nás neustále obklopuje a zahlcuje naše vědomí. Myšlenky pracují na plné obrátky a soustředí nás
Továrna na bílkoviny v buňce šlape jako hodinky
21stoleti.cz
Továrna na bílkoviny v buňce šlape jako hodinky
Užíváte si poklidný večer při dobrém jídle. Vaše tělo ale volno nemá, čeká ho práce s trávením. Mozek už nařídil výrobu bílkovin, které slouží jako trávicí enzymy. Pokyn doputoval i k buňce slinivky,
Ukrajinský boršč s hovězím masem
tisicereceptu.cz
Ukrajinský boršč s hovězím masem
Věděli jste, že skvělý boršč je ve skutečnosti nikoliv ruskou, ale ukrajinskou specialitou! Je dokonce zapsán jako dědictví UNESCO. Můžete si jej připravit třeba tímto způsobem. Suroviny 200 g z
Nová éra kosmických stanic: Starlab a Evropa si potřásly rukou
21stoleti.cz
Nová éra kosmických stanic: Starlab a Evropa si potřásly rukou
Mezinárodní vesmírná stanice stárne, k odchodu na odpočinek jí zbývá několik posledních let. Svět tak přijde o unikátní laboratoř, která nemá na Zemi/orbitě obdoby. Není ale všem dnům mikrogravitačníh
Za krásami Švýcarska: Poznejte zemi hor, sýrů a čokolády
epochanacestach.cz
Za krásami Švýcarska: Poznejte zemi hor, sýrů a čokolády
Která místa navštívit ve Švýcarsku? Není nic snazšího než si přečíst naše doporučení. Máte chuť na pravý alpský sýr z horských pastvin? Jste na správném místě. Jenom je lepší si ho koupit na trhu. A čokoláda hořká i mléčná také patří k této zvláštní horské zemi. Můžete se i projet čokoládovým expresem až do firmy
Vášnivý románek s kolegou?
nasehvezdy.cz
Vášnivý románek s kolegou?
Pohledná herečka ze seriálu Ulice Kristýna Hrušínská (38) je sice vdaná za režiséra Matěje Balcara (32), ovšem už delší dobu se povídá, že mají velkou krizi. Právě to byl nejspíš důvod, proč se ta
Vražedná mlha si vyžádala 12 000 obětí
epochalnisvet.cz
Vražedná mlha si vyžádala 12 000 obětí
Zima roku 1952 je neobvykle tuhá. Lidé v Londýně jsou nuceni neustále topit, uhelné elektrárny jednou naplno, před pár dny navíc proběhla výměna elektrických tramvají za dieselové autobusy. Ráno 5. pr