Domů     Cosa Nostra: Když mafie odpálí kus dálnice
Cosa Nostra: Když mafie odpálí kus dálnice
23.5.2023

V roce 1992 dochází na Sicílii k demonstrativnímu atentátu, jenž má na svědomí zdejší mafie Cosa Nostra. Útok míří na prokurátora Giovanniho Falconeho, který vede rozsáhlé stíhání gangsterů, díky čemuž je zdejšímu podsvětí trnem v oku. Bombový útok na něj se mění v hromadný masakr.

Abychom však lépe pochopili Falconeho příběh, je třeba se přenést na slunnou Sicílii na přelomu 70. a 80. let 20. století. To je období, kdy spolu převážně v Palermu válčí několik mafiánských gangů a rozdělují si teritorium.

Jen během let 1980 až 1983 dochází podle vyšetřovatelů až k 600 vraždám spáchaným mafií. Sicílie v tuto dobu rozhodně není dobrou lokalitou pro výběr dovolené a Palermo není bezpečným místem pro život.

Přesto se zde stále najdou lidé, kteří v existenci mafie nevěří a kteří si myslí, že se jen politici snaží hodit vinu za nezvládnutou situaci na někoho jiného.

Jména zavražděných

Jak se však později ukazuje, mafie má už na svědomí životy nejen svých nepřátel, ale také civilistů, a dokonce nejvyšších státních představitelů.

Generál Carlo Alberto Della Chiesa, soudce Boric Giuliani, novinář Mario Flancese nebo prezident sicilského regionu Piersanti Mattarella.

To jsou jména jen některých z těch, jejichž životy zhasly proto, že se podsvětí postavili do cesty. Situace je neúnosná. A tak je potřeba povolat nejlepší vyšetřovatele, aby se sicilskou mafií konečně zúčtovali.

Korunní svědek

Na scéně se proto objevují nejpovolanější experti na boj s organizovaným zločinem, které tehdejší Itálie zná – prokurátor Giovanni Falcone (19391992), jeho důvěrný přítel a dlouhodobý spolupracovník Paolo Borsellino (1940–1992) a další specialisté.

A daří se jim. Vůbec největším úspěchem tohoto týmu a zlomem v celém rozsáhlém vyšetřování je zatčení Tommase Buscetty (1928–2000), nejdůležitějšího představitele jednoho z mafiánských klanů.

Byl chycen na útěku až v daleké Brazílii, kde se skrýval poté, co mu znepřátelený gang vyvraždil už celou rodinu.

Falcone se svým kolegou Paolem Borselinem FOTO: wikipedia / Creative Commons / volné dílo
Falcone se svým kolegou Paolem Borselinem FOTO: wikipedia / Creative Commons / volné dílo

Falcone rozplétá zločineckou síť

Hlavní tváří těchto zátahů je právě prokurátor Giovanni Falcone, který se stává Buscettovým zpovědníkem. Buscetta cítí šanci na pomstu a rozhodne se promluvit.

Pusu si pouští na špacír jako nikdo před ním, a tak se stává prokurátor Falcone prvním představitelem státu, který může proniknout do principů fungování sicilské mafie. Dva měsíce si dává s Buscettou dostaveníčko den co den.

Zapisuje si díky tomu jména dalších a dalších zločinců. Rozplétá tak nekonečnou síť a konečně chápe, jak mafie funguje. Je zkušený vyšetřovatel a není naivní. Dobře ví, že za to může zaplatit vlastním životem.

Nechce děti, aby se nestaly sirotky

A tak má Falcone, stejně jako další státní představitelé zapojení do procesu, svou osobní ochranku. Sám je velmi opatrný, což v tomto případě nelze považovat za paranoii. Falcone nikomu neprozrazuje, kam budou mířit jeho další kroky.

