Domů     Sukničkář Ferenc Liszt: Zhrzená milenka o něm napsala skandální román
Sukničkář Ferenc Liszt: Zhrzená milenka o něm napsala skandální román

„Liszt odvezl Marii v piáně,“ žertují zlomyslně Pařížané v roce 1835. Obrovská aféra, ve které hudební skladatel odloudil od rodiny vdanou matku dvou dcer, hýbe veřejným míněním. Nesourodý pár navíc čeká nemanželské dítě!

Z bouřliváckého hudebníka Ference Liszta (1811–1886) se stává nejvyhledávanější učitel klavíru ve městě nad Seinou. Se svými žačkami střídá pobyt v salonu a ložnici. Jména většiny z nich zůstávají tajemstvím.

První Lisztovou prozrazenou láskou se tak až na jaře 1828 stává Caroline Saint-Cricqová, dcera bohatého francouzského hraběte a politika. Otec dívky cosi tuší a přísně zakročí.

„Chováte se vůči mé dceři nevhodně, proto už nikdy nesmíte do mého domu,“ vzkazuje nakonec Ferencovi a dívce domlouvá sňatek se šlechticem.

Davy fanynek na koncertech Ference Liszta doslova šílí.
Davy fanynek na koncertech Ference Liszta doslova šílí.

Sbírka starších milenek

Kvůli půvabné Caroline se Ferenc trápí dva roky a údajně se chce stát i knězem. Rakouský novinář Fritz Spiegl (1926–2003) ale vidí jeho úmysly jinak:

„Jistě si uvědomoval, že jako duchovní by požíval maximální důvěry a zároveň by měl neustálé příležitosti k sexuálním dobrodružstvím.“ Od svého záměru ale geniální klavírista zatím upouští, protože se přece jen musí dostat do správných kruhů, aby si zajistil peníze i slávu.

Ta mu ale brzy stoupá povážlivě do hlavy. V jeho posteli se tak objevují krásné, vzdělané, slavné a urozené ženy. O stárnoucí německé básnířce Bettině von Arnim (1785–1859) například Liszt píše jako o „šotkovi s magnetickou inteligencí“.

Další z řady jeho milenek je rakouská pěvkyně Karoline Ungerová (1803–1877) nebo berlínská herečka Charlotte von Hagenová (1809–1891). Vesměs ženy o nějaký ten rok starší a zkušenější než talentovaný umělec.

Podlehne i půvabům berlínksé herečky Charlotty von Hagenové.
Podlehne i půvabům berlínksé herečky Charlotty von Hagenové.

Utopená v zeleni jeho očí

Na večírku pařížských celebrit v roce 1832 se Liszt seznamuje s Marií d´Agoultovou (1805-1876). Vdaná hraběnka se okamžitě zamiluje. „Náhle se tam objevila nejpozoruhodnější osobnost, jakou jsem kdy spatřila.

Vysoký, neobyčejně hubený, bledý, s velkýma očima, zelenýma jako moře, z nichž šlehaly náhlé záblesky jako vlny třpytící se na slunci,“ překládá její zápisky z onoho večera Lisztův moderní životopisec Ronald Taylor. Placený hudebník sice nedosahuje hraběnčiny společenské úrovně, o šest let starší Marie mu přesto podléhá.

Hraběnka se rozhodne opustit manžela. Utíká do Ženevy, kde už na ni Ferenc čeká. „Věřím ve svoji lásku a prahnu po mučednictví,“ píše mu ze svého hotelového pokoje. Zpátky do Paříže milenci nemohou. Pohoršená veřejnost by je roztrhala na kousky.

Cestují proto společně po Švýcarsku, Itálii i Německu, nikde se ale dlouho neohřejí. 18. prosince 1835 přichází na svět jejich první dcera Blandine, po ní Cosima (1837–1930) a syn Daniel.

S půvabnou Lolou Montezovou se klavírista zaplete také.
S půvabnou Lolou Montezovou se klavírista zaplete také.

Před tanečnicí prchá z hotelu

Do vztahu se ale postupně vkrádá napětí. Marie vyčítá Lisztovi ješitnost a slabost pro ženy: „Jediný jazyk, jemuž jsi ochoten naslouchat, je jazyk lichotek.

Nemohu uvěřit, že se muž dokáže tak slepě podřídit všem pudům.“ Hudebníkovi jdou její výčitky jedním uchem tam, druhým ven.

