Domů     9 největších tajemství chlupatých mazlíčků. Co všechno nevíte o kočkách?
9 největších tajemství chlupatých mazlíčků. Co všechno nevíte o kočkách?
25.3.2024

Kočky známe všichni, přesto stále existuje množství zajímavostí, které ne každý ví a zná. Věděli jste například, že kočky se domestikovaly samy? A přemýšleli jste někdy o tom, proč se říká, že má kočka devět životů? A k čemu slouží kočičí předení?

Je toho totiž spousta a my se dnes podíváme na symbolických devět zajímavostí, které se těchto chlupatých osobností týkají.

Kočky byly oblíbené už před tisíci lety, přičemž svou největší slávu si užily ve starověkém Egyptě. Zdejší lid měl kočky za božská stvoření, a proto se k nim choval s patřičnou úctou. Za smrt kočky, dokonce i neúmyslnou, hrozil trest smrti.

Tehdejší doba musela být pro kočičí povahy doslova rájem. Hrdá, sebevědomá a ladná zvířata si ale získala popularitu napříč celým světem a v dnešní době se jedná o nejobvyklejšího a nejpopulárnějšího domácího mazlíčka.

Kočky byly ve starověkém Egyptě vnímány jako vtělení bohyně Bastet. FOTO: Lilith~commonswiki/Creative Commons/CC BY-SA 2.5
Kočky byly ve starověkém Egyptě vnímány jako vtělení bohyně Bastet. FOTO: Lilith~commonswiki/Creative Commons/CC BY-SA 2.5

Unikátní pohyb

Tajemství ladnosti kočičího pohybu tkví z velké míry v jejich unikátním způsobu chůze. Při pohybu dopředu nejprve pohnou oběma nohama na jedné straně a poté na druhé. Jediní další savci, kteří se takto pohybují, jsou velbloudi a žirafy.

Druhým neméně důležitým důvodem je jejich skvělý smysl pro rovnováhu. Díky němu zvládají balancovat a procházet se po tenkých větvích, úzkých hranách dveří nebo zábradlí u schodišť.

Když se náhodou stane, že z neopatrnosti či v zápalu boje uklouznou a začnou padat, zkroutí se v páteři, ve vzduchu se otočí nohama dolů, a ještě je roztáhnou do stran, aby zbrzdily rychlost pádu.

Paradoxně je proto pro kočky mnohem bezpečnější, když padají z větší výšky. Stihnou se totiž přetočit a nespadnou na záda.

Víte, že… Kočky neumějí šplhat směrem dolů. Tvar drápků jim to neumožňuje, takže musejí prostě seskočit.

Mlsné kočičí jazýčky

O kočkách se říká, že jsou pořádně mlsné. Dokonce se může stát, že vám v nestřežený okamžik oblíznou zákusek, který máte nachystaný ke kávě. To je celkem překvapivé. Kočky totiž necítí sladkou chuť.

Vědci se domnívají, že je to způsobeno genetickou mutací, která ovlivňuje chuťové receptory. Na zákusku si proto nepochutnají, ale dají si ho čistě ze zvědavosti. Čemu ale nejsou schopné odolat, je maso.

Jsou považovány za obligátní masožravce, což znamená, že musejí jíst maso. Kočky by nikdy neměly být chovány pouze na vegetariánské stravě. Občas ochutnají i zelenou trávu, není to však snaha o vyváženou stravu. Jedná se o proces, pomocí něhož si čistí žaludek. Rozhodně by se ale měly vyhnout mléku, protože u většiny koček vyvolává průjem.

Víte, že… Kočky dávají instinktivně přednost tekoucí vodě. Ve volné přírodě se stojaté vodě vyhýbají, protože by mohla být kontaminovaná.

Kočky překvapivě necítí sladkou chuť. FOTO: pxfuel
Kočky překvapivě necítí sladkou chuť. FOTO: pxfuel

Uši jako radary

Kočičí sluch je velmi citlivý. Není se čemu divit, ve velkém ho využívají během lovu. Komunikují spolu ve vysokých, ale velmi tichých zvucích. Horní hranice schopnosti slyšet zvuk se u lidí pohybuje kolem 20 000 HZ, kdežto u koček je to až 50 000 Hz.

Koťata dokonce dokážou slyšet až k hranici 100 000 Hz! Co se intenzity sluchu týká, jsou na tom kočky mnohem lépe než lidé. Slyší i tisícinu zvuku, který je zachytí lidské ucho.

