Domů     9 největších tajemství chlupatých mazlíčků. Co všechno nevíte o kočkách?
9 největších tajemství chlupatých mazlíčků. Co všechno nevíte o kočkách?
25.3.2024

Kočky známe všichni, přesto stále existuje množství zajímavostí, které ne každý ví a zná. Věděli jste například, že kočky se domestikovaly samy? A přemýšleli jste někdy o tom, proč se říká, že má kočka devět životů? A k čemu slouží kočičí předení?

Je toho totiž spousta a my se dnes podíváme na symbolických devět zajímavostí, které se těchto chlupatých osobností týkají.

Kočky byly oblíbené už před tisíci lety, přičemž svou největší slávu si užily ve starověkém Egyptě. Zdejší lid měl kočky za božská stvoření, a proto se k nim choval s patřičnou úctou. Za smrt kočky, dokonce i neúmyslnou, hrozil trest smrti.

Tehdejší doba musela být pro kočičí povahy doslova rájem. Hrdá, sebevědomá a ladná zvířata si ale získala popularitu napříč celým světem a v dnešní době se jedná o nejobvyklejšího a nejpopulárnějšího domácího mazlíčka.

Kočky byly ve starověkém Egyptě vnímány jako vtělení bohyně Bastet. FOTO: Lilith~commonswiki/Creative Commons/CC BY-SA 2.5
Kočky byly ve starověkém Egyptě vnímány jako vtělení bohyně Bastet. FOTO: Lilith~commonswiki/Creative Commons/CC BY-SA 2.5

Unikátní pohyb

Tajemství ladnosti kočičího pohybu tkví z velké míry v jejich unikátním způsobu chůze. Při pohybu dopředu nejprve pohnou oběma nohama na jedné straně a poté na druhé. Jediní další savci, kteří se takto pohybují, jsou velbloudi a žirafy.

Druhým neméně důležitým důvodem je jejich skvělý smysl pro rovnováhu.

Díky němu zvládají balancovat a procházet se po tenkých větvích, úzkých hranách dveří nebo zábradlí u schodišť.

Když se náhodou stane, že z neopatrnosti či v zápalu boje uklouznou a začnou padat, zkroutí se v páteři, ve vzduchu se otočí nohama dolů, a ještě je roztáhnou do stran, aby zbrzdily rychlost pádu.

Paradoxně je proto pro kočky mnohem bezpečnější, když padají z větší výšky. Stihnou se totiž přetočit a nespadnou na záda.

Víte, že… Kočky neumějí šplhat směrem dolů. Tvar drápků jim to neumožňuje, takže musejí prostě seskočit.

Mlsné kočičí jazýčky

O kočkách se říká, že jsou pořádně mlsné. Dokonce se může stát, že vám v nestřežený okamžik oblíznou zákusek, který máte nachystaný ke kávě. To je celkem překvapivé. Kočky totiž necítí sladkou chuť.

Vědci se domnívají, že je to způsobeno genetickou mutací, která ovlivňuje chuťové receptory. Na zákusku si proto nepochutnají, ale dají si ho čistě ze zvědavosti. Čemu ale nejsou schopné odolat, je maso.

Jsou považovány za obligátní masožravce, což znamená, že musejí jíst maso. Kočky by nikdy neměly být chovány pouze na vegetariánské stravě. Občas ochutnají i zelenou trávu, není to však snaha o vyváženou stravu. Jedná se o proces, pomocí něhož si čistí žaludek. Rozhodně by se ale měly vyhnout mléku, protože u většiny koček vyvolává průjem.

Víte, že… Kočky dávají instinktivně přednost tekoucí vodě. Ve volné přírodě se stojaté vodě vyhýbají, protože by mohla být kontaminovaná.

Kočky překvapivě necítí sladkou chuť. FOTO: pxfuel
Kočky překvapivě necítí sladkou chuť. FOTO: pxfuel

Uši jako radary

Kočičí sluch je velmi citlivý. Není se čemu divit, ve velkém ho využívají během lovu. Komunikují spolu ve vysokých, ale velmi tichých zvucích. Horní hranice schopnosti slyšet zvuk se u lidí pohybuje kolem 20 000 HZ, kdežto u koček je to až 50 000 Hz.

Koťata dokonce dokážou slyšet až k hranici 100 000 Hz! Co se intenzity sluchu týká, jsou na tom kočky mnohem lépe než lidé. Slyší i tisícinu zvuku, který je zachytí lidské ucho.

Navíc mají kočky tu výhodu, že dokážou filtrovat, co slyší, a tak na ně nepůsobí kakofonie zvuků ze všech stran. Díky tomu mohou zaslechnout až 20 metrů vzdálené jemné myší pískání a s naprostou přesností vyrazit na lov.

Víte, že… S věkem se kočkám sluch zhoršuje, ale i ve stáří dokáže plně nahradit zrak nebo hmat.

Precizní hygiena

Kočky jsou od přírody velmi čistotná zvířata a důkladnému mytí a zušlechťování se se věnují s náležitou péčí. Jsou pro to vybaveny dokonalým jazýčkem. Je pokrytý mnoha papilami s dozadu směřujícími „háčky“, které mu dodávají dostatečně hrubou texturu.

To se osvědčuje nejenom při lovu a přijímání potravy, ale také při mytí. Kočka jazykem účinně odstraňuje bláto, špínu, drobné parazity i vypadanou srst, a současně si rovnoměrně roztírá přírodní oleje po srsti. V létě se takto kočky navíc ochlazují.

K tomu jim intenzivní olizování pomáhá zmírňovat vlastní pach, aby se mohly lépe vyhnout případným predátorům. Je dobré zmínit, že kočičí sliny obsahují specifické enzymy, které slouží jako přírodní antibiotikum.

Intenzivním lízáním rány si ji čistí a dopomáhají k rychlejšímu hojení. A právě tady patrně vzniklo rčení, že kočky mají devět životů. Ať se jim totiž stane cokoli, dokážou se z toho ve většině případů prostě vylízat.

Víte, že… Kočky se potí pouze na polštářcích tlapek.

Jazyk koček je pokrytý mnoha papilami s dozadu směřujícími „háčky“. FOTO: pxfuel
Jazyk koček je pokrytý mnoha papilami s dozadu směřujícími „háčky“. FOTO: pxfuel

Mňoukání a jiné formy komunikace

Je zvláštní, že na kočky mňoukají pouze koťata. Děje se tak zřejmě proto, že potřebují upoutat pozornost své matky, kdežto dospělé kočky ne. Pro vzájemnou komunikaci proto využívají své fousky, kterými dokážou vyjádřit skoro cokoliv.

Pouze když se perou, zvláštně u toho ječí a hlasitě syčí. Jinak je tomu ale při komunikaci s člověkem. Pro tyto chvíle si kočky vyvinuly speciální zvuk, který je kombinací vrnění a mňoukání a podobá se pláči kojence.

Naštěstí ho nepoužívají stále, ale pouze pokud něco od člověka požadují. Lidský mozek nedokáže tento typ zvuku ignorovat, a ten je proto ideálním prostředkem pro dosažení kočičích cílů.

Víte, že… pokud na vás kočka pomalu mrkne, vyjadřuje vám tím svou náklonnost?

Mají snad šestý smysl?

Lidé si dříve o kočkách mysleli, že mají magickou moc. Dnes víme, že jim ke všem výjimečným schopnostem dopomáhají jejich smysly. Například díky své citlivosti na vibrace dokážou rozpoznat blížící se zemětřesení už 15 minut před jeho vypuknutím!

Rozhodně proto není na škodu vnímat jejich nezvyklé chování. Stejně tak jsou schopny vždy najít cestu zpět domů, a to i když se vzdálily mnoho kilometrů. Někteří se domnívají, že je to proto, že kočky dokážou vnímat elektromagnetické pole Země.

Víte, že… Kočky mají orgán navíc. Jmenuje se vomeronasální orgán a umožňuje jim „ochutnávat“ částice vzduchu.

Proč kočky předou?

Přemýšleli jste někdy nad tím proč vlastně kočky předou? Obecně by se dalo říct, že kočičí předení je něco jako smích. A když se kočky smějí, vyjadřují tím spokojenost a pohodu. Jak u sebe, tak u případného protějšku.

Případného proto, že kočky předou i v případě, že jsou zrovna samy. Hlavní funkcí předení jsou jeho uklidňující účinky, a to nejenom pro lidi, ale hlavně pro kočky samotné.

Předou, když je jim dobře, při porodu pro regulaci bolesti, dominantní kočka přede na submisivní a nervózní kočku, aby ji uklidnila, divoké kočky vrní také v ohrožení, aby se kontrolovaly a uklidnily.

