Domů     7 hraček, které letěly do vesmíru
7 hraček, které letěly do vesmíru
23.5.2023

Takový let do vesmíru je vážná věc. Na zábavu není čas a na zbytečnosti není místo v kosmické lodi! I když zas tak horké to možná nebude…

Společně s astronauty už mimo planetu vycestovala řada talismanů, figurek či plyšových hraček!

Buzz Rakeťák

Kdy: 2008-2009

Astronauta Buzze Rakeťáka možná znáte. Tušili jste ale, že je držitelem rekordu v nepřežitém pobytu v kosmu?

Od 31. května 2008 do 11. září 2009 stráví na Mezinárodní vesmírné stanici celkem 468 dní, a překoná tak i Rusa Valerije Poljakova (1942-2022), který si v letech 1994 až 1995 pobude na stanici Mir 437 dní.

Rakeťák má v náročných podmínkách trochu výhodu – je z plastu a do vesmíru si odskočil ze série filmů Příběh hraček (1995-2019).

Poté, co se v raketoplánu Discovery v rámci mise STS-128 vrátí na Zemi, zabydlí se v muzeu letectví a kosmonautiky ve Washingtonu.

Buzz Rakeťák překoná v délce pobytu v kosmu i lidské astronauty! Foto: NASA.
Buzz Rakeťák překoná v délce pobytu v kosmu i lidské astronauty! Foto: NASA.

Krteček

Kdy: 2011 a 2018

Víte, který Čech se do vesmíru podíval již dvakrát? Není to Vladimír Remek (* 1948), ten tam byl jen jednou, roku 1976 na stanici Saljut 6.

Mluvíme o slavném Krtečkovi, kterého si s sebou přibalí americký astronaut Andrew Feustel (*1965).

Jeho manželka má české kořeny a Feustel ani na jednu ze svých tří misí neodletí bez českého symbolu (v roce 2009 je to sbírka Písně kosmické od Jana Nerudy).

19 cm velký maňásek se sveze roku 2011 v rámci mise STS-134 v raketoplánu Endevaur. Mimo planetu se mu zalíbí, a tak vezme Feustel o 7 let později do lodi Sojuz MS-08 i jeho menšího plyšového kamaráda.

Krtek se s Andrewem Feustelem podívá do vesmíru rovnou dvakrát. Foto: Janahenych / Creative Commons / CC BY-SA 4.0.
Krtek se s Andrewem Feustelem podívá do vesmíru rovnou dvakrát. Foto: Janahenych / Creative Commons / CC BY-SA 4.0.

Kuře Camilla

Kdy: 2012

Dostane pletený skafandr, přilbu z plexiskla a sedačku z krabičky na oběd! Naštěstí to není živý astronaut, jen malé gumové kuře jménem Camilla, které v březnu 2012 vypustí na heliovém balónu studenti z města Bishop v Kalifornii.

Kuře neletí jen tak pro zábavu, je vybavené speciálními přístroji a jeho úkolem je změřit míru radiace v zemské stratosféře. Nedávná solární bouře tu totiž zanechala nejsilnější proud částic od roku 2003!

Camilla se nedostane úplně do vesmíru (ten začíná až 100 km na Zemí), ale dosáhne obdivuhodné výšky 40 km, kde panuje teplota okolo – 60 °C. Tam balón praskne a figurka se na padáku vrátí domů.

Kuře Camilla dostane za úkol přesně zjistit, co napáchala sluneční bouře. Foto: NASA.
Kuře Camilla dostane za úkol přesně zjistit, co napáchala sluneční bouře. Foto: NASA.

Plyšový pudlík

Kdy: 2017-2018

Tati, vezmi si s sebou toho pudlíka,“ žadoní dcerka ruského kosmonauta Antona Skaplerova (*1972). Ten ale během příprav na Expedici 54 nemá čas zabývat se hloupostmi.

A už vůbec ne kontrolovat zavadla, takže milá hračka se najednou ocitne ve vesmírné lodi!

Co teď s ní? Poslouží jako indikátor stavu beztíže! Původně sovětský zvyk je dnes oblíbený téměř na všech misích – když plyšový maskot začne volně poletovat v prostoru, posádka připoutaná k sedačkám pozná, že je již na oběžné dráze.

Vedle pudlíka už tak posloužila třeba plyšová zeměkoule, želva, dinosaurus či figurka Alberta Einsteina.

Miniaturní Hurvínek v družici Planetum 1 stále krouží po oběžné dráze. Foto: Planetarium Praha / Creative Commons / CC BY-SA 4.0.
Miniaturní Hurvínek v družici Planetum 1 stále krouží po oběžné dráze. Foto: Planetarium Praha / Creative Commons / CC BY-SA 4.0.

Hurvínek

Kdy: 2022

Dalším českým „astronautem“ se stává Hurvínek! Do vesmíru odletí 25. května 2022 na raketě Falcon 9, jejíž součástí je i česká družice Planetum-1.

Protože však jde o krychli o délce strany 10 cm a Hurvínek se do ní musí vejít i s řadou kamer, čidel a vysílaček, nesedí tu klasická loutka, ale jen miniaturka ze skla!

A co teď známý hrdina ve vesmíru dělá? Ve výšce asi 520 km si to sviští rychlostí 28 000 km/h kolem planety a slouží k výuce. Malí návštěvníci pražského planetária se učí družici posílat povely i přijímat signály.

Snoopy poslouží při cestě k Měsíci jako indikátor stavu beztíže. Foto: NASA.
Snoopy poslouží při cestě k Měsíci jako indikátor stavu beztíže. Foto: NASA.

Snoopy a ovečka Shaun

Kdy: 2022

Po 50 letech konečně k Měsíci! Mise Artemis I startuje 16. 11. 2022 bez lidské posádky, prázdná ale vesmírná loď Orion není! Jsou tu tři figuríny plné přístrojů, kterým dělají společnost dva plyšáci.

Pejsek Snoopy ve skafandru slouží jako indikátor stavu beztíže, britská ovečka Shaun je zas symbolem spolupráce Evropské vesmírné agentury na misi.

Před letem dokonce Shaun absolvuje tzv. parabolický let, při kterém si astronauti zkoušejí prostředí mikrogravitace. Jen škoda, že až do cíle se zatím neletí, a po 2,5 obězích Měsíce se oba hrdinové vrátí na Zemi.

