Domů     7 nejhloupějších úmrtí panovníků: Zabil je krtek, vtip i nenasytný žaludek!
7 nejhloupějších úmrtí panovníků: Zabil je krtek, vtip i nenasytný žaludek!
27.4.2016

Ne každému osud dopřeje odejít z tohoto světa statečně a důstojně. Týká se to i korunovaných hlav. Ty mají navíc smůlu, že si jejich přešlapy bude historie pamatovat navěky.

Padnout v líté bitvě jako národní hrdina nebo poklidně skonat v okruhu svých blízkých. To by si jistě přál každý panovník. Někteří králové však takové štěstí bohužel nemají a naopak zemřou za velmi kuriózních až úsměvných okolností. Kteří vládci světových říší si v samotném závěru života utrhli pořádnou ostudu?

1. Důvěřivý Čchin Š´chuang-ti: Dobrovolně vypije jed!

„Buď mi vyrobíte lektvar nesmrtelnosti, nebo vás nechám zazdít zaživa,“ přikazuje svým lékařům a alchymistům mocný čínský císař Čchin Š´chuang-ti (260–210 př. n. l.).

Vyděšení učenci nemají jinou možnost než se pokusit imperátorovo nereálné přání splnit. Císař Čchin se zapíše do dějin coby prozíravý politik a vynikající vojevůdce, jemuž se jako prvnímu monarchovi podaří sjednotit starověkou Čínu do jednoho státu.

Provede rovněž důležitou reformu písma a zahájí výstavbu Velké čínské zdi. Získá si nicméně také pověst krutého tyrana, který posílá poddané na popraviště lusknutím prstů.

Když proto nařídí sluhům, aby uvařili lék, po němž se stane nesmrtelným, nikdo si mu nedovolí odporovat. Lékaři lektvar opravdu připraví, přimíchají do něj ovšem malé množství jedovaté rtuti!

Panovník v touze po věčném životě nápoj lačně vypije a vzápětí skoná na následky otravy.

2. Nešikovný Béla I.: Zhroutí se pod ním trůn!

Těžko si představit hloupější smrt než jaká postihne uherského krále a nitranského knížete Bélu I. (asi 1016–1063).

Zdatný středověký válečník z dynastie Arpádovců si jednoho letního dne sedne na svůj vlastní trůn tak nešikovně, že se pod ním zřítí! Béla při této banální nehodě utrpí vážné zranění, jehož následkům za několik dní podlehne.

Jeho nástupce Šalamoun I. (1053–1087) si do panovnického křesla sedal jistě opatrněji.

3. Smolař Karel II. Navarrský: Služebná ho upálí zaživa!

Z hrdla navarrského krále Karla II. (1332–1387) se dere nelidský řev. „Pomoc! Hořím!“ skučí monarcha v bolestné agónii. Nikdo jej však neslyší.

Vládce malého království, jež se nachází na severovýchodě dnešního Španělska, prosluje svou podlou a intrikánskou povahou. Z toho důvodu bývá jeho tragický skon v lednu roku 1387 označován mnohými kronikáři za spravedlivý trest.

Stárnoucí Karel požádá léčitele o radu, jak dosáhne zlepšení svého chátrajícího zdraví. Doktor poradí králi, aby se nechal od hlavy až k patě zašít do lněného plátna, nasáklého kořalkou a bude jako znovuzrozený. Vladař jej poslechne.

Jedna z jeho služek ale při zašívání zábalu dostane nápad upálit přebytečný konec nitě svíčkou. Alkoholem prosáklé plátno se pochopitelně okamžitě vznítí a než dívka stihne cokoli udělat, zašitý Karel se v hořící látce upeče zaživa!

4. Veselý Martin Aragonský: Zemře se smíchem na rtech!

To Karlův současník Martin Aragonský (1356–1410) zahyne za docela jiných okolností. Večer 20. ledna roku 1410 vstoupí do ložnice krále Aragonie, Valencie, Sicílie, Sardinie a Korsiky jeho oblíbený šašek jménem Borra.

„Kde jsi byl?“ zeptá se šaška Martin, který je zrovna po vydatné večeři. „Venku na vinici. Viděl jsem tam mladého jelena, jak visí za ocas ze stromu, jako by ho někdo potrestal za kradení fíků,“ zažertuje Borra.

Panovník dostane z podařeného vtipu takový záchvat smíchu, až se mu zastaví srdce…

5. Nešťastný Vilém III. Oranžský: Doplatí na svou nepozornost!

Nizozemský místodržící Vilém III. Oranžský (1650–1702) má vojenského talentu na rozdávání. V roce 1688 vyžene z Anglie tamního panovníka Jakuba II. Stuarta (1633–1701) a sám nastoupí na jeho místo.

