Jsou historické, jsou významné a jsou cenné. Představují umělecké kousky s uchy i nádobí mající tvar mís, sošek, válců nebo pohárů.
Pro trofeje platí pořád to samé – je těžké je získat, u některých je to ještě těžší, protože jde o nejcennější předměty nejvýznamnějších soutěží. Svaté grály sportu.
Webb Ellisův pohár
Sport: ragby (4,5 milionu hráčů)
Jednoho dne roku 1823 hraje student William Webb Ellis (1806–1872) na univerzitě ve městě Rugby fotbal a během zápasu vezme míč do rukou. Ten den „vymyslí“ druhý nejoblíbenější sport planety. Na konci 19. století dojde k rozdělení.
Na jihu Anglie hrají hráči z vyšších společenských vrstev, a když se zraní, nic se neděje, zato horníci a dělníci ze severu o práci přijít nemohou. Chtějí finanční kompenzace, a tak se ragby rozdělí.
Starý sport a stará Rugby Union dostanou v roce 1987 novou trofej pro mistra světa – Webb Ellisův pohár.
World Cup Trophy
Sport: fotbal (250 milionů hráčů)
Mistrovství světa ve fotbale je nejslavnější vrcholnou událostí jednotlivého sportu. Hraje se každé čtyři roky a na konci čeká na vítěze 6kilová trofej FIFA World Cup Trophy z 18karátového zlata s kapkou zeleného melachitu (minerál).
Hodnota trofeje, jež se uděluje od roku 1947, a patrně nejcennějšího sportovního artefaktu na světě je vyčíslena na 20 milionů dolarů. Vítězný tým mistrovství světa ale dostává pozlacenou repliku v hodnotě 50 000 dolarů.
Stanley Cup
Sport: hokej (asi 2 miliony hráčů)
Legendární Stanley Cup (Stanleyův pohár) je putovní trofejí pro vítěze hokejové NHL.
Nese jméno po lordu Stanleym z Prestonu (1841–1908), guvernérovi Kanady. Původní mísa je vyrobena ze stříbra a má oproti současnému poháru opravdu nepatrnou velikost – 18,5 cm.
Ale protože se pohár od roku 1926 zapůjčuje na dobu určitou jen vítězům a protože se do jeho plátů rok co rok vyrývají jména hráčů, trenérů i klubových činovníků vítězného týmu, narostl na současných 89,54 cm a váhu 15,5 kg!
Wimbledon Trophy
Sport: tenis (asi 75 milionů hráčů)
Wimbledon… nejstarší, nejprestižnější a nejslavnější tenisový turnaj na světě, kde se snoubí historie s tradicí.
Třeba v tom, že šatny jsou původní dřevěné, areál včetně dvorců neobsahuje žádné reklamní plochy, tenisté musí hrát v předepsaném bílém oblečení a typické je podávání šampaňského a jahod se šlehačkou se spotřebou cca 28 tun na ročník.
Vítěz mužské dvouhry vyhrává 100 milionů korun (rozpočet turnaje je 1 miliarda) a k tomu si odnáší trofej. Nic cennějšího v tenisovém světě neexistuje.
The Ashes (Popel)
Sport: kriket (120 milionů hráčů ve světě)
Zatímco kriketu se v Česku věnuje kolem 120 hráčů, ve světě je to 120 milionů. Tím nejcennějším a nejstarším pohárem je The Ashes (Popel). V roce 1882 se utkají týmy Anglie a Austrálie v jižním Londýně, kde domácí prohrají.
Tisk blamáž vylíčí jako nejhorší sportovní výkon, jaký kdy kdo spatřil. List Sporting Times vytiskne posměšný nekrolog s „láskyplnou vzpomínkou na anglický kriket, který zemřel…“.
Při odvetě anglický kapitán Ivo Bligh mluví o „povstání z popela“ a zrodí se tradice – terakotová (dnes skleněná) urna s neexistujícím popelem.