Domů     9 největších tajemství chlupatých mazlíčků. Co všechno nevíte o kočkách?
9 největších tajemství chlupatých mazlíčků. Co všechno nevíte o kočkách?
25.3.2024

Kočky známe všichni, přesto stále existuje množství zajímavostí, které ne každý ví a zná. Věděli jste například, že kočky se domestikovaly samy? A přemýšleli jste někdy o tom, proč se říká, že má kočka devět životů? A k čemu slouží kočičí předení?

Je toho totiž spousta a my se dnes podíváme na symbolických devět zajímavostí, které se těchto chlupatých osobností týkají.

Kočky byly oblíbené už před tisíci lety, přičemž svou největší slávu si užily ve starověkém Egyptě. Zdejší lid měl kočky za božská stvoření, a proto se k nim choval s patřičnou úctou. Za smrt kočky, dokonce i neúmyslnou, hrozil trest smrti.

Tehdejší doba musela být pro kočičí povahy doslova rájem. Hrdá, sebevědomá a ladná zvířata si ale získala popularitu napříč celým světem a v dnešní době se jedná o nejobvyklejšího a nejpopulárnějšího domácího mazlíčka.

Kočky byly ve starověkém Egyptě vnímány jako vtělení bohyně Bastet. FOTO: Lilith~commonswiki/Creative Commons/CC BY-SA 2.5
Kočky byly ve starověkém Egyptě vnímány jako vtělení bohyně Bastet. FOTO: Lilith~commonswiki/Creative Commons/CC BY-SA 2.5

Unikátní pohyb

Tajemství ladnosti kočičího pohybu tkví z velké míry v jejich unikátním způsobu chůze. Při pohybu dopředu nejprve pohnou oběma nohama na jedné straně a poté na druhé. Jediní další savci, kteří se takto pohybují, jsou velbloudi a žirafy.

Druhým neméně důležitým důvodem je jejich skvělý smysl pro rovnováhu. Díky němu zvládají balancovat a procházet se po tenkých větvích, úzkých hranách dveří nebo zábradlí u schodišť.

Když se náhodou stane, že z neopatrnosti či v zápalu boje uklouznou a začnou padat, zkroutí se v páteři, ve vzduchu se otočí nohama dolů, a ještě je roztáhnou do stran, aby zbrzdily rychlost pádu.

Paradoxně je proto pro kočky mnohem bezpečnější, když padají z větší výšky. Stihnou se totiž přetočit a nespadnou na záda.

Víte, že… Kočky neumějí šplhat směrem dolů. Tvar drápků jim to neumožňuje, takže musejí prostě seskočit.

Mlsné kočičí jazýčky

O kočkách se říká, že jsou pořádně mlsné. Dokonce se může stát, že vám v nestřežený okamžik oblíznou zákusek, který máte nachystaný ke kávě. To je celkem překvapivé. Kočky totiž necítí sladkou chuť.

Vědci se domnívají, že je to způsobeno genetickou mutací, která ovlivňuje chuťové receptory. Na zákusku si proto nepochutnají, ale dají si ho čistě ze zvědavosti. Čemu ale nejsou schopné odolat, je maso.

Jsou považovány za obligátní masožravce, což znamená, že musejí jíst maso. Kočky by nikdy neměly být chovány pouze na vegetariánské stravě. Občas ochutnají i zelenou trávu, není to však snaha o vyváženou stravu. Jedná se o proces, pomocí něhož si čistí žaludek. Rozhodně by se ale měly vyhnout mléku, protože u většiny koček vyvolává průjem.

Víte, že… Kočky dávají instinktivně přednost tekoucí vodě. Ve volné přírodě se stojaté vodě vyhýbají, protože by mohla být kontaminovaná.

Kočky překvapivě necítí sladkou chuť. FOTO: pxfuel
Kočky překvapivě necítí sladkou chuť. FOTO: pxfuel

Uši jako radary

Kočičí sluch je velmi citlivý. Není se čemu divit, ve velkém ho využívají během lovu. Komunikují spolu ve vysokých, ale velmi tichých zvucích. Horní hranice schopnosti slyšet zvuk se u lidí pohybuje kolem 20 000 HZ, kdežto u koček je to až 50 000 Hz.

Koťata dokonce dokážou slyšet až k hranici 100 000 Hz! Co se intenzity sluchu týká, jsou na tom kočky mnohem lépe než lidé. Slyší i tisícinu zvuku, který je zachytí lidské ucho.

Navíc mají kočky tu výhodu, že dokážou filtrovat, co slyší, a tak na ně nepůsobí kakofonie zvuků ze všech stran. Díky tomu mohou zaslechnout až 20 metrů vzdálené jemné myší pískání a s naprostou přesností vyrazit na lov.

