Skip to content

Sukničkář Ferenc Liszt: Zhrzená milenka o něm napsala skandální román

„Liszt odvezl Marii v piáně,“ žertují zlomyslně Pařížané v roce 1835. Obrovská aféra, ve které hudební skladatel odloudil od rodiny vdanou matku dvou dcer, hýbe veřejným míněním. Nesourodý pár navíc čeká nemanželské dítě!

Z bouřliváckého hudebníka Ference Liszta (1811–1886) se stává nejvyhledávanější učitel klavíru ve městě nad Seinou. Se svými žačkami střídá pobyt v salonu a ložnici. Jména většiny z nich zůstávají tajemstvím.

První Lisztovou prozrazenou láskou se tak až na jaře 1828 stává Caroline Saint-Cricqová, dcera bohatého francouzského hraběte a politika. Otec dívky cosi tuší a přísně zakročí. „Chováte se vůči mé dceři nevhodně, proto už nikdy nesmíte do mého domu,“ vzkazuje nakonec Ferencovi a dívce domlouvá sňatek se šlechticem.

Davy fanynek na koncertech Ference Liszta doslova šílí.

Sbírka starších milenek Kvůli půvabné Caroline se Ferenc trápí dva roky a údajně se chce stát i knězem. Rakouský novinář Fritz Spiegl (1926–2003) ale vidí jeho úmysly jinak: „Jistě si uvědomoval, že jako duchovní by požíval maximální důvěry a zároveň by měl neustálé příležitosti k sexuálním dobrodružstvím.

“ Od svého záměru ale geniální klavírista zatím upouští, protože se přece jen musí dostat do správných kruhů, aby si zajistil peníze i slávu. Ta mu ale brzy stoupá povážlivě do hlavy. V jeho posteli se tak objevují krásné, vzdělané, slavné a urozené ženy.

O stárnoucí německé básnířce Bettině von Arnim (1785–1859) například Liszt píše jako o „šotkovi s magnetickou inteligencí“. Další z řady jeho milenek je rakouská pěvkyně Karoline Ungerová (1803–1877) nebo berlínská herečka Charlotte von Hagenová (1809–1891). Vesměs ženy o nějaký ten rok starší a zkušenější než talentovaný umělec.

Podlehne i půvabům berlínksé herečky Charlotty von Hagenové.

Utopená v zeleni jeho očí Na večírku pařížských celebrit v roce 1832 se Liszt seznamuje s Marií d´Agoultovou (1805-1876). Vdaná hraběnka se okamžitě zamiluje. „Náhle se tam objevila nejpozoruhodnější osobnost, jakou jsem kdy spatřila.

Vysoký, neobyčejně hubený, bledý, s velkýma očima, zelenýma jako moře, z nichž šlehaly náhlé záblesky jako vlny třpytící se na slunci,“ překládá její zápisky z onoho večera Lisztův moderní životopisec Ronald Taylor. Placený hudebník sice nedosahuje hraběnčiny společenské úrovně, o šest let starší Marie mu přesto podléhá. Hraběnka se rozhodne opustit manžela. Utíká do Ženevy, kde už na ni Ferenc čeká. „Věřím ve svoji lásku a prahnu po mučednictví,“ píše mu ze svého hotelového pokoje.

Zpátky do Paříže milenci nemohou. Pohoršená veřejnost by je roztrhala na kousky. Cestují proto společně po Švýcarsku, Itálii i Německu, nikde se ale dlouho neohřejí. 18. prosince 1835 přichází na svět jejich první dcera Blandine, po ní Cosima (1837–1930) a syn Daniel.

S půvabnou Lolou Montezovou se klavírista zaplete také.

Před tanečnicí prchá z hotelu Do vztahu se ale postupně vkrádá napětí. Marie vyčítá Lisztovi ješitnost a slabost pro ženy: „Jediný jazyk, jemuž jsi ochoten naslouchat, je jazyk lichotek. Nemohu uvěřit, že se muž dokáže tak slepě podřídit všem pudům.

