Domů     Poslední slova Che Guevary: Tak střílej, zbabělče! Zabiješ jen muže!
Poslední slova Che Guevary: Tak střílej, zbabělče! Zabiješ jen muže!
8.11.2021

V roztrhaném oblečení, prostřeleným lýtkem, rozcuchanými a špinavými vlasy, s hlavou však stále hrdě vztyčenou a pohledem nesmiřitelného revolucionáře. Stejně jako na onom slavném portrétu. Tak prožije své poslední dny Che Guevara, vrah s pověstí romantického hrdiny.

Ono „Che“ je vlastně přezdívka. V jeho rodné Argentině, stejně jako třeba v Bolívii, znamená „hej“ nebo „hele“, což jsou výrazy, které revolucionář používá tak často, až se stanou v podstatě jeho novým křestním jménem.

To pravé zní Ernesto (1928–1967) a jeden z hlavních tahounů marxistické revoluce v Latinské Americe ho dostane do vínku 14. června 1928. Když ovšem o více než 38 let později, 3. listopadu 1966 přistává v La Paz v Bolívii, aby tu napsal poslední kapitolu svého partyzánského tažení, je z něj uruguayský obchodník Adolfo Mena González.

Castrova pravá ruka

Změní se tehdy k nepoznání. Oholí si vousy a ostříhá většinu svých neposedných kadeří. S podobným maskováním se ostatně pár měsíců předtím úspěšně skrývá v obci Ládví u Prahy. Do Bolívie přijede zažehnout revoluci, jak jinak.

Když v roce 1959 po boku Fidela Castra (1926–2016) na Kubě konečně svrhne proamerickou vládu Fulgencia Batisty (1901 –1973) a pomáhá změnit zemi na komunistickou baštu, je na vrcholu.

Jako Castrova pravá ruka si zkouší, jak chutná moc na nejrůznějších postech v jeho vládě.

Československá epizoda

Ještě předtím je ale třeba se zbavit politických oponentů – představitelů svrženého režimu. Je to právě Che Guevara, který fakticky rozhoduje, koho poslat na smrt.

Je tak osobně zodpovědný za popravu stovek lidí, na jejichž poslední chvilky se rád zajde osobně podívat. V roce 1961 také pro Kubu zorganizuje první „tábor nápravných prací“. To už řídí ministerstvo průmyslu, ještě předtím šéfuje kubánské národní bance.

V roce 1965 už je mu ale Kuba malá, a tak se vzdá všech funkcí a vyrazí bojovat proti imperialismu do dalších částí světa s vírou, že pomocí partyzánské války dokáže kdekoliv cokoliv. Ozbrojený odpor ostatně hlásá celý život.

Jenže v Kongu se svými revolučními snahami neuspěje, a tak se po několikaměsíční zastávce v tehdejším Československu na konci roku 1966 vydává do Bolívie.

„Věřím v ozbrojený boj jako jediné řešení, aby se bojující národy osvobodily,“ hlásá Che Guevara. Foto: pxfuel
„Věřím v ozbrojený boj jako jediné řešení, aby se bojující národy osvobodily,“ hlásá Che Guevara. Foto: pxfuel

EPOCHAPLUS dodává:

Guevarův otec Ernesto vysvětluje synovu neklidnou povahu tím, že v žilách mu proudí krev irských rebelantských předků, účastníků povstání proti britské nadvládě v roce 1798. Pravdou je, že ho od mala cepuje spartskou výchovou.

Klidně ho jen v plenkách šoupne ven na mráz. Drsné metody s největší pravděpodobností přispějí k rozvoji astma, se kterým se Che Guevara potýká celý život. Touha porozumět své nemoci je zřejmě hlavní důvod, proč jde posléze studovat medicínu.

Nepomáhají, jenom práskají…

Ani Bolívie není pro zapáleného revolucionáře zemí zaslíbenou. Záda mu ukáží disidenti i bolivijská komunistická strana. Nedůvěřivá, neloajální a hloupá,“ zapíše si o ní do deníku.

Doslova krachem pak skončí jeho pokusy naverbovat do svých řad místní obyvatele. Ti nejenže o jeho myšlenky nestojí, ale naopak velmi ochotně informují o přítomnosti a pohybu partyzánů bolivijské úřady.

Motivací je jim i 50 000 pesos, které bolivijský prezident René Barrientos (1919–1969) nabídne tomu, kdo pomůže revolucionáře najít.

„Rolníci nám neposkytují žádnou pomoc a mění se v informátory,“ povzdechne si Che Guevara v jednom z dalších deníkových zápisků. Během 11 měsíců, které v Bolívii stráví, není snad ani jediný den, který by mu dal větší naději na úspěch.

V patách má kromě bolivijské armády i elitní tým ze CIA, kterému má údajně při postupu radit i nacistický válečný zločinec Klaus Barbie (1913–1991). Smyčka kolem Guevarova krku se rychle utahuje.

EPOCHAPLUS dodává:

Svět a jeho problémy vnímá Guevara hlavně skrz osobní prožitky. Velkým zásahem je v tomto směru jeho putování po Latinské Americe.

V roce 1950 nejprve na motorovém kole procestuje venkovské provincie severní Argentiny a o rok později se vydá na motocyklový trek po Jižní Americe.

Během devíti měsíců, ve kterých urazí 8 000 kilometrů, se mu do paměti vrývají sociální nerovnosti a vykořisťování.

Živý je cennější než mrtvý

Je to nakonec právě jeden z místních, který dá bolivijským speciálním jednotkám 7. října 1967 echo o poloze Guevarova partyzánského tábora v rokli Yuro. Druhý den ráno se hrstka partyzánů ocitne v obklíčení několika stovek bolivijských vojáků.

Přesto následná bitva trvá skoro celý den. Na jejím konci se pár posledních přeživších partyzánů spasí útěkem, Guevara může ale s postřelenou nohou běhat jen těžko. Tváří tvář vojákům tak nakonec odhodí zbraň, rozpřáhne ruce a křikne: „Nestřílejte!

Jsem Che Guevara, mám pro vás větší cenu živý než mrtvý!“ Nemá tak úplně pravdu.

Zatímco CIA a americká vláda chce, aby byl po svém zatčení přemístěn do Panamy, kde má být podrobně vyslýchán, René Barrientos už dříve přísahá, že Guevarovu hlavu nabodne na kůl a vystaví na odiv v centru města La Paz.

Guevarův otec Ernesto vysvětluje synovu neklidnou povahu tím, že v žilách mu proudí krev irských rebelantských předků. Foto: pxfuel
Guevarův otec Ernesto vysvětluje synovu neklidnou povahu tím, že v žilách mu proudí krev irských rebelantských předků. Foto: pxfuel

Živý mezi mrtvolami

Konečně! Che Guevarovo zatčení spustí mezi vojáky vlnu oslav. Svázaný revolucionář, mířící v doprovodu ozbrojenců do nedaleké vesničky La Higuera, je cennou trofejí, působivým vítězstvím pro bolívijskou armádu.

Slavný zajatec je strčen do místnosti ve zchátralé školní budově. I teď, v momentě, kdy leží svázaný na holé zemi mezi mrtvolami svých padlých spolubojovníků, neopouští masku hrdého revolucionáře. Na následné pokusy o výslech nereaguje.

Jedna z mála vět, které vypustí z úst, je žádost o kuřivo. Potom, co se jeden z vojáků slituje a věnuje mu malý pytlík tabáku, usměje se a poděkuje.

Když se mu kapitán Espinosa později v noci pokusí vzít dýmku z úst, aby získal suvenýr, dokáže ho Guevara i přes svázané ruce kopnout tak, že narazí zády o zeď. Kontraadmirálovi Ugartechemu zase plivne při výslechu do tváře.

Rozmluvit ho dokáže až Felix Rodríguez (*1941), agent CIA kubánského původu, který po kubánské revoluci přijde o několik členů rodiny.

EPOCHAPLUS dodává:

Potom, co si Che Guevara před Rodríguezem zanadává na USA, přidá k dobru mimo jiné i historku, jakou náhodou se dostal na post šéfa kubánské národní banky.

Během jedné ze schůzí se prý Fidel Castro pídil po nadšeném ekonomovi (economist), jenže Guevara špatně rozuměl – slyšel komunistovi (communist) a tak se přihlásil. A na to konto z něj Castro udělal prezidenta kubánské národní banky.

