Domů     5 mýtů o mužské plodnosti, které musejí být vyvráceny
5 mýtů o mužské plodnosti, které musejí být vyvráceny
22.10.2021

Problémy s početím řeší mnoho párů a v některých případech je velmi problematické zjistit jejich příčinu. Neplodnost je totiž způsobena celou řadou faktorů. Co všechno ovlivňuje kvalitu spermií a lze vůbec problémům s plodností předcházet?

O mužské neplodnosti koluje řada mýtů. V tomto článku vám přiblížíme některé z nich a spolu s renomovaným sexuologem MUDr. Pavlem Turčanem vám prozradíme, co je na nich pravdy.

Mýtus 1: „Neplodnost je problémem pouze žen.“

Co je pravda: V minulosti byly problémy s neplodností vnímány jako problém žen. To je však velký mýtus, který vyvrátila řada studií a výzkumů.

„Problémy s neplodností jsou přibližně ve čtyřiceti procentech případů způsobeny mužem, problémy na straně ženy zjistí lékaři taktéž zhruba ve čtyřiceti procentech případů.

Ve zbylých dvaceti procentech jsou problémy s početím způsobeny kombinací různých faktorů u obou partnerů.

V některých případech se však i přes využití špičkových technologií nepodaří důvod neplodnosti zjistit,“ popisuje problematiku neplodnosti sexuolog MUDr. Pavel Turčan.

Správný životní styl kvalitě spermií přispívá.
Správný životní styl kvalitě spermií přispívá.

Mýtus 2: Problémům s neplodností není možné předcházet.“

Co je pravda: Negativní vliv na spermatogenezi má řada činitelů, které lze do jisté míry ovlivnit. Mužské zdraví ohrožuje například nošení mobilních telefonů v kapse, které neustále vysílají a přijímají signály.

Obdobný vliv na plodnost má rovněž práce s notebookem nebo tabletem na klíně, ty navíc oblast genitálií zahřívají, čímž tvorbu spermií dále poškozují.

Sníženou plodnost způsobí rovněž další problematické návyky, za nimiž často stojí vysoké pracovní nároky, stres a zvýšená zátěž.

Z tohoto důvodu jsou ohroženou skupinou zejména workoholici, kteří omezují spánek na minimum a bezprostředně před usnutím pracují na počítači. V důsledku toho je pak jejich spánek nekvalitní, neboť mozek není schopen vypnout a neustále pracuje.

„Tvorba spermií je ovlivněná správnou hladinou hormonů, přičemž hlavní roli hraje testosteron.

K jeho vzniku dochází zejména v noci a v brzkých ranních hodinách, tedy ve fázi hlubokého spánku, jehož však workoholici mají výrazně méně než muži, kteří zdravý životní styl dodržují.

Muži by si tato rizika měli uvědomit a přizpůsobit tomu způsob práce s moderními technologiemi,“ varuje lékař.

V dnešní době se páry rozhodují počít až ve vyšším věku.
V dnešní době se páry rozhodují počít až ve vyšším věku.

Mýtus 3: Počet neplodných mužů v posledních letech stoupá.“

Co je pravda: „Ačkoliv problémy s neplodností řeší mnoho mužů, není pravdou, že by se kvalita spermií oproti minulému století výrazně zhoršila.

Hodnoty, které vycházejí ze spermiogramů mužů ve věku kolem dvaceti let, jsou totiž téměř srovnatelné s těmi, které byly zjištěny u stejné věkové skupiny v polovině minulého století,“ popisuje MUDr. Pavel Turčan.

V dnešní době však páry plánují založení rodiny v pozdějším věku a právě to může mít na kvalitu spermií vliv.

V minulosti měli lidé děti běžně již kolem 20. roku věku, dnes není výjimkou, že muži řeší potíže s početím ve věku kolem 35 let, mnohdy až ve věku 50 let. Proto může docházet k mylnému dojmu, že počet mužů trpících neplodností roste.

Moderní věda nabízí spousty alternativních způsobů oplodnění.
Moderní věda nabízí spousty alternativních způsobů oplodnění.

Mýtus 4: „Věk nemá na kvalitu spermií vliv.“

Co je pravda: I přesto, že jsou problémy s neplodností ve vyšším věku společností vnímány spíše ve spojitosti s ženami, také muži by se měli mít na pozoru.

Takzvané biologické hodiny totiž tikají i jim, protože kvalita spermií s přibývajícím věkem výrazně klesá. „Je však velmi problematické jednoznačně stanovit věkovou hranici, kdy ke zhoršení spermiogramu dochází.

Na plodnost působí mnoho faktorů, jako je například výživa, pohybová aktivita, životní styl, ale také genetická výbava. Kvalitu spermií ovlivňuje i stres, užívané léky či nemoci, které muž během svého života prodělal,“ vysvětluje renomovaný sexuolog.