Důvodů je nespočet, ale všechny mají jeden společný cíl – nalézt a podpořit pohodu. Hluboké kočičí vrnění jim totiž vyplavuje do mozku serotonin, který pozitivně ovlivňuje nervový systém.

Víte, že… Vědecké studie ukázaly, že pravidelným mazlením se s kočkou klesá riziko infarktu až o třetinu.

Kočičí předení má uklidňující účinky. FOTO: pxfuel
Kočičí předení má uklidňující účinky. FOTO: pxfuel

Uvnitř kočičí hlavy

Kočky jsou velmi inteligentní zvířata. V jejich mozku je na 300 milionů neuronů. Bylo vědecky prokázáno, že mají velmi dobrou schopnost uchovávání informací a jejich pozdější využívání.

Byl u nich proveden test inteligence, kdy skupině koček ukázali množství krabic a naučili je, že se potrava ukrývá pouze pod krabicí s rozsvíceným světlem. Když se kočky po 16 hodinách vrátily, bez problémů si vzpomněly a bezpečně našly správnou krabici.

Na základě tohoto testu se došlo k závěru, že kočky mají vyšší inteligenci a lepší paměť než třeba opice nebo orangutani. Pro porovnání uveďme, že ve stejném testu si psi zapamatovali správnou krabici po dobu maximálně pět minut.

Víte, že… Kočky mohou snít. Nejčastěji pravděpodobně sní o lovu, ale mohou mít také noční můry o špatných zážitcích.

Dokonalý lovec

Kočky jsou dokonalé lovící stroje a s naprostou přesností dokážou zacílit a ulovit, cokoliv se jim zamane. Však jsou také z 95 % geneticky totožné se svými tygřími příbuznými.

Tyto schopnosti jim zajišťuje nejenom dokonale pružná a ohebná páteř, ale také další fyzické zvláštnosti. Jako jeden z příkladů můžeme uvést, že kočky nemají klasické klíční kosti.

Díky tomu mohou prolézt kamkoliv, kde se jim vejde hlava, nebo balancovat na těch nejužších površích. Navíc jsou vybaveny maximálně pohyblivými klouby s pružnou chrupavkou, která jim slouží jako tlumič nárazů. Jsou proto velmi účinnými lovci, obzvlášť na krátké vzdálenosti.

Víte, že… Kočky vyhubily více než 63 druhů zvířat. Díky tomu se dostaly na seznam „100 nejhorších invazivních druhů“.

