Domů     7 nejhloupějších úmrtí panovníků: Zabil je krtek, vtip i nenasytný žaludek!
7 nejhloupějších úmrtí panovníků: Zabil je krtek, vtip i nenasytný žaludek!
27.4.2016

Ne každému osud dopřeje odejít z tohoto světa statečně a důstojně. Týká se to i korunovaných hlav. Ty mají navíc smůlu, že si jejich přešlapy bude historie pamatovat navěky.

Padnout v líté bitvě jako národní hrdina nebo poklidně skonat v okruhu svých blízkých. To by si jistě přál každý panovník. Někteří králové však takové štěstí bohužel nemají a naopak zemřou za velmi kuriózních až úsměvných okolností. Kteří vládci světových říší si v samotném závěru života utrhli pořádnou ostudu?

1. Důvěřivý Čchin Š´chuang-ti: Dobrovolně vypije jed!

„Buď mi vyrobíte lektvar nesmrtelnosti, nebo vás nechám zazdít zaživa,“ přikazuje svým lékařům a alchymistům mocný čínský císař Čchin Š´chuang-ti (260–210 př. n. l.).

Vyděšení učenci nemají jinou možnost než se pokusit imperátorovo nereálné přání splnit. Císař Čchin se zapíše do dějin coby prozíravý politik a vynikající vojevůdce, jemuž se jako prvnímu monarchovi podaří sjednotit starověkou Čínu do jednoho státu.

Provede rovněž důležitou reformu písma a zahájí výstavbu Velké čínské zdi. Získá si nicméně také pověst krutého tyrana, který posílá poddané na popraviště lusknutím prstů.

Když proto nařídí sluhům, aby uvařili lék, po němž se stane nesmrtelným, nikdo si mu nedovolí odporovat. Lékaři lektvar opravdu připraví, přimíchají do něj ovšem malé množství jedovaté rtuti!

Panovník v touze po věčném životě nápoj lačně vypije a vzápětí skoná na následky otravy.

2. Nešikovný Béla I.: Zhroutí se pod ním trůn!

Těžko si představit hloupější smrt než jaká postihne uherského krále a nitranského knížete Bélu I. (asi 1016–1063).

Zdatný středověký válečník z dynastie Arpádovců si jednoho letního dne sedne na svůj vlastní trůn tak nešikovně, že se pod ním zřítí! Béla při této banální nehodě utrpí vážné zranění, jehož následkům za několik dní podlehne.

Jeho nástupce Šalamoun I. (1053–1087) si do panovnického křesla sedal jistě opatrněji.

3. Smolař Karel II. Navarrský: Služebná ho upálí zaživa!

Z hrdla navarrského krále Karla II. (1332–1387) se dere nelidský řev. „Pomoc! Hořím!“ skučí monarcha v bolestné agónii. Nikdo jej však neslyší.

Vládce malého království, jež se nachází na severovýchodě dnešního Španělska, prosluje svou podlou a intrikánskou povahou. Z toho důvodu bývá jeho tragický skon v lednu roku 1387 označován mnohými kronikáři za spravedlivý trest.

Stárnoucí Karel požádá léčitele o radu, jak dosáhne zlepšení svého chátrajícího zdraví. Doktor poradí králi, aby se nechal od hlavy až k patě zašít do lněného plátna, nasáklého kořalkou a bude jako znovuzrozený. Vladař jej poslechne.

Jedna z jeho služek ale při zašívání zábalu dostane nápad upálit přebytečný konec nitě svíčkou. Alkoholem prosáklé plátno se pochopitelně okamžitě vznítí a než dívka stihne cokoli udělat, zašitý Karel se v hořící látce upeče zaživa!

4. Veselý Martin Aragonský: Zemře se smíchem na rtech!

To Karlův současník Martin Aragonský (1356–1410) zahyne za docela jiných okolností. Večer 20. ledna roku 1410 vstoupí do ložnice krále Aragonie, Valencie, Sicílie, Sardinie a Korsiky jeho oblíbený šašek jménem Borra.

„Kde jsi byl?“ zeptá se šaška Martin, který je zrovna po vydatné večeři. „Venku na vinici. Viděl jsem tam mladého jelena, jak visí za ocas ze stromu, jako by ho někdo potrestal za kradení fíků,“ zažertuje Borra.

Panovník dostane z podařeného vtipu takový záchvat smíchu, až se mu zastaví srdce…

5. Nešťastný Vilém III. Oranžský: Doplatí na svou nepozornost!

Nizozemský místodržící Vilém III. Oranžský (1650–1702) má vojenského talentu na rozdávání. V roce 1688 vyžene z Anglie tamního panovníka Jakuba II. Stuarta (1633–1701) a sám nastoupí na jeho místo.

O to více překvapující je fakt, že tak brilantní bojovník skoná skutečně hloupým způsobem. Anglický panovník si roku 1702 vyrazí do lesa na lov. Během honu si nicméně nevšimne malého krtince na zemi.

Vilémův kůň o něj klopýtne a shodí svého urozeného jezdce na zem. Monarcha se při pádu těžce zraní a v průběhu následujícího léčení navrch dostane zápal plic, jemuž nakonec podlehne.

Odpůrci Vilémovy vlády mají z králova úmrtí nesmírnou radost a ještě dlouhé měsíce poté připíjejí v krčmách na zdraví „malému gentlemanovi v černém sametu“, neboli krtkovi, jenž měl vladařovu nehodu na svědomí.

6. Požitkářský Adolf I. Fridrich: Ují se k smrti!

„Ještě jednu porci!“ poručí si s plnými ústy švédský král Adolf I. Fridrich (1710–1771) a otírá si mastné tváře. Tenhle obézní muž není zrovna příkladným panovníkem.

O státní záležitosti se skoro vůbec nezajímá a raději tráví všechen čas u stolu plného lahodných pokrmů. Daná záliba se Adolfovi také hořce vymstí.

Dne 12. února 1771 ho skolí srdeční mrtvice, bezprostředně poté co za jeden večer zkonzumuje humra, kaviár, uzené sledě, zelnou polévku, kysané zelí a 14 porcí tradičního švédského moučníku semla! To všechno pak ještě zapije několika lahvemi šampaňského. Ne nadarmo je obžerství křesťany pokládáno za smrtelný hřích.

7. Milovník psů Alexandr I.: Jeho skon zaviní zuřivé opice!

Mladý řecký panovník Alexandr I. (1893–1920) nade vše miluje svého psa. V roce 1920 je ovšem králův čtyřnohý mazlíček v zahradě napaden dvěma rozzuřenými opicemi. Alexandr ihned vyrazí věrného zvířecího přítele bránit a opice pokoušou i jeho!

Naneštěstí se do monarchových ran dostane infekce, která teprve sedmadvacetiletého Alexandra záhy připraví o život.

Řecko se nedlouho po králově smrti neuváženě pustí do války s Tureckem, v níž ostudně prohraje, načež britský státník Winston Churchill (1874–1965) ironicky poznamená:

„Myslím, že nepřeháním, když řeknu, že čtvrt milionu lidí zemřelo kvůli kousnutí opicí.“