O to více překvapující je fakt, že tak brilantní bojovník skoná skutečně hloupým způsobem. Anglický panovník si roku 1702 vyrazí do lesa na lov. Během honu si nicméně nevšimne malého krtince na zemi.

Vilémův kůň o něj klopýtne a shodí svého urozeného jezdce na zem. Monarcha se při pádu těžce zraní a v průběhu následujícího léčení navrch dostane zápal plic, jemuž nakonec podlehne.

Odpůrci Vilémovy vlády mají z králova úmrtí nesmírnou radost a ještě dlouhé měsíce poté připíjejí v krčmách na zdraví „malému gentlemanovi v černém sametu“, neboli krtkovi, jenž měl vladařovu nehodu na svědomí.

6. Požitkářský Adolf I. Fridrich: Ují se k smrti!

„Ještě jednu porci!“ poručí si s plnými ústy švédský král Adolf I. Fridrich (1710–1771) a otírá si mastné tváře. Tenhle obézní muž není zrovna příkladným panovníkem.

O státní záležitosti se skoro vůbec nezajímá a raději tráví všechen čas u stolu plného lahodných pokrmů. Daná záliba se Adolfovi také hořce vymstí.

Dne 12. února 1771 ho skolí srdeční mrtvice, bezprostředně poté co za jeden večer zkonzumuje humra, kaviár, uzené sledě, zelnou polévku, kysané zelí a 14 porcí tradičního švédského moučníku semla! To všechno pak ještě zapije několika lahvemi šampaňského. Ne nadarmo je obžerství křesťany pokládáno za smrtelný hřích.

7. Milovník psů Alexandr I.: Jeho skon zaviní zuřivé opice!

Mladý řecký panovník Alexandr I. (1893–1920) nade vše miluje svého psa. V roce 1920 je ovšem králův čtyřnohý mazlíček v zahradě napaden dvěma rozzuřenými opicemi. Alexandr ihned vyrazí věrného zvířecího přítele bránit a opice pokoušou i jeho!

Naneštěstí se do monarchových ran dostane infekce, která teprve sedmadvacetiletého Alexandra záhy připraví o život.

Řecko se nedlouho po králově smrti neuváženě pustí do války s Tureckem, v níž ostudně prohraje, načež britský státník Winston Churchill (1874–1965) ironicky poznamená:

„Myslím, že nepřeháním, když řeknu, že čtvrt milionu lidí zemřelo kvůli kousnutí opicí.“