Víte, že… S věkem se kočkám sluch zhoršuje, ale i ve stáří dokáže plně nahradit zrak nebo hmat.

Precizní hygiena

Kočky jsou od přírody velmi čistotná zvířata a důkladnému mytí a zušlechťování se se věnují s náležitou péčí. Jsou pro to vybaveny dokonalým jazýčkem. Je pokrytý mnoha papilami s dozadu směřujícími „háčky“, které mu dodávají dostatečně hrubou texturu.

To se osvědčuje nejenom při lovu a přijímání potravy, ale také při mytí. Kočka jazykem účinně odstraňuje bláto, špínu, drobné parazity i vypadanou srst, a současně si rovnoměrně roztírá přírodní oleje po srsti. V létě se takto kočky navíc ochlazují.

K tomu jim intenzivní olizování pomáhá zmírňovat vlastní pach, aby se mohly lépe vyhnout případným predátorům. Je dobré zmínit, že kočičí sliny obsahují specifické enzymy, které slouží jako přírodní antibiotikum.

Intenzivním lízáním rány si ji čistí a dopomáhají k rychlejšímu hojení. A právě tady patrně vzniklo rčení, že kočky mají devět životů. Ať se jim totiž stane cokoli, dokážou se z toho ve většině případů prostě vylízat.

Víte, že… Kočky se potí pouze na polštářcích tlapek.

Jazyk koček je pokrytý mnoha papilami s dozadu směřujícími „háčky“. FOTO: pxfuel
Jazyk koček je pokrytý mnoha papilami s dozadu směřujícími „háčky“. FOTO: pxfuel

Mňoukání a jiné formy komunikace

Je zvláštní, že na kočky mňoukají pouze koťata. Děje se tak zřejmě proto, že potřebují upoutat pozornost své matky, kdežto dospělé kočky ne. Pro vzájemnou komunikaci proto využívají své fousky, kterými dokážou vyjádřit skoro cokoliv.

Pouze když se perou, zvláštně u toho ječí a hlasitě syčí. Jinak je tomu ale při komunikaci s člověkem. Pro tyto chvíle si kočky vyvinuly speciální zvuk, který je kombinací vrnění a mňoukání a podobá se pláči kojence.

Naštěstí ho nepoužívají stále, ale pouze pokud něco od člověka požadují. Lidský mozek nedokáže tento typ zvuku ignorovat, a ten je proto ideálním prostředkem pro dosažení kočičích cílů.

Víte, že… pokud na vás kočka pomalu mrkne, vyjadřuje vám tím svou náklonnost?

Mají snad šestý smysl?

Lidé si dříve o kočkách mysleli, že mají magickou moc. Dnes víme, že jim ke všem výjimečným schopnostem dopomáhají jejich smysly. Například díky své citlivosti na vibrace dokážou rozpoznat blížící se zemětřesení už 15 minut před jeho vypuknutím!

Rozhodně proto není na škodu vnímat jejich nezvyklé chování. Stejně tak jsou schopny vždy najít cestu zpět domů, a to i když se vzdálily mnoho kilometrů. Někteří se domnívají, že je to proto, že kočky dokážou vnímat elektromagnetické pole Země.

Víte, že… Kočky mají orgán navíc. Jmenuje se vomeronasální orgán a umožňuje jim „ochutnávat“ částice vzduchu.

Proč kočky předou?

Přemýšleli jste někdy nad tím proč vlastně kočky předou? Obecně by se dalo říct, že kočičí předení je něco jako smích. A když se kočky smějí, vyjadřují tím spokojenost a pohodu. Jak u sebe, tak u případného protějšku.

Případného proto, že kočky předou i v případě, že jsou zrovna samy. Hlavní funkcí předení jsou jeho uklidňující účinky, a to nejenom pro lidi, ale hlavně pro kočky samotné.

Předou, když je jim dobře, při porodu pro regulaci bolesti, dominantní kočka přede na submisivní a nervózní kočku, aby ji uklidnila, divoké kočky vrní také v ohrožení, aby se kontrolovaly a uklidnily.

Důvodů je nespočet, ale všechny mají jeden společný cíl – nalézt a podpořit pohodu. Hluboké kočičí vrnění jim totiž vyplavuje do mozku serotonin, který pozitivně ovlivňuje nervový systém.

Víte, že… Vědecké studie ukázaly, že pravidelným mazlením se s kočkou klesá riziko infarktu až o třetinu.

