Domů     6 nejslavnějších zvířat historie!
6 nejslavnějších zvířat historie!
10.2.2015

„Vzhůru do války!“ zavelí udatný makedonský vojevůdce Alexandr Veliký a pohladí rukou hřívu věrného koně Bukefala. Právě na jeho hřbetě vybojoval mnoho vítězných bitev.

Však si také Alexandr svého chlupatého druha nesmírně váží a po Bukefalově smrti mu udělí doslova královské pocty. Seznamte se s šesti zvířecími hrdiny, kteří se významně podíleli na utváření světových dějin!

1. Statečný Bukefalos: Pojmenují po něm město!

„Běž, můj synu, najdi sobě vlastní království, které tě bude hodno. Makedonie je příliš malá pro tebe,“ pronesl makedonský král Filip II. (382–336 př. n. l.), když vladařův teprve 10letý syn Alexandr (356–323 př. n.

l.) před jeho zraky zkrotil divokého hřebce, jehož se všichni ostatní muži báli. Černý válečný oř Bukefalos (asi 355–326 př. n. l.) se posléze stává princovým nejoblíbenějším koněm a oddaně ho doprovází na všech válečných taženích.

Obávaný vojevůdce s ním dobude Řecko, Palestinu, Egypt a Persii. Když Bukefalos zemře na následky vyčerpání po bitvě u řeky Hydaspés na území nynějšího Pákistánu, Alexandr nechá na jeho počest založit město Bukefala.

2. Nezničitelný Surus: Slon, který přešel Alpy!

K největším vojenským velitelům starověku můžeme zcela bez pochyb zařadit kartaginského generála Hannibala (247–183 př. n. l.). Asi nejpamátnější kousek se geniálnímu stratégovi povede v roce 218 př. n.

l., když se svojí armádou překročí Alpy, vpadne na sever Apeninského poloostrova a ohrozí samotný Řím. Na tom by možná nebylo nic zvláštního, kdyby to Hannibal nezvládl i s válečnými slony!

Náročnou cestu přes vysoké hory přežije pouze 6 těchto afrických obrů, 5 z nich nicméně zahyne následující zimu. Nakonec tak vydrží jen jediný z nich – gigantický sloní samec jménem Surus, jenž Hannibalovi pomůže k triumfu v řadě nadcházejících bitev s Římany.

3. Holubice Cher Ami: Nezastaví ji ani němečtí snipeři!

500členná jednotka amerického majora Charlese Whittleseye (1884–1921) se 3. října 1918, v jednom z posledních bojů první světové války, ocitne v nezáviděníhodné situaci.

Zůstane v pasti v malé prohlubni za nepřátelskou linií, bez jakýchkoli potravin a munice! Německé kulky hvízdají kolem, zatímco vlastní armáda nemá ponětí, kde se ztracený oddíl nachází.

„Musíme jim zaslat vzkaz,“ nabádá velitel a vysílá se zprávou poštovní holubici Cher Ami (†1919). Hrdinný pták je sice za letu zasažen do hrudi, přijde o nohu a oslepne na jedno oko, leč důležitou depeši zvládne v pořádku doručit! 194 mužům, včetně Whittleseye, tak zachrání život.

4. Nepotopitelný Sam: Živoucí důkaz, že kočky mají 9 životů!

„To snad není možné,“ usmívá se námořník, když z trosek lodního vraku vyloví nezraněného černobílého kocoura.

Odvážné zvíře, známé pod přezdívkou Nepotopitelný Sam (†1955) přečká bez úhony za druhé světové války hned 3 obrovské námořní katastrofy, při nichž jinak zahynou stovky německých a anglických vojáků!

V dalším průběhu konfliktu pak zastává úlohu maskota britské Royal Navy. V roce 1942 odejde do výslužby a zbytek života stráví v severoirském Belfastu.

5. Hrdinný medvěd Wojtek: Miloval pivo a cigarety!

Jeden z nejkurióznějších válečných příběhů historie se začne psát v roce 1941, kdy polští vojáci propuštění ze Stalinových (1878–1953) gulagů vytvoří bojové jednotky a vydají se do Palestiny.

Právě tam se setkají s maličkým chlapcem, který jim za pár konzerv jídla daruje medvídě. Poláci si medvěda vycvičí a dají mu jméno Wojtek (1942–1963). Krmí ho čímkoliv, co se jim naskytne. Občas třeba i pivem, vodkou a cigaretami.

Šelma se jim za to bohatě odvděčí a počátkem roku 1944 se zúčastní několika střetnutí s nacisty. Není přitom pouze maskotem armády, ale pomáhá například přenášet bedny s municí!

Po válce je Wojtek věnován edinburské ZOO. Až do konce svého života si zde pochutnává na pivu a cigaretách a nadšeně mává návštěvníkům, kteří na něj promluví polsky.

6. Nesmrtelná Lajka: Fena, co dobyla vesmír!

„Tři, dva, jedna – zážeh!“ odpočítává sovětský inženýr a umělá kosmická družice Sputnik 2 startuje ke svému historickému letu. Malý pes, umístěný v těsné kabině se neklidně zavrtí.

Je 3. listopadu roku 1957 a tříletá moskevská fenka Lajka (1954–1957) se stává prvním živým tvorem pocházejícím z naší planety, jenž vystoupal na oběžnou dráhu Země! Tento den se výrazně zapíše do dějin kosmonautiky.

Vědci totiž mají konečně jistotu, že člověk může bez obav uskutečnit let do vesmíru. Psí hrdinka sice vinou stresu již několik hodin po startu uhyne, účast na průkopnickém experimentu jí ovšem zajistí věčnou slávu.

Foto: www.trainsmart.se, www.wikipedia.com, www.kienyke.com, www.ronmoger.com, www.bbc.co.uk
reklama
Související články
Zajímavosti
Černá smrt: Morová rána přinesla nejen chaos, ale také pokrok
Pandemie bubonického moru, které se říká černá smrt, se z jižního Ruska rozšířila do Evropy v roce 1346, aby končila v roce 1353 opět v Rusku. Během pandemie černé smrti zemřelo 30 až 40 % populace, dle některých odhadů až 60 % populace, což by znamenalo 50 milionů lidí. Ani „černá smrt“ ale nebyla černobílá.   Morová rána měla […]
Zajímavosti
Chcete být milionářem? Legendární soutěž stvoří boháče i podvodníky
„Takže chcete béčko? A jste si jistý? Nemůže to být třeba áčko?“ pozvedává Vladimír Čech své husté obočí. „Jsem si jistý. Dejte bé,“ kývne soutěžící naproti němu. Snaha ho zviklat tentokrát moderátorovi nevyšla. Třeba příště. Je to tehdy velká událost, když v roce 2000 do České republiky dorazí soutěž Chcete být milionářem? s hlavní výhrou […]
Zajímavosti
Je Ferda Mravenec dělnice? A co je zač Brouk Pytlík?
Cvičí přesnou mušku, řeší politiku… To je Ferda Mravenec tak, jak by si ho mohly pamatovat naše (pra)babičky. Od konce 30. let udělá velký posun. Plní pětiletku, bojuje proti škůdcům a nadšeně se účastní brigád. Až později se zaplete s nafrněnou Beruškou. Celý Sekorův příběh má ale několik drobných háčků. Například, že Ferda není „ten“ […]
Zajímavosti
Bageta a croissant: Francouzské mňamky, které nejsou francouzské
Pokud byste měli vyjmenovat jídla typická pro Francii, určitě by mezi nimi nechyběla bageta a croissant. Jenže ani jedno jedno z těch dvou není tak úplně francouzské. Bageta Někdy až metr dlouhé pečivo z bílé mouky je symbolem Francie stejně jako třeba Eiffelovka. Prezident Emmanuel Macron (*1977) ji považuje za národní poklad a chce ji […]
reklama
věda a technika
Vyrobil vynálezce Josef Božek první českou protézu?
Krvavá řež je 27. srpna 1813 u Drážďan v plném proudu. Řecký kníže Alexandros Ypsilanti bojuje v protinapoleonské koalici jako lev. Stačí ale jeden výbuch a z jeho pravé ruky je pahýl. Válečný invalida si nestýská. Nemůže bojovat? Baví tedy společnost, kamkoli přijde. A zanedlouho funkční pravačkou opět pozvedne sklenku oblíbeného vína… „Osvojíte-li si hodinářské […]
Senzory, čipy a náplasti: Medicína budoucnosti?
V budoucnu bude lékařská péče založená zejména na datech a technických inovacích, což umožní její přizpůsobení potřebám jednotlivého pacienta. Chytré hodinky a náramky jsou dnes běžnou součástí outfitu. Počet těchto zařízení připojených k internetu prudce roste a očekává se, že do roku 2050 přesáhne 100 miliard.   Nositelná zařízení svým uživatelům umožňují monitorovat tepovou frekvenci, krevní […]
Nanovlákna: Materiál budoucnosti
Jedním z nejmodernější a nejperspektivnějších druhů umělých vláken dneška jsou nanovlákna, na jejichž výrobě se podílí i Česká republika. Jedná se o vlákna s průměrem menším než 100 nanometrů, což je tisíckrát méně než tloušťka lidského vlasu.   Nanovlákno je očima neviditelné a je tak malé a lehké, že jeden gram nanovláken by obtočil Zemi kolem rovníku. […]
Česko, kolébka umělých vláken
K odívání využívalo lidstvo po dlouhá tisíciletí to, co jim nabízela příroda. S bouřlivým rozvojem techniky a chemických výzkumů se na počátku 20. století objevila vlákna umělá. Svůj podíl na tom měli i Češi.   Prvním komerčně úspěšným syntetickým vláknem byl nylon americké společnosti DuPont, aby nesmrtelnou slávu získal v dámských punčochách neboli „nylonkách“, které byly předvedeny […]
reklama
věda a technika
Očkovací debakl „flugate“: Zatěžkávací zkouška pro test LAL
V únoru 1976 se na americkém území objevily první případy prasečí chřipky H1N1. Federální vláda USA okamžitě nařídila farmaceutickým firmám začít vyrábět vakcíny ve velkém. Pod heslem naočkovat „každého muže, ženu a dítě“ do začátku chřipkové sezóny byla spuštěna masivní očkovací kampaň. Necelé dva týdny od jejího zahájení se začaly množit případy horečky, paralýzy a […]
Ústní hygiena pomáhá předcházet vážným nemocem
Čištění zubů dvakrát denně není jen prevencí zubního kazu, jak by se mohlo zdát. Podle odborníků je dodržování ústní hygieny důležité i jako prevence řady vážných onemocnění. Jaké choroby toto „lajdáctví“ způsobit?   Narušení rovnováhy ústního bakteriálního mikrobiomu, k němuž může dojít i v důsledku nedostatečné ústní hygieny, může vést k tomu, že se v ústech přemnoží škodlivé bakterie, […]
Slavní průmyslníci: Kteří padli do náruče nacistům?