Plány svých cest mění na poslední chvíli, jeho pohyb musí být neočekávaný. Rozhoduje se nemít děti, nechce mít na svědomí sirotky, a jezdí vždy v koloně tří obrněných vozů. Napjatá atmosféra, kterou cítíme ve filmech o mafii, je Falconeho životní realitou.

Největší proces všech dob

Největší proces s mafiány, jaký Sicílie pamatuje, pod taktovkou Falconeho a jeho týmu začíná 10. února 1986. A stejně jako jsou k neuvěření brutální činy asi 400 obžalovaných gangsterů, také průběh samotného soudu připomíná hollywoodský film.

Nebezpečí hrozící všem zúčastněným je enormní. Je jasné, že žádná soudní síň na světě nedisponuje takovými bezpečnostními opatřeními, jaké by si tento soud zasloužil. Sicilské úřady se tak uchylují k neuvěřitelnému rozhodnutí.

Vedle palermské věznice, kde jsou obžalovaní drženi, vzniká bunkr, který by odolal i zásahu balistické rakety. Tady se odehraje největší soudní líčení s mafiány, které tato planeta kdy viděla.

Rána do srdce mafie

Čísla, která proces doprovázejí, jsou dechberoucí. Celkem 200 soudců vynese 350 rozsudků na výkon trestu, 19 z nich je doživotních. Proces, jenž trvá skoro dva roky, sleduje 600 novinářů.

Celkově soud rozdá 2500 let odnětí svobody a procesní dokumentace čítá přes milion stránek. Cosa Nostra utržila tvrdou ránu. Falconemu i dalším představitelům spravedlnosti dochází, že se z nich v podstatě stávají živé mrtvoly. Za tohle se mafie zákonitě musí pomstít.

Tragické důsledky atentátu na Giovanniho Falconeho. FOTO: wikipedia / Creative Commons / volné dílo
Tragické důsledky atentátu na Giovanniho Falconeho. FOTO: wikipedia / Creative Commons / volné dílo

Osudný den

Píše se 23. květen 1992. V 17.48 přistává Falcone se svou ženou a osobní ochrankou na letišti v Palermu. Ráno tohoto dne podle svých zvyklostí mění plány, a tak nyní bude pokračovat za svou rodinou, aby si užíl trochu volna.

Jeho kolona tří obrněných vozů vyráží na cestu, která povede po dálnici A29 poblíž sicilského města Capaci. Zatím se vše stále jeví jako klidné sicilské odpoledne. Jenže Falconeho kolona je již pod dohledem gangsterů.

Gangsteři hlídkují

Giovan Battista Ferrante a Salvatore Biondino, členové Cosy Nostry, hlídkují na letišti a všímají si, že kolona míří z letiště směrem na dálnici A29. A tak kontaktují vysílačkou své parťáky Raffaela Ganciho a Antonina Gioé čekající s dálkovým odpalovačem nálože na kopci nad dálnicí, kde dojde k atentátu.

„Falconeho kolona vyjíždí směrem k vám, buďte ve střehu,“ sdělují si gangsteři. Falconeho obrněný Fiat míří rychlostí 160 kilometrů za hodinu k místu, kde je na něj nastražena past.

Gangster nad dálnicí má položený chvějící se palec na červeném tlačítku, kterým za pár sekund odpálí bezmála 500 kilogramů výbušniny. Scéně jako ve filmu Kmotr chybí už jen napínavá hudba.

Červené tlačítko je zmáčknuto

17.59, čas výbuchu. Ganci mačká tlačítko a ozývá se ohlušující rána, kterou zaznamenají i seizmografické stanice ležící 100 kilometrů daleko. Stometrový úsek dálnice v jediném okamžiku přestává existovat.

První z aut Falconeho kolony to schytá nejvíc, je odmrštěno neskutečných 60 metrů daleko, kamsi mezi olivovníky.

Všichni tři agenti sedící uvnitř jsou na místě mrtví – Antonio Montinaro, Vito Schifani a Rocco Dicillo. Ve druhém voze jede Falcone a jeho žena.

