Kupovat v obchodech hovězí mleté maso se dnes nemusí vždy vyplatit. V mnoha případech v něm totiž bývá přimíchané dostupnější – a tudíž levnější – vepřové. Způsob, jak odhalit pančované hovězí maso, byl přitom donedávna zdlouhavý a nákladný.
To se však nyní změní. Vědci z ústavu CATRIN při Univerzitě Palackého ve spolupráci s vědci ze Španělska a Brazílie vyvinuli mnohem rychlejší, levnější a dostupnější metodu, která odhalí byť jen malé zbytky vepřového v hovězím mase.
Dostupnou metodu se dlouho nepodařilo vyvinout
Jak podotýká jeden z autorů Michal Otyepka, týmům vědců po celém světě se dlouho nepodařilo vyvinout dostupnou metodu detekce příměsí v hovězím mase. Teprve dvourozměrná grafenová kyselina, kterou v ústavu CATRIN nedávno vyvinuli, tento účel splňuje.
„Grafenová kyselina vede elektrický proud a k jejím důležitým vlastnostem patří i to, že nevykazuje žádnou toxicitu vůči lidským buňkám. Její výroba je levná, jednoduchá a kyselina je velmi stabilní.
S jejím využitím jsme dosáhli detekce DNA vepřového masa v hovězím mase v nízkých koncentracích, což je extrémně důležité pro případné využití v praxi,“ přibližuje metodu David Panáček z ústavu CATRIN.
Grafenová kyselina
Vědci jsou přesvědčení, že vzhledem k jeho vlastnostem je nový senzor DNA vepřového masa velmi atraktivní pro další vývoj a komercializaci.
Kromě toho otevírá cestu k vývoji citlivých a selektivních senzorických zařízení pro rychlé, jednoduché a spolehlivé monitorování čistoty masa.