Navíc mají kočky tu výhodu, že dokážou filtrovat, co slyší, a tak na ně nepůsobí kakofonie zvuků ze všech stran. Díky tomu mohou zaslechnout až 20 metrů vzdálené jemné myší pískání a s naprostou přesností vyrazit na lov.

Víte, že… S věkem se kočkám sluch zhoršuje, ale i ve stáří dokáže plně nahradit zrak nebo hmat.

Precizní hygiena

Kočky jsou od přírody velmi čistotná zvířata a důkladnému mytí a zušlechťování se se věnují s náležitou péčí. Jsou pro to vybaveny dokonalým jazýčkem. Je pokrytý mnoha papilami s dozadu směřujícími „háčky“, které mu dodávají dostatečně hrubou texturu.

To se osvědčuje nejenom při lovu a přijímání potravy, ale také při mytí. Kočka jazykem účinně odstraňuje bláto, špínu, drobné parazity i vypadanou srst, a současně si rovnoměrně roztírá přírodní oleje po srsti. V létě se takto kočky navíc ochlazují.

K tomu jim intenzivní olizování pomáhá zmírňovat vlastní pach, aby se mohly lépe vyhnout případným predátorům. Je dobré zmínit, že kočičí sliny obsahují specifické enzymy, které slouží jako přírodní antibiotikum.

Intenzivním lízáním rány si ji čistí a dopomáhají k rychlejšímu hojení. A právě tady patrně vzniklo rčení, že kočky mají devět životů. Ať se jim totiž stane cokoli, dokážou se z toho ve většině případů prostě vylízat.

Víte, že… Kočky se potí pouze na polštářcích tlapek.

Jazyk koček je pokrytý mnoha papilami s dozadu směřujícími „háčky“. FOTO: pxfuel
Jazyk koček je pokrytý mnoha papilami s dozadu směřujícími „háčky“. FOTO: pxfuel

Mňoukání a jiné formy komunikace

Je zvláštní, že na kočky mňoukají pouze koťata. Děje se tak zřejmě proto, že potřebují upoutat pozornost své matky, kdežto dospělé kočky ne. Pro vzájemnou komunikaci proto využívají své fousky, kterými dokážou vyjádřit skoro cokoliv.

Pouze když se perou, zvláštně u toho ječí a hlasitě syčí. Jinak je tomu ale při komunikaci s člověkem. Pro tyto chvíle si kočky vyvinuly speciální zvuk, který je kombinací vrnění a mňoukání a podobá se pláči kojence.

Naštěstí ho nepoužívají stále, ale pouze pokud něco od člověka požadují. Lidský mozek nedokáže tento typ zvuku ignorovat, a ten je proto ideálním prostředkem pro dosažení kočičích cílů.

Víte, že… pokud na vás kočka pomalu mrkne, vyjadřuje vám tím svou náklonnost?

Mají snad šestý smysl?

Lidé si dříve o kočkách mysleli, že mají magickou moc. Dnes víme, že jim ke všem výjimečným schopnostem dopomáhají jejich smysly. Například díky své citlivosti na vibrace dokážou rozpoznat blížící se zemětřesení už 15 minut před jeho vypuknutím!

Rozhodně proto není na škodu vnímat jejich nezvyklé chování. Stejně tak jsou schopny vždy najít cestu zpět domů, a to i když se vzdálily mnoho kilometrů. Někteří se domnívají, že je to proto, že kočky dokážou vnímat elektromagnetické pole Země.

Víte, že… Kočky mají orgán navíc. Jmenuje se vomeronasální orgán a umožňuje jim „ochutnávat“ částice vzduchu.

Proč kočky předou?

Přemýšleli jste někdy nad tím proč vlastně kočky předou? Obecně by se dalo říct, že kočičí předení je něco jako smích. A když se kočky smějí, vyjadřují tím spokojenost a pohodu. Jak u sebe, tak u případného protějšku.

Případného proto, že kočky předou i v případě, že jsou zrovna samy. Hlavní funkcí předení jsou jeho uklidňující účinky, a to nejenom pro lidi, ale hlavně pro kočky samotné.

Předou, když je jim dobře, při porodu pro regulaci bolesti, dominantní kočka přede na submisivní a nervózní kočku, aby ji uklidnila, divoké kočky vrní také v ohrožení, aby se kontrolovaly a uklidnily.

Důvodů je nespočet, ale všechny mají jeden společný cíl – nalézt a podpořit pohodu. Hluboké kočičí vrnění jim totiž vyplavuje do mozku serotonin, který pozitivně ovlivňuje nervový systém.

Víte, že… Vědecké studie ukázaly, že pravidelným mazlením se s kočkou klesá riziko infarktu až o třetinu.

Kočičí předení má uklidňující účinky. FOTO: pxfuel
Kočičí předení má uklidňující účinky. FOTO: pxfuel

Uvnitř kočičí hlavy

Kočky jsou velmi inteligentní zvířata. V jejich mozku je na 300 milionů neuronů. Bylo vědecky prokázáno, že mají velmi dobrou schopnost uchovávání informací a jejich pozdější využívání.

Byl u nich proveden test inteligence, kdy skupině koček ukázali množství krabic a naučili je, že se potrava ukrývá pouze pod krabicí s rozsvíceným světlem. Když se kočky po 16 hodinách vrátily, bez problémů si vzpomněly a bezpečně našly správnou krabici.

Na základě tohoto testu se došlo k závěru, že kočky mají vyšší inteligenci a lepší paměť než třeba opice nebo orangutani. Pro porovnání uveďme, že ve stejném testu si psi zapamatovali správnou krabici po dobu maximálně pět minut.

Víte, že… Kočky mohou snít. Nejčastěji pravděpodobně sní o lovu, ale mohou mít také noční můry o špatných zážitcích.

Dokonalý lovec

Kočky jsou dokonalé lovící stroje a s naprostou přesností dokážou zacílit a ulovit, cokoliv se jim zamane. Však jsou také z 95 % geneticky totožné se svými tygřími příbuznými.

Tyto schopnosti jim zajišťuje nejenom dokonale pružná a ohebná páteř, ale také další fyzické zvláštnosti. Jako jeden z příkladů můžeme uvést, že kočky nemají klasické klíční kosti.

Díky tomu mohou prolézt kamkoliv, kde se jim vejde hlava, nebo balancovat na těch nejužších površích. Navíc jsou vybaveny maximálně pohyblivými klouby s pružnou chrupavkou, která jim slouží jako tlumič nárazů. Jsou proto velmi účinnými lovci, obzvlášť na krátké vzdálenosti.

Víte, že… Kočky vyhubily více než 63 druhů zvířat. Díky tomu se dostaly na seznam „100 nejhorších invazivních druhů“.

Foto: viz popisky, úvodní fotografie: pxfuel
Související články
Zajímavosti
Proč je tak těžké zlechtat sám sebe?
Když se někdo dotkne naší kůže, dotkne se zároveň našeho mozku. Oba dva orgány jsou v neustálém dialogu. Mozek, který veškeré informace poskytované kůží přijímá a zpracovává, nevnímá jenom to, co cítí, ale také, jaké by to mělo být. Důvěrný dotek od milence proto vyhodnotí jinak než stejný kontakt od cizího člověka v městské hromadné […]
Zajímavosti
Tanzanit: Nejkrásnější modrý kámen
Většina drahých kamenů má za sebou stovky či tisíce let, po které je lidé obdivují. Může být proto překvapením, že od objevu jednoho z nejvzácnějších drahokamů uplynulo teprve 57 let. Na světě přitom existuje jen jediný jeho zdroj a očekává se, že bude vyčerpán během následujících 20 až 30 let. Jak název tohoto kamene napovídá, […]
Zajímavosti
Rekordmani mezi rostlinami: Fascinující nej rostlinné říše
Znáte je? Nejmenší a největší rostliny světa, rostliny s nejdelšími listy, největšími květy či nejdelším jehličím, nebo třeba nejstarší rostlinu, jejíž věk je téměř pět tisíc let?  Představujeme vám rekordmany z říše rostlin, seznamte se. Obrovsky rozmanitý svět rostlin nás obklopuje v každém koutu světa. Rostliny nám i zvířatům poskytují potravu a kyslík, bez kterého […]
Zajímavosti
Užitečný lógr: Hnojí, čistí i předpovídá budoucnost
Než umyjete šálek, zkuste si rozmyslet, jestli by se vám kávová sedlina k něčemu nehodila. Můžete ji použít třeba na zahradě, při úklidu domácnosti, k vylepšení složení betonu nebo péči o pleť. V průmyslu ji testují na všechny možné způsoby a získává body v mnoha výrobních odvětvích. Když si milovníci mleté kávy vypijí svůj šálek, […]
reklama
věda a technika
Neštovice: Postrach, který věda zahnala
Amerika je pro kolonizaci zemí zaslíbenou. Stačí přesvědčit původní obyvatelstvo, aby vycouvalo. Přesvědčovacích prostředků mají Evropané celou řadu. Pušky, děla, a také neštovice. Neštovice jsou nemocí, která významným způsobem mění dějiny Kolem roku 400 př.nl zasáhne Athény epidemie, s největší pravděpodobností neštovic. Vyhubí čtvrtinu populace a mezi obětmi je i nejvýznamnější z vůdců – Periklés (500–429 […]
Co jste netušili o výtazích?
Kabinka visí na kovovém laně, připevněném na kladce. Můžete si nastoupit! A kdy pojedeme nahoru? Až někdo ručně navine lano na dřevěný buben! Tak nějak funguje první známý výtah na světě… Autorem pradědečka výtahů je řecký matematik Archimédes (asi 287-212 př. n. l.) a sestaví ho okolo roku 236 před Kristem. Podobné používají i Římané, […]
Víme, jak vznikl náš Měsíc?
Nové planety se rodí různými způsoby. Jedním z nich, kterým vznikla i naše sluneční soustava, je takzvaná akrece neboli „narůstání“. V tomto případě se oblak plynu s drobnou příměsí prachu díky vnějšímu impulzu, kterým může být například výbuch nedaleké hvězdy, začne hroutit do podoby disku. Jedná se v podstatě o gravitační proces. V centru disku […]
Tuberkulóza: Módní guru, zabiják i cestovka
„Má drahá, kořím se vaší alabastrové pleti i útlému pasu. Jste ztělesněním krásy,“ šeptá obdivně mladý muž. „Oh, děkuji,“ zašeptá dívka a vykašle do kapesníčku trochu krve. Má tak rozmanité symptomy, že až do 19. století nikdo netuší, že jde o jednu a tutéž nemoc. To mění svými objevy až francouzský lékař René Laënnec (1781–1826) […]
reklama
svět zločinu
Životní pohroma Charlese Lindbergha: Únos a vražda syna
Charles Lindbergh proslul jako první člověk, kterému se v sólovém non-stop letu podařilo překonat Atlantský oceán. Se svým jednomotorovým strojem Spirit of St. Louis vzlétl 20. května 1927 z Rooseveltova letiště na Long Islandu, aby za 33,5 hodiny přistál v Paříži. Jeho jméno následně plnilo titulní stránky novin po celém světě. O necelých pět let […]
Expolicista znásilňoval a vraždil. Odsedí si 28 let!
S nožem v ruce si od bývalé přítelkyně vynucuje pohlavní styk. Pak si ještě vyfotí její intimní partie a fotografiemi ji vydírá. Není ale jediná, na koho si expolicista dovoluje. Znásilnit chce dokonce i vlastní matku. Sousedka jeho běsnění nepřežije.  Nejprve se zdá, že se Martin K. (36) trestu za veškeré spáchané ohavnosti vyhne. Někteří […]
Olga Hepnarová: Ukřivděná dívka zvolila jako zbraň náklaďák
Má kruhy po očima. Nespala dobře. V chodu ji udržuje hlavně napětí, které šponuje každý sval v jejím těle. V kabině tmavozelené Pragy RN se trochu uklidní. Tady se cítí dobře. S řadicí pákou a volantem to zkrátka umí. Je připravená vyrazit na krvavou misi s jediným cílem – zabíjet. V době, kdy se Olga Hepnarová poprvé rozkřičí […]
Robert Tempel si odseděl 20 let v kriminále, chce rekordní odškodné