Svět a jeho problémy vnímá Guevara hlavně skrz osobní prožitky. Velkým zásahem je v tomto směru jeho putování po Latinské Americe. Foto: pxfuel
Svět a jeho problémy vnímá Guevara hlavně skrz osobní prožitky. Velkým zásahem je v tomto směru jeho putování po Latinské Americe. Foto: pxfuel

Jako že byl zabit při přestřelce

Navzdory přání americké vlády Barrientos nařizuje Guevarovu popravu. Když mu to Rodríguez oznámí, revolucionář poprvé neudrží poker face. S bledým výrazem ve tváři pak vzkáže po agentovi manželce, aby se vdala a zkusila být šťastná.

Za jeho kata je vybrán sedmadvacetiletý seržant Mario Terán (*1941). „A nezapomeňte jak jsme se domluvili. Musí to vypadat, jako že byl zabit při přestřelce,“ připomenou mu těsně před aktem jeho nadřízení.

Terán kývne, tváří tvář Guevarovi se mu ale roztřesou ruce. „Vím, že si mě přišel zabít. Tak střílej, zbabělče! Zabiješ jen muže!“ rozkřikne se na něj jeho terč. Jsou to poslední slova, která kdy vypustí z úst.

Terán mu nejdřív prostřelí ruce a nohy, což donutí na zemi svíjejícího se Che Guevaru kousnout se do zápěstí, aby nezačal křičet bolestí. Pak střelec vypálí další dávku, tentokrát smrtelnou. Ve 13:10 místního času je Ernesto „Che“ Guevara prohlášen za mrtvého.

Foto: pxfuel Tit Foto: pxfuel
reklama
Související články
Historie
Proč křesťané odmítali spalovat své mrtvé?
Smuteční průvod pomalým krokem za zpěvu smutečních písní míří na hřbitov. Tam už je připravena navršená hranice. Oblečeného nebožtíka na ni položí. Příbuzní zažehnou oheň. „Po spálení hranice a těla buď hned, nebo na druhý den sebrali pozůstalí popel s opálenými zbytky kostí, zbraní, šperků buď prostě na hromádku, nebo jej vsypali do popelnice, kterou […]
Historie
Češi štvali císaře písní Kde domov můj
Vládnutí své velké zemi František Josef I. chápe hlavně jako vyřizování spousty listin. Pevně věří, že právě tohle od něho očekávají jeho poddaní, kterých je celkem asi 50 milionů. Lidé se mu snaží projevovat loajalitu, a to platí dokonce i pro rebelantské Čechy. Například jen pár dní po nezdařeném atentátu na jeho osobu (proběhl 18. […]
Historie
Malárie a stavba Panamského průplavu
Jedna z nejvýznamnějších infekčních nemocí, která i dnes zabíjí až půl milionu lidí ročně, malárie ovlivnila i stavbu Panamského průplavu, jenž spojuje Atlantský a Tichý oceán. Jeho budování však neprobíhalo bez komplikací.   Kanál je dlouhý téměř 82 km, lodím jeho proplutí trvá 8 až 10 hodin. Jeho otevření významně zkrátilo lodní dopravu. Dříve musela loď […]
Historie
Čím pruský kancléř Otto von Bismarck rozzuřil Francouze?
Zklamání. I tak se dají popsat pocity Francouzů, když Rakousko prohraje v roce 1866 válku s Pruskem. Mnohem raději by byli, kdyby válečné štěstí stálo při Vídni. Pruské vítězství a rychlé uzavření míru mezi oběma zeměmi považují za vlastní selhání. Francouzský císař Napoleon III. (1808–1873) chtěl v tomto sporu hrát prostředníka. Počítal s tím, že si za tuto pomoc […]
reklama
zajímavosti
Počátky americké měny: Jak se z tolaru stává dolar
Píše se 2. dubna 1792. Od vyhlášení nezávislosti Spojených států amerických uplynulo téměř šestnáct let. Nový stát se samozřejmě neobejde bez vlastní měny. Ministr financí Alexander Hamilton (1755-1804) ji právě uvádí na trh. A nejsou to ledajaké peníze. Jejich přesné složení určuje zákon schválený Senátem a Sněmovnou reprezentantů. Paragraf s nešťastným číslem 13 říká, že dolarovou […]
Papírová brčka? Ne zas tolik eko
Biologicky nerozložitelná, znečišťující přírodu, s obsahem chemikálií potenciálně ohrožujících lidské zdraví. Řeč není o plastových brčkách, jak by se mohlo zdát. Takové závěry si dle poslední studie vysloužily jejich „ekologičtější“ alternativy.   Studie oborníků z Antverpské univerzity, publikovaná v létě 2023 na stránkách časopisu Food Additives and Contaminants, se zaměřila na brčka vyrobená z papíru, bambusu, skla, nerezové oceli a […]
Lesk a bída energy drinků
Energetické nápoje stimulují nervovou soustavu i kardiovaskulární systém k vyšším výkonům, proto jsou tak populární mezi dospělými. Málokdo si však uvědomuje i stinné stránky jejich konzumace. Obliba „energeťáků“ však roste i mezi dětmi a dospívajícími, kde už přestavuje skutečně riziko. Proč?   Občasná konzumace energy drinků dospělým osobám neškodí, ta častá však již s sebou […]
3 typicky francouzské věcí, které nejsou francouzské
Co může být víc Francouzského než chlapík, který sedí pod obrazem Mony Lisy a hraje na akordeon. Snad jen chlapík, který končí pod gilotinou, protože má nejen pruhované triko, ale také modrou krev. Mona Lisa Původ: Itálie Každý, kdo zamíří do Paříže, chce vidět alespoň dva hlavní symboly města a možná celé Francie. Eiffelovku a […]
reklama
historie
Smrt miláčka davů: Mohl někdo tragické nehodě princezny Diany zabránit?
Ve výtahu vládne uvolněná atmosféra. Snědý muž prohodí k usměvavé ženě nevinný vtípek, ta se rozchichotá na celé kolo. Zatímco si užívají zdánlivého klidu, před hotelem panuje nevídaný chaos! Každý chce totiž objektivem zachytit Dianu a jejího egyptského milence! Pohřeb princezny Diany (1961-1997) se změní v celonárodní tryznu. „Sbohem, anglická růže,“ pěje zpoza klavíru uslzený Elton John […]
Síla páry: Od Heronovy koule až po lokomotivu
S párou si lidé pohrávali už ve starověku. Řecký matematik Heron Alexandrijský (asi 10–75 n. l.) jako první sestrojil mechanismus, který využíval její sílu. Nazve ho Aeolipile, čili Míč boha větrů Aiola. Funguje na principu, kdy je do koule přiváděna horká pára a tryskami usměrněná vychází ven. Díky působení zákona hybnosti se taková koule roztočí. […]
Tichý souhlas s hákovým křížem: 3 slavné osobnosti s nacistickým škraloupem