“ Hudebníkovi jdou její výčitky jedním uchem tam, druhým ven. V roce 1845 se zaplete do skandálu s proslulou tanečnicí Lolou Montezovou (1821–1861), která později svými půvaby připraví o korunu bavorského krále Ludvíka I. (1786–1868). Když se skladatel chce temperamentní milenky zbavit, nastane ovšem problém. Liszt musí podplatit portýra, aby neodbytnou ženu zamkl v hotelovém pokoji, a zatím utíká, co mu síly stačí.

Marie d´Argoult (sedící na zemi) se nakonec s Lisztem rázně rozejde, A pikantní podrobnosti o vztahu si nenechá pro sebe.

Okouzlující budižkničemu Marie se zlobí: „Nemám námitek proti tomu, že jsem tvojí milenkou, nebudu však jednou z tvých milenek. Pokus se mne alespoň ušetřit veřejných vulgarit. Ferenc se kaje: „Ovace publika, opojení a výstřelky mého života i banální a klamná objetí mých milenek ve Vídni, Uhrách, v Terstu, zkrátka všude, mi znějí jako nelítostný umíráček, který odbíjí tu osudnou hodinu, kdy jsem tě opustil.

Po krátkém usmíření ale madam d´Agoult definitivně dochází trpělivost: „Co jsem pohledávala u okouzlujícího budižkničemu, u kariéristického donchuána, napůl kašpara a napůl žongléra, který nechává nápady i city mizet v rukávu a samolibě hledí na zmatené publikum, jež mu tleská?

Rázně ukončuje desetiletý vztah. Pod pseudonymem Daniel Stern pak sama vydává román, kde vylíčí příběh své nešťastné lásky se všemi pikantnostmi.

Foto: wikipedia.org
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Záhady a tajemství
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Dvojice lovců se prý setkala s podivným tvorem. Místní mu přezdívají indiánský démon
enigmaplus.cz

Dvojice lovců se prý setkala s...

Na děsivé setkání s podivným tvorem do konce...
Magnetické nanočástice v mozku: možná souvislost s Alzheimerovou chorobou
epochalnisvet.cz

Magnetické nanočástice v...

Stává se málokdy, aby geolog zasahoval svým...
Nadčasovost, dynamika a komfort
rezidenceonline.cz

Nadčasovost, dynamika a...

Černo-bílý interiér s barevnými akcenty a...
Zapovězená moc magického kaktusu San Pedro
enigmaplus.cz

Zapovězená moc magického...

Kaktus San Pedro patří mezi přírodní drogy....
Oslavte Valentýna s míchanými drinky jako od profesionála
iluxus.cz

Oslavte Valentýna s...

Nenechte si zkazit romantickou náladu a...
Experimenty na mezinárodní vesmírné stanici s pomocí Česka
21stoleti.cz

Experimenty na mezinárodní...

Létání do vesmíru i pobyt v něm se už...
Říkají mi Černá vdova
nasehvezdy.cz

Říkají mi Černá vdova

Nikomu jsem neublížila a ničím se neprovinila....
Osamělý kus skály v poušti: Přírodní unikát, nebo anténa pro komunikaci s UFO?
enigmaplus.cz

Osamělý kus skály v poušti:...

Vysoký jako sedmipatrový dům stojí uprostřed pouštní...
Mimořádná výstava o Plzeňské madoně
epochanacestach.cz

Mimořádná výstava o Plzeňské...

Plzeňská madona shlíží z...
Pohnutá historie sídla Overlook v Severní Krolíně
epochanacestach.cz

Pohnutá historie sídla...

Některá místa mají...
Jak navrhnout lžičku…
21stoleti.cz

Jak navrhnout lžičku…

S Průmyslem 4.0 vstoupí do našich životů nová...
Husí stehna konfitovaná přes noc
nasehvezdy.cz

Husí stehna konfitovaná...

Suroviny: 4 kusy husích stehen 4 snítky...