Domů     7 nejstarších restaurací světa
7 nejstarších restaurací světa
8.11.2021

První strávníky začaly vítat již před několika staletími. A klidně si tam zajděte také – otevřeno mají dodnes! Seznamte se s těmi nejslavnějšími veterány ze světa pohostinství.

1/

Stiftskeller St. Peter

Kde: Rakousko

Otevření: 803

Obsluhoval jsem Karla Velikého a salcburského biskupa Arna,“ píše ve svých záznamech anglický učenec Alcuin z Yorku (724-804). Bylo to v hostinci Stiftskeller St. Peter v centru rakouského Salzburgu, kde se obsluhuje už minimálně 1218 let!

Budova sice prošla řadou rekonstrukcí, ale pořád je tu původní jídelna se starými záznamy na zdech.

V dost možná nejstarší funkční restauraci na světě stojí průměrné hlavní jídlo 1500 Kč a povečeřet tu můžete třeba při koncertu Mozartových děl.

2/

Zum Franziskaner

Kde: Švédsko

Otevření: 1421

Dánský a švédský král Erik VII. Pomořanský (před 1382-1459) konečně dovolí mnichům, aby vybírali peníze za jídlo a pití! Němečtí mniši se tedy chopí příležitosti a v roce 1421 zakládají ve Stockholmu restauraci Zum Franziskaner.

Kombinaci německé a skandinávské kuchyně už tedy dnes ochutnáte v jiné budově, ovšem pivo je tu stále stejné jako před 600 lety! A řada jídel také. Běžný oběd vás vyjde na 880 Kč.

V podniku Zum Franziskaner ve Stockholmu točí stejné pivo už 600 let. Foto: randomduck / Creative Commons / CC BY-SA 2.0.
V podniku Zum Franziskaner ve Stockholmu točí stejné pivo už 600 let. Foto: randomduck / Creative Commons / CC BY-SA 2.0.

3/

Honke Owariya

Kde: Japonsko

Otevření: 1456

Pohankové nudle soba Japonci milují už celá staletí – důkazem je mimo jiné restaurace Honke Owariya ve městě Kjóto. Původně tedy vůbec není restaurací, ale obchodem s cukrovinkami, kterému se díky podnikavosti majitelů velmi daří.

Protože nudle soba v té době připravují jen mniši v klášterech a zdaleka se nedostane na všechny strávníky, začnou je servírovat také!

Kolem roku 1700 už je z obchodu jen restaurace. Tajemství chuti slavných nudlí, za které zaplatíte asi 650 Kč, prý tkví v čistotě místní vody.

4/

La Tour d’Argent

Kde: Francie

Otevření: 1582

Z kachního masa lisováním odstraníte krev, tu zahustíte a dochutíte kachními játry, máslem a koňakem. Vznikne specialita Caneton Tour d´Argent, na které si prý v pařížské restauraci s výhledem na Seinu pochutnával již král Jindřich IV. (1533-1610)!

Důkaz bohužel nemáme. Nezpochybnitelné už jsou však návštěvy světových osobností či sklep se 400 tisíci lahví vína.

Podnik, znamenající v překladu Stříbrná věž, má z původních tří michelinských hvězd už jen jednu. Přesto tu za oběd necháte okolo 11 000 Kč!

Kam na oběd v New Yorku? Taverna U Bílého koně se pyšní honosnou budovou se zajímavou historií. Foto: wallyg / Creative Commons / CC BY-NC-ND 2.0.
Kam na oběd v New Yorku? Taverna U Bílého koně se pyšní honosnou budovou se zajímavou historií. Foto: wallyg / Creative Commons / CC BY-NC-ND 2.0.

5/

Zur Letzten Instanz

Kde: Německo

Otevření: 1621

Patrně nejstarší tavernu v Německu najdete jeden blok od Berlínské zdi. I když má své současné jméno až od roku 1924, jako Maria Beil tu funguje už 400 let.

Jedna z nejstarších budov v Berlíně byla za druhé světové války zničena a ani interiér už není původní, ovšem duch se při rekonstrukci nevytratil.

Podnik, kde se za jedno jídlo vejdete do tisícovky, se pyšní seznamem slavných hostů – zastavil se tu i Napoleon či Ludwig Von Beethoven.