Doplácejí na to, že nejsou připoutaní, takže po nárazu do betonové zdi vyletí předním oknem z vozu ven. Falcone umírá ve věku 53 let dvě hodiny po tomto okamžiku. Jeho žena Frances Morvillo (1945–1992) ho následuje kolem 11. hodiny večerní.

Bylo jí 46 let. Posádka třetího vozu vyvázne jen se zraněními, stejně jako posádky dalších projíždějících vozů. Jako zázrakem nezemřel nikdo další.

Fragédii připomíná Falconeho památník. FOTO: BKLuis / Creative Commons / CC BY-SA .
Fragédii připomíná Falconeho památník. FOTO: BKLuis / Creative Commons / CC BY-SA .

Oslavují jeho smrt

Bossové z Cosy Nostry Falconeho smrt oslavují. Totó Riina (1930–2017), mozek celé akce a nejmocnější boss Sicílie, objednává francouzské šampaňské astronomické hodnoty a pořádá velkolepou grilovací party. Tím ale mafiánská odplata nekončí.

Pomyslné žezlo po Falconem přebírá jeho nejbližší spolupracovník a přítel Paolo Borsellino. Ve funkci však vydržel jen velmi krátce. V týdnu před svou smrtí jde ke zpovědi. „Paolo, proč nepřicházíš v neděli jako obvykle,“ ptá se ho otec.

„Víte otče, je velmi pravděpodobné, že se neděle nedožiji.“ Jeho intuice byla přesná. Byl zabit výbuchem spolu s dalšími pěti policisty. Svého přítele Falconeho přežil jen o 57 dní.

Do léta 1992 se v Itálii ještě našli lidé, kteří nevěřili tomu, že chapadla mafie jsou tak dlouhá a mocná, jak Falcone a Borsellino tvrdili.

Od dvou atentátů už se však v Itálii 90. let nenašel snad jediný člověk, který by pochyboval o tom, že Cosa Nostra je rozsáhlá síť organizovaných zločinců, kteří se nezaleknou ničeho a jsou pro dosažení svých cílů schopni kohokoli zavraždit.

Největší revoluce v historii Sicílie se neodehrála někdy v dávných dobách, ale právě v tento okamžik.

Největší revoluce v dějinách Sicílie

Hned po atentátech se na Sicílii koná řada protestů volajících po potrestání dalších gangsterů. Lidé už věří i dalším Falconeho a Borselliniho slovům o tom, že moc mafie prorostla až do politiky a soudnictví, kde mají gangsteři také své lidi.

Dva přátelé, kteří položili své životy v boji proti mafii, dosahují dalšího svého cíle –  společenské změny. Jejich vrazi jsou brzy dopadeni. V lednu 1993 je zadržen mafiánský boss Riina, který Falconeho smrt oslavoval drahým šampaňským.

Je odsouzen na doživotí. Až do roku 1999 probíhají procesy s dalšími lidmi odpovědnými za tyto vraždy. Od atentátů na největší bojovníky s organizovaným zločinem v dějinách Itálie uběhlo vloni 25 let. Sicílie ani celá Itálie na jejich odkaz nezapomínají.

Kdo někdy letěl na Sicílii, ten ví, že letiště v Palermu nese jejich jména. Na dálnici A29 v místě, kde k atentátu došlo, je v obou jízdních směrech umístěn památník se jmény obětí.

Foto: wikipedia / Creative Commons / volné dílo, BKLuis / Creative Commons / CC BY-SA .
Související články
Svět zločinu
Olga Hepnarová: Ukřivděná dívka zvolila jako zbraň náklaďák
Má kruhy po očima. Nespala dobře. V chodu ji udržuje hlavně napětí, které šponuje každý sval v jejím těle. V kabině tmavozelené Pragy RN se trochu uklidní. Tady se cítí dobře. S řadicí pákou a volantem to zkrátka umí. Je připravená vyrazit na krvavou misi s jediným cílem – zabíjet. V době, kdy se Olga Hepnarová poprvé rozkřičí […]
Svět zločinu
Robert Tempel si odseděl 20 let v kriminále, chce rekordní odškodné
Novináři doufají v podobnou „senzaci“, jakou bylo omilostnění Jiřího Kajínka. Seskupí se poblíž věznice a přemýšlejí. Co jim propuštěný muž řekne? Jak bude naladěný? Co bude mít na sobě? Jenže on to vezme bočním východem a nepozorovaně zmizí. On se dočkal. Tehdy 28letý Robert Tempel vyláká Lukáše S. (22) z Velkých Popovic a jeho společníka Michaela V. (25) […]
Svět zločinu
Místo špekáčků opékal orgány obětí
Právě zavraždil dva malé chlapce. To je pro něj ale teprve začátek. Nad jejich zkrvavenými mrtvolami onanuje. Následně z těl vyjme vnitřnosti, které si upeče na ohni a sní.  Hrdly. Tak se jmenuje vesnice v okrese Litoměřice, kde přijde na svět Josef Kulík (*1930).  Hochova životní cesta rozhodně není snadná. Je ještě malý, když mu umírá […]
Svět zločinu
Dívka, která nesměla vyslovit své jméno
Kalifornští manželé Phillip a Nancy Garridovi unášejí v roce 1991 jedenáctiletou blondýnku Jaycee Dugardovou. Vězní ji osmnáct let a Garrido s ní za tu dobu zplodí dvě děti, Angel a Starlet. Dívka si ke svým únoscům přesto vypěstuje podivný, ale láskyplný vztah. Je ráno desátého června roku 1991. Jedenáctiletá Jaycee Dugardová, oblečená do své oblíbené […]
reklama
historie
Barvy nad zlato i drahé koření
Náš oděv nebýval vždy tak pestrobarevný jako dnes. Výroba barev na látky byla totiž v minulosti poměrně složitou záležitostí a vybrané odstíny barev navíc ukazovaly na společenské postavení nositele oděvu, nikoliv na jeho barevný vkus… Nejstarší záznamy o barvení látek pocházejí z mladší doby kamenné z Číny, kde lidé barvili své šaty ruměnkou. Nevíme však, […]
Po stopách Stonehenge: Začne to jednoduchým valem…
Vítejte v anglickém Amesbury. Protéká tudy slavná řeka Avona a ke Stonehenge to máme jen 3 kilometry. Právě tady je roku 2003 objeven hrob významného muže, který umírá kolem roku 2300 př. n. l. Hned dostává přezdívku Král Stonehenge. Vyloďovaly se právě v Amesbury některé z monolitů na stavbu kamenného unikátu? Ne. Řeka Avona je […]
Starověké Mohendžodaro: Nejluxusnější město světa
Davy skandují, peří létá. Kohoutí zápasy mají rituální charakter. Právě odtud, ze starověké Kukkutarmy, v překladu Kohoutího města, se rozšíří domestifikovaná drůbež do světa. Ale pozor: Zde je posvátná a nejí se!   Ve 2. tisíciletí před Kristem tu může žít až 100 000 obyvatel, což z „Kohoutova“ dělá metropoli světového významu. A živo tu […]
Neštovice: Postrach, který věda zahnala