Nemá-li muž spermie dostatečně kvalitní, může být pro jeho partnerku otěhotnění velmi problematické až nemožné. A pokud se to podaří, s přibývajícím věkem existuje větší pravděpodobnost, že muži zplodí dítě s genetickou, chromozomální či vývojovou poruchou.

Věk se stavem spermií úzce souvisí.
Věk se stavem spermií úzce souvisí.

Výše uvedené faktory ale nejsou jediné, které tvorbu spermií negativně ovlivňují. Na plodnost působí také nadváha, kouření, alkohol či užívání steroidů a testosteronu, které mají podpořit růst svalové hmoty.

V případě dlouhodobého užívání mohou tyto látky dokonce způsobit trvalou neplodnost.

Mýtus 5: „Neplodnost se nedá léčit.“

Co je pravda: Na problémy s početím má vliv řada činitelů, které jsou popsány výše. A ačkoliv některé faktory nelze ovlivnit, určitým rizikům lze předcházet dodržováním zdravého životního stylu a dalších návyků.

„Pokud muži zjistí jisté problémy s plodností, je potřeba upravit životní styl. Důležitý je zdravý a vyvážený jídelníček, dobré je zajistit tělu přísun vitamínů a dalších látek, které mají pozitivní vliv na tvorbu spermií.

Pomoc lze v tomto ohledu hledat i u speciálních a kvalitních doplňků stravy,“ doporučuje MUDr. Pavel Turčan s tím, že pro muže je vhodný například přípravek Fertilan.

Ten obsahuje potřebné minerály, vitamíny či mateří kašičku, které pomáhají k udržení normální hladiny testosteronu a posílení plodnosti. „Zároveň je důležité vyhýbat se stresu, dopřát si dostatek spánku a pohybu nejlépe na čerstvém vzduchu. Vyhýbání se alkoholu a kouření je samozřejmostí,“ uzavírá lékař.