V roce 1845 se zaplete do skandálu s proslulou tanečnicí Lolou Montezovou (1821–1861), která později svými půvaby připraví o korunu bavorského krále Ludvíka I. (1786–1868).

Když se skladatel chce temperamentní milenky zbavit, nastane ovšem problém. Liszt musí podplatit portýra, aby neodbytnou ženu zamkl v hotelovém pokoji, a zatím utíká, co mu síly stačí.

Marie d´Argoult (sedící na zemi) se nakonec s Lisztem rázně rozejde, A pikantní podrobnosti o vztahu si nenechá pro sebe.
Marie d´Argoult (sedící na zemi) se nakonec s Lisztem rázně rozejde, A pikantní podrobnosti o vztahu si nenechá pro sebe.

Okouzlující budižkničemu

Marie se zlobí: „Nemám námitek proti tomu, že jsem tvojí milenkou, nebudu však jednou z tvých milenek. Pokus se mne alespoň ušetřit veřejných vulgarit. Ferenc se kaje:

„Ovace publika, opojení a výstřelky mého života i banální a klamná objetí mých milenek ve Vídni, Uhrách, v Terstu, zkrátka všude, mi znějí jako nelítostný umíráček, který odbíjí tu osudnou hodinu, kdy jsem tě opustil.Po krátkém usmíření ale madam d´Agoult definitivně dochází trpělivost:

„Co jsem pohledávala u okouzlujícího budižkničemu, u kariéristického donchuána, napůl kašpara a napůl žongléra, který nechává nápady i city mizet v rukávu a samolibě hledí na zmatené publikum, jež mu tleská?Rázně ukončuje desetiletý vztah.

Pod pseudonymem Daniel Stern pak sama vydává román, kde vylíčí příběh své nešťastné lásky se všemi pikantnostmi.