Foto: úvodní foto: ESA 1, 3, 5: NASA 2, 4: Creative Commons
Související články
Věda a technika
Hlubiny: Skutečná mekka zvláštností
Hlubiny skryté lidským očím v letošním roce vydaly další svědectví o mimořádných živočiších, mořští biologové dokázali popsat celkem šestnáct dosud neznámých druhů hlubinných ryb rodu Anoplogaster, jež fungují na stejném principu jako vesmírné černé díry – neodrážejí prakticky vůbec žádné světlo. Vědci to zjistili tak, že se jednoho z nově objevených živočichů snažili vyfotografovat. Ryba […]
Věda a technika
30 let od objevu Ardi: Evoluce převyprávěná kostmi
Její ostatky zadupala do země někdy na sklonku třetihor stáda hrochů. Za dalších 4,4 milionů let se stala nejpodivněji vypadající fosilií zástupce lidské vývojové linie, který byl do té doby nalezen. Objev tohoto dávného hominida, připomínajícího hybrida lidoopa, opice a člověka, obrátil na ruby většinu toho, co vědci věděli o rané evoluci člověka. Jak napsal […]
Věda a technika
Extrasmysly, které nám příroda nedala
Fakt, že stojíme na vrcholu pomyslného žebříčku evoluce, ještě neznamená, že nám příroda dala vždy to nejlepší, co vytvořila. O řadě smyslových schopností, kterými obdařila vývojově jednodušší tvory, se nám může jenom zdát. Nedokážeme toho hodně. Nevidíme polarizované světlo a nemáme senzory pro infračervené záření, ačkoliv jsou pro řadu druhů hmyzu nebo hadů běžné. A […]
Věda a technika
Hyperaktivní Slunce: Budou superbouře a polární záře častější?
V květnu patřil obzor polárním zářím, které se v podobné intenzitě opakují jednou za 500 let. Zatímco se svět kochal, naše planeta čelila nejsilnější geomagnetické bouři za více než 20 let. Podle vědců šlo ale jen o ochutnávku toho, co nás čeká v nejbližších letech. Žhavme foťáky, chraňme elektroniku, Slunce se dostává do ráže. Mezi 3. a 9. […]
reklama
lifestyle
Ischemická porucha srdeční: Srdce stůně, ale bolet to vždy nemusí
Běžným příznakem ischemické choroby srdeční (ICHS) je angina pectoris. Postižený pociťuje pálení, řezání a tlak za hrudní kostí. Při úplném ucpání koronární tepny dojde asi po 20 minutách k odumření srdečního svalu v daném místě. Při poškození více než 40 % srdeční tkáně nemůže srdce dále pracovat. Rozvine se život ohrožující infarkt myokardu a může […]
Doba pařanská: Jak to všechno začalo? Katodovou trubicí…
Tradičně se hrávala se sirkami, ale použít můžete v podstatě cokoliv. Principem hry nim, která pochází pravděpodobně z Číny, je odebírání 1 až 3 věcí ze 3 hromádek o počtu 3+4+5. Kdo bere poslední, vyhraje. A bude to právě hra nim, která se stane jakýmsi pradědečkem dnešního „gamingu“. Americký matematik Raymond Moos Redheffer (1921–2005) postaví […]
Videohry po česku: Pamatujete si ještě 8bity?
„Proboha, třída plná kávovarů,“ povzdechne si útrpně partička sedmáků, když po prázdninách nakouknou do nové počítačové učebny. Škola hrdě pořídila nechvalně proslulé počítače IQ 151. Monitor? Není třeba. Hrdě je napojí k černobílým televizím Tesla.   A CDéčka nebo flasky? Ty mají ještě pěkných pár let čas. Zatím stačí magnetofon. Šla by i mechanika na […]
Vynález století? Instantní nudle!
Kalkulačka? Selfie tyč? Výčet vynálezů 20. století ze Země vycházejícího slunce by nemusel brát konce. Sami Japonci ale mají o tom nejdůležitějším z nich jasno: V průzkumech za něj označí jednoznačně instantní nudle. Není se co divit, vždyť se jich na celém světě prodá na 98 miliard porcí ročně!   Jeho jméno je Go Pek-Hok, […]
záhady a tajemství
Krvavé rituály: 20 000 vyrvaných srdcí za týden
Aztékové věří, že krev je posvátná životní síla, že bohové svou krví živí Slunce, a že jediným adekvátním výrazem poděkování může být jen podobná oběť. Znehybněn pěti muži svírajícími jeho ruce, nohy a hlavu, leží na obětním kameni vytvarovaném tak, aby byl nejvýše jeho napnutý hrudník. Snaží se nedat najevo strach, přesto se chvěje a […]
Norimberský kostel sv. Vavřince a pověsti s ním spojené
Norimberský luterský kostel svatého Vavřince, německy Kirche St. Lorenz, gotická trojlodní bazilika z poloviny 13. století s vysokým halovým chórem z roku 1477 a dvěma věžemi v průčelí, stojí v jižní části starého města. Kostel byl vystavěn v letech 1250 až 1390 v gotickém stylu. Zazděný mnich K tomuto kostelu se váže hned několik legend […]
Shahmaran, příběh moudrosti, lásky, zrady i oběti
Shahmaran je fascinující mytická postava z tureckého folkloru zejména z oblasti Anatolie, která je bohatá na symboliku a nese v sobě hluboké poselství o moudrosti, lásce, obětování i následcích zrady. Milující léčitelka Zobrazována je jako napůl žena a napůl had – její tělo je od pasu nahoru ženské, zatímco od pasu dolů má hadí ocas […]
Tragédie na letecké přehlídce v Goussainville: Kde se tu vzal ten letoun?!
„Jen počkej, až nás uvidíš letět, tos ještě neviděl,“ zahlásí sovětský pilot Michail Kozlov směrem k anglo-francouzského týmu Concordu. Bude to právě konkurenční boj, co bude stát za smrtí celé 6členné posádky Tupoleva Tu-144, zničením několika domů, usmrcením 8 lidí na zemi (z toho 3 dětí) a 60 vážně raněným civilistům?   Možná. Ve hře […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz