V dnešní době přibývá lidí, kteří si nemohou dopřát produkty z běžných obilovin kvůli nesnášenlivosti lepku. Mohou je nahradit přirozeně bezlepkovými alternativami.
K doporučovaným patří i těchto 7 rostlin, které mají tak skvělou nutriční hodnotu, že by je měly zařadit do jídelníčku i osoby, kterým lepek nedělá problémy.
1. Quinoa
Merlík chilský nebo též quinoa pochází z Jižní Ameriky, kde je po tisíciletí nesmírně ceněnou potravinou. Pro dávné Inky je natolik posvátná, že ji nazvou matkou zrn.
Je bohatá na minerály, vitamíny a obsahuje všech devět esenciálních aminokyselin, tudíž tak jako jedna z mála rostlin poskytuje kompletní bílkovinu.
Díky svému výjimečnému složení se ocitla v centru zájmu NASA, která quinou považuje za ideální pro výživu astronautů během dlouhých kosmických letů a jako vhodnou pro pěstování ve vesmíru.
2. Hnědá rýže
Z hnědé rýže je při zpracování odstraněna pouze slupka, zatímco pro výrobu bílé rýže se odstraňují i další vrstvy pod slupkou. Ve srovnání s bílou rýží je celozrnná hnědá rýže bohatší na vitamíny, minerály a vlákninu.
Je dobrým zdrojem hořčíku, fosforu, selenu, manganu i vitamínů skupiny B. Obsahuje také otruby, mimořádně bohaté na vlákninu a esenciální mastné kyseliny, a také klíčky, které rovněž obsahují řadu zdraví prospěšných látek.
3. Oves
Ovesná kaše chutná dětem i dospělým a v této formě se oves také nejčastěji konzumuje. Jde o rostlinu, bohatou na mnohé živiny.
Během procesu zpracování však mohou být ovesné produkty kontaminovány lepkem z jiných obilovin, proto je dobré kupovat ovesné výrobky certifikované jako bezlepkové.
Určitému malému procentu celiaků však oves může způsobit problémy, proto je dobré se před jeho zařazením do jídelníčku poradit s lékařem.
4. Pohanka
Tato nevšední rostlina je kromě jiných živin významným zdrojem flavonoidu rutinu, který podporuje pevnost cév a má pozitivní vliv například na křečové žíly nebo hemoroidy.
Je ceněna také díky obsahu hodnotných bílkovin, vyváženému složení esenciálních aminokyselin anebo vysokému obsahu vlákniny. Semeno pohanky obsahuje draslík, fosfor, vápník, železo, měď, mangan, zinek a selen i některé vitamíny ze skupiny B.
5. Proso
Proso je rod trav a loupáním semen se získává potravina zvaná jáhly. Vzniknou tak drobné žluté kuličky, které se konzumují na sladký i slaný způsob, mohou se používat i jako náhrada rýže. Jáhly byly oblíbené už od středověku.
Proso má vysokou výživovou hodnotu, obsahuje minerální látky jako je draslík, hořčík, fosfor, měď i zinek, také vlákninu a vitamíny skupiny B.
6. Amarant
Rod laskavec (Amaranthus) známý také jako amarant díky svému latinskému názvu, zahrnuje více než 60 druhů rostlin a jejich semena jsou dobrým zdrojem vlákniny, bílkovin, manganu, hořčíku, fosforu a železa.
Znají je už dávní Mayové, Aztékové i Inkové. Mohou se používat například jako příloha k dušenému masu nebo přísada do salátů.
Amarantová mouka bývá míchána s jinými bezlepkovými moukami pro pečení různých produktů a dá se využít i jako bezlepkové zahušťovadlo do polévek či omáček.
7. Teff
Milička habešská neboli teff je u nás zatím tak trochu Popelkou. Vedle quinoy je však také dalším zdrojem kompletních proteinů a patří spolu s ní k nejvýživnějším potravinám.
Pochází z Afriky, především z území dnešní Etiopie a Eritreje, a její semena jsou nesmírně drobná. Nejčastěji se používá jako příloha, do salátů nebo k zahuštění polévek a omáček. Někdy se jí také jako kaše.
Rovněž teff je bohatým zdrojem bílkovin, vlákniny, manganu a obsahuje řadu dalších vitamínů a minerálů.