Skip to content
reklama

6x krádeže v muzeích: Cenné obrazy a sochy lákají zloděje!

Umělecké artefakty nesou svědectví o dobách dávno minulých. Ty nejvzácnější lidé obdivují v muzeích po celém světě. Jejich hodnota se pohybuje v astronomických částkách. Proto cenné obrazy a sochy lákají zloděje.

MUZEUM: Venuše nad Manhattanem

Fivos Istavrioglou.
Fivos Istavrioglou.

KDY A KDE: Kartel Dona Juana Tenoria z roku 1949 patří k méně známým dílům slavného Salvadora Dalího. 19. června 2012 přesto vzbudilo pozornost celé Ameriky. Z čerstvě otevřené newyorské galerie Venuše nad Manhattanem ho odnesl Řek Fivos Istavrioglou (29).

JAK: Za bílého dne se dostane dovnitř a prochází mezi exponáty. Jeden si strčí za kostkovanou košili, projde kolem hlídače a zmizí, ačkoli jej celou dobu pozorují strážní na kamerách.

CO: Nikdo nechápe, jak se to mohlo stát. „Strávil tady 14 minut a bohatě mu to stačilo,“ hodnotí rozzlobený majitel galerie Adam Lindemann. Hodnota obrazu má být 150 000 dolarů (3 700 000 korun).

VÝSLEDEK: Istavriogloua policisté dopadnou o 8 měsíců později na Letišti JFK. Zjistí, že pachatel je vystudovaným znalcem umění. Dalího obraz už se mezitím sice ocitl v Řecku, ale brzy doputuje zpět do USA.

MUZEUM: Muzeum v Sao Paulu

Návrat ukradených obrazů do muzea v Sao Pulo.
Návrat ukradených obrazů do muzea v Sao Pulo.

KDY A KDE: Pablo Picasso je v Brazílii velmi populární. Jeho obrazy lákají nejen hosty, ale i zloděje. Tři z nich navštívili muzeum v Sao Paulu 12. června 2008 už kolem 5:00, tedy mimo otevírací hodiny.

JAK: Po zuby ozbrojení lupiči neztráceli čas s maskováním. Přitom jim muselo být jasné, že na ně dohlíží vševidoucí oko bezpečnostních kamer. V odchodu z muzea se čtyřmi cennostmi jim to nezabránilo.

CO: Lup v celkové hodnotě 600 000 dolarů (téměř 15 000 000 korun) obsahoval dvě Picassova díla včetně známého kusu Minotaurus, piják a rybář. Zbylé dva obrazy namalovali méně známí autoři.

VÝSLEDEK: O necelé dva měsíce později kriminalisté polovinu lupu objevili v domě jednoho muže z dopadené skupiny pachatelů.

MUZEUM: Van Goghovo muzeum

Van Gogh Museum Amsterdam.
Van Gogh Museum Amsterdam.

KDY A KDE: Zdaleka největší sbírka obrazů Vincenta van Gogha se nachází v amsterdamském muzeu zaštítěném jeho jménem. Od 7. prosince 2002 zde návštěvníci obdivují o dvě díla méně.

JAK: Dva holandští lupiči si přistaví k budově žebřík. Vylezou na střechu a tudy se bez obtíží dostanou dovnitř. Spustí se alarm, ale i tak stačí utéct před příjezdem policie.

CO: Nakonec je strážci zákona dopadnou. Soud jim napaří čtyři a půl roku vězení. Jenže obrazy Kaple v Nuenenu s návštěvníky kostela a Pohled na moře u Scheveningenu dosud nenašli.

VÝSLEDEK: Krádež se časem dostala na seznam podobných zločinů, které přednostně řeší jedna z poboček FBI. Souhrnnou cenu obou děl stanovili na 30 000 000 dolarů (740 000 000 korun).

MUZEUM: Národní galerie v Oslu

Národní galerie v Oslu.
Národní galerie v Oslu.

KDY A KDE: Pozornost celého sportovního světa se upírá k Norsku. 12. února 1994 zde začínají zimní olympijské hry v Lillehammeru. Stejný den si však vyberou zloději pro nezvanou návštěvu Národní galerie v Oslu.

JAK: Bez větších problémů se vloupou dovnitř. Míří za jedním jediným obrazem – slavnou verzí Výkřiku Edvarda Muncha. Při odchodu neváhají poškádlit vedení galerie jednoduchým vzkazem: „Děkujeme za chabé zabezpečení.“

CO: Cena díla je jen stěží vyčíslitelná. Za všechno však hovoří odměna, kterou Norové za jeho navrácení vypíší. Jedná se o 1 000 000 dolarů (25 000 000 korun).

VÝSLEDEK: Tamní policisté nakonec ve spolupráci s těmi britskými ho po pár měsících najdou. V roce 1996 v souvislosti se zločinem pozatýkají skupinu kolem známého zloděje Pala Engera.

MUZEUM: Marmottanovo muzeum

Marmottanovo muzeum.
Marmottanovo muzeum.

KDY A KDE: Ruch v pařížském Marmottanově muzeu je toho rána stejný jako obvykle. Přesto jeho vedení na 28. říjen 1985 nikdy nezapomene. Za bílého dne do něj totiž vstoupí pětice maskovaných lupičů.

JAK: „Nedělejte hlouposti a nikomu se nic nestane,“ křičí jeden přes druhého na návštěvníky i členy ochranky. Míří na ně pistolemi. Nakonec odchází s 9 předem dokonale vytipovanými obrazy.

CO: Zaměří se především na dílo Clauda Moneta, jednoho z otců impresionismu. Součástí lupu je i slavný obraz Imprese, vycházející slunce. Celkovou hodnotu lupu odborníci vyčíslí na 12 000 000 dolarů (300 000 000 korun).

VÝSLEDEK: Díky tipu zvenčí odhalí policie hlavu gangu. Jedná se o zkušeného kriminálníka a člena japonské jakuzy Shuinichiho Fujikumu. S komplici se seznámil ve francouzském vězení. V prosinci 1990 se obrazy objeví na Korsice a odtud putují zpět do muzea.

MUZEUM: Louvre

Mona Lisa se do Louvru vrací 4. ledna 1914.
Mona Lisa se do Louvru vrací 4. ledna 1914.

KDY A KDE: Zřejmě nejslavnější obraz světa, Monu Lisu, obdivují už od roku 1797 návštěvníci pařížského Louvru. Mezi nimi i malíř Louis Béroud. 22. srpna 1911 vidí na obvyklém místě pouze 4 železné kolíky.

JAK: Den předtím obraz ukradne zaměstnanec muzea Vincenzo Peruggia. Schová se v budově a po skončení návštěvních hodin odejde s cenností ukrytou pod kabátem nepozorovaně pryč.

CO: Mezi podezřelými je například známý francouzský básník Guillaume Apollinaire. Pátrání po Moně Lise trvá dva roky. Skutečného pachatele dopadnou vyšetřovatelé ve Florencii.

VÝSLEDEK: Peruggia byl italským vlastencem a chtěl, aby se dílo Leonarda da Vinciho dostalo zpět do země svého autora. Za krádež si odseděl 6 měsíců ve vězení. Než se obraz vrátil zpět, putoval po celé Itálii.

Foto: nydailynews.com, youtube.com, wikipedia.org, historyextra.com
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Svět zločinu
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Gruzínské kuře čakhokhbili
tisicereceptu.cz

Gruzínské kuře čakhokhbili

Rádi zkoušíte zahraniční recepty? Uvařte pro...
Kamarádka mě chce provdat
skutecnepribehy.cz

Kamarádka mě chce provdat

Jen malou chvíli jsem se domnívala, že to...
Runy a runová magie
enigmaplus.cz

Runy a runová magie

Runy, které využívaly zejména germánské kmeny,...
Vytvořte si domácí kancelářský koutek
panidomu.cz

Vytvořte si domácí...

I když máte malý byt, pokud pracujete doma,...
Svět, ve kterém žijí monstra?
enigmaplus.cz

Svět, ve kterém žijí monstra?

Chapadla, ostré zuby či démonické ryby bez tváře....
Daniela Písařovicová má v životě konečně jasno. Dítě, nebo konec!
nasehvezdy.cz

Daniela Písařovicová má v...

DANIELA PÍSAŘOVICOVÁ (44)...
První počítačové programy tvořily ženy
21stoleti.cz

První počítačové programy...

První počítače spatřily světlo světa ve třicátých...
Zakazuje Evě Decastelo fotograf, aby se odhalovala?
nasehvezdy.cz

Zakazuje Evě Decastelo...

Zdálo se, že EVA DECASTELO...
Váš favorit nevyhrál mistrovství světa? Možná mu nepomohlo dost čarodějnic
epochalnisvet.cz

Váš favorit nevyhrál mistrovství...

Velké turnaje jsou vždy vítaným svátkem pro milovníky...
Kuchyňské ostrůvky a jejich možnosti
rezidenceonline.cz

Kuchyňské ostrůvky a jejich...

Kuchyňské ostrůvky jsou již běžnou součástí mnoha...
Přivítejte jaro ve Four Seasons Hotel Prague
iluxus.cz

Přivítejte jaro ve Four...

Oslavte ve Four Seasons Hotel Prague...
Nenápadně kouzelná Mimoň
epochanacestach.cz

Nenápadně kouzelná Mimoň

V podhůří Lužických hor,...

Předplatné časopisu

Chcete znát odpověďi? EPOCHA je pro Vás jasnou volbou. Již 17 let pro vás mícháme koktejl toho nejzajímavějšího, co se kolem nás děje!

Zvolte variantu

Epocha