Skip to content

Sukničkář Ferenc Liszt: Zhrzená milenka o něm napsala skandální román

„Liszt odvezl Marii v piáně,“ žertují zlomyslně Pařížané v roce 1835. Obrovská aféra, ve které hudební skladatel odloudil od rodiny vdanou matku dvou dcer, hýbe veřejným míněním. Nesourodý pár navíc čeká nemanželské dítě!

Z bouřliváckého hudebníka Ference Liszta (1811–1886) se stává nejvyhledávanější učitel klavíru ve městě nad Seinou. Se svými žačkami střídá pobyt v salonu a ložnici. Jména většiny z nich zůstávají tajemstvím.

První Lisztovou prozrazenou láskou se tak až na jaře 1828 stává Caroline Saint-Cricqová, dcera bohatého francouzského hraběte a politika. Otec dívky cosi tuší a přísně zakročí. „Chováte se vůči mé dceři nevhodně, proto už nikdy nesmíte do mého domu,“ vzkazuje nakonec Ferencovi a dívce domlouvá sňatek se šlechticem.

Davy fanynek na koncertech Ference Liszta doslova šílí.

Sbírka starších milenek Kvůli půvabné Caroline se Ferenc trápí dva roky a údajně se chce stát i knězem. Rakouský novinář Fritz Spiegl (1926–2003) ale vidí jeho úmysly jinak: „Jistě si uvědomoval, že jako duchovní by požíval maximální důvěry a zároveň by měl neustálé příležitosti k sexuálním dobrodružstvím.

“ Od svého záměru ale geniální klavírista zatím upouští, protože se přece jen musí dostat do správných kruhů, aby si zajistil peníze i slávu. Ta mu ale brzy stoupá povážlivě do hlavy. V jeho posteli se tak objevují krásné, vzdělané, slavné a urozené ženy.

O stárnoucí německé básnířce Bettině von Arnim (1785–1859) například Liszt píše jako o „šotkovi s magnetickou inteligencí“. Další z řady jeho milenek je rakouská pěvkyně Karoline Ungerová (1803–1877) nebo berlínská herečka Charlotte von Hagenová (1809–1891). Vesměs ženy o nějaký ten rok starší a zkušenější než talentovaný umělec.

Podlehne i půvabům berlínksé herečky Charlotty von Hagenové.

Utopená v zeleni jeho očí Na večírku pařížských celebrit v roce 1832 se Liszt seznamuje s Marií d´Agoultovou (1805-1876). Vdaná hraběnka se okamžitě zamiluje. „Náhle se tam objevila nejpozoruhodnější osobnost, jakou jsem kdy spatřila.

Vysoký, neobyčejně hubený, bledý, s velkýma očima, zelenýma jako moře, z nichž šlehaly náhlé záblesky jako vlny třpytící se na slunci,“ překládá její zápisky z onoho večera Lisztův moderní životopisec Ronald Taylor. Placený hudebník sice nedosahuje hraběnčiny společenské úrovně, o šest let starší Marie mu přesto podléhá. Hraběnka se rozhodne opustit manžela. Utíká do Ženevy, kde už na ni Ferenc čeká. „Věřím ve svoji lásku a prahnu po mučednictví,“ píše mu ze svého hotelového pokoje.

Zpátky do Paříže milenci nemohou. Pohoršená veřejnost by je roztrhala na kousky. Cestují proto společně po Švýcarsku, Itálii i Německu, nikde se ale dlouho neohřejí. 18. prosince 1835 přichází na svět jejich první dcera Blandine, po ní Cosima (1837–1930) a syn Daniel.

S půvabnou Lolou Montezovou se klavírista zaplete také.

Před tanečnicí prchá z hotelu Do vztahu se ale postupně vkrádá napětí. Marie vyčítá Lisztovi ješitnost a slabost pro ženy: „Jediný jazyk, jemuž jsi ochoten naslouchat, je jazyk lichotek. Nemohu uvěřit, že se muž dokáže tak slepě podřídit všem pudům.