Budují velké firmy. Někteří usilují o světový mír, aby se vzápětí skamarádili s německými nacisty, jiní jdou Hitlerovi nebo Mussolinimu vstříc rovnou. Tresty se jim přitom většinou vyhnou. Z malé dílny na jemnou mechaniku, založené roku 1886 ve Stuttgartu, vybuduje německý podnikatel Robert Bosch (1861–1942) obří podnik. Po první světové válce se však soustředí i na politiku […]
Opravdu se sloni bojí myší?
Před čím ten obří tvor utíká? Honí ho přeci myš! Podobné scény dobře známe z filmů či kreslených pohádek pro děti. Skutečně se ale sloni miniaturních hlodavců tak bojí? A jak je to s jinými zažitými představami o zvířatech? Byl jednou jeden slon, kterému vylezla myš na chobot. Slona to rozčiluje a snaží se ji […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Černá smrt: Jak El Niño pomohlo rozsévat mor?
21stoleti.cz
Černá smrt: Jak El Niño pomohlo rozsévat mor?
Choroby jako je malárie, cholera, mor a influenza patří z historického úhlu pohledu mezi čtyři největší epidemiologické zabijáky. Právě podmínky doprovázející horkou fázi ENSO mimořádně nahrávají jeji
Zářivě bílá: Jak původně vypadaly egyptské pyramidy?
epochalnisvet.cz
Zářivě bílá: Jak původně vypadaly egyptské pyramidy?
Jsou důkazem lidské vynalézavosti a umu. Stojí už tisíce let a stále budí obdiv i řadu otázek. Jednou z nich je ta, jak vlastně pyramidy vypadaly v době svého postavení. O které rozdíly oproti dnešku
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Skvělý jahodový tvarožník
tisicereceptu.cz
Skvělý jahodový tvarožník
Tvarožník je tuzemskou obdobou italského tiramisu. Ingredience 400 g jahod 120 g piškotů 350 g zakysané smetany 400 g plnotučného tvarohu 2 vanilkové cukry 3 lžíce moučkového cukru 2 lžíce
Zakázaná horoucí láska
skutecnepribehy.cz
Zakázaná horoucí láska
Věděli jsme, že jsme pro sebe stvoření. Kdo by však čekal, že nás dožene osud a provalí se nevěra mého otce? Zamilovala jsem se do svého sourozence! S Davidem jsme se znali od plenek. Celý život jsme vyrůstali vedle sebe coby sousedé. Byli jsme nejlepší přátelé na život a na smrt a neudělali bychom bez
VIPLUXURY: Druhý život luxusního zboží
iluxus.cz
VIPLUXURY: Druhý život luxusního zboží
Exkluzivní bazar VIPLuxury byl založen už v roce 2017, a od té doby zprostředkovává prodej nákupu luxusního zboží světových značek. Postupem času se z jednoho obchodu staly hned tři, přičemž dva bazar
Svatý Jan pod Skalou: Dochází zde k zázračným uzdravením?
enigmaplus.cz
Svatý Jan pod Skalou: Dochází zde k zázračným uzdravením?
Na planetě je mnoho míst, která fascinují zároveň vědce i záhadology. My se vydáme do blízkosti tajemné jeskyně ve středočeské obci Svatý Jan pod Skalou, ve které měl v  minulosti žít poustevník svatý
Jak Darwinova evoluční teorie rozdělila svět…
21stoleti.cz
Jak Darwinova evoluční teorie rozdělila svět…
Psal se listopad 1859, když se na pultech objevila na pohled nevinná publikace s názvem „O původu druhů“. Netrvalo však dlouho, a pro svůj obsah rozdělila vědeckou obec na dva nesmiřitelné tábory, kte
4x Moravskoslezský kraj dětem
epochanacestach.cz
4x Moravskoslezský kraj dětem
Moravskoslezský kraj je krajem Beskyd, skvělého jídla a pití, ale nezapomíná se zde samozřejmě ani na dětičky. Kam je zde můžete vzít na parádní rodinný výlet? Malá ZOO V místech, kde kdysi stávala konírna Larischů, se nachází menší zookoutek Karviná-Fryštát (viz úvodní foto). Konkrétně ji naleznete v zámeckém parku Boženy Němcové. Obora se vzácnými dřevinami
Balanční deska pro rovnováhu
panidomu.cz
Balanční deska pro rovnováhu
Nemáte čas se pravidelně hýbat? Zkuste balanční desku. Cvičení na ní je zábavné a nevyžaduje mnoho místa v bytě. Pomůže zlepšit nejen stabilitu, ale i koordinaci svalů, zpevnit zejména ty ve středu těla, na které zapomínáme. A právě tyhle svaly jsou důležité při jakémkoliv sportu, ale také při problémech s páteří či klouby. Cvičení pomáhá
Samuraj Masakado: Jeho duch prý stále ovlivňuje dění v Tokiu
enigmaplus.cz
Samuraj Masakado: Jeho duch prý stále ovlivňuje dění v Tokiu
V dlouhé historii japonského hlavního města se údajně některé události nestaly nahodile, ale ovlivnil je duch legendárního samuraje z klanu Taira. Byl jím Masakado, jehož činy se výrazně zapsaly do dě
Proč tají nového přítele?
nasehvezdy.cz
Proč tají nového přítele?
O novém příteli mluví modelka a vítězka Miss Word 2006 Taťána Kuchařová (35) celou dobu v hádankách. Od loňského podzimu po troškách prozrazuje, že je po rozvodu s hudebníkem Ondřejem Brzobohatým (