Domů     7 nejstarších restaurací světa
7 nejstarších restaurací světa
8.11.2021

První strávníky začaly vítat již před několika staletími. A klidně si tam zajděte také – otevřeno mají dodnes! Seznamte se s těmi nejslavnějšími veterány ze světa pohostinství.

1/

Stiftskeller St. Peter

Kde: Rakousko

Otevření: 803

Obsluhoval jsem Karla Velikého a salcburského biskupa Arna,“ píše ve svých záznamech anglický učenec Alcuin z Yorku (724-804). Bylo to v hostinci Stiftskeller St. Peter v centru rakouského Salzburgu, kde se obsluhuje už minimálně 1218 let!

Budova sice prošla řadou rekonstrukcí, ale pořád je tu původní jídelna se starými záznamy na zdech.

V dost možná nejstarší funkční restauraci na světě stojí průměrné hlavní jídlo 1500 Kč a povečeřet tu můžete třeba při koncertu Mozartových děl.

2/

Zum Franziskaner

Kde: Švédsko

Otevření: 1421

Dánský a švédský král Erik VII. Pomořanský (před 1382-1459) konečně dovolí mnichům, aby vybírali peníze za jídlo a pití! Němečtí mniši se tedy chopí příležitosti a v roce 1421 zakládají ve Stockholmu restauraci Zum Franziskaner.

Kombinaci německé a skandinávské kuchyně už tedy dnes ochutnáte v jiné budově, ovšem pivo je tu stále stejné jako před 600 lety! A řada jídel také. Běžný oběd vás vyjde na 880 Kč.

V podniku Zum Franziskaner ve Stockholmu točí stejné pivo už 600 let. Foto: randomduck / Creative Commons / CC BY-SA 2.0.
V podniku Zum Franziskaner ve Stockholmu točí stejné pivo už 600 let. Foto: randomduck / Creative Commons / CC BY-SA 2.0.

3/

Honke Owariya

Kde: Japonsko

Otevření: 1456

Pohankové nudle soba Japonci milují už celá staletí – důkazem je mimo jiné restaurace Honke Owariya ve městě Kjóto. Původně tedy vůbec není restaurací, ale obchodem s cukrovinkami, kterému se díky podnikavosti majitelů velmi daří.

Protože nudle soba v té době připravují jen mniši v klášterech a zdaleka se nedostane na všechny strávníky, začnou je servírovat také!

Kolem roku 1700 už je z obchodu jen restaurace. Tajemství chuti slavných nudlí, za které zaplatíte asi 650 Kč, prý tkví v čistotě místní vody.

4/

La Tour d’Argent

Kde: Francie

Otevření: 1582

Z kachního masa lisováním odstraníte krev, tu zahustíte a dochutíte kachními játry, máslem a koňakem. Vznikne specialita Caneton Tour d´Argent, na které si prý v pařížské restauraci s výhledem na Seinu pochutnával již král Jindřich IV. (1533-1610)!

Důkaz bohužel nemáme. Nezpochybnitelné už jsou však návštěvy světových osobností či sklep se 400 tisíci lahví vína.

Podnik, znamenající v překladu Stříbrná věž, má z původních tří michelinských hvězd už jen jednu. Přesto tu za oběd necháte okolo 11 000 Kč!

Kam na oběd v New Yorku? Taverna U Bílého koně se pyšní honosnou budovou se zajímavou historií. Foto: wallyg / Creative Commons / CC BY-NC-ND 2.0.
Kam na oběd v New Yorku? Taverna U Bílého koně se pyšní honosnou budovou se zajímavou historií. Foto: wallyg / Creative Commons / CC BY-NC-ND 2.0.

5/

Zur Letzten Instanz

Kde: Německo

Otevření: 1621

Patrně nejstarší tavernu v Německu najdete jeden blok od Berlínské zdi. I když má své současné jméno až od roku 1924, jako Maria Beil tu funguje už 400 let.

Jedna z nejstarších budov v Berlíně byla za druhé světové války zničena a ani interiér už není původní, ovšem duch se při rekonstrukci nevytratil.

Podnik, kde se za jedno jídlo vejdete do tisícovky, se pyšní seznamem slavných hostů – zastavil se tu i Napoleon či Ludwig Von Beethoven.

6/

White Horse Tavern

Kde: USA

Otevření: 1673

Američané mají o svém nejstarším hostinci jasno – je to U Bílého koně v New Yorku! Prostorná budova postavená v roce 1652 si tedy v historii projde i řadou jiných funkcích. Je tu soud, radnice, poslanecká sněmovna i útočiště vojáků.

Od poloviny 20. století už je však nepřetržitě restaurací a místem setkáním spisovatelů, umělců a bohémů. Jídlo s cenami okolo 900 Kč je v typickém americkém stylu.

Sobrino de Botin má už tři staletí stále stejný interiér. Foto: crossn81 / Creative Commons / CC BY-NC-SA 2.0.
Sobrino de Botin má už tři staletí stále stejný interiér. Foto: crossn81 / Creative Commons / CC BY-NC-SA 2.0.

7/

Sobrino de Botin

Kde: Španělsko

Otevření: 1725

V Guinessově knize rekordů je jako nejstarší restaurace světa uvedena Sobrino de Botin v Madridu. Omyl to není – od svého založení v roce 1725 má totiž stále stejnou adresu i interiér.

Nejprve se tedy jmenuje Casa Botin a otevře si ji francouzský kuchař Jean Botin s svou rakouskou manželkou.

Protože děti nemají, podnik přejde na synovce a jméno se symbolicky změní (sobrino znamená španělsky synovec). Jedna porce tu stojí asi 1000 Kč a specialitou je sele upečené v 300 let staré troubě na dřevo.