Foto: www.youtube.com www.toenna.wordpress.com www.huffingtonpost.com www.antarcticaedu.com www.wikipedia.org www.johanoosterman.tumblr.com
Související články
Historie
Marie Terezie: Odhalujeme tajemství slavné panovnice
Marie Terezie byla vládkyní, jež po sobě zanechala odkaz, který výrazně ovlivnil budoucnost nejen naší země. To, že zavedla například povinnou školní docházku, je všeobecně známo. Jaký byl ale osobní život této slavné panovnice? V éře, kdy svět ovládali muži, byly ženy často odsouvány na okraj dějin. Ale jedna žena se odmítla podvolit osudu, odhodlaná […]
Historie
Michelle Stuartová: Blíž k zemi i hlíně
Předtím, než se začala naplno věnovat umění, pracovala jako armádní topografka. To znamená, že pro vojsko mapovala terén. Možná právě proto měla ke krajině velmi úzký vztah. Malovala na dlouhé role papíru hlínou – často přímo venku –, nebo na ně přenášela strukturu přírodních povrchů. Zanechala ale dílo i přímo v krajině. Když ji umělecké centrum v americkém Oregonu […]
Historie
Usměvavý Jan Pavel I.: Nechá papeže zavraždit jeho nástupce, zednáři či mafie?
Je přesná jako hodinky, krátce po páté přinese ke dveřím ložnice šálek espressa. Jenže dnes je něco jinak, protože i po deseti minutách stojí hrneček na svém místě. Několikrát zaklepe, pak vstoupí pomalu dovnitř. Rozsvícená lampička ozařuje nehybné tělo s malým úsměvem ve tváři. S bohulibým výrazem vládne Vatikánu Jan Pavel I. (1912–1978). Vcelku rychle se jeho […]
Historie
Dagmar Dánská, pro kterou pláče celé Dánsko
Princezny patří jenom do pohádek? Ale kdeže, jsou součástí naší historie. Dokonce některé české princezny udělají díru do světa. Podívají se na opačný konec Evropy a jejich život nabídne víc dobrodružství než nějaká pohádka. A tak to je třeba i v případě nejznámější a nejoblíbenější české princezny, která se narodí jako Markéta (1186–1213). Je to […]
reklama
historie
Neuvěřitelný rok 1968: Svět se navždy změnil
Revoluční rok 1968 máme spojený především s dramatickými politickými událostmi – s tzv. Ofenzivou Tet ve Vietnamu, s atentáty na Roberta Kennedyho či Martina Luthera Kinga, se studentskými nepokoji nebo s vojenskou invazí do Československa. Tento rok však přinesl i mnoho pozitivních změn. Pojďme si některé z nich představit. Rok 1968 byl nabitý převratnými událostmi, z […]
Kolty, gangsteři a indiáni: 5 největších mýtů o divokém západě
Když se řekne divoký západ, většina lidí si představí větrem ošlehané pistolníky, barové rvačky a přestřelky v pravé poledne. Ve skutečnosti se ale většina našich předpokladů o tom, jak toto unikátní období americké historie vypadalo, nezakládá tak úplně na pravdě. Co jste o divokém západě nejspíš nevěděli? Tenkrát na západě, Sedm statečných, Vinnetou nebo třeba náš […]
San José: o poklad se bojuje i po staletích
Dobře oblečený Angličan složí dalekohled a otočí se k dalším mužům. Je vedro k padnutí, ale z kopce, kam se vyšplhali, je vidět nejen přístav, ale i celá Cartagena. „Tři těžce naložené galeony. Chystají se k odplutí.“ Muž zavelí k návratu k britské flotile, která se skrývá mimo dohled španělských nepřátel. Několikaměsíční čekání v karibských vodách se chýlí ke konci. Píše […]
Vrah jugoslávského krále vlastnil československý pas
Alexandr I. Karađorđević je mrtev. Na onen svět se s rozseknutou hlavou odporoučí i jeho vrah. Po střelbě na krále ale umírá i francouzský ministr Louis Barthou. Vykrvácí po zranění ruky. Na ošetření totiž čeká více než hodinu… „Jednota Srbů, Chorvatů a Slovinců, která vznikla v ovzduší poválečné euforie, se ukázala v praxi jako těžko realizovatelná. […]
reklama
historie
Klan Gatesů: Ve víru zlaté horečky
Policista pokývne hlavou. „Další!“ právě probíhá kontrola zásob budoucích zlatokopů. Kdo nemá předepsané dávky jídla, nepřežil by zimu. Na dlouhou cestu do bohem zapomenutého kraje u kanadského Klondiku míří hned dva Billové Gatesové. Jeden se stane předlohou dobrodružných příběhů. A druhý? Ten je praděda jednoho z nejbohatších lidí na Zemi…   Děd a praděd Billa […]
Louise de la Vallière: Oddaná milenka, nebo zbožná jeptiška?
Tahle dívka byla na královském dvoře podivuhodnou výjimkou. O pozici favoritky vůbec nestála, byla nábožensky založená, a nakonec utekla do kláštera. Pojďte se spolu s námi podívat na příběh ženy, která se natrvalo zapsala do francouzských dějin. Malá Luise (1644-1710) přišla na svět 6. srpna 1644 do urozené katolické rodiny. Když její otec zemřel, zůstala […]
Božena Křesinova: Obyčejná selka si získala srdce knížete
I čeští vladaři měli své milenky, ovšem jen zřídka si je brali za ženy. Jednou takovou světlou výjimkou byla právě Božena (†1052) – krásná, leč neurozená žena z lidu. Abychom její příběh pochopili, musíme si udělat malý výlet do české historie. Dejme pro začátek slovo Kosmovi (1045–1125), autorovi Kroniky české. Ten budoucím generacím zanechal tyto […]
Na návštěvu po laně: Jak žili starověcí indiáni?
Jak žijí starověcí indiáni? Mají teepee? Bojují pomocí tomahavků? Pokud nahlédneme decentně pod pokličku Anasaziů, tedy indiánské kultury žijící na území dnešních jihozápadních USA v Novém Mexiku, Arizoně, Coloradu, Utahu a také na severovýchodě Mexika, musíme to dost přehodnotit. Tuto civilizaci proslaví hlavně unikátní strategická města budovaná pod břidlicové skalní převisy, či jen kamenná a […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz