Žádné zdi nezadrží ve vězení zločince, kteří mají venku mocné přátele. Když nemohou utéct po zemi, pošlou pro ně známí helikoptéru. Vězňové do ní šplhají po provazových žebřících. Prchají za zuřivé střelby bachařů.
Přinášíme vám případy úspěšných útěků vzduchem.
Kdo: Benjamin Hudon-Barbeau (*1980) a Danny Provencal (*1977)
Trest: Kanadská dvojice patří do nebezpečného motorkářského gangu Hell’s Angels. Zapojují se do obchodu s drogami, ale také organizují a páchají násilí. V roce 2010 jsou zatčeni. Hudon-Barbeau je obžalován i z pokusu o vraždu a dostane 12 let vězení.
Věznice: Nápravné zařízení Saint Jerome v Quebecku tvoří nízká hnědá budova, obehnaná pětimetrovým plotem s ostnatým drátem. Žije zde 480 vězňů. Hudon-Barbeau a Provencal jsou drženi v křídle s maximální ostrahou.
Útěk: Zločincům by se útěk nikdy nepovedl bez komplice Mathieua S. Marchisia (21), který kvůli nim v neděli 17. března 2013 unese vrtulník. Jeho pilota přinutí doletět nad věznici. Dolů hodí lano, po kterém vězňové vyšplhají nahoru.
Dopadení: Několik hodin se skrývají v chatě v Chertsey, asi 80 kilometrů od věznice. Provencal zavolá do místního rádia z mobilu a omluví se všem bachařům, které při útěku zranil.
Podle signálu mobilu je brzy vypátrá policejní tým Richarda Benoita. Hudonovi-Barbeauovi teď hrozí doživotí, protože se při zatýkání bránil střelbou.
Kdo: Alexej Šestakov (*1977)
Trest: Už jako 25letý mladíček je tento Rus obžalován ze tří vražd. Soud ho pošle za mříže na 24 let. Navzdory svému nízkému věku si Šestakov ve vězení vybuduje silnou pozici. Čile obchoduje s ostatními vězni a má kontakt i na své známé na svobodě.
Věznice: 10 let sedí ve věznici v Šeksně poblíž města ve Vologodské oblasti. I když jde o přísně střežené zařízení, které dříve bylo trestaneckou kolonií, pro Šestakova neznamenají vysoké zdi žádný problém. Tajně propašovaným mobilem si klidně objedná helikoptéru Mi-2.
Útěk: Ve smluvený den pošle své známé, Alexandra Rusakova (36) a Taťánu Važalinovou (35), aby vrtulník vyzvedli i s pilotem.
Dne 22. března 2012 před osmou hodinou ranní přiletí helikoptéra nad vězeňský dvůr a spustí Šestakovovi provazový žebřík.
Dopadení: Bachaři ihned spustí střelbu, ale muže šplhajícího do vrtulníku netrefí. Na jeho dopadení jsou nasazeni policisté z celého regionu. Šestakov jim v kradeném autě ujede do Moskvy. Teprve tam ho policisté zadrží.
„Při zatýkání utrpěl středně těžká zranění,“ dodává mluvčí ministerstva vnitra Valerij Gribalkin.
Kdo: Ashraf Sekkaki (*1983)
Trest: Se zákonem se Belgičan potýká už od mladých let. Krade auta a loupí v bankách. Nezdráhá se používat násilí a brát rukojmí. Je usvědčen z desítek loupeží, ale protože trpí návaly agresivity, skončí v psychiatrickém oddělení věznice. Tam čeká na vyjádření lékařů, zda je příčetný.
Věznice: V roce 2003 se mu povede útěk. Když je dopaden, umístí ho do vězeňského zařízení v Bruggách, které je proslulé svým důkladným zabezpečením. Patří prý k nejlépe střeženým věznicím v Evropě. Všechny jeho prostory jsou hlídané kamerami.
Útěk: Vrtulník unesený jeho kamarádem přistane 23. července 2009 na pozemku věznice. Kromě Sekkakiho do něj mají nastoupit ještě tři další vězni. Stroj je ale přetížený a nedaří se mu vzlétnout. Jeden z vězňů, 22letý Maročan, musí vystoupit. Sekkaki se dostane do města Aalter.
Dopadení: Sekkaki po sobě nechává nesmazatelné stopy. Během dvou hodin od útěku vyloupí 4 benzinky. Důležité informace poskytne policii pilot Ludwig Louwagie. Něco ví i vězeň, kterého nechali na místě. Sekkaki je přesto dopaden až po dvou týdnech, a to v Maroku.
Kdo: Juliano Verbard (*1982)
Trest: Většinu života tráví na francouzském ostrově Réunion v Indickém oceánu. Zde také vede organizaci Neposkvrněné Srdce Panny Marie. Platí téměř za svatého muže až do chvíle, než se ukáže, že znásilňoval děti ve věku 9 až 13 let. Dostane 15letý trest.
Věznice: Věznice Domenjod u města Saint Denis na ostrově Réunion patří mezi nová zařízení. Funguje od roku 2003, má kapacitu 550 vězňů a lidé, kteří se do ní dostanou, si zpravidla odpykávají poměrně nízké tresty. Verbard je jednou z mála výjimek.
Útěk: 27. dubna 2009 přistane na hřišti u věznice vrtulník se třemi ozbrojenci. Objednal si je Verbard. Na útěk s sebou vezme i svého milence Fabrice Michela (27) a jeho otce Alexina Jismiho (54). Kus od věznice na ně čeká dodávka.
Dopadení: Trojice se skrývá v malém bytě v chudé čtvrti Saint Denis s pomocí několika místních žen. Policie je chytí 6. května 2009. Verbard za útěk dostane dalších 13 let trestu, stejně jako Michel a Jismi. K podmínce je odsouzeno i 6 dalších lidí, kteří mu pomáhali.
Kdo: Vasilis Paleokostas (*1966)
Trest: Je obžalován z únosu řeckého průmyslového magnáta Giorgose Mylonase. Usvědčí ho peníze, které inkasuje jako výkupné. Nechá si jen malou část, většinu rozdá chudým rodinám. Je odsouzen k 25 letům vězení, i když někteří lidé ho pokládají za dobrodince.
Věznice: Paleokostas sedí v přísně střeženém zařízení v Korydallosu. Je určené pro teroristy, obchodníky s drogami, vůdce zločineckých organizací a další těžké kriminálníky. Přesto se Paleokostasovi podaří v roce 2006 první útěk.
Je ale zadržen. Bezpečnostní opatření ještě zesílí.
Útěk: Na svobodě musí mít mocné spojence. Dne 22. února 2009 pro něj pošlou helikoptéru. Uteče i se spoluvězněm Alketem Rizaim (34). Bachaři střílejí jako zběsilí. Podaří se jim trefit jen palivovou nádrž. Pak se musejí krýt. Střelbu opětuje z vrtulníku neznámá žena.
Dopadení: Poškozenou helikoptéru najdou vyšetřovatelé u dálnice severně od Athén. Je v něm i svázaný pilot s pytlem přes hlavu. Po pasažérech ale není ani stopy. Až v listopadu 2009 je dopaden Rizai. Paleokostas uteče do Albánie. Dnes se skrývá nejspíš v Jižní Americe.
Kdo: Nordine Ben Allal (*1978)
Trest: Tento muž je pokládán za jednoho z nejnebezpečnějších zločinců všech dob. V roce 2004 se dostane do vězení, kde má strávit 27 let. Téhož roku uprchne. Na útěku postřelí dva policisty. Když je znovu chycen, navýší se mu za to trest o dalších 12 let.
Věznice: S pověstí mistra útěků ho čeká vězení v belgickém městě Ittre. Odtamtud si dopisuje s novináři. Stěžuje si na špatné poměry ve věznici, na málo místa na cele a tváří se jako mluvčí všech odsouzených. Mezitím ale plánuje další útěk.
Útěk: Unesená helikoptéra přistane na dvoře věznice 28. října 2007. Kromě Bena Allala se k ní vrhne několik dalších vězňů a navěsí se na ni. Vrtulník se sice vznese, ale záhy havaruje kvůli přetížení. Policie zraněné vězně snadno dopadne. Ben Allal ale mezi nimi není.
Dopadení: Mistru útěků se podaří dostat se z místa havárie v převleku za strážného. Utíká do Nizozemí. Štěstí mu přeje do 30. října 2007, kdy ho dopadne nizozemská policie při ozbrojené loupeži. Snaží se ujet na motorce, ale je zadržen.