Foto: PX FUEL
Související články
Lifestyle
Courtney Love: Život napěchovaný drogami a alkoholem
Výrazné rudé rty, blond vlasy, hubená rozevlátá postava. Nepřehlédnutelná rockerka Courtney Love si v průběhu svého života vyslouží pověst „nejkontroverznější ženy historie rockové hudby“, aspoň podle magazínu Rolling Stone. Za co si toto označení vysloužila? Z problémové muzikantky, pocházející ze svobodného prostředí hippies, se do dnešních dní vyvinula potížemi ošlehaná osobnost, které dal život nejednu […]
Lifestyle
Civilizační choroby útočí, braňte se!
Moderní styl života s sebou nese pohodlí, ovšem také strašáky v podobě civilizačních nemocí. Nadbytek jídla, všudypřítomný stres, nedostatek pohybu a znečištěné životní prostředí s sebou přinášejí takzvané nemoci z nadbytku, které mají na svědomí více než 70 % ročních světových úmrtí. Které civilizační nemoci vás ohrožují a jak se jim bránit? Podle zprávy Světové zdravotnické organizace stojí civilizační […]
Lifestyle
Tragédie kolem Aaliyah Dany Haughtonové
V srpnu 2001 skončila rychlá a slibná kariéra R&B hvězdy Aaliyah tragickou leteckou nehodou. S ní zahynuli i další lidé, kteří jí byli nejbližší. Jak se události vyvíjely od posledního natáčení na Bahamách až po fatální chvíli, která změnila životy mnoha. Narodila se v Brooklynu a o pozdvižení se postarala hned poté, co spatřila světlo světa. […]
Lifestyle
Starověké olympijské hry: Na přehlídku naháčů ženy nesměly
Davy lidí se tísní v řecké Olympii. Každý chce vidět svého favorita. Kohosi tam vykuřují – za chvíli bude dotyčný obětovat bohům, a tak musí projít touto očistou. Zeus, Hestia i další bohové dostanou, co jim náleží, aby sportovní slavnost nic nenarušilo. Přichází na řadu shromáždění v búleuterionu, řídícím domě her, jakési radnici. Závodníci tu […]
reklama
záhady a tajemství
Stál na Rhodosu rozkročený gigant? Ale kdeže…
Pyramidy v Gíze, visuté zahrady, Diova socha, Artemidin chrám, Mauzoleum v Halikarnassu a… Kolos Rhódský! Sedmička divů starověkého světa, z nichž se dochoval jediný: Pyramidy. A stejně jako u Semiramidiných zahrad, i u kolosu se dodnes spekuluje, zda vůbec existoval.   Líčen je ale tak často a v mnohých detailech, že by bylo s podivem, […]
Tajemství Mallorcy a Menorcy: Mají starověký telegraf?
Doba bronzová a železná je v plném proudu a na dnes turisticky oblíbených ostrovech Mallorca a Menorca drží otěže moci společnost, kterou dnes nazýváme Talajotickou kulturou.   Zhruba mezi 1. a 2. tisíciletím před Kristem se pustí do budování talajotů, megalitických památek, o jejichž účelu se dnes můžeme jen dohadovat. Předcházejí jim takzvané tumuly, které […]
Skutečně skrývají ruiny polského hradu ďáblem střežený poklad?
Starobylý polský hrad Liwa prý ukrývá poklad, který se kdysi dávno vydal Jasiek, chlapec z Liwy, do této zříceniny hledat. Cennosti údajně v kobkách hradu skryla královna Bona, když v roce 1556 opouštěla Polsko. Jak známo, zemřela pak v Itálii na otravu. Poklad existuje! Lidé raději nechávali její poklady na pokoji, neboť se obávali ďábelských […]
Zuzana Dřízhalová: Odmalička si představovala, že bude slavnou herečkou
Je to talent od dětských krůčků. Zpívá, vystupuje s Bambini di Praga a sní o herectví. Překvapivě ale málem končí jako odborník na chemii. Náhoda tomu chce, že se vydá na DAMU. Zákeřná choroba jí chce ale překazit plány. Dvakrát ji porazí a zakládá úspěšnou pacientskou organizaci. Třetí kolo boje je ale fatální.   Zuzana […]
věda a technika
Jak se měří inteligence: Dá se spočítat genialita?
Inteligence je základem pro myšlení, učení i přizpůsobivost a určuje, jak jsme v tomto ohledu výkonní. Ačkoliv by se mohlo zdát, že něco takového je obtížně měřitelné, lidstvo se o to už nějakou dobu se střídavými úspěchy pokouší. V druhé polovině 19. století psychologové věřili, že existuje přímá souvislost mezi velikostí lebky a inteligencí. To zpopularizovalo kraniometrii, […]
Biospehere 2: Lidský skleník skončí fiaskem!
Slunce pomalu prostupuje skleněnými tabulkami. Výzkumníci jako každé ráno vstanou a zkontrolují hodnoty, jenže dnes je něco jinak. Prostorem zazní hlas jejich šéfa, poté jsou konečně volní. Po dvou letech vyjdou na čerstvý vzduch! Uprostřed arizonské pouště stojí několik futuristicky vyhlížejících staveb, které by se hodily do filmu z daleké budoucnosti. Jde však o pomník nepovedeného […]
Strom života chrání naše zdraví
Jak se účinně bránit před všudypřítomnými civilizačními chorobami? Například synergií adaptogenních bylin, která je základem regeneračních doplňků stravy, nazvaných Strom života. Ty vznikly podle receptů renomovaného léčitele Bohuslava Větrovského. Strom života vychází ze čtyř základních duchovních směrů a principů. „Při sestavování vzorců bylin jsme se rozhodli, že budeme vycházet ze čtyř směrů vnímání přírody,“ vysvětluje […]
Mobilní telefon není jen zdroj zábavy, ale i užitečný pomocník
