Domů     6x krádeže v muzeích: Cenné obrazy a sochy lákají zloděje!
6x krádeže v muzeích: Cenné obrazy a sochy lákají zloděje!
5.8.2016

Umělecké artefakty nesou svědectví o dobách dávno minulých. Ty nejvzácnější lidé obdivují v muzeích po celém světě. Jejich hodnota se pohybuje v astronomických částkách. Proto cenné obrazy a sochy lákají zloděje.

MUZEUM: Venuše nad Manhattanem

KDY A KDE: Kartel Dona Juana Tenoria z roku 1949 patří k méně známým dílům slavného Salvadora Dalího. 19. června 2012 přesto vzbudilo pozornost celé Ameriky.

Z čerstvě otevřené newyorské galerie Venuše nad Manhattanem ho odnesl Řek Fivos Istavrioglou (29).

JAK: Za bílého dne se dostane dovnitř a prochází mezi exponáty. Jeden si strčí za kostkovanou košili, projde kolem hlídače a zmizí, ačkoli jej celou dobu pozorují strážní na kamerách.

CO: Nikdo nechápe, jak se to mohlo stát. „Strávil tady 14 minut a bohatě mu to stačilo,“ hodnotí rozzlobený majitel galerie Adam Lindemann. Hodnota obrazu má být 150 000 dolarů (3 700 000 korun).

VÝSLEDEK: Istavriogloua policisté dopadnou o 8 měsíců později na Letišti JFK. Zjistí, že pachatel je vystudovaným znalcem umění. Dalího obraz už se mezitím sice ocitl v Řecku, ale brzy doputuje zpět do USA.

MUZEUM: Muzeum v Sao Paulu

KDY A KDE: Pablo Picasso je v Brazílii velmi populární. Jeho obrazy lákají nejen hosty, ale i zloděje. Tři z nich navštívili muzeum v Sao Paulu 12. června 2008 už kolem 5:00, tedy mimo otevírací hodiny.

JAK: Po zuby ozbrojení lupiči neztráceli čas s maskováním. Přitom jim muselo být jasné, že na ně dohlíží vševidoucí oko bezpečnostních kamer. V odchodu z muzea se čtyřmi cennostmi jim to nezabránilo.

CO: Lup v celkové hodnotě 600 000 dolarů (téměř 15 000 000 korun) obsahoval dvě Picassova díla včetně známého kusu Minotaurus, piják a rybář. Zbylé dva obrazy namalovali méně známí autoři.

VÝSLEDEK: O necelé dva měsíce později kriminalisté polovinu lupu objevili v domě jednoho muže z dopadené skupiny pachatelů.

MUZEUM: Van Goghovo muzeum

KDY A KDE: Zdaleka největší sbírka obrazů Vincenta van Gogha se nachází v amsterdamském muzeu zaštítěném jeho jménem. Od 7. prosince 2002 zde návštěvníci obdivují o dvě díla méně.

JAK: Dva holandští lupiči si přistaví k budově žebřík. Vylezou na střechu a tudy se bez obtíží dostanou dovnitř. Spustí se alarm, ale i tak stačí utéct před příjezdem policie.

CO: Nakonec je strážci zákona dopadnou. Soud jim napaří čtyři a půl roku vězení. Jenže obrazy Kaple v Nuenenu s návštěvníky kostela a Pohled na moře u Scheveningenu dosud nenašli.

VÝSLEDEK: Krádež se časem dostala na seznam podobných zločinů, které přednostně řeší jedna z poboček FBI. Souhrnnou cenu obou děl stanovili na 30 000 000 dolarů (740 000 000 korun).

MUZEUM: Národní galerie v Oslu

KDY A KDE: Pozornost celého sportovního světa se upírá k Norsku. 12. února 1994 zde začínají zimní olympijské hry v Lillehammeru. Stejný den si však vyberou zloději pro nezvanou návštěvu Národní galerie v Oslu.

JAK: Bez větších problémů se vloupou dovnitř. Míří za jedním jediným obrazem – slavnou verzí Výkřiku Edvarda Muncha. Při odchodu neváhají poškádlit vedení galerie jednoduchým vzkazem: „Děkujeme za chabé zabezpečení.“

CO: Cena díla je jen stěží vyčíslitelná. Za všechno však hovoří odměna, kterou Norové za jeho navrácení vypíší. Jedná se o 1 000 000 dolarů (25 000 000 korun).

VÝSLEDEK: Tamní policisté nakonec ve spolupráci s těmi britskými ho po pár měsících najdou. V roce 1996 v souvislosti se zločinem pozatýkají skupinu kolem známého zloděje Pala Engera.

MUZEUM: Marmottanovo muzeum

KDY A KDE: Ruch v pařížském Marmottanově muzeu je toho rána stejný jako obvykle. Přesto jeho vedení na 28. říjen 1985 nikdy nezapomene. Za bílého dne do něj totiž vstoupí pětice maskovaných lupičů.

JAK: „Nedělejte hlouposti a nikomu se nic nestane,“ křičí jeden přes druhého na návštěvníky i členy ochranky. Míří na ně pistolemi. Nakonec odchází s 9 předem dokonale vytipovanými obrazy.

CO: Zaměří se především na dílo Clauda Moneta, jednoho z otců impresionismu. Součástí lupu je i slavný obraz Imprese, vycházející slunce. Celkovou hodnotu lupu odborníci vyčíslí na 12 000 000 dolarů (300 000 000 korun).

VÝSLEDEK: Díky tipu zvenčí odhalí policie hlavu gangu. Jedná se o zkušeného kriminálníka a člena japonské jakuzy Shuinichiho Fujikumu. S komplici se seznámil ve francouzském vězení. V prosinci 1990 se obrazy objeví na Korsice a odtud putují zpět do muzea.

MUZEUM: Louvre

KDY A KDE: Zřejmě nejslavnější obraz světa, Monu Lisu, obdivují už od roku 1797 návštěvníci pařížského Louvru. Mezi nimi i malíř Louis Béroud. 22. srpna 1911 vidí na obvyklém místě pouze 4 železné kolíky.

JAK: Den předtím obraz ukradne zaměstnanec muzea Vincenzo Peruggia. Schová se v budově a po skončení návštěvních hodin odejde s cenností ukrytou pod kabátem nepozorovaně pryč.

CO: Mezi podezřelými je například známý francouzský básník Guillaume Apollinaire. Pátrání po Moně Lise trvá dva roky. Skutečného pachatele dopadnou vyšetřovatelé ve Florencii.

VÝSLEDEK: Peruggia byl italským vlastencem a chtěl, aby se dílo Leonarda da Vinciho dostalo zpět do země svého autora. Za krádež si odseděl 6 měsíců ve vězení. Než se obraz vrátil zpět, putoval po celé Itálii.

Foto: nydailynews.com, youtube.com, wikipedia.org, historyextra.com
Související články
Svět zločinu
Jiří Schmitzer: Alkoholový démon si vyžádá život chodce
„Že jsi porazil člověka, to se bohužel může stát, ale žes byl ožralej jak dobytek, to se nepromíjí,“ nemaže se vynikající herec Jiří Sovák (1920–2000) se svým synem Jiřím Schmitzerem krátce poté, co se o tragédii dozvídá. Napjaté vztahy v mládí To, že má i Jiří Sovák pomyslný díl viny na celém neštěstí, tuší jen […]
Svět zločinu
Sharon Tateová: Krásná herečka zavražděná Mansonovou rodinou
Svým půvabem okouzluje mladičká Sharon Tateová své okolí už od dětství. Roličky v reklamách a televizních seriálech na sebe nenechají dlouho čekat a ve druhé polovině 60. let už je Sharon hollywoodskou hvězdou. Tím spíš, že po jejím boku stojí jeden z tehdy nejvýznačnějších režisérů, Roman Polanski (*1933). Ticho nad Městem andělů Svatba obdivovaného režiséra a […]
Svět zločinu
Vraťte medaile. Máte pozitivní test!
Dobře znají ten pocit, když jim vestoje tleská celý stadion nebo když jim hostesky navlékají žlutý trikot. Jenže poznali i obrácenou tvář vrcholového sportu. Dny, kdy z titulních stran novin celého světa křičelo velkými titulky jejich jméno. A u něj ještě výraznější text: Dopingový hříšník… Sprintérská rivalita mu zničila život Dlouhá léta bojují o trůn nejrychlejšího […]
Svět zločinu
Jiří Kajínek: Muž v zeleném tílku, symbol kontroverze a mediální hvězda
Pravděpodobně jde o nejznámějšího českého vězně všech dob. Jiří Kajínek vstupuje do bran věznice Mírov jako ostřílený recidivista, vždyť už si prošel věznicemi v Českých Budějovicích i ve Valdicích. Na Mírově měl ovšem zůstat na doživotí. V roce 1998 je totiž odsouzen na doživotí za spáchání dvojnásobné nájemné vraždy a za pokus o spáchání vraždy. […]
reklama
věda a technika
Horská dráha: Už Kateřina Veliká zbožňuje klouzání!
Některé se řítí rychlostí přes 200 km/hod. Jiné sviští ve výšce 139 metrů. Občas se ocitnete hlavou dolů. Ruská carevna by zírala, kdyby viděla, co vzešlo z její kratochvíle. Horské dráhy patří k nevyhledávanějším atrakcím zábavních parků po celém světě. Protože kdo by si nechtěl užít adrenalinovou jízdu a zažít chvíle čisté euforie. Zábava pro […]
Jak se měří inteligence: Dá se spočítat genialita?
Inteligence je základem pro myšlení, učení i přizpůsobivost a určuje, jak jsme v tomto ohledu výkonní. Ačkoliv by se mohlo zdát, že něco takového je obtížně měřitelné, lidstvo se o to už nějakou dobu se střídavými úspěchy pokouší. V druhé polovině 19. století psychologové věřili, že existuje přímá souvislost mezi velikostí lebky a inteligencí. To zpopularizovalo kraniometrii, […]
Biospehere 2: Lidský skleník skončí fiaskem!
Slunce pomalu prostupuje skleněnými tabulkami. Výzkumníci jako každé ráno vstanou a zkontrolují hodnoty, jenže dnes je něco jinak. Prostorem zazní hlas jejich šéfa, poté jsou konečně volní. Po dvou letech vyjdou na čerstvý vzduch! Uprostřed arizonské pouště stojí několik futuristicky vyhlížejících staveb, které by se hodily do filmu z daleké budoucnosti. Jde však o pomník nepovedeného […]
Strom života chrání naše zdraví
Jak se účinně bránit před všudypřítomnými civilizačními chorobami? Například synergií adaptogenních bylin, která je základem regeneračních doplňků stravy, nazvaných Strom života. Ty vznikly podle receptů renomovaného léčitele Bohuslava Větrovského. Strom života vychází ze čtyř základních duchovních směrů a principů. „Při sestavování vzorců bylin jsme se rozhodli, že budeme vycházet ze čtyř směrů vnímání přírody,“ vysvětluje […]
záhady a tajemství
Sardinské nuragy: K čemu asi jsou?
Od 18. století př. n. l. do 2. století n. l. existuje na Sardinii takzvaná Nuragská kultura. Jméno dostane po nurazích, kamenných věžích ve tvaru komolého kužele. Zarážející je hlavně jejich počet. Na Sardinii jich je přes 6500! Kromě nuragů za sebou civilizace zanechá i náboženské komplexy s posvátnými nádržemi k uctívání kultu vody, sochy, ale […]
Stál na Rhodosu rozkročený gigant? Ale kdeže…
Pyramidy v Gíze, visuté zahrady, Diova socha, Artemidin chrám, Mauzoleum v Halikarnassu a… Kolos Rhódský! Sedmička divů starověkého světa, z nichž se dochoval jediný: Pyramidy. A stejně jako u Semiramidiných zahrad, i u kolosu se dodnes spekuluje, zda vůbec existoval.   Líčen je ale tak často a v mnohých detailech, že by bylo s podivem, […]
Tajemství Mallorcy a Menorcy: Mají starověký telegraf?
Doba bronzová a železná je v plném proudu a na dnes turisticky oblíbených ostrovech Mallorca a Menorca drží otěže moci společnost, kterou dnes nazýváme Talajotickou kulturou.   Zhruba mezi 1. a 2. tisíciletím před Kristem se pustí do budování talajotů, megalitických památek, o jejichž účelu se dnes můžeme jen dohadovat. Předcházejí jim takzvané tumuly, které […]
Skutečně skrývají ruiny polského hradu ďáblem střežený poklad?
Starobylý polský hrad Liwa prý ukrývá poklad, který se kdysi dávno vydal Jasiek, chlapec z Liwy, do této zříceniny hledat. Cennosti údajně v kobkách hradu skryla královna Bona, když v roce 1556 opouštěla Polsko. Jak známo, zemřela pak v Itálii na otravu. Poklad existuje! Lidé raději nechávali její poklady na pokoji, neboť se obávali ďábelských […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Pilaf s rajčaty
tisicereceptu.cz
Pilaf s rajčaty
Pilaf je pokrm z rýže, do něhož lze použít různé druhy masa i zeleniny. Skvěle chutná i s indiánskou rýží. Ingredience na 4 porce 400 g jasmínové rýže 2 cibule 2 konzervy loupaných rajčat oli
Tajemství kamenných bran v Saúdské Arábii: Šlo o vstupy do pekla?
enigmaplus.cz
Tajemství kamenných bran v Saúdské Arábii: Šlo o vstupy do pekla?
V posledních letech se ukazuje, že naše planeta stále ukrývá mnohá tajemství. Před časem například vyšlo najevo, že v poušti na území Saúdské Arábie leží stovky záhadných kamenných útvarů z dávné minu
Přemožené kočky decimují australskou faunu
21stoleti.cz
Přemožené kočky decimují australskou faunu
Pro řadu lidí je symbolem roztomilosti. Ale i to předoucí klubíčko pořád zůstává šelmou. A to takovou, že dokáže rozvrátit celé ekosystémy. Kočka domácí, domestikovaná forma kočky plavé, člověka dopr
Otec atomové bomby přitahoval ženy jako magnet
historyplus.cz
Otec atomové bomby přitahoval ženy jako magnet
Profesor americké literatury John Tatlock se už drahnou dobu marně snaží dozvonit na svoji dceru Jean. Renomovaná psychiatrička po dlouhá léta udržuje komplikovaný vztah se světově proslulým fyzikem Robertem Oppenheimerem. Protože trpí depresemi, vleze její otec záhy do bytu oknem. Bojí se, že by si Jean mohla sáhnout na život… Pouštní krajinu Nového Mexika ozáří
Jak na to: Nalíčené oči i k vodě
nejsemsama.cz
Jak na to: Nalíčené oči i k vodě
Velmi svůdné a času, horku a vodě odolávající líčení vykouzlíte pomocí konturovací tužky. Jdeme na to! Připravte si podklad. Na pohyblivé oční víčko naneste bázi pro oční stíny, můžete také použít trochu korektoru nebo béžový oční stín. Díky tomu se vytvořené líčení ani nehne. Použijte konturovací tužku Čím ostřejší tužka, tím lépe se s ní pracuje. Barvu si
Kdo postavil jávský chrám Borobudur?
epochalnisvet.cz
Kdo postavil jávský chrám Borobudur?
Byl vztyčen uprostřed džungle na ostrově Jáva, a to zhruba před 1200 lety. Kým, to dodnes zůstává záhadou. V době, kdy kamenný skvost Borobudur vznikl, zde totiž žila kultura, která i velké stavby pokrývala jen palmovými listy… Několik dlouhých staletí je Borobudur zcela zapomenutý a skrytý lidským očím. Chátrající kamenný kolos vyrve ze spárů bující
Uteče jí Jeřábek za mladší ženou?
nasehvezdy.cz
Uteče jí Jeřábek za mladší ženou?
Sblížící se padesátkou má herec Tomáš Jeřábek (49) ze seriálu Jedna rodina obavy, že už nikdy nesbalí žádnou mladou kočku. Že by to ještě na poslední chvíli zkusil? Toho se bojí hlavně jeho žena Ha
Benátská! S Impulsem oslaví svojí třetí dekádu třemi velkými S: Scooter, Suzi Quatro & Slade
epochanacestach.cz
Benátská! S Impulsem oslaví svojí třetí dekádu třemi velkými S: Scooter, Suzi Quatro & Slade
Poslední červencový víkend je pro milovníky hudby již neodmyslitelně spjatý s festivalem Benátská! s Impulsem. Ten se od svého vzniku, kdy měl pódium sestavené z lešení a aparaturu přivázanou ke stožárům veřejného osvětlení, etabloval mezi tuzemskou špičku. Letos slaví 30 let. Mezi gratulanty nebudou chybět ani zahraniční ikony Scooter, Suzi Quatro a Slade, kteří mají
Vždycky můžete začít milovat
skutecnepribehy.cz
Vždycky můžete začít milovat
Miluji milostné příběhy. Vždy mi připadaly vzrušující. Proč? Možná jsem sama žila nudný život. Do jisté doby. Je to vlastně smutné, když překročíte padesátku, máte pocit, že roky žijete vedle nesprávného muže a čekáte na rozuzlení, které se děje v telenovelách. Na dnešní poměry jsem se vdávala brzy. Podle zvyklostí za minulého režimu. Bylo mi 25 let,
Moderní obývací pokoj
rezidenceonline.cz
Moderní obývací pokoj
Text: Alena Müllerová Foto: Archiv firem
Nový Mercedes-AMG GT 63 PRO 4MATIC+: více agility pro závodní tratě
iluxus.cz
Nový Mercedes-AMG GT 63 PRO 4MATIC+: více agility pro závodní tratě
Společnost Mercedes-AMG představila na automobilové slavnosti Goodwood Festival of Speed nejnovější přírůstek do rodiny supersportovních vozů AMG GT – nový Mercedes-AMG GT 63 PRO 4MATIC+. Novinka se z
Batikovaná trička jsou zase v módě. Jak si je vyrobit?
panidomu.cz
Batikovaná trička jsou zase v módě. Jak si je vyrobit?
Moderní vzor a ještě batikovaný. Jak si jej vyrobit? Triko nejprve vhodným způsobem poskládáte, sklady převážete provázkem, polijete textilními barvami a pak zafixujete. A to je celé. S příčným pruhem Pomůcky: provázek (gumičky), injekční stříkačka (nebo nosatá láhev), molitanový štětec, mikrotenový sáček, krejčovská křída barevná, zakrývací folie Pomocná chemie: krystalická soda, chlorový čistič, sirnatan sodný