6/

White Horse Tavern

Kde: USA

Otevření: 1673

Američané mají o svém nejstarším hostinci jasno – je to U Bílého koně v New Yorku! Prostorná budova postavená v roce 1652 si tedy v historii projde i řadou jiných funkcích. Je tu soud, radnice, poslanecká sněmovna i útočiště vojáků.

Od poloviny 20. století už je však nepřetržitě restaurací a místem setkáním spisovatelů, umělců a bohémů. Jídlo s cenami okolo 900 Kč je v typickém americkém stylu.

Sobrino de Botin má už tři staletí stále stejný interiér. Foto: crossn81 / Creative Commons / CC BY-NC-SA 2.0.
Sobrino de Botin má už tři staletí stále stejný interiér. Foto: crossn81 / Creative Commons / CC BY-NC-SA 2.0.

7/

Sobrino de Botin

Kde: Španělsko

Otevření: 1725

V Guinessově knize rekordů je jako nejstarší restaurace světa uvedena Sobrino de Botin v Madridu. Omyl to není – od svého založení v roce 1725 má totiž stále stejnou adresu i interiér.

Nejprve se tedy jmenuje Casa Botin a otevře si ji francouzský kuchař Jean Botin s svou rakouskou manželkou.

Protože děti nemají, podnik přejde na synovce a jméno se symbolicky změní (sobrino znamená španělsky synovec). Jedna porce tu stojí asi 1000 Kč a specialitou je sele upečené v 300 let staré troubě na dřevo.

Foto: Úvodní foto: Free-Photos / Pixabay 1, 2, 3: Pixabay
reklama
Související články
Zajímavosti
V americkém městečku mají všude blízko. Celé je totiž v jednom domě!
Komu snad alespoň jednou v životě neproblesklo hlavou, jak by bylo skvělé mít obchod jen pár metrů od svého bydliště a moci si tam v klidu dojít v bačkorách. Nebo to mít do školy stejně daleko jako z pokojíčku do obýváku a nemuset zbytečně brzo vstávat. Ačkoliv to jsou všechno představy z říše snů, podobné místo opravdu existuje. Jen se […]
Zajímavosti
Láska prochází žaludkem: Přírodní afrodiziaka
Již naši předci využívali všechno přírodní, co svou barvou a chutí navozovalo erotickou atmosféru. Ze zkušenosti totiž věděli, že přírodní afrodiziaka mohou zvyšovat libido. Ostatně například některé léčivé rostliny jsou v tomto smyslu doporučovány i dnes… Kupříkladu v případě máty Arabové věřili, že posiluje mužnost. Není se čemu divit, i dnešní bylinkáři ji doporučují při […]
Zajímavosti
Starověká čínská medicína: Tradice i časté mýlky
Tradiční čínská medicína je dnes jednou z celosvětově nejrozšířenějších metod tzv. alternativní medicíny. Široká vědecká obec za nejcennější složky čínské medicíny považuje například masáže, cvičení čchi-kung nebo samozřejmě též doporučení zdravé životosprávy. Tradice akupunktury Západní medicína se v tradicích čínského léčení mohla inspirovat kupříkladu ve využívání efedrinu či kafru. Jedním z čínských objevů je též […]
Zajímavosti
Podivuhodné dřeváky: Dá se na nich i bruslit!
Sedí na zídce kousek za vsí, dlouhé coby jí padají přes ramena. Sleduje, jak se jí bosé nohy v neuměle vyrobených dřevácích kymácejí sem a tam – a zasněně se usmívá. „Griet! Tady jsi! Hledala jsem tě snad všude,“ vynoří se zpoza zatáčky kamarádka. Její zrak hned padne na humpoláckou obuv: „Páni! On tě vážně […]
reklama
záhady a tajemství
Paldiski: Přístav, jehož jméno se nesmělo ani vyslovit!
V místech, kde se potkává Finský záliv s Baltským mořem se nachází přístavní město Paldiski – statutární centrum kraje Harjumaa v Estonsku. Nyní je to klidné, ba trochu ospalé sídlo. Není tomu tak dlouho, co zde existovala supertajná námořní základna. Jméno města nebylo radno ani vyslovit. Vše bylo v takovém režimu utajení, že Paldiski prý […]
Salemské čarodějnické procesy: Byly na vině halucinace?
Čechy čarodějnické procesy v podstatě téměř neohrozily, samozřejmě se smutnou výjimkou Jesenicka a Šumperska, kde bylo upáleno asi 200 žen. K posledním procesům zde došlo v roce 1696. Salemské šílenství Za zřejmě nejznámějším tehdejším „honem na čarodějnice“ se však musíme vydat do Salemu a vrátit se do roku 1692, kdy ve zcela puritánském prostředí propuklo […]
Fenomén zvaný bilokace
Bilokace, tedy výskyt jedné osoby na dvou místech současně v jednom okamžiku, je velice zajímavý a doposud ne zcela uspokojivě vysvětlený jev, který navíc může mít též souvislost s takzvaným astrálním tělem nebo i s dvojníkem člověka… Antonín Paduánský Bilokace patří také k zázrakům, kterých byl údajně schopen portugalský františkán Antonín Paduánský (1195-1231). Katolická tradice […]
To by člověk nevymyslel! Tři dechberoucí historické náhody
Už v dětství ji všichni odepisují, jenže dívka zrádnou tuberkulózu porazí, a dokonce získá dobrou práci. Když ji jako stevardku přidělí na obří loď, má velkou radost. Tehdy netuší, že bude mít čest procházet se po palubách největších plavidel svého druhu. U dvou z nich dokonce uvidí, jak zmizí v temném mořském hrobě! „Život je […]
reklama
svět zločinu
Tři dívky v domě hrůzy
Napohled obyčejný pohodlný dům v rezidenční čtvrti v Clevelandu obývá sympatický muž, kterého si sousedé nemohou vynachválit. Nikdo z nich netuší, jak hrůzné tajemství se za jeho zdmi skrývá. Městečko Yauco na karibském ostrově Portorico má něco přes 30 tisíc obyvatel a 10. července 1960 k nim přibývá také Ariel Castro. Jeho rodiče Pedro Castro […]
Prohlédněte si pořádně auto, do kterého chcete nastoupit! Možná v něm sedí váš vrah…
Možná jen byly ve špatnou chvíli na špatném místě. Jenže co je to „špatné místo“? Hailey se právě vracela domů od kamarádky, Yuliana si hrála před obydlím svých rodičů v chudinské čtvrti Bogoty. A Kelsey ještě stačila před obchoďákem zatelefonovat své matce, než usedla za volant svého auta. Jenže pak si k ní přisedl její vrah. Únosci […]
Pod vlivem komiksu zabil učitelku angličtiny
Je na útěku už celé dny, ale ví, co má udělat. Nedostanou ho, i když si nevzal doma ani boty. Schová se na ostrově Ohajima, kde hledají lidi na stavbu a něco k jídlu se tam najde. Až si našetří peníze, dá si upravit obličej a nadobro zmizí. Jednou o tom třeba ještě napíše knihu, […]
Somálští piráti hrozí nejen na moři, ale i na pevnině