Foto: viz popisky, úvodní fotografie: pxfuel
Související články
Zajímavosti
Liparské ostrovy: Kde se střetávají divoké sopky, léčivé prameny a pirátské legendy
Zapomeňte na stereotypní představy o italských letoviscích plných rušných pláží a nákupních galerií. Liparské ostrovy, známé také jako Eolské ostrovy, ležící nedaleko břehů Sicílie, nabízejí zcela jiný druh dobrodružství. Jsou to místa, kde se země setkává s ohněm a vodou, kde štiplavé sirné výpary a horké prameny vyvěrající přímo z moře tvoří nevšední kulisy pro […]
Zajímavosti
Ježura australská: Bodlinatý požírač mravenců s bleskurychlým jazykem
Podívejte se do světa ježury australské, fascinujícího tvora s lepkavým jazykem a tělem, které je zároveň zbraní. Prozkoumejte legendy a báje, spojené s tímto ikonickým zvířetem, kterému domorodci přezdívají „bodlinatý požírač mravenců“. Ježura australská (Tachyglossus aculeatus) je jedním ze čtyř žijících druhů australských ježur. Poprvé byla popsána roku 1792 anglickým botanikem a zoologem Georgem Shawem […]
Zajímavosti
Fenomén Trabant: Malý, levný, lidový symbol socialistického světa
Trabant se stal víc než jen automobilem; byl to symbol éry, touhy a každodenního života v socialistickém bloku. Tento minimalistický vůz, na který se čekalo i deset let, představoval pro mnohé splněný sen o vlastním autě. Přes své technické nedostatky se zapsal do srdcí milionů a jeho kultovní status přetrvává dodnes. Ponořte se s námi […]
Zajímavosti
Vodní spáči a létající draci: Jak se zvířata vyrovnávají se spánkem v neobvyklých prostředích
Představte si, že spíte a zároveň se pohybujete, nebo že vaše tělo zamrzne a na jaře se zase probudí k životu. Zvířata ve vodním prostředí a ta, která zdolávají tisíce kilometrů ve vzduchu, se musela přizpůsobit extrémním podmínkám a vyvinout neuvěřitelné spánkové strategie. Jak se delfíni neutopí ve spánku, a spí vůbec stěhovaví ptáci za […]
reklama
historie
Kronikář Přibík Pulkava: Skrýval se za ním sám císař Karel IV.?
Autor Kroniky české, arcibiskupský písař, správce školy. O jeho osobnosti toho mnoho nevíme. Snad proto kolem něj vznikaly různé dohady. O co vlastně jde? Pojďme se na jeho Přibíka Pulkavu a jeho dílo podívat. Tajemství zahaluje Příbíka Pulkavu z Radenína (†asi 1378/1380), který v Kronice české, podle některých pramenů nazývané také Kronika nejjasnějšího knížete Karla, krále českého […]
Stavitel plaského kláštera Santini-Aichel: Úspěšný lobbista, který šifroval dlužní úpisy
V roce 1707 vezme stavitel Santini-Aichel velkou zakázku pro cisterciácký klášter Plasy na Plzeňsku. Celý jeho návrh kameníci nakonec nepostaví, ale i to, co se podaří zrealizovat, budí úžas. Troufne si na netradiční řešení zdejšího barokního konventu. Neodradí ho nestabilní podloží. Pro jeho zpevnění nechá Jan Blažej Santini-Aichel (1677–1723) zapíchnout do země 5000 dubových klád, na které […]
Okřídlení jezdci přinášejí smrt: Takhle jedou husaři!
Takhle jedou dámy, takhle jedou páni, takhle jedou husaři! Kdo by si nechtěl s dětmi užít oblíbenou hru. Ale pak přijde ona záludná otázka, které se leckdo bojí: A kdo to je ten husar? Vysvětlit to může být husarský kousek. Linie švédských mušketýrů se lehce zachvěje. Z písečných dun naproti nim vyjíždí obrovská masa jezdců. Je jich […]
Zapomenuté znalosti starověkého Egypta: Měli Egypťané elektřinu a létající stroje?
Starověký Egypt byl civilizací, která udivuje svými pokročilými znalostmi v mnoha oblastech, od architektury a matematiky až po lékařství. Jejich pochopení světa se opíralo o koncept harmonie a rovnováhy, ma’at, který je vedl k neustálému zdokonalování a inovacím. Nicméně, některé teorie jdou ještě dál a spekulují o existenci „zapomenutých znalostí“, které by daleko přesahovaly naše […]
reklama
historie
Renesance v plném proudu: Praha centrem evropského knihtisku
Svým vynálezem knihtisku způsobí Johannes Gensfleisch Gutenberg z Mohuče v polovině 15. století revoluci. Knihy se záhy začínají tisknout i v Čechách. A úspěšně. Zájemců o ně je dost, i když rozhodně nejde o žádný levný módní výstřelek. Gutenbergův se proslaví hlavně svojí Biblí a knihtisk se díky němu šíří dál po Evropě. Praha a […]
Akihito a Mičiko: Romance z tenisového kurtu polidštila císařskou rodinu
„V krátkých bílých kalhotách vypadá úchvatně,“ pomyslí si Akihito. Ona obdivuje jeho údery. Neodradí ji ani skutečnost, že jde o syna z japonské císařské rodiny. Rodí se láska, která mnohonásobně překoná tři sety tenisového utkání a kde jde o dokonalé souznění. Udělit jeden druhému kanára je u těch dvou prostě nemyslitelné. Neocenitelnou oporu Akihitovi (⁎1933) […]
Tajemství Tatarů a Hostýna: Bitva, která se nejspíš nikdy nekonala
Hora Hostýn láká poutníky, turisty i romantiky už po staletí. Kdysi dávno tu stávalo pravěké hradiště, později keltské oppidum a dnes tu najdeme baziliku Nanebevzetí Panny Marie. Ale nejvíce fantazii dráždí dávná pověst, která vypráví o zázračné záchraně před Mongoly v roce 1241. Rok 1241 Evropou cloumá strach. Mongolské hordy, tehdy známé jako Tataři, se […]
Ve víně je pravda: Česká vinařská historie začala už v 9. století
Víno, nápoj starý jako lidstvo samo, má v českých zemích hluboké kořeny sahající až do 9. století. Od prvních výsadeb vinic v Čechách, o které se zasloužili kníže Bořivoj I. s kněžnou Ludmilou, přes rozmach ve 13. a 14. století pod patronací klášterů a císaře Karla IV., až po zlatý věk moravského vína. Projděte si […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz