Skip to content
reklama

6x krádeže v muzeích: Cenné obrazy a sochy lákají zloděje!

Umělecké artefakty nesou svědectví o dobách dávno minulých. Ty nejvzácnější lidé obdivují v muzeích po celém světě. Jejich hodnota se pohybuje v astronomických částkách. Proto cenné obrazy a sochy lákají zloděje.

MUZEUM: Venuše nad Manhattanem

Fivos Istavrioglou.
Fivos Istavrioglou.

KDY A KDE: Kartel Dona Juana Tenoria z roku 1949 patří k méně známým dílům slavného Salvadora Dalího. 19. června 2012 přesto vzbudilo pozornost celé Ameriky. Z čerstvě otevřené newyorské galerie Venuše nad Manhattanem ho odnesl Řek Fivos Istavrioglou (29).

JAK: Za bílého dne se dostane dovnitř a prochází mezi exponáty. Jeden si strčí za kostkovanou košili, projde kolem hlídače a zmizí, ačkoli jej celou dobu pozorují strážní na kamerách.

CO: Nikdo nechápe, jak se to mohlo stát. „Strávil tady 14 minut a bohatě mu to stačilo,“ hodnotí rozzlobený majitel galerie Adam Lindemann. Hodnota obrazu má být 150 000 dolarů (3 700 000 korun).

VÝSLEDEK: Istavriogloua policisté dopadnou o 8 měsíců později na Letišti JFK. Zjistí, že pachatel je vystudovaným znalcem umění. Dalího obraz už se mezitím sice ocitl v Řecku, ale brzy doputuje zpět do USA.

MUZEUM: Muzeum v Sao Paulu

Návrat ukradených obrazů do muzea v Sao Pulo.
Návrat ukradených obrazů do muzea v Sao Pulo.

KDY A KDE: Pablo Picasso je v Brazílii velmi populární. Jeho obrazy lákají nejen hosty, ale i zloděje. Tři z nich navštívili muzeum v Sao Paulu 12. června 2008 už kolem 5:00, tedy mimo otevírací hodiny.

JAK: Po zuby ozbrojení lupiči neztráceli čas s maskováním. Přitom jim muselo být jasné, že na ně dohlíží vševidoucí oko bezpečnostních kamer. V odchodu z muzea se čtyřmi cennostmi jim to nezabránilo.

CO: Lup v celkové hodnotě 600 000 dolarů (téměř 15 000 000 korun) obsahoval dvě Picassova díla včetně známého kusu Minotaurus, piják a rybář. Zbylé dva obrazy namalovali méně známí autoři.

VÝSLEDEK: O necelé dva měsíce později kriminalisté polovinu lupu objevili v domě jednoho muže z dopadené skupiny pachatelů.

MUZEUM: Van Goghovo muzeum

Van Gogh Museum Amsterdam.
Van Gogh Museum Amsterdam.

KDY A KDE: Zdaleka největší sbírka obrazů Vincenta van Gogha se nachází v amsterdamském muzeu zaštítěném jeho jménem. Od 7. prosince 2002 zde návštěvníci obdivují o dvě díla méně.

JAK: Dva holandští lupiči si přistaví k budově žebřík. Vylezou na střechu a tudy se bez obtíží dostanou dovnitř. Spustí se alarm, ale i tak stačí utéct před příjezdem policie.

CO: Nakonec je strážci zákona dopadnou. Soud jim napaří čtyři a půl roku vězení. Jenže obrazy Kaple v Nuenenu s návštěvníky kostela a Pohled na moře u Scheveningenu dosud nenašli.

VÝSLEDEK: Krádež se časem dostala na seznam podobných zločinů, které přednostně řeší jedna z poboček FBI. Souhrnnou cenu obou děl stanovili na 30 000 000 dolarů (740 000 000 korun).

MUZEUM: Národní galerie v Oslu

Národní galerie v Oslu.
Národní galerie v Oslu.

KDY A KDE: Pozornost celého sportovního světa se upírá k Norsku. 12. února 1994 zde začínají zimní olympijské hry v Lillehammeru. Stejný den si však vyberou zloději pro nezvanou návštěvu Národní galerie v Oslu.

JAK: Bez větších problémů se vloupou dovnitř. Míří za jedním jediným obrazem – slavnou verzí Výkřiku Edvarda Muncha. Při odchodu neváhají poškádlit vedení galerie jednoduchým vzkazem: „Děkujeme za chabé zabezpečení.“

CO: Cena díla je jen stěží vyčíslitelná. Za všechno však hovoří odměna, kterou Norové za jeho navrácení vypíší. Jedná se o 1 000 000 dolarů (25 000 000 korun).