Afrika je krásná a nebezpečná zároveň. Jednu chvíli se koupete v moři nebo jenom lenošíte v houpacích sítích, abyste se v noci probudili v obklíčeném domě s po zuby ozbrojenými piráty. To se také stává v Keni před 10 lety dvěma britským manželům. Jejich dovolená se změní v noční můru a jeden z nich se […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Plněná cuketa s kuskusem, zeleninou a šunkou posypaná sýrem
tisicereceptu.cz
Plněná cuketa s kuskusem, zeleninou a šunkou posypaná sýrem
Suroviny 4 rajčata 3 cibule 8 lžic kuskusu 150 g uzené slaniny 200 g šunky 200 g strouhaného sýra Postup Cuketu podélně rozřízněte a vnitřek vydlabejte. Vydlabaný vnitřek nakrájejte na m
Hrádek u Nechanic: Po stopách šlechtického rodu Harrachů
epochanacestach.cz
Hrádek u Nechanic: Po stopách šlechtického rodu Harrachů
Reprezentační sídlo starobylého rodu Harrachů je ideálním prostředím k udržování starých tradic. A na zámku Hrádek u Nechanic dobře vědí, co zajímavého pro své návštěvníky připravit. Známý novogotický zámek Hrádek u Nechanic byl vystavěn hraběcí rodinou Harrachů mezi lety 1839 až 1857 jako jejich letní lovecké a reprezentační sídlo. Vyznačuje se nejen anglickou architekturou, bohatě zdobenými
Velikonoce s Baronem
iluxus.cz
Velikonoce s Baronem
Velikonoce klepou na dveře, a jak lépe je strávit než v přítomnosti prvotřídních českých ovocných specialit a pálenek Baron Hildprandt. Nenechte se zaskočit dospělými koledníky, a kromě obarvených vaj
Čočková polévka s cizrnou a zeleninou
panidomu.cz
Čočková polévka s cizrnou a zeleninou
V této vegetariánské verzi supluje bílkovinu zelená čočka a cizrna, která chuťově doplňuje rajčata i brambory s řapíkatým celerem. Klidně uvařte toto jídlo z dvojnásobné dávky, určitě si nikdo nebude stěžovat ani druhý den, kdy se skvěle rozleží. Ingredience 300 g brambor 3 řapíkaté celery (200 g) 2 stroužky česneku 1 menší cibule 2 lžíce olivového
Jak shodit kila a nepřibrat
nejsemsama.cz
Jak shodit kila a nepřibrat
Přejídáte se, jenže pak si vyčítáte nadbytečná kila? Do posilovny vás nikdo nedostane? Moc toho nenaspíte a v práci máte stres? Zkuste na to jít jinak. Asi vás překvapí, že váš chytrý metabolismus sám od sebe spálí 1300 až 2000 kalorií denně, bez jakékoli aktivity. Kolik přesně, to už záleží na vaší váze, výšce i jiném. Už to je ale přece dobrý
Co vše skrývá zřícenina hradu Házmburk?
enigmaplus.cz
Co vše skrývá zřícenina hradu Házmburk?
Zřícenina gotického hradu Házmburk, jež najdeme u vsi Klapý, asi 3,5 kilometru severozápadně od města Libochovice v okrese Litoměřice, je opředena nejednou bájí a pověstí, tak jako ostatně každé staro
Průmyslové potraviny jako zhouba našeho zdraví?
21stoleti.cz
Průmyslové potraviny jako zhouba našeho zdraví?
Člověk je tvor nepoučitelný, zejména co se skladby jídelníčku týká. Jakmile má možnost dopřát si potraviny s vysokým obsahem cukru, soli nebo tuku, nedokáže odolat. Přitom by měl. S každou další porcí
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Jak jsem zkoumala svůj rozvětvený rod
skutecnepribehy.cz
Jak jsem zkoumala svůj rozvětvený rod
Seděla jsem nad archivem dlouho do noci a kolem mě se promenádovali duchové mých předků. Pak zamířili do jídelny ke kulatému stolu. Do toho domu po prarodičích jsem se přistěhovala nově, bydlela jsem tu zatím jen pár dní. Domek byl hodně dlouho opuštěný, protože babička s dědou už před lety odešli bydlet do domova seniorů, kde měli
Kameny Ica: Dokazují, že jsme žili s dinosaury?
epochalnisvet.cz
Kameny Ica: Dokazují, že jsme žili s dinosaury?
Na více než 15 000 kamenech s rytinami najdeme údajně potvrzení prakticky všeho, o čem dnešní záhadologové sní. Obrázky zachycují dinosaury, pokročilé lékařské zákroky nebo pokročilé technologie, nápadně připomínající ty moderní. Jsou kameny skutečné? Kdo je mohl vytvořit a co všechno by měly dokazovat?   Peruánský lékař Javier Cabrera Darquea (1924–2001) slaví 42. narozeniny. Mezi dary se
Richard Lví srdce krutostí šokoval muslimy i křižáky
historyplus.cz
Richard Lví srdce krutostí šokoval muslimy i křižáky
S rukama pevně svázanýma za zády je postupně vyvádějí z města do pouště. Tam na ně již čekají kati. Marně budou muslimští vojáci sultána Saladina bušit do křesťanských řad, aby zachránili své souvěrce. Jejich osud je zpečetěn. Přezdívají mu Lví srdce. Už jeho současníci pohlížejí na anglického krále Richarda I. (1157–1199) jako na hrdinu, rytíře
Radostná událost v rodině Leoše Mareše!
nasehvezdy.cz
Radostná událost v rodině Leoše Mareše!
U Marešových se slaví! Syn Jakub (18) se dostal na prestižní univerzitu Florida Southern College v Americe, kde se kromě studií byznysu bude také věnovat vodnímu lyžování, ve kterém je opravdu dobrý.