“ Hudebníkovi jdou její výčitky jedním uchem tam, druhým ven. V roce 1845 se zaplete do skandálu s proslulou tanečnicí Lolou Montezovou (1821–1861), která později svými půvaby připraví o korunu bavorského krále Ludvíka I. (1786–1868). Když se skladatel chce temperamentní milenky zbavit, nastane ovšem problém. Liszt musí podplatit portýra, aby neodbytnou ženu zamkl v hotelovém pokoji, a zatím utíká, co mu síly stačí.

Marie d´Argoult (sedící na zemi) se nakonec s Lisztem rázně rozejde, A pikantní podrobnosti o vztahu si nenechá pro sebe.

Okouzlující budižkničemu Marie se zlobí: „Nemám námitek proti tomu, že jsem tvojí milenkou, nebudu však jednou z tvých milenek. Pokus se mne alespoň ušetřit veřejných vulgarit. Ferenc se kaje: „Ovace publika, opojení a výstřelky mého života i banální a klamná objetí mých milenek ve Vídni, Uhrách, v Terstu, zkrátka všude, mi znějí jako nelítostný umíráček, který odbíjí tu osudnou hodinu, kdy jsem tě opustil.

Po krátkém usmíření ale madam d´Agoult definitivně dochází trpělivost: „Co jsem pohledávala u okouzlujícího budižkničemu, u kariéristického donchuána, napůl kašpara a napůl žongléra, který nechává nápady i city mizet v rukávu a samolibě hledí na zmatené publikum, jež mu tleská?

Rázně ukončuje desetiletý vztah. Pod pseudonymem Daniel Stern pak sama vydává román, kde vylíčí příběh své nešťastné lásky se všemi pikantnostmi.

Foto: wikipedia.org
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Záhady a tajemství
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Život na Saturnově ledovém měsíci
epochalnisvet.cz

Život na Saturnově ledovém...

Astronomové z Free University v Berlíně přišli s...
V pravěku to bez „ostrých loktů“ nešlo
21stoleti.cz

V pravěku to bez „ostrých...

Nejnovější archeologický průzkum dokazuje, že v...
Čím je dnes pro Bohdalku její miliardář?
nasehvezdy.cz

Čím je dnes pro Bohdalku její...

Tisíce gratulací pro Jiřinu...
Stali jsme se obětí velkého podvodu
skutecnepribehy.cz

Stali jsme se obětí velkého...

Roky jsme bydleli v bytě...
Kolik stojí nové auto? Více než si možná myslíte!
iluxus.cz

Kolik stojí nové auto? Více...

Dle průzkumů si nejčastěji lidé kupují automobily do...
Královna Kleopatra: Krásná možná nebyla, odvážná a šarmantní ale ano
enigmaplus.cz

Královna Kleopatra: Krásná možná...

Byla kráska, nebo šereda? Nad fyzickou podobou...
Ředkvičkový salát jako příloha k masu
tisicereceptu.cz

Ředkvičkový salát jako...

Nepropásněte sezonu ředkviček, jsou nabité vitaminy...
Svědectví o španělských galeonách uprostřed pouště
enigmaplus.cz

Svědectví o španělských...

Představte si, že se plahočíte pouští na...
Hrůzná minulost ji stále budí ze snů
nasehvezdy.cz

Hrůzná minulost ji stále...

Herečka Kristýna Leichtová...
Na cestě po Rakousku: Když milujete kolo, historii a přírodu…
epochanacestach.cz

Na cestě po Rakousku: Když...

Desítky jezer, stovky...
Lehké muffiny
panidomu.cz

Lehké muffiny

Suroviny 2,5 hrnku polohrubé mouky 1...
Nadčasové bydlení v oblacích
rezidenceonline.cz

Nadčasové bydlení v oblacích

Hra barev a materiálů evokujících přírodu, navíc...