Kočičí předení má uklidňující účinky. FOTO: pxfuel
Kočičí předení má uklidňující účinky. FOTO: pxfuel

Uvnitř kočičí hlavy

Kočky jsou velmi inteligentní zvířata. V jejich mozku je na 300 milionů neuronů. Bylo vědecky prokázáno, že mají velmi dobrou schopnost uchovávání informací a jejich pozdější využívání.

Byl u nich proveden test inteligence, kdy skupině koček ukázali množství krabic a naučili je, že se potrava ukrývá pouze pod krabicí s rozsvíceným světlem. Když se kočky po 16 hodinách vrátily, bez problémů si vzpomněly a bezpečně našly správnou krabici.

Na základě tohoto testu se došlo k závěru, že kočky mají vyšší inteligenci a lepší paměť než třeba opice nebo orangutani. Pro porovnání uveďme, že ve stejném testu si psi zapamatovali správnou krabici po dobu maximálně pět minut.

Víte, že… Kočky mohou snít. Nejčastěji pravděpodobně sní o lovu, ale mohou mít také noční můry o špatných zážitcích.

Dokonalý lovec

Kočky jsou dokonalé lovící stroje a s naprostou přesností dokážou zacílit a ulovit, cokoliv se jim zamane. Však jsou také z 95 % geneticky totožné se svými tygřími příbuznými.

Tyto schopnosti jim zajišťuje nejenom dokonale pružná a ohebná páteř, ale také další fyzické zvláštnosti. Jako jeden z příkladů můžeme uvést, že kočky nemají klasické klíční kosti.

Díky tomu mohou prolézt kamkoliv, kde se jim vejde hlava, nebo balancovat na těch nejužších površích. Navíc jsou vybaveny maximálně pohyblivými klouby s pružnou chrupavkou, která jim slouží jako tlumič nárazů. Jsou proto velmi účinnými lovci, obzvlášť na krátké vzdálenosti.

Víte, že… Kočky vyhubily více než 63 druhů zvířat. Díky tomu se dostaly na seznam „100 nejhorších invazivních druhů“.

