Domů     Poslední slova Che Guevary: Tak střílej, zbabělče! Zabiješ jen muže!
Poslední slova Che Guevary: Tak střílej, zbabělče! Zabiješ jen muže!
8.11.2021

V roztrhaném oblečení, prostřeleným lýtkem, rozcuchanými a špinavými vlasy, s hlavou však stále hrdě vztyčenou a pohledem nesmiřitelného revolucionáře. Stejně jako na onom slavném portrétu. Tak prožije své poslední dny Che Guevara, vrah s pověstí romantického hrdiny.

Ono „Che“ je vlastně přezdívka. V jeho rodné Argentině, stejně jako třeba v Bolívii, znamená „hej“ nebo „hele“, což jsou výrazy, které revolucionář používá tak často, až se stanou v podstatě jeho novým křestním jménem.

To pravé zní Ernesto (1928–1967) a jeden z hlavních tahounů marxistické revoluce v Latinské Americe ho dostane do vínku 14. června 1928. Když ovšem o více než 38 let později, 3. listopadu 1966 přistává v La Paz v Bolívii, aby tu napsal poslední kapitolu svého partyzánského tažení, je z něj uruguayský obchodník Adolfo Mena González.

Castrova pravá ruka

Změní se tehdy k nepoznání. Oholí si vousy a ostříhá většinu svých neposedných kadeří. S podobným maskováním se ostatně pár měsíců předtím úspěšně skrývá v obci Ládví u Prahy. Do Bolívie přijede zažehnout revoluci, jak jinak.

Když v roce 1959 po boku Fidela Castra (1926–2016) na Kubě konečně svrhne proamerickou vládu Fulgencia Batisty (1901 –1973) a pomáhá změnit zemi na komunistickou baštu, je na vrcholu.

Jako Castrova pravá ruka si zkouší, jak chutná moc na nejrůznějších postech v jeho vládě.

Československá epizoda

Ještě předtím je ale třeba se zbavit politických oponentů – představitelů svrženého režimu. Je to právě Che Guevara, který fakticky rozhoduje, koho poslat na smrt.

Je tak osobně zodpovědný za popravu stovek lidí, na jejichž poslední chvilky se rád zajde osobně podívat. V roce 1961 také pro Kubu zorganizuje první „tábor nápravných prací“. To už řídí ministerstvo průmyslu, ještě předtím šéfuje kubánské národní bance.

V roce 1965 už je mu ale Kuba malá, a tak se vzdá všech funkcí a vyrazí bojovat proti imperialismu do dalších částí světa s vírou, že pomocí partyzánské války dokáže kdekoliv cokoliv. Ozbrojený odpor ostatně hlásá celý život.

Jenže v Kongu se svými revolučními snahami neuspěje, a tak se po několikaměsíční zastávce v tehdejším Československu na konci roku 1966 vydává do Bolívie.

„Věřím v ozbrojený boj jako jediné řešení, aby se bojující národy osvobodily,“ hlásá Che Guevara. Foto: pxfuel
„Věřím v ozbrojený boj jako jediné řešení, aby se bojující národy osvobodily,“ hlásá Che Guevara. Foto: pxfuel

EPOCHAPLUS dodává:

Guevarův otec Ernesto vysvětluje synovu neklidnou povahu tím, že v žilách mu proudí krev irských rebelantských předků, účastníků povstání proti britské nadvládě v roce 1798. Pravdou je, že ho od mala cepuje spartskou výchovou.

Klidně ho jen v plenkách šoupne ven na mráz. Drsné metody s největší pravděpodobností přispějí k rozvoji astma, se kterým se Che Guevara potýká celý život. Touha porozumět své nemoci je zřejmě hlavní důvod, proč jde posléze studovat medicínu.

Nepomáhají, jenom práskají…

Ani Bolívie není pro zapáleného revolucionáře zemí zaslíbenou. Záda mu ukáží disidenti i bolivijská komunistická strana. Nedůvěřivá, neloajální a hloupá,“ zapíše si o ní do deníku.

Doslova krachem pak skončí jeho pokusy naverbovat do svých řad místní obyvatele. Ti nejenže o jeho myšlenky nestojí, ale naopak velmi ochotně informují o přítomnosti a pohybu partyzánů bolivijské úřady.

Motivací je jim i 50 000 pesos, které bolivijský prezident René Barrientos (1919–1969) nabídne tomu, kdo pomůže revolucionáře najít.