Novináři doufají v podobnou „senzaci“, jakou bylo omilostnění Jiřího Kajínka. Seskupí se poblíž věznice a přemýšlejí. Co jim propuštěný muž řekne? Jak bude naladěný? Co bude mít na sobě? Jenže on to vezme bočním východem a nepozorovaně zmizí. On se dočkal. Tehdy 28letý Robert Tempel vyláká Lukáše S. (22) z Velkých Popovic a jeho společníka Michaela V. (25) […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Brněnský Open House otevře 116 objektů. Rezervace startují 9. května
epochanacestach.cz
Brněnský Open House otevře 116 objektů. Rezervace startují 9. května
Desítku zbrusu nových podcastů, speciální prohlídky či asistenci pro znevýhodněné návštěvníky a zejména 116 lokací nachystali pro návštěvníky Open House Brno 2024 jeho pořadatelé. Festival architektury a urbanismu se letos zaměří na témata inkluze a přístupnosti města jako jednoho architektonického celku. Součástí dvoudenní akce budou i hudební vystoupení na vybraných lokacích, speciální nabídky brněnské gastroscény
Potřebujete nový kávovar?
panidomu.cz
Potřebujete nový kávovar?
Doby, kdy jsme znali jen českého „turka“, jsou už dávno pryč a mnozí z nás si na kávě chtějí opravdu pochutnat. Uvažují proto o koupi kávovaru. Jak se ale vyznat v té nepřeberné nabídce přístrojů? První věc, kterou byste měli před nákupem kávovaru zvážit, je reálná spotřeba kávy. Pokud se u vás doma denně vypijí
I já si přece zasloužím něco si užít!
skutecnepribehy.cz
I já si přece zasloužím něco si užít!
Nevím, kde se to v nich vzalo. Stále ode mě něco potřebují. Hlavně peníze. Nestačí jim můj důchod ani úspory, které se rychle tenčí. Dělají si zálusk i na můj domek! Snažila jsem se jim dát všechno, jen aby se necílily ukřivděné a méněcenné oproti ostatním dětem ve třídě. Moje dvě holčičky totiž vyrůstaly bez otce, kterého jsem
Když potřebujete ochránit…
nejsemsama.cz
Když potřebujete ochránit…
Věříte na padající hvězdu či na zázračná kouzla úplňku? Poznejte rituály, které ve vás probudí sílu, jež vás ochrání před negativními lidmi i energiemi. Pomocí bílé magie si udržíte psychickou pohodu. Ikdyž třeba ráda tvrdíte, že na žádnou magii nevěříte, možná čas od času použijete něco, co prostě magické je. Musíte se ale zcela otevřít, jinak to nebude fungovat.
Snaží se Burešová utajit, že je těhotná?
nasehvezdy.cz
Snaží se Burešová utajit, že je těhotná?
Půvabná herečka Eva Burešová (30) nedávno oznámila svým příznivcům, že končí v seriálu ZOO. Jako vysvětlení uvedla, že se chce více zaměřit na svou pěveckou kariéru a také se věnovat rodině v čele s d
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
První festival klášterních minipivovarů
21stoleti.cz
První festival klášterních minipivovarů
Už dlouho se snaží program pivních speciálů Volba sládků Plzeňského Prazdroje podporovat rozmanitost českého pivního trhu. Zítra to můžete ochutnat. V březnu a dubnu se Prazdroj spojil se všemi
Bigfoot v Kazachstánu? Tamní farmáři tvrdí, že ho spatřili!
epochalnisvet.cz
Bigfoot v Kazachstánu? Tamní farmáři tvrdí, že ho spatřili!
V odlehlé oblasti východního Kazachstánu si několik obyvatel všimlo něčeho neobvyklého. Farmáři řekli televiznímu kanálu 24.kz, že yetti krade jejich dobytek. Skutečně mají co dělat s legendárním kryptidem? Jeden z místních farmářů na východě Kazachstánu je svědkem něčeho neskutečného. V noci ho vzbudí podivné zvuky a vyženou ven z postele. Dojde až ke své
Papeži zlomil vaz únos dítěte
historyplus.cz
Papeži zlomil vaz únos dítěte
Zoufalý ženský pláč se v pozdních nočních hodinách 23. června 1858 rozléhá jedním domem v italské Boloni. Vyděšení sousedé vybíhají na ulici. Před stavením židovského obchodníka Mortary stojí kočár s emblémy Papežského státu a právě k němu teď míří skupinka stráží. Jeden z mužů v náručí pevně svírá vyděšeného šestiletého chlapce. Edgardo Mortara přichází na svět v roce 1851 jako
Móda, která vyzdvihuje ženu: Tatiana Kováříková představila kolekci s názvem AURA
iluxus.cz
Móda, která vyzdvihuje ženu: Tatiana Kováříková představila kolekci s názvem AURA
Tvorba Tatiany Kováříkové je typická svou možností navázat a kombinovat modely i z předchozí tvorby. Je vždy důležité, aby outfit, který žena zvolí s ní souzněl a podtrhl její přednosti. Nová kolekce
Do vesmíru hledící Oko Sahary: Jak vznikla fascinující kamenná struktura?
enigmaplus.cz
Do vesmíru hledící Oko Sahary: Jak vznikla fascinující kamenná struktura?
Sahara je největší poušť světa, která se rozkládá na území 10 afrických států. Avšak pouze v oblasti Mauritánie, v obklopení tisíců kilometrů písku, leží fascinující skalnatý útvar Richat, který je dv
Kuřecí paličky v ohnivé marinádě
tisicereceptu.cz
Kuřecí paličky v ohnivé marinádě
Správně dochucená marináda dokáže obyčejné jídlo vyšvihnout do nebeských výšin. Přesvědčte se sami. Suroviny 8–10 kuřecích paliček sůl, pepř 1 lžíce hořčice 1 lžíce kečupu 1 lžička pálivé ml