VÝSLEDEK: Tamní policisté nakonec ve spolupráci s těmi britskými ho po pár měsících najdou. V roce 1996 v souvislosti se zločinem pozatýkají skupinu kolem známého zloděje Pala Engera.

MUZEUM: Marmottanovo muzeum

Marmottanovo muzeum.
Marmottanovo muzeum.

KDY A KDE: Ruch v pařížském Marmottanově muzeu je toho rána stejný jako obvykle. Přesto jeho vedení na 28. říjen 1985 nikdy nezapomene. Za bílého dne do něj totiž vstoupí pětice maskovaných lupičů.

JAK: „Nedělejte hlouposti a nikomu se nic nestane,“ křičí jeden přes druhého na návštěvníky i členy ochranky. Míří na ně pistolemi. Nakonec odchází s 9 předem dokonale vytipovanými obrazy.

CO: Zaměří se především na dílo Clauda Moneta, jednoho z otců impresionismu. Součástí lupu je i slavný obraz Imprese, vycházející slunce. Celkovou hodnotu lupu odborníci vyčíslí na 12 000 000 dolarů (300 000 000 korun).

VÝSLEDEK: Díky tipu zvenčí odhalí policie hlavu gangu. Jedná se o zkušeného kriminálníka a člena japonské jakuzy Shuinichiho Fujikumu. S komplici se seznámil ve francouzském vězení. V prosinci 1990 se obrazy objeví na Korsice a odtud putují zpět do muzea.

MUZEUM: Louvre

Mona Lisa se do Louvru vrací 4. ledna 1914.
Mona Lisa se do Louvru vrací 4. ledna 1914.

KDY A KDE: Zřejmě nejslavnější obraz světa, Monu Lisu, obdivují už od roku 1797 návštěvníci pařížského Louvru. Mezi nimi i malíř Louis Béroud. 22. srpna 1911 vidí na obvyklém místě pouze 4 železné kolíky.

JAK: Den předtím obraz ukradne zaměstnanec muzea Vincenzo Peruggia. Schová se v budově a po skončení návštěvních hodin odejde s cenností ukrytou pod kabátem nepozorovaně pryč.

CO: Mezi podezřelými je například známý francouzský básník Guillaume Apollinaire. Pátrání po Moně Lise trvá dva roky. Skutečného pachatele dopadnou vyšetřovatelé ve Florencii.

VÝSLEDEK: Peruggia byl italským vlastencem a chtěl, aby se dílo Leonarda da Vinciho dostalo zpět do země svého autora. Za krádež si odseděl 6 měsíců ve vězení. Než se obraz vrátil zpět, putoval po celé Itálii.

Foto: nydailynews.com, youtube.com, wikipedia.org, historyextra.com
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Svět zločinu
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Heboučké zachumlání
panidomu.cz

Heboučké zachumlání

Deky, plédy, kožešiny, televizní župany – nic není...
Cukrovkou trpí každá dvoustá kočka – Nemoc se ale nevyhýbá ani psům
epochalnisvet.cz

Cukrovkou trpí každá dvoustá...

Žízeň, časté močení a ztráta hmotnosti – to jsou...
Stojí lásce v cestě Třeštíkova manželka?
nasehvezdy.cz

Stojí lásce v cestě...

Svůj vztah s TOMÁŠEM...
Czech Space Week – startuje největší tuzemský festival kosmických aktivit
21stoleti.cz

Czech Space Week – startuje...

Za hranice Česka a ještě dál se...
Rigatoni se slaninou
tisicereceptu.cz

Rigatoni se slaninou

Těstoviny se špenátem a slaninou...
Porsche představuje vstup do virtuálních světů během akce Art Basel v Miami
iluxus.cz

Porsche představuje vstup do...

Společnost Porsche během veletrhu Art Basel...
Dveře MASTER – co kus to originál
rezidenceonline.cz

Dveře MASTER – co kus to...

Jsou synonymem pro nadčasový minimalistický design, tak...
Kdo je tajným milencem krásné Halouzkové?
nasehvezdy.cz

Kdo je tajným milencem...

Krásná rusovlávska Natálie...
Kamarádka má děti s mým manželem
skutecnepribehy.cz

Kamarádka má děti s mým...

Naprostá náhoda odhalila...
Prováděli  římští legionáři na našem území tajné obřady na počest boha Mithry?
enigmaplus.cz

Prováděli římští legionáři na...

Stále další archeologické nálezy na našem území...
Nezvyklý případ slavných lovců duchů: Když manželé Warrenovi pátrali po Bigfootovi
enigmaplus.cz

Nezvyklý případ slavných lovců...

Je to scéna, při které zalapá po dechu i tak...
Chodsko a Domažlicko: Za krásami zřícenin
epochanacestach.cz

Chodsko a Domažlicko: Za...

Kromě hradů, jejichž jména...