„Rolníci nám neposkytují žádnou pomoc a mění se v informátory,“ povzdechne si Che Guevara v jednom z dalších deníkových zápisků. Během 11 měsíců, které v Bolívii stráví, není snad ani jediný den, který by mu dal větší naději na úspěch.

V patách má kromě bolivijské armády i elitní tým ze CIA, kterému má údajně při postupu radit i nacistický válečný zločinec Klaus Barbie (1913–1991). Smyčka kolem Guevarova krku se rychle utahuje.

EPOCHAPLUS dodává:

Svět a jeho problémy vnímá Guevara hlavně skrz osobní prožitky. Velkým zásahem je v tomto směru jeho putování po Latinské Americe.

V roce 1950 nejprve na motorovém kole procestuje venkovské provincie severní Argentiny a o rok později se vydá na motocyklový trek po Jižní Americe.

Během devíti měsíců, ve kterých urazí 8 000 kilometrů, se mu do paměti vrývají sociální nerovnosti a vykořisťování.

Živý je cennější než mrtvý

Je to nakonec právě jeden z místních, který dá bolivijským speciálním jednotkám 7. října 1967 echo o poloze Guevarova partyzánského tábora v rokli Yuro. Druhý den ráno se hrstka partyzánů ocitne v obklíčení několika stovek bolivijských vojáků.

Přesto následná bitva trvá skoro celý den. Na jejím konci se pár posledních přeživších partyzánů spasí útěkem, Guevara může ale s postřelenou nohou běhat jen těžko. Tváří tvář vojákům tak nakonec odhodí zbraň, rozpřáhne ruce a křikne: „Nestřílejte!

Jsem Che Guevara, mám pro vás větší cenu živý než mrtvý!“ Nemá tak úplně pravdu.

Zatímco CIA a americká vláda chce, aby byl po svém zatčení přemístěn do Panamy, kde má být podrobně vyslýchán, René Barrientos už dříve přísahá, že Guevarovu hlavu nabodne na kůl a vystaví na odiv v centru města La Paz.

Guevarův otec Ernesto vysvětluje synovu neklidnou povahu tím, že v žilách mu proudí krev irských rebelantských předků. Foto: pxfuel
Guevarův otec Ernesto vysvětluje synovu neklidnou povahu tím, že v žilách mu proudí krev irských rebelantských předků. Foto: pxfuel

Živý mezi mrtvolami

Konečně! Che Guevarovo zatčení spustí mezi vojáky vlnu oslav. Svázaný revolucionář, mířící v doprovodu ozbrojenců do nedaleké vesničky La Higuera, je cennou trofejí, působivým vítězstvím pro bolívijskou armádu.

Slavný zajatec je strčen do místnosti ve zchátralé školní budově. I teď, v momentě, kdy leží svázaný na holé zemi mezi mrtvolami svých padlých spolubojovníků, neopouští masku hrdého revolucionáře. Na následné pokusy o výslech nereaguje.

Jedna z mála vět, které vypustí z úst, je žádost o kuřivo. Potom, co se jeden z vojáků slituje a věnuje mu malý pytlík tabáku, usměje se a poděkuje.

Když se mu kapitán Espinosa později v noci pokusí vzít dýmku z úst, aby získal suvenýr, dokáže ho Guevara i přes svázané ruce kopnout tak, že narazí zády o zeď. Kontraadmirálovi Ugartechemu zase plivne při výslechu do tváře.

Rozmluvit ho dokáže až Felix Rodríguez (*1941), agent CIA kubánského původu, který po kubánské revoluci přijde o několik členů rodiny.

EPOCHAPLUS dodává:

Potom, co si Che Guevara před Rodríguezem zanadává na USA, přidá k dobru mimo jiné i historku, jakou náhodou se dostal na post šéfa kubánské národní banky.

Během jedné ze schůzí se prý Fidel Castro pídil po nadšeném ekonomovi (economist), jenže Guevara špatně rozuměl – slyšel komunistovi (communist) a tak se přihlásil. A na to konto z něj Castro udělal prezidenta kubánské národní banky.

Svět a jeho problémy vnímá Guevara hlavně skrz osobní prožitky. Velkým zásahem je v tomto směru jeho putování po Latinské Americe. Foto: pxfuel
Svět a jeho problémy vnímá Guevara hlavně skrz osobní prožitky. Velkým zásahem je v tomto směru jeho putování po Latinské Americe. Foto: pxfuel

Jako že byl zabit při přestřelce

Navzdory přání americké vlády Barrientos nařizuje Guevarovu popravu. Když mu to Rodríguez oznámí, revolucionář poprvé neudrží poker face. S bledým výrazem ve tváři pak vzkáže po agentovi manželce, aby se vdala a zkusila být šťastná.