Foto: Úvodní foto: Free-Photos / Pixabay 1, 2, 3: Pixabay
reklama
Související články
Zajímavosti
Souboj sladkých gigantů o zdravější životní styl: Místo alkoholu pijte čokoládu!
Alkohol je metla lidstva,“ soudí nejspíš obchodník John Cadbury a usilovně přemýšlí, jak zabránit chudým Angličanům, aby ho nekonzumovali v tak hojné míře jako dosud. A už to má! „Čokoláda také chutná skvěle!“  Ve 2. polovině 19. století se vzácný sladký nápoj postupně mění v levnou potravinu a z luxusních salonů míří do pouličních stánků. O […]
Zajímavosti
Rekordní Čingischán nezrezne: Možná je to socha i vašeho předka!
Nejvyšší jezdecká skulptura světa. Pocta prvnímu Velkému chánovi Mongolů a jednomu z nejslavnějších vojevůdců historie. 40 metrů vysoká socha Čingischána na koni z nerezové oceli vás však dokáže překvapit několika bizarnostmi…   Turisté vyjedou výtahem umístěným v zadních nohou gigantického koně. „Mamí! My jsme v zadku!“ vykřikne nadšeně 6letý hoch. Několik lidí se znechuceně ohlédne, […]
Zajímavosti
Nebe jako druhý domov! Nejdelší let světa trvá úctyhodné dva měsíce!
Cestující prochází lasvegaským letištěm, jen pohledy některých skončí na stroji zavěšenému u stropu haly. Kdyby jen věděli, že mají před očima stroj, který absolvoval rekord, jež už více než 60 let odolává všem pokusům! Rok 1958 je pro rekordy zaslíbený. V létě přistává dvojice pilotů, která ve vzduchu vydrží 50 dní. Jenže Robert Timm (1926-1976) […]
Zajímavosti
Granátové jablko: Symbol plodnosti i ukazatel počtu dětí
„Jezte granátová jablka a dopřávejte si lázeň, vrátí se vám mládí,“ tvrdí dávné egyptské přísloví. Kromě toho, že v sobě tyto plody mají cenné látky, jsou také velmi chutné. Navíc se kolem nich v průběhu historie vytvořilo neobyčejné množství legend a prý si je v rajské zahradě dopřáli i Eva s Adamem. Granátové jablko, jedno […]
reklama
lifestyle
Bylinky pro zdraví: Hřejivá a léčivá síla pro zimní dny
Káva, nebo čaj? Věčné dilema. Jsou tací, kteří si bez tmavého voňavého moku nedokážou představit ráno, jiní dávají naopak přednost bylinkám. A dělají dobře. Ze zdravotního hlediska může totiž čajům konkurovat jen málokterý nápoj. Ne nadarmo se veškeré neduhy už odedávna léčily pomocí bylinek… Historie čaje je skutečně dlouhá a poutavá. Věrohodné prameny a dokumenty, […]
Střevní bakterie ovlivňují i sexuální život
Střevní mikroflóra dokáže ovlivňovat zdraví člověka na různých úrovních. Je klíčová pro naši imunitu a pozitivně ovlivňuje i trávení. Podle mnoha studií z poslední doby má velký vliv také na sexuální život. Jak k tomu dochází?   V lidských střevech se nachází 10 až 100 bilionů bakterií, přičemž buněk lidského těla je kolem deseti bilionů. To znamená, že […]
Nebezpečné tloustnutí: Epidemie obezity trápí nejen Česko
Více než miliarda lidí na celém světě dnes trpí obezitou, z toho 650 milionů dospělých, 340 milionů dospívajících a 39 milionů dětí. Je důsledkem nezdravých stravovacích návyků, omezené fyzické aktivity, sedavého zaměstnání a digitalizace. Ročně má na svědomí 1,2 milionu mrtvých. Dá se s epidemií obezity vůbec bojovat? O obezitě hovoříme tehdy, když index tělesné hmotnosti BMI […]
Únavový syndrom: Když nemůžete vstát, nemusí to být lenost
Být unavený je normální. Každý přece občas zažijeme situaci, kdy jsme doslova vyčerpaní, ať už vinou stresu nebo přehnané fyzické zátěže. Jsou ale lidé, kteří se ve stavu permanentního vyčerpání nacházejí neustále. Patříte mezi ně? Pak možná trpíte chronickým únavovým syndromem. O chronickém únavovém syndromu se začalo více hovořit až v posledních desetiletích, samotné onemocnění už […]
reklama
svět zločinu
Přepadení v Paříži: Dámy si jdou pro šperky
Jeden zůstává stát u výlohy, vytáhne zbraň a neklidně se rozhlíží kolem. Dva lupiči si natahují dámské paruky a s vytaženými zbraněmi vtrhnou do luxusního klenotnictví. Všechny přítomné natlačí ke zdi a zdá se, že zaměstnance znají jménem, aby je jeden hlídal a druhý do připravených tašek naházel šperky a hodinky. Po jejich útěku na […]
Chcete být podvodníkem?
Britský major Charles Ingram má za sebou zářivou armádní kariéru včetně účasti v mezinárodní misi OSN v Bosně. Do dějin ovšem nevstoupí jako vojevůdce nebo frontový hrdina. Jeho boj se bude odehrávat v televizním studiu. Charles Ingram je bezesporu soutěživý typ. A tak když nabývá na popularitě televizní soutěž Chcete být milionářem?, nechce zůstat stranou. Tím spíš, že […]
Podvodníci, kteří se vydávají za jiné osoby
Někteří se skrývají, aby se zbavili obvinění z horšího druhu zločinu. Jiný se vydává za příslušníka panovnického rodu. Někdo proniká do blízkosti slavných osobností, aby se cítil spokojený. Vítejte ve světě zlodějů identit. Adresář slavných obětí David Hampton (viz úvodní foto) přichází na svět do amerického Buffala roku 1964. Jednou se s kamarádem vydávají za […]
Sériový žhář: Frito Bandito si libuje v záři plamenů
Léta sužují Kalifornii ničivé požáry. Zanechávají za sebou nejen nevyčíslitelné škody, ale i lidské oběti. Když se na místo činu sjedou vyšetřovatelé, nikdo netuší, že jejich velitel tam není poprvé. Během své armádní kariéry absolvoval kalifornský mladík John Leonard Orr (*1949) hasičský výcvik u letectva, takže když v roce 1971 ve dvaadvaceti odchází do civilu, má […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Konec žhavého románku
nasehvezdy.cz
Konec žhavého románku
V oblíbeném seriálu ZOO hraje nejenom zpěvák Tomáš Klus (37), ale nově i jeho dcera Josefína (10). Ta má doma přezdívku „Keliška“ podle postavy drbny z filmů Slunce, seno… a to zcela po právu. Klus
Nelítostná smrt Gianniho Versace: Proč musel zemřít slavný návrhář?
epochalnisvet.cz
Nelítostná smrt Gianniho Versace: Proč musel zemřít slavný návrhář?
Jindy posílá pro noviny a kávu asistenta, tentokrát má chuť na ranní procházku, a tak na sebe rychle hodí oblečení a vyrazí. Krátce před devátou se vrací, od domovních dveří ho dělí jen pár schodů, kd
Osvěžující zeleninový salát
tisicereceptu.cz
Osvěžující zeleninový salát
Lehký zeleninový salát vám jistě přijde vhod, navíc jej vykouzlíte pouze během necelé půlhodinky. Ingredience 1 květák 2 rajčata 1 červená cibule salátová okurka malé mozarellky 150 ml bílé
Frederique Constant & seconde/seconde/ demonstrují, jak skloubit humor s precizní ruční prací
iluxus.cz
Frederique Constant & seconde/seconde/ demonstrují, jak skloubit humor s precizní ruční prací
Frederique Constant se pyšní tím, že je pravou švýcarskou hodinářskou manufakturou, která si vyrábí vlastní strojky a hodinky sestavuje ručně. Přesto není tato skutečnost vždy výrazně zdůrazňována.
Nové „dělo“ pro Karolinu: Kvantový počítač konsorcia LUMI-Q
21stoleti.cz
Nové „dělo“ pro Karolinu: Kvantový počítač konsorcia LUMI-Q
Celoevropský společný podnik EuroHPC (EuroHPC JU) vyhlásil výběrové řízení na dodavatele nového kvantového počítače konsorcia LUMI-Q, který bude umístěn v České republice a propojen se superpočítačem
Bratislava: Město, kde se tradice a současnost potkávají na každém kroku
epochanacestach.cz
Bratislava: Město, kde se tradice a současnost potkávají na každém kroku
Od českých hranic je to jen co by kamenem dohodil a ostatně většina lidí na obou stranách hraniční čáry tu hranici nikdy tak úplně nepřijala za svou. Bratislava k nám prostě nikdy nepřestala patřit stejně jako my k ní. Návštěvníci, kteří do Bratislavy zavítají poprvé, možná budou trochu bezradní. Jak se v té široké nabídce památek, atrakcí a
Záhada „mořského národa“: Prošli Frygové i přes Slovensko?
enigmaplus.cz
Záhada „mořského národa“: Prošli Frygové i přes Slovensko?
Starověkou Frygii najdeme na historických mapách na území Malé Asie. V současnosti jde o území Turecké republiky. Původní domovinou Frygů však byla Evropa, zejména oblasti jižního Balkánu, odkud se př
Minulost ukrytá ve zřícenině
skutecnepribehy.cz
Minulost ukrytá ve zřícenině
Během zahraniční dovolené se mi stala neuvěřitelná věc. V chátrajícím kostele jsem nahlédla do minulosti! Když jsem se před deseti lety rozvedla, začala jsem se hodně věnovat turistice. Nevadilo mi podnikat výlety sama, ale nejraději a nejčastěji jsem jezdila s kamarádkou Magdou, která byla rovněž rozvedená. Před časem jsme se vydaly do rumunského vnitrozemí. V den, kdy se mi
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Zelenina za syrova? Tyhle druhy rozhodně ne!
panidomu.cz
Zelenina za syrova? Tyhle druhy rozhodně ne!
V módě jsou zeleninové saláty a rozmixované nápoje smoothies. Mají prospívat zdraví, to ale platí jen v případě, že nesáhnete vedle. Mýtus je představa, že se můžeme s chutí a bez kuchyňské úpravy pustit do všeho, co na zeleninovém záhonu vyroste. U některých druhů totiž za syrova hrozí zažívací potíže, někdy i mírná otrava, u
Příčinou neplodnosti může být i netradiční tvar dělohy  Komplikuje početí i těhotenství
21stoleti.cz
Příčinou neplodnosti může být i netradiční tvar dělohy Komplikuje početí i těhotenství
Netradiční tvar dělohy může být příčinou neplodnosti, samovolných potratů nebo komplikovaného početí. Lékaři upozorňují, že na tento důvod neplodnosti se často nemyslí a vyšetření, která umí vady dělo
Fungoval Houdiniho posmrtný experiment?
enigmaplus.cz
Fungoval Houdiniho posmrtný experiment?
Policejní želízka, svěrací kazajka nebo trezor? Maďarsko-americký kouzelník a kaskadér Harry Houdini (vl. jm. Ehrich Weiss, 1874–1926) se dokáže dostat z jakéhokoliv zajetí! Před nenasytnými spáry smr