Foto: viz popisky, úvodní fotografie: pxfuel
Související články
Zajímavosti
Tanzanit: Nejkrásnější modrý kámen
Většina drahých kamenů má za sebou stovky či tisíce let, po které je lidé obdivují. Může být proto překvapením, že od objevu jednoho z nejvzácnějších drahokamů uplynulo teprve 57 let. Na světě přitom existuje jen jediný jeho zdroj a očekává se, že bude vyčerpán během následujících 20 až 30 let. Jak název tohoto kamene napovídá, […]
Zajímavosti
Rekordmani mezi rostlinami: Fascinující nej rostlinné říše
Znáte je? Nejmenší a největší rostliny světa, rostliny s nejdelšími listy, největšími květy či nejdelším jehličím, nebo třeba nejstarší rostlinu, jejíž věk je téměř pět tisíc let?  Představujeme vám rekordmany z říše rostlin, seznamte se. Obrovsky rozmanitý svět rostlin nás obklopuje v každém koutu světa. Rostliny nám i zvířatům poskytují potravu a kyslík, bez kterého […]
Zajímavosti
Užitečný lógr: Hnojí, čistí i předpovídá budoucnost
Než umyjete šálek, zkuste si rozmyslet, jestli by se vám kávová sedlina k něčemu nehodila. Můžete ji použít třeba na zahradě, při úklidu domácnosti, k vylepšení složení betonu nebo péči o pleť. V průmyslu ji testují na všechny možné způsoby a získává body v mnoha výrobních odvětvích. Když si milovníci mleté kávy vypijí svůj šálek, […]
Zajímavosti
Proč všechny cesty vedou do Říma?
Řím už dnes není středem světa, ovšem v době mocné starověké říše to tak trochu bylo. Když vzniklo ono známé úsloví, skutečně vedly všechny cesty právě tam? Jak město Řím, jako centrum bohaté Římské říše, postupně roste, rozrůstá se kolem něj i síť menších i větších cest. Jak jinak než pevných a kvalitních, postavených podle […]
reklama
záhady a tajemství
Po stopách Stonehenge: Začne to jednoduchým valem…
Vítejte v anglickém Amesbury. Protéká tudy slavná řeka Avona a ke Stonehenge to máme jen 3 kilometry. Právě tady je roku 2003 objeven hrob významného muže, který umírá kolem roku 2300 př. n. l. Hned dostává přezdívku Král Stonehenge. Vyloďovaly se právě v Amesbury některé z monolitů na stavbu kamenného unikátu? Ne. Řeka Avona je […]
Starověké Mohendžodaro: Nejluxusnější město světa
Davy skandují, peří létá. Kohoutí zápasy mají rituální charakter. Právě odtud, ze starověké Kukkutarmy, v překladu Kohoutího města, se rozšíří domestifikovaná drůbež do světa. Ale pozor: Zde je posvátná a nejí se!   Ve 2. tisíciletí před Kristem tu může žít až 100 000 obyvatel, což z „Kohoutova“ dělá metropoli světového významu. A živo tu […]
Vnuknutí svaté Anny: Skutečně vyléčila slepého rolníka?
V naší republice se nachází celá řada poutních míst, která měla být svědkem mnoha zázračných vyléčení. Jedno z nich najdeme rovněž v blízkosti Prahy, přibližně jeden kilometr od obce Strančice. Vnuknutí svaté Anny Roku 1820 měl prý jakýsi velice zbožný rolník, jenž byl postižen slepotou, vnuknutí od svaté Anny, aby šel do lesa Jedlovce, kde […]
Evropský unikát? Neolitické srdce Orknejí!
Starší než Stonehenge a pyramidy v Gíze, zachovalá div ne jako Vesuvem pohřbené Pompeje. Tak se často hovoří o unikátní kamenné neolitické osadě Skara Brae na západním pobřeží orknejského ostrova Mainland.   Žije se tu zhruba mezi lety 3180 př. n. l. až 2500 př. n. l. A nejde o žádné chatrče. Desítka kamenných seskupených […]
reklama
lifestyle
Známé pověry z ložnice: Klesá s věkem libido?
Na slavného amerického boxera Muhammada Aliho (1942–2016) nesmí ženská ruka něžně sáhnout dlouhých 6 týdnů před důležitým zápasem. Nechce ztrácet nejen energii, ale také koncentraci.   Lhůta je to asi rekordní, ale podobné sebezapření musí předvádět například i tým amerického fotbalu Pittsburgh Steelers před Super Bowlem, kdy má nařízenu sexuální abstinenci. Trenéři se tak snaží […]
Neštovice: Postrach, který věda zahnala
Amerika je pro kolonizaci zemí zaslíbenou. Stačí přesvědčit původní obyvatelstvo, aby vycouvalo. Přesvědčovacích prostředků mají Evropané celou řadu. Pušky, děla, a také neštovice. Neštovice jsou nemocí, která významným způsobem mění dějiny Kolem roku 400 př.nl zasáhne Athény epidemie, s největší pravděpodobností neštovic. Vyhubí čtvrtinu populace a mezi obětmi je i nejvýznamnější z vůdců – Periklés (500–429 […]
Praha stověžatá? Spíš kavárenská! Tři vyhlášené podniky, kde si známé osobnosti podávají dveře!
Vzduch je těžký a nasáklý kouřem z fajfek. Do kavárny vchází obrýlený fousáč, v němž všichni poznají Aloise Jiráska. Stůl u okna dnes pro změnu patří architektu Josefu Gočárovi. Zdánlivý klid naruší hluk ze zadní místnosti – nejde o nic vážného, to jen Jaroslav Hašek tropí vylomeniny. Vítejte v Unionce! Svatyně intelektuálů Co: Kavárna Union Zajímavost: Hašek zůstane […]
5 mýtů o sexu: Škodí porno vztahům?