Za jeho kata je vybrán sedmadvacetiletý seržant Mario Terán (*1941). „A nezapomeňte jak jsme se domluvili. Musí to vypadat, jako že byl zabit při přestřelce,“ připomenou mu těsně před aktem jeho nadřízení.

Terán kývne, tváří tvář Guevarovi se mu ale roztřesou ruce. „Vím, že si mě přišel zabít. Tak střílej, zbabělče! Zabiješ jen muže!“ rozkřikne se na něj jeho terč. Jsou to poslední slova, která kdy vypustí z úst.

Terán mu nejdřív prostřelí ruce a nohy, což donutí na zemi svíjejícího se Che Guevaru kousnout se do zápěstí, aby nezačal křičet bolestí. Pak střelec vypálí další dávku, tentokrát smrtelnou. Ve 13:10 místního času je Ernesto „Che“ Guevara prohlášen za mrtvého.

Foto: pxfuel Tit Foto: pxfuel
Související články
Historie
Tábor: Revoluční hradby a sen, který nevyšel
„To je on! Tábor!“ šeptají poutníci, když se před nimi vynoří věže a hradby na vysokém ostrohu. Míří sem z blízka i z daleka za vidinou lepšího života. Vysoký ostroh nad řekou Lužnicí a Tismenickým potokem je jako stvořený pro bezpečné sídlo. Nabízí výhled daleko do kraje a současně je ze tří stran chráněn strmými svahy a […]
Historie
Škraloupy amerických prezidentů pod lupou
Nejmocnější muži světa balancují na hraně zákona. Američtí prezidenti jsou nejviditelnějšími figurami na světové scéně, a není proto divu, že jsou pod neustálým dohledem médií, oponentů, ale i obyčejných lidí. Jejich kroky a činy jsou podrobeny mnohem přísnějším měřítkům. Vyprávět by o tom mohl třeba Bill Clinton s aférou „Cigars“. Kdyby americká veřejnost znala obsah dopisů, […]
Historie
Těhotenství z moči dokázaly odhalit už starověké Egypťanky
Kdy se začaly používat těhotenské testy? Překvapivě nejde o žádnou novodobou záležitost. Už starověké ženy si s tím dokázaly docela obstojně poradit a zjistit, zda se skutečně nacházejí ve stavu očekávání.   Překvapivě už starověké Egypťanky si v době kolem r. 1350 př. n. l. dokázaly ověřit, zda jsou v jiném stavu. Několik dnů po sobě močily na […]
Historie
100 let od smrti Franze Kafky: Co napsal, to spálil!
Prsty na nohou se zbarvují do temně fialova. Už se neuzdraví. Skousne ret, aby překoval bolest. Teploty se blíží téměř k nule a jeho rodiče nemají na boty. Vykročí k další vsi. Prodává sponky i mašličky, aby přilepšil rodinnému rozpočtu…   Chlapec se jmenuje Hermann Kafka (1852–1931) a časem se vypracuje na movitého podnikatele. Psát […]
reklama
svět zločinu
Harvey Weinstein: hlavní poražený kauzy MeToo se odmítá vzdát
Harvey Weinstein, někdejší mocný filmový producent, se snaží zvrátit své odsouzení za znásilnění a sexuální obtěžování. Jeho šance na očištění jsou však mizivé. Skandál, který začal v roce 2017, odhalil dekády zneužívání moci, kdy Weinstein nutil herečky k sexuálním službám výměnou za kariérní příležitosti. Navzdory pokusům vše zamést pod koberec a dohodám s oběťmi byl […]
Za co všechno se chodilo do basy za komunismu?
Za bývalého režimu se dalo sedět ve vězení za ledacos, co dnes stěží chápeme. Třeba za koupi západního vozu nebo cizí literatury. I nevinná legrace v restauraci může skončit tragicky, když v ní sedí konfident. Peníze, které vám přijdou omylem na účet, jsou cestou za mříže. A na sovětskou vlajku není radno sahat, abyste nepřivolali […]
O. J. Simpson: Možná jsem ji opravdu zabil já
Jmenuje se O. J. Simpson. Je dnes už bývalou legendou amerického fotbalu, průměrným hollywoodským hercem, dokonce i spisovatelem. Jestli si k tomu přidáte i slovo „vrah“, necháme už na vás. Píše se rok 1977. Hvězda nejsledovanějšího amerického sportu O. J. Simpson přichází do svého oblíbeného privátního klubu Daisy v Beverly Hills. Krásná, čerstvě osmnáctiletá blonďatá recepční Nicole […]
Škrtiči z kopců: Děti celebrit radši nevraždíme!
Na zadním sedadle se krčí 24letá Catharine Lorre Bakerová. Na rukou má pouta. Dva policisté v civilu vepředu zatím probírají její peněženku. Mezi doklady vyloví rodinnou fotku. Na klíně muže sedí děvčátko. „To je Peter Lorre, fakt je jeho dcera!“ houkne jeden z mužů. Cathy brzy odchází s podlamujícími se koleny domů. V tu chvíli […]
reklama
lifestyle
Petr Novák s Evou Jakoubkovou: Dokonalý pár, který propil svou budoucnost
Když se dva berou, slibují si, že spolu zůstanou v dobrém i zlém. Petr Novák s Evou Jakoubkovou tenhle slib určitě splnili beze zbytku. Jen toho zlého bylo nakonec ale přece jen až příliš.   Kdyby se v průběhu 70. a 80. let pořádala anketa o nejpůvabnější českou herečku, Eva Jakoubková (1952–2005) by měla finálovou účast rozhodně v kapse. […]
Sportovní hvězdy na šikmé ploše
Světem sportu neotřásají jen dopingové skandály, nečestná hra nebo podvádění. Skandální chování, hraničící s pácháním trestných činů, má na svědomí třeba i fotbalista Gilbert Bodart, s nímž se často skloňují pojmy jako přepadení nebo padělatelství.   Koho chce zabít hokejista Danton? V dubnu 2004 je pořádně horko kolem špičkového hokejisty americké NHL Mikea Dantona (*1980). […]
Mileniálové & spol.: Jak generace získaly svá pojmenování?
Baby Boomers, generace X, mileniálové, zetkaři… Ale také tichá nebo ztracená generace. Přestože toto rozdělení pochází ze zámoří, většina světa je přejala a užívají ho sociologové i marketingoví profíci. V českých podmínkách však máme také svou specifickou generaci. Napadne vás, která to je? Pojmenování generací není vždy přímočarý proces. Házet do jednoho pytle všechny, kteří […]
Tragická nehoda dětské filmové hvězdy Tomáše Holého
Tomáš Holý, milovaný dětský herec, který se zapsal do srdcí diváků nezapomenutelnými rolemi, tragicky zahynul při dopravní nehodě jen několik dní před svými dvaadvacátými narozeninami. Osudová projížďka, ke které se rozhodl po večeru stráveném s přáteli, se stala jeho poslední. Jak se události toho osudného dne odehrály? A jaké byly poslední okamžiky jeho života?   […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Na seznamce jsem našla toho pravého!
skutecnepribehy.cz
Na seznamce jsem našla toho pravého!
Na muže jsem štěstí neměla, a tak jsem se spíše ze zvědavosti přihlásila na seznamku. Lásku jsem ani nehledala, ale ona si mě stejně našla. Mnoho z nás dá na první dojem a věří v lásku na první pohled. V případě mě a Tondy byl průběh seznámení, vztahu i hledání společné cesty úplně jiný. Dá se říct, že opačný. Od rozčarování
Morávková zakázala Maláskovi jízdu na kole
nasehvezdy.cz
Morávková zakázala Maláskovi jízdu na kole
Herečka a moderátorka Víkendové Snídaně Dana Morávková (52) s láskou pečuje o svého manžela, klavíristu Petra Maláska (59). Ten před několika týdny ošklivě upadl na kole a zlomil si obě ruce. Ačkoli u
Drobenkový koláč s borůvkami
tisicereceptu.cz
Drobenkový koláč s borůvkami
Drobenku můžete různě kombinovat: místo hrubé mouky použít mleté ořechy, přidat skořici, vanilku. Ingredience na 1 plech Na těsto 250 g hladké mouky 125 ml mléka 1 vejce 50 g cukru 50 g m
Copernicus: Květen byl dvanáctým po sobě jdoucím měsícem s rekordními teplotami
epochalnisvet.cz
Copernicus: Květen byl dvanáctým po sobě jdoucím měsícem s rekordními teplotami
Služba Copernicus Climate Change Service (C3S), financovaná Evropskou komisí, uvedla, že květen 2024 byl celosvětově nejteplejším květnem v historii měření, s globální průměrnou teplotou vzduchu při zemském povrchu o 0,65 °C vyšší, než je průměr z let 1991–2020. To představuje už 12 po sobě jdoucích měsíců, kdy globální průměrná teplota dosáhla rekordní hodnoty pro příslušný