Amerika je pro kolonizaci zemí zaslíbenou. Stačí přesvědčit původní obyvatelstvo, aby vycouvalo. Přesvědčovacích prostředků mají Evropané celou řadu. Pušky, děla, a také neštovice. Neštovice jsou nemocí, která významným způsobem mění dějiny Kolem roku 400 př.nl zasáhne Athény epidemie, s největší pravděpodobností neštovic. Vyhubí čtvrtinu populace a mezi obětmi je i nejvýznamnější z vůdců – Periklés (500–429 […]
reklama
historie
Versailles v číslech: Od sídla moci po muzeum dějin
Zámek jako z nejkrásnější pohádky je svědkem pohnutých dějin od doby, kdy se Francie stává významnou velmocí až po dramatický úpadek monarchie. Ve Versailles se však rozhoduje i o osudu jiných států. Impozantní sídlo ve Versailles je jednou z nejcennějších památek Francie, která je od roku 1979 zapsána na seznamu památek UNESCO. A také patří […]
Cholera: Detektivní pátrání s klikou
Lékař, který odhalí tajemství cholery si dá světu návod jak se s nemocí vypořádat, objevení skutečné příčiny nemoci se však nedožije. I tak ovšem dokázal změnit svět a vymýtit v civilizovaném světě jednu z nejděsivějších nemocí. Stejně jako s tuberkulózou, je to v první polovině 19. století i s cholerou. Většina lékařů zastává teorii miasma, a považuje ji […]
Tuberkulóza: Módní guru, zabiják i cestovka
„Má drahá, kořím se vaší alabastrové pleti i útlému pasu. Jste ztělesněním krásy,“ šeptá obdivně mladý muž. „Oh, děkuji,“ zašeptá dívka a vykašle do kapesníčku trochu krve. Má tak rozmanité symptomy, že až do 19. století nikdo netuší, že jde o jednu a tutéž nemoc. To mění svými objevy až francouzský lékař René Laënnec (1781–1826) […]
Osvobození Osvětimi: Mrazivé ticho, spáleniště a 7 000 zubožených vězňů!
Opatrně prochází bránou, na níž je nápis „Arbeit macht frei“. Sovětští vojáci doufají, že dobyli nacistickou továrnu, jenže po pár krocích zírají do prázdných očí stovek lidí v pruhovaných mundúrech. Ti jsou vyhublí, mají strach a neví, co od příchozích čekat! Onoho 27. ledna 1945 postupují Sověti k polskému městu Osvětim. Rozsáhlý komplex považují za nacistickou továrnu, […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Inkontinence je stále tabu
panidomu.cz
Inkontinence je stále tabu
Problém, který zná asi většina z nás. Musíme si „nutně odskočit“, ale není kam. A pro někoho pak už může být pozdě. Samovolným únikem moči čili inkontinencí trpí až půl milionů Čechů. Za lékařem se ale stydí jít, přitom se dá hendikep dobře ovlivnit cvičením i léky. Podle statistik až 65 procent postižených nikdy se
Záhadné bažiny Manchac: Obývá je krutá čarodějnice?
enigmaplus.cz
Záhadné bažiny Manchac: Obývá je krutá čarodějnice?
Na přelomu 19. a 20. století má v oblasti bažiny Manchac v americkém státě Louisiana žít tajemná žena jménem Julie Brown. Je to prý čarodějnice, která umírá za záhadných okolností v roce 1915. Od té d
Se sestrou jsme byly jako oheň a voda
skutecnepribehy.cz
Se sestrou jsme byly jako oheň a voda
Mladší sestra byla krásná a zábavná, na rozdíl ode mě. Měla desítky nápadníků, zatímco o mě nikdo nestál a zdálo se, že se nevdám. Vše nasvědčovalo tomu, že zůstanu na ocet. Pomalu jsem se smiřovala s nepopulárním údělem staré panny, která bydlí s rodiči ve velkém bytě, s otcem hraje po večerech karty a s matkou kouká na seriály. Byla jsem nenápadná šedivá
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
S.A.R. Rescue-Timer Edition 1994: Výroční skvost od Mühle Glashütte
