Domů     7 nejhloupějších úmrtí panovníků: Zabil je krtek, vtip i nenasytný žaludek!
7 nejhloupějších úmrtí panovníků: Zabil je krtek, vtip i nenasytný žaludek!
27.4.2016

Ne každému osud dopřeje odejít z tohoto světa statečně a důstojně. Týká se to i korunovaných hlav. Ty mají navíc smůlu, že si jejich přešlapy bude historie pamatovat navěky.

Padnout v líté bitvě jako národní hrdina nebo poklidně skonat v okruhu svých blízkých. To by si jistě přál každý panovník. Někteří králové však takové štěstí bohužel nemají a naopak zemřou za velmi kuriózních až úsměvných okolností. Kteří vládci světových říší si v samotném závěru života utrhli pořádnou ostudu?

1. Důvěřivý Čchin Š´chuang-ti: Dobrovolně vypije jed!

„Buď mi vyrobíte lektvar nesmrtelnosti, nebo vás nechám zazdít zaživa,“ přikazuje svým lékařům a alchymistům mocný čínský císař Čchin Š´chuang-ti (260–210 př. n. l.).

Vyděšení učenci nemají jinou možnost než se pokusit imperátorovo nereálné přání splnit. Císař Čchin se zapíše do dějin coby prozíravý politik a vynikající vojevůdce, jemuž se jako prvnímu monarchovi podaří sjednotit starověkou Čínu do jednoho státu.

Provede rovněž důležitou reformu písma a zahájí výstavbu Velké čínské zdi. Získá si nicméně také pověst krutého tyrana, který posílá poddané na popraviště lusknutím prstů.

Když proto nařídí sluhům, aby uvařili lék, po němž se stane nesmrtelným, nikdo si mu nedovolí odporovat. Lékaři lektvar opravdu připraví, přimíchají do něj ovšem malé množství jedovaté rtuti!

Panovník v touze po věčném životě nápoj lačně vypije a vzápětí skoná na následky otravy.

2. Nešikovný Béla I.: Zhroutí se pod ním trůn!

Těžko si představit hloupější smrt než jaká postihne uherského krále a nitranského knížete Bélu I. (asi 1016–1063).

Zdatný středověký válečník z dynastie Arpádovců si jednoho letního dne sedne na svůj vlastní trůn tak nešikovně, že se pod ním zřítí! Béla při této banální nehodě utrpí vážné zranění, jehož následkům za několik dní podlehne.

Jeho nástupce Šalamoun I. (1053–1087) si do panovnického křesla sedal jistě opatrněji.

3. Smolař Karel II. Navarrský: Služebná ho upálí zaživa!

Z hrdla navarrského krále Karla II. (1332–1387) se dere nelidský řev. „Pomoc! Hořím!“ skučí monarcha v bolestné agónii. Nikdo jej však neslyší.

Vládce malého království, jež se nachází na severovýchodě dnešního Španělska, prosluje svou podlou a intrikánskou povahou. Z toho důvodu bývá jeho tragický skon v lednu roku 1387 označován mnohými kronikáři za spravedlivý trest.

Stárnoucí Karel požádá léčitele o radu, jak dosáhne zlepšení svého chátrajícího zdraví. Doktor poradí králi, aby se nechal od hlavy až k patě zašít do lněného plátna, nasáklého kořalkou a bude jako znovuzrozený. Vladař jej poslechne.

Jedna z jeho služek ale při zašívání zábalu dostane nápad upálit přebytečný konec nitě svíčkou. Alkoholem prosáklé plátno se pochopitelně okamžitě vznítí a než dívka stihne cokoli udělat, zašitý Karel se v hořící látce upeče zaživa!

4. Veselý Martin Aragonský: Zemře se smíchem na rtech!

To Karlův současník Martin Aragonský (1356–1410) zahyne za docela jiných okolností. Večer 20. ledna roku 1410 vstoupí do ložnice krále Aragonie, Valencie, Sicílie, Sardinie a Korsiky jeho oblíbený šašek jménem Borra.

„Kde jsi byl?“ zeptá se šaška Martin, který je zrovna po vydatné večeři. „Venku na vinici. Viděl jsem tam mladého jelena, jak visí za ocas ze stromu, jako by ho někdo potrestal za kradení fíků,“ zažertuje Borra.

Panovník dostane z podařeného vtipu takový záchvat smíchu, až se mu zastaví srdce…

5. Nešťastný Vilém III. Oranžský: Doplatí na svou nepozornost!

Nizozemský místodržící Vilém III. Oranžský (1650–1702) má vojenského talentu na rozdávání. V roce 1688 vyžene z Anglie tamního panovníka Jakuba II. Stuarta (1633–1701) a sám nastoupí na jeho místo.