Foto: www.youtube.com www.toenna.wordpress.com www.huffingtonpost.com www.antarcticaedu.com www.wikipedia.org www.johanoosterman.tumblr.com
reklama
Související články
Historie
Ztracení princové uprostřed války růží: Skončí jejich životy v obávaném Toweru?
Venku panuje parno, dělníci v blízkosti Westminsterského opatství ale musí pokračovat v práci. Jeden z nich narazí na zvláštní dřevěnou bednu, která se nachází v třímetrové hloubce. Nález v sobě neukrývá zlato, ale kosti a možná pěkně cenné! Nový anglický panovník Karel III. (*1948) si získává obdiv historiků, povolí jim totiž přístup do královské krypty. […]
Historie
Krušný osud knížete Jaromíra: Probodnut při velké potřebě!
Promrzlý Přemyslovec Jaromír (?–1035) sedí v místnůstce, o které se bude jednou říkat, že „i císař pán tam musí chodit pěšky.“ Je mu kolem 60 let, místo očí zejí dva důlky, jako malého ho vykastrují a projde si dlouhým vězněním…   Na jeden lidský život až příliš krutostí. Ta nejhorší ho teprve čeká. Knížecího trůnu […]
Historie
Z nerozlučných přátel rivalové: Čím Strauss převálcoval Lannera?
Johann Strauss a Josef Lanner jsou každý jiný. Johann je melancholik se sklonem ke smutným náladám, zatímco Josef se rád baví ve společnosti. Možná právě proto se skvěle doplňují a orchestru se daří. Johann Strauss starší (1804–1849) doplní v roce 1819 trio houslisty Josefa Lannera (1801–1843). Dá se říci, že spolu s bratry Karlem a Janem Drahánkovými tvoří […]
Historie
Král valčíků se málem stal knihařem
Malý Johann Strauss starší (1804–1849) fascinovaně hledí na housle, jež svírá v ruce romský hudebník, hrající v jejich hospodě U Dobrého pastýře na vídeňské periferii v Leopoldstadtu. Kapely tu muzicírují den co den, někdy třeba jenom za porci guláše. Právě ony vytvářejí atmosféru vídeňských krčem. K Pastýři chodí řada spisovatelů i skladatel Wenzel Müller (1767–1835) se svým textařem. […]
reklama
historie
Práva Židů u nás: Jejich postavení zlepšil reformní císař Josef II.
O vydání prvních privilegií Židům žijícím u nás se postaral Václav I. (1205–1253), jejich znění ale bohužel neznáme. Postavení Židů pak v letech 1254–1262 upravuje jeho syn Přemysl Otakar II. (kolem R. 1233–1278) ve spise Statuta Iudaeorum. Stávají se královským majetkem, protože získávají postavení služebníků královské komory. Útok na ně se tak v podstatě rovná útoku přímo […]
Konec templářů: Neposlušné bratry natahovali na skřipec a pálili ohněm
Proces s řádem templářů je na podzim roku 1307 v plném proudu. Francouzský král Filip IV. Sličný řádí. „Budu prověřovat obvinění templářů. Věřím, že jsou neodůvodněná,“ rozhodne papež Klement V. a v prosinci 1307 vysílá do Paříže dva kardinály. Velmistr řádu templářů Jakub de Molay (kolem r. 1243–1314) a řada dalších templářů odvolává své vynucené přiznání. Svatá otec […]
Pomohlo Čingischánovi v budování ohromné říše počasí?
Čingischánova armáda dobývá nová území. Dostává se do Gruzie, Ruska a na Krym a jeho říše se tak rozkládá od Černého moře až k Tichému oceánu. Osudným se obávanému Mongolovi nakonec v roce 1227 stává pád z koně v průběhu tažení proti severočínské dynastii Ťin. Poté umírá. Jak vlastně dokázal mongolský vládce Čingischán (1162–1227) vybudovat tak obrovskou říši? Bylo […]
Horor za bílého dne: Jatka přeživších z lodi Batavia
Je to skalisko, nebo jde jen o odlesky měsíce na vlnách moře? Zatímco muž ve vraním hnízdě pod vrcholkem hlavního stěžně vidí nebezpečí, kapitán se přikloní k druhé variantě. Téměř 57metrovou plachetnicí Batavia otřese náraz. Poklady naložené v podpalubí nervózně zacinkají. Ani hlavní aktéři v tu chvíli netuší, v jaké hrůzy se zvrhnou následující dva […]
historie
Mongolský vládce miloval ženy a syrové maso
Válečná vítězství si mongolský vládce užívá plnými doušky.  „Shromážděte všechny ženy z města,“ nařídí vždy po úspěšném tažení svého vojska. Mezi nimi si pak vybírá ty nejhezčí, které mu mají být po vůli. Čingischánovi nestačí, že má kromě Burtaj ještě tři další oficiální manželky. Milenky si Čingischán (1162–1227) volí především z žen a dcer vysoce postavených mužů, […]
Jak Marie Terezie pomáhala svobodným matkám?
Za porod nemanželského dítěte čeká ženy v habsburské monarchii během první poloviny 18. století smrt. Ještě v roce 1743 se mohou podle platného zákona dočkat stětí hlavy. Ovšem Marie Terezie tuto praxi změní. Ačkoliv je Marie Terezie (1717–1780) velmi silně věřící katolička a katolíci považují početí a porod nemanželského dítěte za hřích, panovnice chápe, že […]
Méšova stéla popisuje vítězství Moabitů nad Židy
Území Izraele tvoří jedno velké archeologické naleziště, téměř při každém kopnutí do země tu dostávají biblické příběhy reálné obrysy a tajemné postavy z Písma svatého se vynořují z hlubin starověku. Potvrzuje se, že skutečně existovaly. „Můžeme přečíst jedno písmeno a to B, o čemž si ostatní myslí, že by mohlo být začátkem slova Balak,“ říká například Ronald Hendel, profesor […]
Malíř Alfons Mucha v Praze čelil závisti
Nabídka, která se neodmítá. Právě tu dostává Alfons Mucha v létě 1909 v Čechách, kam se na skok vrací. Jde o malířskou výzdobu interiérů čerstvě dostavěného Reprezentačního domu hlavního města Prahy (dnešní Obecní dům). Mucha o tuto práci přitom projeví zájem už v roce 1905. Tehdy malíře Alfonse Muchu (1860–1939) navštíví starosta Prahy Vladimír Srb. (1856–1916), aby mu […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Enrico Fermi: Ital psal dějiny pod fotbalovým stadionem
21stoleti.cz
Enrico Fermi: Ital psal dějiny pod fotbalovým stadionem
Učenec ze Španělska, který přijel navštívit významného vědce, nechápal, co se děje. Nejdřív jej poslali za „papežem“ a nyní se dívá, jak vědecká autorita v umazaném plášti běhá s jakýmsi předmětem po
Mořské panny: Patří jen do pohádek, nebo opravdu existují?
enigmaplus.cz
Mořské panny: Patří jen do pohádek, nebo opravdu existují?
Mořské panny mají být postavy vyskytující se tak maximálně v mýtech a dílech spadajících do žánru fantasy. Alespoň si to myslí drtivá většina lidí. Jenže opravdu to tak je? V posledních letech se dosl
V komediích Divadla Kalich se scházejí největší herecké hvězdy
epochanacestach.cz
V komediích Divadla Kalich se scházejí největší herecké hvězdy
Herecké osobnosti první velikosti na jednom jevišti nabízí vyhlášené Divadlo Kalich, které je vedle precizně provedených muzikálů vyhlášené také svým výběrem výborně napsaných komedií, do kterých zve ty největší české hvězdy. Díky tomu si Divadlo Kalich rychle vybudovalo pověst elitního hereckého klubu, v jehož komediích se vždy potkáte s nejoblíbenějšími hereckými tvářemi. Činoherní repertoár divadla
Folie na okna se vyplatí
panidomu.cz
Folie na okna se vyplatí
I když nenahradí klimatizaci, citelně sníží zahřívání oken a místnosti slunečními paprsky. V chladných měsících zas brání úniku tepla ven. A to ještě není všechno, co okenní fólie umí. Vytvářejí tepelnou i světelnou bariéru, filtrují UV záření, brání rozbití skla a rozsypání střepů. Tyto schopnosti mají všechny okenní folie, jen v různé míře podle jejich
Opravdu jsou si souzeni?
nasehvezdy.cz
Opravdu jsou si souzeni?
Zpočátku vše nasvědčovalo tomu, že moderátorka Daniela Písařovicová (44) našla v mladším hudebníkovi Ondřejovi Brzobohatém (40) osudového partnera. Před pár měsíci se dokonce zasnoubili a moderátork
V Caligulově plovoucím paláci nechyběly vinice
epochalnisvet.cz
V Caligulově plovoucím paláci nechyběly vinice
„Doneste mi další víno,“ rozkáže římský císař Caligula, když se usadí na jednom z bohatě zdobených lehátek na přídi své obrovské lodi. Plaví se s ní rád, nejčastěji po hladině sopečného jezera Nemi, k
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
rezidenceonline.cz
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
Nádherný byt s desítkou rozmanitých luxusních pokojů představuje esenci dokonalého souznění orientální atmosféry se soudobou precizností, tak typickou pro nábytek a doplňky společnosti Covet House, je
Manžel se dostal z dluhů svým vlastním rituálem
skutecnepribehy.cz
Manžel se dostal z dluhů svým vlastním rituálem
Naletěli jsme podvodníkovi a dostali se do nepředstavitelných potíží. Zuřila jsem, že se můj muž uzavřel do sebe, pořád si něco maloval, dlabal ve dřevě a mumlal si při tom. Může se to stát opravdu každému, jak jsme si vyzkoušeli v naší rodině. V podnikání je zapotřebí se opřít o velmi zdatného odborníka, aby se vám na kobylku nedostal nějaký
Velký problém mikrorozměrů
21stoleti.cz
Velký problém mikrorozměrů
Jsou menší než zrnko soli, a jsme s nimi v kontaktu možná víc, než bychom si uvědomovali. Kolují nám v krvi, zaplňují naše plíce, dokonce i střeva. A to pořád není to nejhorší… Podle posledních záv
Bílá paní z hradu Duino: Měl tento přízrak reálný předobraz?
enigmaplus.cz
Bílá paní z hradu Duino: Měl tento přízrak reálný předobraz?
Legendy o bílé paní najdeme v mnoha kulturách celého světa. Většinou se jedná o do bílého oděvu oblečený přízrak tragicky zemřelé ženy. Její duch z nějakého důvodu nenalézá po smrti klid. Příběh bílé
Čočková pomazánka s mletou paprikou
tisicereceptu.cz
Čočková pomazánka s mletou paprikou
Nejlépe chutná na čerstvém chlebu, ale při oslavách do ní můžete namáčet na silnější proužky nakrájenou mrkev nebo řapíkatý celer. Suroviny 200 g žluté nebo červené čočky 200 ml vody 2 stroužk
Červený hrnec plný dobrot
iluxus.cz
Červený hrnec plný dobrot
Restaurace Babiččina zahrada je už od léta desetiletá. Krásný věk, to bezpochyby. Spokojení zákazníci se vracejí a noví přibývají. Neustále větší zájem ovšem není na úkor gastronomického zážitku. Vždy