Mobilní telefon se stal nejpoužívanějším nástrojem, který bereme do rukou. Předstihl nejen nůž, kapesní zrcátko nebo příbor, ale také tužku a cigaretu. Vedle zábavy a prokrastinování při sledování sociálních sítí se však může stát i užitečným pomocníkem a bezpečnostním nástrojem. Chytrý mobilní telefon je počítačem, který se nám vejde do dlaně. Pro jeho zabezpečení tak […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Pilaf s rajčaty
tisicereceptu.cz
Pilaf s rajčaty
Pilaf je pokrm z rýže, do něhož lze použít různé druhy masa i zeleniny. Skvěle chutná i s indiánskou rýží. Ingredience na 4 porce 400 g jasmínové rýže 2 cibule 2 konzervy loupaných rajčat oli
Tajemství kamenných bran v Saúdské Arábii: Šlo o vstupy do pekla?
enigmaplus.cz
Tajemství kamenných bran v Saúdské Arábii: Šlo o vstupy do pekla?
V posledních letech se ukazuje, že naše planeta stále ukrývá mnohá tajemství. Před časem například vyšlo najevo, že v poušti na území Saúdské Arábie leží stovky záhadných kamenných útvarů z dávné minu
Přemožené kočky decimují australskou faunu
21stoleti.cz
Přemožené kočky decimují australskou faunu
Pro řadu lidí je symbolem roztomilosti. Ale i to předoucí klubíčko pořád zůstává šelmou. A to takovou, že dokáže rozvrátit celé ekosystémy. Kočka domácí, domestikovaná forma kočky plavé, člověka dopr
Otec atomové bomby přitahoval ženy jako magnet
historyplus.cz
Otec atomové bomby přitahoval ženy jako magnet
Profesor americké literatury John Tatlock se už drahnou dobu marně snaží dozvonit na svoji dceru Jean. Renomovaná psychiatrička po dlouhá léta udržuje komplikovaný vztah se světově proslulým fyzikem Robertem Oppenheimerem. Protože trpí depresemi, vleze její otec záhy do bytu oknem. Bojí se, že by si Jean mohla sáhnout na život… Pouštní krajinu Nového Mexika ozáří
Jak na to: Nalíčené oči i k vodě
nejsemsama.cz
Jak na to: Nalíčené oči i k vodě
Velmi svůdné a času, horku a vodě odolávající líčení vykouzlíte pomocí konturovací tužky. Jdeme na to! Připravte si podklad. Na pohyblivé oční víčko naneste bázi pro oční stíny, můžete také použít trochu korektoru nebo béžový oční stín. Díky tomu se vytvořené líčení ani nehne. Použijte konturovací tužku Čím ostřejší tužka, tím lépe se s ní pracuje. Barvu si
Kdo postavil jávský chrám Borobudur?
epochalnisvet.cz
Kdo postavil jávský chrám Borobudur?
Byl vztyčen uprostřed džungle na ostrově Jáva, a to zhruba před 1200 lety. Kým, to dodnes zůstává záhadou. V době, kdy kamenný skvost Borobudur vznikl, zde totiž žila kultura, která i velké stavby pokrývala jen palmovými listy… Několik dlouhých staletí je Borobudur zcela zapomenutý a skrytý lidským očím. Chátrající kamenný kolos vyrve ze spárů bující
Uteče jí Jeřábek za mladší ženou?
nasehvezdy.cz
Uteče jí Jeřábek za mladší ženou?
Sblížící se padesátkou má herec Tomáš Jeřábek (49) ze seriálu Jedna rodina obavy, že už nikdy nesbalí žádnou mladou kočku. Že by to ještě na poslední chvíli zkusil? Toho se bojí hlavně jeho žena Ha
Benátská! S Impulsem oslaví svojí třetí dekádu třemi velkými S: Scooter, Suzi Quatro & Slade
epochanacestach.cz
Benátská! S Impulsem oslaví svojí třetí dekádu třemi velkými S: Scooter, Suzi Quatro & Slade
Poslední červencový víkend je pro milovníky hudby již neodmyslitelně spjatý s festivalem Benátská! s Impulsem. Ten se od svého vzniku, kdy měl pódium sestavené z lešení a aparaturu přivázanou ke stožárům veřejného osvětlení, etabloval mezi tuzemskou špičku. Letos slaví 30 let. Mezi gratulanty nebudou chybět ani zahraniční ikony Scooter, Suzi Quatro a Slade, kteří mají
Vždycky můžete začít milovat
skutecnepribehy.cz
Vždycky můžete začít milovat
Miluji milostné příběhy. Vždy mi připadaly vzrušující. Proč? Možná jsem sama žila nudný život. Do jisté doby. Je to vlastně smutné, když překročíte padesátku, máte pocit, že roky žijete vedle nesprávného muže a čekáte na rozuzlení, které se děje v telenovelách. Na dnešní poměry jsem se vdávala brzy. Podle zvyklostí za minulého režimu. Bylo mi 25 let,
Moderní obývací pokoj
rezidenceonline.cz
Moderní obývací pokoj
Text: Alena Müllerová Foto: Archiv firem
Nový Mercedes-AMG GT 63 PRO 4MATIC+: více agility pro závodní tratě
iluxus.cz
Nový Mercedes-AMG GT 63 PRO 4MATIC+: více agility pro závodní tratě
Společnost Mercedes-AMG představila na automobilové slavnosti Goodwood Festival of Speed nejnovější přírůstek do rodiny supersportovních vozů AMG GT – nový Mercedes-AMG GT 63 PRO 4MATIC+. Novinka se z
Batikovaná trička jsou zase v módě. Jak si je vyrobit?
panidomu.cz
Batikovaná trička jsou zase v módě. Jak si je vyrobit?
Moderní vzor a ještě batikovaný. Jak si jej vyrobit? Triko nejprve vhodným způsobem poskládáte, sklady převážete provázkem, polijete textilními barvami a pak zafixujete. A to je celé. S příčným pruhem Pomůcky: provázek (gumičky), injekční stříkačka (nebo nosatá láhev), molitanový štětec, mikrotenový sáček, krejčovská křída barevná, zakrývací folie Pomocná chemie: krystalická soda, chlorový čistič, sirnatan sodný