Foto: wikipedia.org
reklama
Související články
Záhady a tajemství
Skotská záhada: Na prastarých kamenech je znázorněno neznámé zvíře
V předkřesťanských dobách obývali dnešní Skotsko, tehdy jedno z nejodlehlejších a nejizolovanějších míst Evropy, Piktové. Ti po sobě zanechali kamenné stély, na které zachycovali vše, co pro ně mělo nějaký význam, a to včetně zvířete, jehož identita je pro vědce dodnes záhadou… O Piktech se soudí, že byli z části keltským etnikem, které obývalo sever Británie už na […]
Záhady a tajemství
Posmrtný život se odehrává před smrtí
Téměř 80 procent lidí věří v nějakou formu posmrtného života. Většinou na základě zážitků těch, kteří přežili klinickou smrt. Přiživuje je řada esoterických a duchařských knih i pochybných webových stránek. Ty však často neříkají celou pravdu nebo zamlčují to, co se do obrazu úžasného posmrtného života nehodí. Věda už má navíc pro tzv. prožitky blízké […]
Záhady a tajemství
Zázrak v Zeitounu: Pannu Marii vyhlížely statisíce lidí
Něco takového svět v uplynulých dvou tisíci letech křesťanské historie nezažil. V káhirské čtvrti Zeitoun v Egyptě se po tři roky zjevovala Panna Marie. Zázrak se odehrával přímo na rušné ulici opakovaně několik let, a to před zraky tisíců a tisíců lidí. Údajně jej zachytili fotografové i kamery, komentovali ho politici. Církev byla zdrženlivá, vědecká […]
Záhady a tajemství
Skalní hádanka uprostřed pouště: Stojí za ní příroda, ufoni nebo naši předci?
Kraji vládne večerní ticho, na obloze se však jasně rozzáří světlo, které se neustále přibližuje. Futuristicky vyhlížející stroj přistává na písčité půdě. Dveře létajícího talíře se otevírají, vyběhne podsaditý mužíček, zamíří zbraní na nedaleký kámen a vypálí. Když zjistí, co způsobil, bere nohy na ramena! Nejde o film, ale o jednu z konspiračních teorií vzniku kamene […]
reklama
záhady a tajemství
Objev chrámu spojeného s Alexandrem Velikým i bájným Herkulem
V dnešním městě Tello v jihovýchodním Iráku, kdysi starověké metropoli Girsu, objevili archeologové pozůstatky dvou chrámů, postavených na sobě. Na ruinách sumerského chrámu vyrostl druhý, spojený s mocným makedonským králem Alexandrem Velikým i bájným antickým hrdinou a silákem Herkulem.   Sumerské město Girsu bylo pravděpodobně osídleno už v době 5300 až 4800 let př. n. l., kdy […]
Bod Nemo: Pátrání po původu tajemného zvuku ze hřbitova oceánu
Díky naprostému minimu mořského života se nejodlehlejší část planety, bod Nemo, označuje za pacifickou poušť. Přesto se toho v jeho blízkosti odehrává překvapivě mnoho. Stal se nejen pohřebištěm vesmírných lodí a popelnicí oceánu, kde se kumulují odpadky, ale také domovem tajemného zvuku, který lámal hlavy vědcům celá léta.   Nachází se na souřadnicích 48°52′ j. š., […]
Podzemní město Derinkuyu: Záhadný osmnáctipatrový labyrint ve skále
Krajina turecké Kappadokie vypadá jako z fantastického filmu: písčitá údolí posetá skalními věžemi, ve kterých obyvatelé za staletí vyhloubili tisíce místností, někdy i vysoko nad zemí. Některé se dodnes používají, jiné jsou dávno opuštěné. To nejzajímavější se ale skrývá pod povrchem: prastaré podzemní město. Vypráví se, že komplex objevil před šedesáti lety jeden místní vesničan, když přestavoval […]
Tajemství aury: Ezoterický nesmysl, nebo barevný odraz vaší duše?
Přimhouří oči a sleduje klientku. „Aura je vaším energetickým polem, zrcadlí emoce i zdraví, ta vaše je zažloutlá, značí přemrštěná očekávání, i žluč, tedy znechucení.“ Léčitel kývne rukou, aby se žena posadila. Pokusí se najít nejlepší způsob harmonizace. Ale… Skutečně může téměř každý vidět auru?   Mají ji prý lidé, zvířata i rostliny. Podle některých […]
reklama
věda a technika
Monstrózní vesmírné dalekohledy
Na jednom z 3000 m vysokých vrcholků v chilské poušti Atacama se tyčí 74 metrů vysoká ocelová konstrukce. Do pár let se z ní stane největší optický dalekohled světa s průměrem hlavního zrcadla přes 39 metrů. Málokdo dostal k Vánocům 2023 sofistikovanější dárek než Extrémně velký dalekohled (ELT). Před koncem roku vyslala Evropská jižní observatoř (ESO) na 10 000 km dlouhou […]
Unikátní ultra-temná galaxie
V mnohém připomíná Mléčnou dráhu s dostatkem materiálu pro vznik miliard hvězd. Jak se ale zdá, J0613+52 žádné hvězdy nemá. Je osamoceným chuchvalcem prachu a plynu unášeným vesmírem od počátku věků. Tak alespoň galaxie pojmenovaná J0613+52 na první pohled vypadá. Tým vedený astrofyzičkou Karen O´Neilovou bizarní objekt vzdálený 270 milionů světelných let za pomocí radioteleskopu […]
Oči v ohrožení: Poznáte varovné příznaky?
Tlačí vás oči nebo bolí a pálí? Možná jste jenom pracovali se dřevem nebo opravovali auto a stačila malá částečka, aby se dostala do oka. Nebo je to horší infekce či dokonce rakovina. I tento smyslový orgán ale může postihnout degenerace. Stačí vést bujarý život a dosáhnout padesátky věku. Poznali byste ale příznaky znamenající vážné […]
Slunce přes celou oblohu i pravda o mimozemšťanech
Co se stane za 3,5 až 10 miliard let? Vědci už o tom mají poměrně jasnou představu…   Za 3,5 miliardy let. Teplota na Zemi rapidně stoupla. Vypařené oceány halí planetu do všudypřítomných mračen. Začíná to tu vypadat více jako na Venuši, než na staré dobré modré planetě. Vnější vrstvy Slunce se zatím pomalu rozpínají. […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
BRNĚNSKÝ AMPER
epochanacestach.cz
BRNĚNSKÝ AMPER
Na brněnském Výstavišti uskuteční 30. ročník veletrhu AMPER – největší mezinárodní veletrh elektrotechniky, energetiky, automatizace, komunikace, osvětlení a zabezpečení v ČR a na Slovensku. Veletrh Amper se stal tradičním symbolem inovací, spolupráce a rozvoje elektrotechnického průmyslu. 30. výročí představuje nejen důležitý milník v historii veletrhu AMPER, ale svědčí také o jeho přínosu pro odvětví elektrotechniky.
Osvěžující zeleninový salát
tisicereceptu.cz
Osvěžující zeleninový salát
Lehký zeleninový salát vám jistě přijde vhod, navíc jej vykouzlíte pouze během necelé půlhodinky. Ingredience 1 květák 2 rajčata 1 červená cibule salátová okurka malé mozarellky 150 ml bílé
Nejzáhadnější stavby v hlubinách: Dokazují existenci neznámé civilizace?
enigmaplus.cz
Nejzáhadnější stavby v hlubinách: Dokazují existenci neznámé civilizace?
Pokud bychom hledali na naší planetě místa, která stále unikají prozkoumání a zmapování, byly by to hlavně hlubiny oceánů. Právě tam čekají objevy, které stále nedokážeme jednoznačně zařadit a popsat.
Prožili jsme nejstrašnější noc našeho života
skutecnepribehy.cz
Prožili jsme nejstrašnější noc našeho života
Manžel, který trpí alzheimerem, zmizel z domu. Stačila k tomu chvilka nepozornosti. Marně jsme ho hledali my i policie. Už jsme ztráceli naději… Alzheimerova choroba je strašná. Člověk, kterého znáte celý život, se vám změní k nepoznání. Nejstrašnější na tom je, že si to dotyčný nechce dlouho přiznat. Můj manžel Jiří byl skvělý člověk, vzdělaný, zodpovědný, dokonalý manžel a táta,
Přišel o svého jediného syna
nasehvezdy.cz
Přišel o svého jediného syna
Ani tři Zlatí slavíci nemohou vynahradit hrůzy, kterými si Dalibor Janda (70) prošel v osobním životě. Přestože je slavný a dnes si nemá na co stěžovat, některé okamžiky ze svého života by nejraděj
Raffaelovy gobelíny: Papež za ně zaplatil horentní sumu
epochalnisvet.cz
Raffaelovy gobelíny: Papež za ně zaplatil horentní sumu
Sixtinská kaple je svědkem mimořádné podívané. 26. prosince 1519 jsou její zdi ověšeny obřími gobelíny, jejichž autorem je Raffael Santi. Celkem jich v Sixtinské kapli tehdy visí sedm.   P
Americký kosmický aparát po více než půl století znovu dosedl na Měsíc
21stoleti.cz
Americký kosmický aparát po více než půl století znovu dosedl na Měsíc
Robotický modul Odysseus je prvním americkým modulem na Měsíci od Apolla 17, které v roce 1972 naposledy dovezlo na našeho vesmírného souseda lidskou posádku. Od té doby hvězdy a pruhy na Měsíci chybě
Operace, která může změnit život
iluxus.cz
Operace, která může změnit život
Nejžádanějším zákrokem na českých estetických klinikách je jednoznačně augmentace neboli zvětšení prsou. Desetitisíce žen si splní každoročně svůj sen. Zdánlivě malicherná operace je ovšem mocným pomo
Opravdu Memnónovy kolosy zpívají?
enigmaplus.cz
Opravdu Memnónovy kolosy zpívají?
Měří 18 metrů a každá z nich váží něco kolem 700 tun. Řeč je o Memnónových kolosech, o dvou majestátních sochách tyčících se v Thébské poušti proti městu Luxor. [gallery ids="138077,138076,138075"]
V panamském pralese byly objeveny zombie rostliny
21stoleti.cz
V panamském pralese byly objeveny zombie rostliny
Neživí se sice mozky, ale přece jen dosud neznámé kapradiny zombie připomínají. Je to první známý druh rostlin, který přeměňuje svou rozkládající se tkáň na nový zdroj živin. Vědci v deštném pralese
Václav Vydra: Můj dědeček osvobodil Husa
panidomu.cz
Václav Vydra: Můj dědeček osvobodil Husa
Oblíbený herec Václav Vydra byl opět hostem zábavné talk show Hovory W, s níž už několik let baví své diváky jeho protagonisté Jiří Werich Petrášek a Pavel Mészáros, kteří svůj pořad nejen moderují, ale rádi si i zazpívají za pravidelného doprovodu klavíristy a skladatele Karla Štolby. „A za to Husovo osvobození tehdy mohli pánové Voskovec