Bájní Kyklopové: Jaká je skutečnost?
enigmaplus.cz
Bájní Kyklopové: Jaká je skutečnost?
Díky nejrůznějším přírodním jevům, které si lidé odjakživa neuměli vysvětlit, postupem času vznikala celá řada mytických bytostí. Vědci se vydali například po stopách bájných příběhů o Kyklopech [
Táborské kulturní léto ve znamení připomínek 600. výročí úmrtí Jana Žižky
panidomu.cz
Táborské kulturní léto ve znamení připomínek 600. výročí úmrtí Jana Žižky
Město Tábor v létě nabídne rozmanité kulturní akce. Těšit se můžete na stálice letního programu Jazzový Tábor a festival pouličního divadla Komedianti v ulicích. Koncerty klasické hudby a rekonstrukcí historické bitvy vzdáme hold husitskému hejtmanu Janu Žižkovi, jenž skonal právě před 600 lety. Milovníci jazzu si přijdou na své v sobotu 13. července. Jazzový Tábor,
Tunisko: Vyspělá Afrika na dosah
nejsemsama.cz
Tunisko: Vyspělá Afrika na dosah
Toužíte letos po dovolené v Africe, ale horké klima vás neláká? Zvolte Tunisko, které vám díky své poloze nabídne nejen ideální počasí, ale také nádherné pláže a fascinující památky. Milovníci historie si tu přijdou na své! V severní Africe jen zhruba 150 km od Sicílie leží země, jejíž historie a kulturní dědictví sahá až do starověku. Je
Speciální povrchy v koupelně
rezidenceonline.cz
Speciální povrchy v koupelně
Uživatelský komfort v hygienické zóně zvyšují úpravy a technologie, jež znesnadňují usazování nečistot a vodního kamene, ulpívání otisků prstů a samozřejmě rovněž zjednodušují čištění veškerých souvisejících koupelnových ploch. Úpravy materiálů v rámci výroby nebo aplikované dodatečně usnadňují díky svým jedinečným vlastnostem údržbu umyvadel, umývátek, klozetů, van a další sanitární keramiky, stejně jako obkladů, sprchových a
Střední Čechy z paluby výletní lodě
epochanacestach.cz
Střední Čechy z paluby výletní lodě
Cestovat se dá nejrůznějšími způsoby, ale plout krajinou po meandrujících řekách má šmrnc a romantický nádech. Střední Čechy protíná několik významných řek, z nichž hned dvě jsou splavné pro velké výletní lodě. Nastupte na palubu a poznejte místa, která inspirovala třeba české umělce. Vltava: z Prahy až ke Slapské přehradě Jedním z nejkrásnějších úseků řeky Vltavy jsou
SHA Wellness Clinic ve Španělsku hlásí novou podobu apartmánů Grand Suite
iluxus.cz
SHA Wellness Clinic ve Španělsku hlásí novou podobu apartmánů Grand Suite
SHA Wellness Clinic nedaleko španělského Alicante představila tři Grand Suites, navržené prestižním designérem Lázaro Rosa-Violánem. Nově navržené apartmány vyvažují neutrální tóny s barevnými akcenty
Američané drželi českou cestovatelku ve vazbě
historyplus.cz
Američané drželi českou cestovatelku ve vazbě
„Račte s námi, dámo,“ říká ostře americký úředník cizince, která právě připlula z Japonska do Kalifornie. Mezi oběma státy panuje napětí kvůli nedávno přijatému zákonu, znemožňujícímu cizincům vlastnit v Kalifornii půdu. Zásah v mezinárodní přestřelce schytá i jedna z prvních českých světoběžnic.   Narodila se v listopadu a sychravé zůstane celé její dětství. Barbora Markéta
Domestikace koní proběhla až před 4200 lety, tedy o tisíc let později, než se odborníci domnívali
21stoleti.cz
Domestikace koní proběhla až před 4200 lety, tedy o tisíc let později, než se odborníci domnívali
Koně sehráli důležitou roli v historii lidstva, umožnili lidem cesty na dlouhé vzdálenosti, převoz těžkých břemen i obsluhu strojů. Díky koním se mohli rychle stěhovat z místa na místo i bojovat z jej