Na stole leží několik popsaných papírů, kousek vedle tužka a kalamář s inkoustem. Luxusně vypadající lampička osvětluje zbytek pokoje a na jednom z konferenčních stolků trůní fotka Henryho Forda. Takovou ozdobu by v Hitlerově pracovně čekal málokdo, i když… Zrůdná ideologie opanuje Německo v roce 1933, kdy se Adolf Hitler (1889-1945) ujímá kancléřského úřadu. Některým […]
Čistota v minulosti: Ludvík XIV. se myl v pálence
Hygiena v minulosti netvořila vždy samozřejmou součást každodenních rituálů. Některé národy a civilizace si na ni potrpěly už ve starověku, jiné nikoliv. Jak tomu bylo třeba ve středověku? Skvělou ukázkou starověké hygieny je i palác v Knossu. V letech 2000–1200 př. n. l. v něm nechybí důmyslný systém na odvod vody z královniny koupelny a přístavku. V něm stojí zařízení podobné […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Tajemná zeď Ahu Vinapu: Inspiruje se inckým stavitelstvím?
enigmaplus.cz
Tajemná zeď Ahu Vinapu: Inspiruje se inckým stavitelstvím?
Muži hromadí kameny a zeminu, se zadní částí si dají záležet a promění ji ve stabilní zeď. Ta je ve většině případů orientovaná k moři. Pak prostranství u zdi zarovnají a vydláždí plochými kameny nebo
VÁNOČNÍ JARMARK.
epochanacestach.cz
VÁNOČNÍ JARMARK.
Tradiční vánoční jarmark v Mnichově Hradišti s bohatou nabídkou vánočních dárků a pochutin ve stáncích se uskuteční 9. prosince na Masarykově náměstí. Můžete očekávat pestrý kulturní program místních škol, spolků a kapel na pódiu před budovou radnice. http://mnhradiste.cz
Obíhá Zemi mimozemský satelit?
epochalnisvet.cz
Obíhá Zemi mimozemský satelit?
Na oběžné dráze Země je v posledních letech dost rušno. Pohybuje se po ní totiž již několik tisíc satelitů. Podle záhadologů má být jedním z nich také Black Knight, tedy Černý rytíř. Na nebi byl údajn
Synův otec se náhle objevil
skutecnepribehy.cz
Synův otec se náhle objevil
Lhala jsem a nikdy nepřiznala, kdo je synův otec. Netušili to ani moji rodiče! Minulost mě doběhla a já stála před rozhodnutím, zda přiznat pravdu. Těhotenství jsem tajila až do sedmého měsíce. Bála jsem se tehdy, že mě můj přísný otec donutí jít na potrat. Možná že právě ta jeho přísnost mě přivedla do náručí o rok staršího
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
GOLDBERGH GO BIG OR GO HOME: nová kolekce snow couture
iluxus.cz
GOLDBERGH GO BIG OR GO HOME: nová kolekce snow couture
Lyžařský ráj David Sport představuje snow couture kolekci luxusní značky GOLDBERGH, kterou si díky jedinečnému stylu, špičkové kvalitě a dokonale funkčnímu zpracování oblíbila i řada módních osobností
Dočkají se psi medikamentů pro svou dlouhověkost?
21stoleti.cz
Dočkají se psi medikamentů pro svou dlouhověkost?
Sedm, deset, v lepších případě dvanáct nebo šestnáct let. Tak dlouho se zpravidla dožívají naši psí společníci. A nejen chovatelé, ale i vědci se ptají: Šla by tato doba prodloužit? Při vší úct
Skvělý jahodový tvarožník
tisicereceptu.cz
Skvělý jahodový tvarožník
Tvarožník je tuzemskou obdobou italského tiramisu. Ingredience 400 g jahod 120 g piškotů 350 g zakysané smetany 400 g plnotučného tvarohu 2 vanilkové cukry 3 lžíce moučkového cukru 2 lžíce
Žádost o ruku na spadnutí?
nasehvezdy.cz
Žádost o ruku na spadnutí?
Zamilovali se do sebe na první pohled, a čím déle spolu jsou, tím je jejich láska silnější. Herec ze seriálu Zlatá labuť Adam Vacula  (36) se netají tím, že je půvabná kuchařka Veronika Beskydiarová (
9 nejděsivějších jezer USA – Tady si zaplavete s přízraky a démony nejen na Halloween!
enigmaplus.cz
9 nejděsivějších jezer USA – Tady si zaplavete s přízraky a démony nejen na Halloween!
Kdo umí plavat, ten se zpravidla s radostí rozběhne do každé lákavě působící vodní plochy. Jenže někdy bývají zatraceně zrádné! O život vás může připraven nejen neznalost hloubky, ale možná i jevy či
Lukáš Langmajer: Někdy přemýšlím až moc…
panidomu.cz
Lukáš Langmajer: Někdy přemýšlím až moc…
Přemýšlivý čtyřicátník. Introvert. Mluví potichu, váží každé slovo. Miluje svou rodinu. Má rád rychlá auta. A má rád divadlo. „Měl jsem sen dělat kumšt a ten sen se mi plní…“ Lukáš Langmajer je Plzeňák. Vyrůstal jako nejmladší v rodině plzeňského muzikanta, sbormistra a operního a operetního zpěváka Jiřího Langmajera a jeho paní. Má o čtrnáct
Gejzírové pole na Islandu: Voda horká až 97 stupňů
21stoleti.cz
Gejzírové pole na Islandu: Voda horká až 97 stupňů
V krátkém létě zelené planiny, jinak zaledněná krajina, kde strom bývá vzácnější než vegan ve lví smečce, plná ostrých zlomů, připomínajících, že zdejší terén vznikl teprve nedávno. Takový je Island.