iluxus.cz
S.A.R. Rescue-Timer Edition 1994: Výroční skvost od Mühle Glashütte
Rodinná manufaktura Mühle Glashütte v roce 2024 slaví třicáté výročí výroby náramkových hodinek speciální edicí S.A.R. Rescue-Timer Edition 1994. Tento model, symbol robustnosti a spolehlivosti, mimoc
Kde stál kamenný stolec Přemyslovců?
historyplus.cz
Kde stál kamenný stolec Přemyslovců?
Vzduchem létají mince. Lidé se po nich nadšeně vrhají. „Podívej, mám už plnou hrst,“ chlubí se jeden druhému. Jde o to na chvíli odvést pozornost davu, aby neušlapal přemyslovského knížete Břetislava I., mířícího k posvátnému kameni.   „Pojal Břetislava, synovce, a vedl jej na stolec knížecí,“ píše kronikář Kosmas (asi 1045‒1125) o nastolení Břetislava I. (1002/1005‒1055)
Kuřecí paličky v ohnivé marinádě
tisicereceptu.cz
Kuřecí paličky v ohnivé marinádě
Správně dochucená marináda dokáže obyčejné jídlo vyšvihnout do nebeských výšin. Přesvědčte se sami. Suroviny 8–10 kuřecích paliček sůl, pepř 1 lžíce hořčice 1 lžíce kečupu 1 lžička pálivé ml
Babské rady na bolest v krku
nejsemsama.cz
Babské rady na bolest v krku
Bolesti v krku jsou jedním z příznaků nachlazení, začínající chřipky či bakteriální nebo virové infekce. Pokud jsou teprve v počátku, můžete se těchto potíží zbavit i přírodní cestou. Bolest v krku je velmi nepříjemná. Hrdlo může být zarudlé, oteklé, může v něm být pocit škrábání a pálení doprovázeného chrapotem či potížemi při polykání. Jak si ulevit od bolestí a ztlumit zánět v hrdle?
Utajili Jeřábek a Třešňáková rozvod a dál hrají divadlo pro okolí?
nasehvezdy.cz
Utajili Jeřábek a Třešňáková rozvod a dál hrají divadlo pro okolí?
Už nějaký čas se proslýchá, že manželství herce Tomáše Jeřábka (49) z Jedné rodiny a herečky Halky Třešňákové (52) je v troskách. Teď se k nám však donesly zvěsti, že už by měli mít dokonce po rozvo
Zradil prokletý diamant Habsburky?
epochalnisvet.cz
Zradil prokletý diamant Habsburky?
O luxusní šperky z aukční síně Christie´s je jako každoročně obrovský zájem. Tentokrát však doslova enormní. V katalogu se totiž vyjímá skutečný skvost – pod položkou číslo 710 je v něm zapsán „bezejmenný žlutý diamant o váze 81,56 karátu, zasazený mezi 15 malými brilianty“. Jeho vyvolávací cena činí 350 000 švýcarských franků.   Původ tohoto slavného diamantu
Zámek Bečov nad Teplou a Relikviář svatého Maura: Dlouhá cesta k původní kráse
epochanacestach.cz
Zámek Bečov nad Teplou a Relikviář svatého Maura: Dlouhá cesta k původní kráse
Hned po korunovačních klenotech je relikviář svatého Maura považován za nejcennější movitou památku v České republice. A to se přitom zdálo, že tenhle románský skvost už je pro další generace nenávratně ztracen. Všechno začalo na počátku 13. století ve Francii. Biskup Gérard de Rumigny, působící v severofrancouzském městě Cambrai, byl neúnavný v hledání svatých relikvií. Nashromáždil jich hned
Mezihvězdný poutník není ztracen: Komunikace s Voyagerem 1 obnovena
21stoleti.cz
Mezihvězdný poutník není ztracen: Komunikace s Voyagerem 1 obnovena
Ve své době patřily k technologické špičce, máloco ale stárne rychleji než technologie. Sonda Voyager 1, která dala nahlédnout za oponu Jupiteru a Saturnu, dojala svět „Bleděmodrou tečkou“ a stala se