Že jsou mnohé ženy zlatokopky a v posteli svých bohatých partnerů předvádějí úctyhodné teatrální dvouaktovky, jen aby si nenašel jinou? Nepodceňujte podvědomí a sílu peněz. Jak ukazuje jeden z výzkumů, krása a inteligence mnohdy na tučné konto nestačí. Na vině není proradnost, ale prastaré archetypy. Jen z nejlepších lovců s oštěpem jsou dnes top manažeři… […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Vášnivý drink
tisicereceptu.cz
Vášnivý drink
Vyjádřit lásku lze mnoha způsoby. A k těm nejstylovějším patří koktejl plný neodolatelné chuti. Připravte si drink Red Valentine s rumovou lahůdkou Diplomático a prožijte se svým milovaným protějškem
Mrtví s olověnou maskou: Co zabilo dva podivínské elektrikáře?
enigmaplus.cz
Mrtví s olověnou maskou: Co zabilo dva podivínské elektrikáře?
Na kopci Morro do Vintém v Brazílii byli nalezeni dva mrtví muži. Co je zabilo, nebylo jasné. Jejich obličeje byly zakryty olověnými maskami a u sebe měli jen papír popsaný čísly a lísteček s instrukc
Udělali Taxisové z císaře dlužníka?
historyplus.cz
Udělali Taxisové z císaře dlužníka?
Císař Matyáš je rudý zlostí. Bohatství státní kasy povážlivě klesá a jemu je jasné, kdo v tom má prsty. „Ti proklatí Taxisové,“ praští rukou do stolu. Právě oni se totiž starají o provoz poštovních linek, výdaje na jejich údržbu ale neplatí. Do kapsy jim plynou jen tučné zisky! Počátky výměny informací sahají hluboko do historie. Stálé
Straka zlodějka mi přinesla vzácný náramek
skutecnepribehy.cz
Straka zlodějka mi přinesla vzácný náramek
Seděla jsem na terase a byla bezradná. V tom přiletěla až ke mně straka, která upustila svůj lup a zmizela… Nad mou hlavou proletěl velký pták, zakroužil nad terasou a pak přistál na stromě. Seděla jsem tam smutně a kouřila cigaretu za cigaretou. Přišla jsem o místo, byla už tři měsíce na podpoře a manžel byl v částečném
Zámek Bečov nad Teplou a Relikviář svatého Maura: Dlouhá cesta k původní kráse
epochanacestach.cz
Zámek Bečov nad Teplou a Relikviář svatého Maura: Dlouhá cesta k původní kráse
Hned po korunovačních klenotech je relikviář svatého Maura považován za nejcennější movitou památku v České republice. A to se přitom zdálo, že tenhle románský skvost už je pro další generace nenávratně ztracen. Všechno začalo na počátku 13. století ve Francii. Biskup Gérard de Rumigny, působící v severofrancouzském městě Cambrai, byl neúnavný v hledání svatých relikvií. Nashromáždil jich hned
V Indii byly objeveny pozůstatky hada, který mohl být nejdelším na světě
21stoleti.cz
V Indii byly objeveny pozůstatky hada, který mohl být nejdelším na světě
Za hadího rekordmana byl dosud považován Titanoboa cerrejonensis, jehož pozůstatky byly objeveny v roce 2002 v severovýchodní Kolumbii. Žil zhruba před 60 miliony let a dle odhadů mohl měřit kolem 13
Krize mezi Benešovou a Matonohou snad nekončí?
nasehvezdy.cz
Krize mezi Benešovou a Matonohou snad nekončí?
Už dlouho se povídá, že manželství herečky Lucie Benešové (49) a herce Tomáše Matonohy (53) balancuje na hraně rozchodu. Herečka si nedávno vyrazila na dovolenou do luxusních lázní, kdo si ale mysle
Křehký koláč s mřížkou
panidomu.cz
Křehký koláč s mřížkou
Tento koláč vypadá dokonale, ale i tak chutná. Do tvarohu můžete zamíchat dvě lžíce máku nebo do něj vmíchat ovoce. Zdobit můžete také čerstvým ovocem, třeba jahodami. Ingredience na 1 formu Na těsto 300 g hladké mouky 150 g másla 1 vejce 1 žloutek 1 lžička nastrouhané citronové kůry 100 g moučkového cukru 1 lžička prášku do pečiva
Superleggera 80: Jachta inspirovaná klasickými sporťáky
epochalnisvet.cz
Superleggera 80: Jachta inspirovaná klasickými sporťáky
Nizozemská loděnice Oceanco stojí za celou řadou oslňujících lodí. Nyní odhalila novou superjachtu ze série Simply Custom, která vznikla ve spolupráci s italským návrhářským studiem HotLab. Novinka pokřtěná Superleggera 80 se vyznačuje exteriérem inspirovaným sportovními vozy z 60. let a opulentním interiérem připomínajícím luxusní penthouse.   Může se zdát trochu nepatřičné pojmenovat ohromující trup osmdesátimetrové
Kincugi: japonské umění slepovaných talířů v restauraci The Artisan
iluxus.cz
Kincugi: japonské umění slepovaných talířů v restauraci The Artisan
Moderní česká restaurace The Artisan spojuje gastronomický zážitek s uměleckým dotekem prostřednictvím japonské techniky Kincugi. Výborné pokrmy si teď hosté mohou vychutnat i přímo z originálních tal
Jak se žilo kdysi – Česká republika
nejsemsama.cz
Jak se žilo kdysi – Česká republika
Toužíte se projít po živém muzeu, kde na vás dýchne duch dávné doby? Vyrazte do skanzenu! V Čechách i na Moravě jich najdete několik a mnohé z nich jsou unikátní. Obvykle bývá v místě připraven doprovodný program, který dokreslí atmosféru místa a přinese vám neobyčejné zážitky. Muzeum lidových staveb Kouřim Stavitelské památky z území středních, východních a severních Čech najdete v Kouřimi