O to více překvapující je fakt, že tak brilantní bojovník skoná skutečně hloupým způsobem. Anglický panovník si roku 1702 vyrazí do lesa na lov. Během honu si nicméně nevšimne malého krtince na zemi.

Vilémův kůň o něj klopýtne a shodí svého urozeného jezdce na zem. Monarcha se při pádu těžce zraní a v průběhu následujícího léčení navrch dostane zápal plic, jemuž nakonec podlehne.

Odpůrci Vilémovy vlády mají z králova úmrtí nesmírnou radost a ještě dlouhé měsíce poté připíjejí v krčmách na zdraví „malému gentlemanovi v černém sametu“, neboli krtkovi, jenž měl vladařovu nehodu na svědomí.

6. Požitkářský Adolf I. Fridrich: Ují se k smrti!

„Ještě jednu porci!“ poručí si s plnými ústy švédský král Adolf I. Fridrich (1710–1771) a otírá si mastné tváře. Tenhle obézní muž není zrovna příkladným panovníkem.

O státní záležitosti se skoro vůbec nezajímá a raději tráví všechen čas u stolu plného lahodných pokrmů. Daná záliba se Adolfovi také hořce vymstí.

Dne 12. února 1771 ho skolí srdeční mrtvice, bezprostředně poté co za jeden večer zkonzumuje humra, kaviár, uzené sledě, zelnou polévku, kysané zelí a 14 porcí tradičního švédského moučníku semla! To všechno pak ještě zapije několika lahvemi šampaňského. Ne nadarmo je obžerství křesťany pokládáno za smrtelný hřích.

7. Milovník psů Alexandr I.: Jeho skon zaviní zuřivé opice!

Mladý řecký panovník Alexandr I. (1893–1920) nade vše miluje svého psa. V roce 1920 je ovšem králův čtyřnohý mazlíček v zahradě napaden dvěma rozzuřenými opicemi. Alexandr ihned vyrazí věrného zvířecího přítele bránit a opice pokoušou i jeho!

Naneštěstí se do monarchových ran dostane infekce, která teprve sedmadvacetiletého Alexandra záhy připraví o život.

Řecko se nedlouho po králově smrti neuváženě pustí do války s Tureckem, v níž ostudně prohraje, načež britský státník Winston Churchill (1874–1965) ironicky poznamená:

„Myslím, že nepřeháním, když řeknu, že čtvrt milionu lidí zemřelo kvůli kousnutí opicí.“

Foto: www.youtube.com www.toenna.wordpress.com www.huffingtonpost.com www.antarcticaedu.com www.wikipedia.org www.johanoosterman.tumblr.com
Související články
Historie
Tuberkulóza: Módní guru, zabiják i cestovka
„Má drahá, kořím se vaší alabastrové pleti i útlému pasu. Jste ztělesněním krásy,“ šeptá obdivně mladý muž. „Oh, děkuji,“ zašeptá dívka a vykašle do kapesníčku trochu krve. Má tak rozmanité symptomy, že až do 19. století nikdo netuší, že jde o jednu a tutéž nemoc. To mění svými objevy až francouzský lékař René Laënnec (1781–1826) […]
Historie
Osvobození Osvětimi: Mrazivé ticho, spáleniště a 7 000 zubožených vězňů!
Opatrně prochází bránou, na níž je nápis „Arbeit macht frei“. Sovětští vojáci doufají, že dobyli nacistickou továrnu, jenže po pár krocích zírají do prázdných očí stovek lidí v pruhovaných mundúrech. Ti jsou vyhublí, mají strach a neví, co od příchozích čekat! Onoho 27. ledna 1945 postupují Sověti k polskému městu Osvětim. Rozsáhlý komplex považují za nacistickou továrnu, […]
Historie
Jaroslav Foglar: Klacky pod nohy mu hází nacisté i komunisté
Domů přibíhá po setmění a ve dveřích ho vítá zkoumavý maminčin pohled. Pozdní příchod přejde mlčením, ale na druhý den už na chlapcovu hlavu létají blesky. Při pobíhání po městě si uhnal pořádnou horečku, a tak má se skauty utrum. Stačilo by, aby bylo cokoliv jen trochu jinak a český skauting by přišel o jednu […]
Historie
Maison du Peuple: Ani 700 odborníků ho nezachrání…
Z konzervatoře ho vyhodí pro hrozné chování. V tu chvíli Victorovi Hortovi (1861–1947) velkou budoucnost neprorokuje zřejmě nikdo…   Uchytí se ale na Akademii výtvarných umění v Gentu a vypracuje na jednoho z nejslavnějších belgických secesních architektů. Obzvláště Belgická strana pracujících (Parti Ouvrier Belge) ho málem nosí na rukou. I proto, že odmítá soukromé zakázky […]
reklama
věda a technika
Chudák malý Albert: Experiment mu způsobí strach i ze Santa Clause!
Chvíli nesrozumitelně žvatlá, pak se převalí a jeho pozornost zaměstná sněhobílá laboratorní myš. Instinktivně po ní natáhne ruce, když místnost naplní hlasitý zvuk kladiva a kovové tyče. Dítě se leká a okamžitě propuká v pláč, jenže to je jen začátek! Vědci potvrzují své hypotézy všemožnými pokusy. Zatímco ruský psycholog Ivan Petrovič Pavlov (1849-1936) moří psy, jeho […]
Proč máme škytavku?
„Škyt! Zase na mě někdo myslí!“ známou průpovídkou si lidé odůvodňují škytavku už v 17. století a říkáme to dodnes. I když dávno tušíme, že pravá příčina nejspíš bude jiná… Nádech, výdech. Dva základní a k životu nezbytné pohyby provádíme bez ustání celý cen, aniž bychom to vnímali. Přesněji nevnímáme je, dokud hladký průběh nekončeného […]
Kdo dosedne na Měsíc? Je tu velký souboj dvou miliardářů
Po dekádách útlumu, kdy se kosmické bádání zaměřovalo na vysílání sond a na zkoumání orbity nebo nejbližších planet, jsme se dostali do éry nových vesmírných závodů. Tentokrát však mezi sebou kromě velmocí soupeří také soukromé firmy. Která bude mít navrch? Zatímco ještě pár let nazpátek se nejčastěji skloňovalo jméno amerického podnikatele Elona Muska (⃰1971) a […]
Skutečně existuje jarní únava?
Dny jsou konečně delší, slunce začíná pěkně hřát, tráva se zelená, ptáci zpívají… a vy byste nejraději ani nevylézali z postele! Přepadla vás hrozná lenost! Anebo je to trochu jinak? Jarní únava může někdy působit jako hloupá výmluva. Zkrátka se vám nechce nic dělat. Pokud ale z pocitu vyčerpání máte závratě, nejste schopni se na […]
reklama
zajímavosti
Užitečný lógr: Hnojí, čistí i předpovídá budoucnost
Než umyjete šálek, zkuste si rozmyslet, jestli by se vám kávová sedlina k něčemu nehodila. Můžete ji použít třeba na zahradě, při úklidu domácnosti, k vylepšení složení betonu nebo péči o pleť. V průmyslu ji testují na všechny možné způsoby a získává body v mnoha výrobních odvětvích. Když si milovníci mleté kávy vypijí svůj šálek, […]
Proč všechny cesty vedou do Říma?
Řím už dnes není středem světa, ovšem v době mocné starověké říše to tak trochu bylo. Když vzniklo ono známé úsloví, skutečně vedly všechny cesty právě tam? Jak město Řím, jako centrum bohaté Římské říše, postupně roste, rozrůstá se kolem něj i síť menších i větších cest. Jak jinak než pevných a kvalitních, postavených podle […]
Becherovka: Likér s chutí tajemství…
Mnoho světových značek si své výrobní postupy přísně střeží. Nejinak je tomu rovněž i v případě slavné, věhlasné Becherovky Original. Říká se, že její výrobní recepturu prý vždy znají pouze dva zaměstnanci. Ti v přesném poměru míchají směs přibližně dvaceti různých bylin a koření. Celkově se její přímou výrobou údajně zabývá jen dvacet lidí, i […]
Předchůdce katedrály sv. Víta: Stavěl rotundu svatý Václav vlastníma rukama?
Dominantu Prahy, katedrálu svatého Víta, znají všichni velmi dobře. Máte ale tušení, co na jejím místě stálo před tím? Že ne? Tak se na to zkusme podívat trochu podrobněji. Už kolem roku 925 zahajuje český kníže Václav (907–935) stavbu rotundy v místech dnešní katedrály sv. Víta. Svatostánek má sloužit jako schránka pro uložení ostatku v podobě části paže […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Knihovna ve virtuální realitě je skutečná
21stoleti.cz
Knihovna ve virtuální realitě je skutečná
Virtuální realita už není jen hračkou geeků, odnoží herního zábavního průmyslu nebo vědců. Její potenciál je větší, s přesahem do každodenního života. Městská knihovna v Praze prostřednictvím VR nejen
První pivovary u nás vyrůstaly v klášterech
historyplus.cz
První pivovary u nás vyrůstaly v klášterech
Znavený mnich se opile olízne. Trochu přebral, jenže tahle várka piva se opravdu povedla. Tíží ho výčitky svědomí, na paměti má varovná slova biskupa. Zítra ale všechno dožene. Modlitbám se bude věnovat s ještě větší intenzitou než jindy.   Zpracování chmele na zlatavý mok se jako první u nás ujímají kláštery. „Protože měly vlastní výrobu piva,
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
O lásku svých rodičů jsem musela bojovat
skutecnepribehy.cz
O lásku svých rodičů jsem musela bojovat
Naši začali mluvit o rozvodu. Byla jsem rozmazlený jedináček a představa, že by se mi najednou zhroutil domov, byla pro mě zničující. Když mi naši opatrně naznačili, že se budou rozvádět, zhroutil se mi svět. Pocit jistoty splaskl jako propíchnutý balonek. Ještě nikdy v životě jsem se necítila tak mizerně. Nevěřila jsem svým uším. Nevěřila jsem, že to
Mapinguari: Je nestvůra s tlamou na břiše jen mýtus?
epochalnisvet.cz
Mapinguari: Je nestvůra s tlamou na břiše jen mýtus?
Fascinující amazonská džungle nemusí skrývat jen dosud neznámé rostliny a „běžná“ zvířata. Možná se v ní potlouká tvor, se kterým byste se rozhodně setkat nechtěli. Podle některých popisů připomíná Bigfoota a i když jde podle všeho o legendu, reálný předobraz toto monstrum zřejmě opravdu má!   Pohybuje se prý pomalu a nenápadně a většinou zůstává
Nepečený dort s malinami
tisicereceptu.cz
Nepečený dort s malinami
Tvaroh můžete nakombinovat s ricottou nebo také řeckým jogurtem. Ovoce použijte podle sezony nebo podle toho, jaké máte u vás doma rádi. Ingredience Na 1 kulatou formu 300 g kakaových sušenek
DS PENSKE představuje nový „kabát“ své formule pro E-Prix v Monaku
iluxus.cz
DS PENSKE představuje nový „kabát“ své formule pro E-Prix v Monaku
Světový šampionát ABB FIA Formula E se jako obvykle zastaví v Monaku. A pro tento sedmý ročník slavného závodu se společnosti DS Automobiles a PENSKE AUTOSPORT rozhodly oslavit prestiž a půvab proslul
Vepřová žebírka glazovaná pivem
nejsemsama.cz
Vepřová žebírka glazovaná pivem
Žebra můžete podlévat jak černým pivem, tak světlým ležákem. Ingredience na 6 porcí: 500 ml černého piva 2 kg vepřových žeber 1 lžíce sójové omáčky 1 lžička uzené papriky 1 lžíce olivového oleje sůl barevný pepř Postup: Vepřová žebra omyjte, osušte a rozdělte na větší díly tak, aby se vám porce vešly do pekáče. Připravte si směs, kterou budete
Roštejn: Hrad rozkvetlý jako růže
epochanacestach.cz
Roštejn: Hrad rozkvetlý jako růže
Je to už sedm století, co na skalnatém kopci v Javořických vrších vzniklo lovecké sídlo pánů z Hradce. O své přežití do dnešních časů musel sice bojovat, ale ten boj vyhrál a patří mezi perly celého kraje. Podle pověsti si pán zdejšího kraje zatoužil vystavět na skále hrad, ale nedostávalo se mu peněz. Upsal proti duši ďáblu,
5 tipů, jak ukázat krásu dřeva
panidomu.cz
5 tipů, jak ukázat krásu dřeva
Dřevo je nesmírně příjemný a oblíbený materiál, přitom jeho krásu někdy zbytečně zakrýváme. Zde je pět inspirací, jak ji naopak co nejvíce ukázat. Ze starých dřevěných rámů se dá vytvořit jednoduchá konstrukce, která se báječně hodí jako opora pro kytice ze suchých rostlin. Suché traviny (a právě tak suché květy) v ní dokonce vypadají lépe
Skončila Nesvačilová se zlomeným srdcem?
nasehvezdy.cz
Skončila Nesvačilová se zlomeným srdcem?
Chvíli se zdálo, že je Denisa Nesvačilová (32) znovu šťastná. Jenže bohužel má asi opět srdce na cáry. Románek s pohledným kolegou podle všeho nevyšel. Měl se k ní chovat jako princezně, zahrnovat
Pozor na noční pohled z okna!
enigmaplus.cz
Pozor na noční pohled z okna!
Odedávna existuje celá řada lidových pověr. Ty skutečně nejděsivější z nich se pak většinou týkaly temné části dne, tedy noci. Lidé pevně věřili, že za tmy se nemá vycházet z domu a není ani dobré dív